Hisense H55U7A




sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Η Samsung QLED TV QE49Q6FN είναι καλή; Πείτε μου σας παρακαλώωωωωωωωω?!?!?!?!?!?!?!
Μικρή, VA, Edge Led, 50hz (!), και το πακέτο είναι πολύ ακριβό...
Το μηδιαμάρκτ κ.ά, ξεσκαρτάρανε χτες 55άρες Q7F στα 1039€ περίπου...
Άσε που με τα λεφτά αυτά βρίσκεις την sony 55xf9005 στο σκρούτζ... 8-)

Κι όλες τις περυσινές OLED!

(Άν εισαι τύπος που μπορείς να τις νταντέψεις...
Κι εγώ χάζευα χτες μισή ώρα την AF8 και την Q9FN,
και μετά δεν μπορούσα να κοιτάξω άλλες,
ΑΛΛΑ νομίζω πώς οι ολέντ, είναι "boy toy" -ατομικό μέσο highend
προβολής δλδ. και όχι οικογενειακές συσκευές... :(
Εμένα ας πούμε θα με πάρει ο ύπνος στον πρώτο μήνα
με το avsite ανοιχτό, και μετά από 14 ώρες απού θα ξυπνήσω,
θα μπορώ να διαβάζω για πάντα κάποιο ποστ του Μπουτία ή
του Κωτσαυτιά... :o

Δεν είναι για μένα οι OLED κι ας τις χαρίζει τις 55άρες η LG... :cry: )

:acute:
 

A

AKARL

Guest
Μικρή, VA, Edge Led, 50hz (!), και το πακέτο είναι πολύ ακριβό...
Το μηδιαμάρκτ κ.ά, ξεσκαρτάρανε χτες 55άρες Q7F στα 1039€ περίπου...
Άσε που με τα λεφτά αυτά βρίσκεις την sony 55xf9005 στο σκρούτζ... 8-)

Κι όλες τις περυσινές OLED!

(Άν εισαι τύπος που μπορείς να τις νταντέψεις...
Κι εγώ χάζευα χτες μισή ώρα την AF8 και την Q9FN,
και μετά δεν μπορούσα να κοιτάξω άλλες,
ΑΛΛΑ νομίζω πώς οι ολέντ, είναι "boy toy" -ατομικό μέσο highend
προβολής δλδ. και όχι οικογενειακές συσκευές... :(
Εμένα ας πούμε θα με πάρει ο ύπνος στον πρώτο μήνα
με το avsite ανοιχτό, και μετά από 14 ώρες απού θα ξυπνήσω,
θα μπορώ να διαβάζω για πάντα κάποιο ποστ του Μπουτία ή
του Κωτσαυτιά... :o

Δεν είναι για μένα οι OLED κι ας τις χαρίζει τις 55άρες η LG... :cry: )

:acute:
Μπελάδες που βρήκα ... μνιά οικονομική τβ ψάχνω για να αντικαταστήσει την ζτούπιντ 37άρα χδ-ρέντυ που χρησιμοποιώ και πρότεινα τη σούπερ ντούπερ Χάϊσενσε και τι μου αποκρiνονται; Ο Ημiθεος και ο Γκουρού μου λένε ολέντ με τριπλάσιο κόστος. Αν ρωτήσω τον Αφτχιά θα μου πει να πάρω μνιά 150άρα με 16 υποβαθύφωνα για να αναπαράγεται σωστά το μπάσο. Αν ρωτήσω τον Πόδγια θα μου προτείνει μοντέλο με ντιράκ και βάση από μπουχάρα. Μπορείς να βρεις άκρη σε αφτό το μουρλοκομεiο;

Λουδiτης θα γiνω από αντiδραση. :focus:
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Μπορείς να βρεις άκρη σε αφτό το μουρλοκομεiο;
:) Εσύ ανέβηκες σε 49άρα 50hz με ~1500€...

Αν δεν έκανες λάθος στην τιμή και διπλασίασες το budget, o_O
sony 49xf85xx va, 100hz, η
sony 49xf9005 και 55xf9005 va, 100hz, διπλά φωτεινές, με τέλεια κίνηση
για αθλητικά, και μαύρο για νυχτερινές προβολές...
1,24μ πλάτος έχουν οι 55"... Παντού χωράνε... :D
Και θά'σαι ευχαριστημένος για χρόνια,
ΕΚΤΟΣ κι αν αρχίσουν να πουλιούνται 75άρες 100hz
σε τριψήφιες τιμές... :D
Τότε θα ζηλέψεις και θα ξαναψωνίσεις! :drinks:
 

rose.athens

Not in the mood Mod
Super Moderator
Μηνύματα
46.277
Reaction score
93.717
Εμένα ας πούμε θα με πάρει ο ύπνος στον πρώτο μήνα
με το avsite ανοιχτό, και μετά από 14 ώρες απού θα ξυπνήσω,
θα μπορώ να διαβάζω για πάντα κάποιο ποστ του Μπουτία ή
του Κωτσαυτιά... :o

Δεν είναι για μένα οι OLED κι ας τις χαρίζει τις 55άρες η LG... :cry: )

:acute:
Έχουν και χρονοδιακόπτη.
 

sterkon

Τελεοράσεις!
Μηνύματα
982
Reaction score
1.616
Έχουν και χρονοδιακόπτη.
Ναι, τώρα κοιτούσα αυτήν την AF9, που γυρνάς πλευρό,
σκεπάζεσαι και λες "σβήσε μωρή να κοιμηθούμε", και σβήνει... :p

Χώρια που σε λευκό 10% έχει φωτεινότητα QLED! :o

Ευτυχώς που και τ' αμάξι να πουλήσω, δε μου φτάνουν! :idk:
 




A

AKARL

Guest
Πήγες πάλι στις 55" ρε κοτούλα; :D
Απολύτως οριακά χωράει και μνιά έξτρα ζλιμ 55άρα. Ελύσσαξε κι' αφτός ο Πίπιτζης ... άθρωπος είμαι ... λύγισα.

Μπαη δη γουέη μόλις μίλησα με τη Ντίγκεα σχετικά με το πότε προγραμματίζουν την αναμετάδοση ΦΧΔ καναλιών στη Μεγαλόννησο. Η απάντηση; Τ' Αη Πέου ανήμερα (μεγάλη να'ναι η χάρη του).

Λοιπόν στην Κρήτη, ΧΔ κανάλια γιόκ, ιντερνέτ ΕΩΣ 24 ΜΒΠΣ (βλέπε 10-13 ΜΒΠΣ) τι ΟΛΕΝΤ και φούτσες μπλου συζητάμε για τα επόμενα χρόνια;
 




Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808
Καλέ; Θες να γίνεις συντονιστής τελεοράσεων; :D
Όχι,καθότι τελώ ήδη χρέη συντονιστή...τελειοράσεων.:D
Κατά τα άλλα,λέω ν'αναμείνουμε έως ότου ο φίλτατος AKARL ξεκινήσει νήμα για την αναζήτηση νέας...ηλεκτρικής σκούπας ή υποδημάτων για δρομείς,ούτως ώστε να γινόμουν ο οικείος...συντονιστής.
LG 55EG9A7V με αφτά τα σπέκζ... :idk:
Είμαι ο τελευταίος που θα επέπληττε την απόκτηση FHD αντί UHD (4K).Σε έναν οικιακό μου χώρο άλλωστε εξακολουθώ ν'απολαμβάνω τις χάρες μιας εξηντάρας plasma Pioneer Kuro συνδεδεμένης με laptop και διαδικτυακή περιήγηση υλικού 1080p...

Γεγονός είναι ότι για λογικές αποστάσεις θέασης σε συνάρτηση προς δεδομένη διάμετρο οθόνης ,η ολική ποιότητα εικόνας (ισορροπία και κορεσμός χρωμάτων,δυναμικές αντιθέσεις,διαβαθμίσεις μαύρου,ομαλότητα κίνησης, κττ) συνδυασμένη με άρτιο καλιμπράρισμα θα έχουν προτεραιότητα έναντι της ονομαστικής ανάλυσης στο πάνελ - με την τελευταία συχνά να συνιστά επί του παρόντος μάλλον μέσο marketing.

Γεγονός επίσης είναι ότι στα επόμενα χρόνια το πρότυπο 4Κ αναμένεται να καθιερωθεί στο τηλεοπτικό πεδίο του εξωτερικού τουλάχιστον.Με την απόκτηση του συγκεκριμένου μοντέλου (Α7) μπορεί να μη χάνεις ουσιαστικώς στην αντιλαμβανόμενη ανάλυση,αλλά χάνεις σίγουρα σε ισχύ και λογισμικό επεξεργαστή,όπως και αρκετά σε φωτεινότητα οθόνης - ιδίως κιόλας απουσία λογισμικού HDR.
Είσαι σίγουρος ακόμα ότι κάποιο μέλος της οικογένειας δεν θα αρεσκόταν σε 4Κ gaming με τη μεσολάβηση σύγχρονης κονσόλας;

Το κύριο ερώτημα που οφείλεις να υποβάλεις στον εαυτό σου είναι πόσα χρόνια σκοπεύεις να ευχαριστιέσαι την 1080p εικόνα προτού ξεκινήσεις υποτίθεται νέο νήμα για αντικατάσταση της ΄΄χαζής Full HD΄΄ που θα έχεις ενδεχομένως αποκτήσει.

Ένας παράγοντας που οφείλεις οπωσδήποτε να διερευνήσεις θα είναι η ποιότητα του πραγματοποιούμενου upscaling σε υλικό που θα διέθετε ανάλυση κατώτερη σε σχέση με τη native ανάλυση της οθόνης - κι εφόσον μιλάμε για εγχώρια προγράμματα,DVD από τα περασμένα και ποικιλία διαδικτυακού streaming,θα σε ενδιέφερε το πόσο καλά θα διαχειριζόταν ο επεξεργαστής της τηλεόρασης συνηθισμένο υλικό 720p.
 
Last edited:

A

AKARL

Guest
Εικονικός διάλογος καφενείου μεζεδορασοπωλείου μεταξύ Bhutia και AKARL...


Είμαι ο τελευταίος που θα επέπληττε την απόκτηση FHD αντί UHD (4K).
Ουδόλως με εκπλήσσει αυτό δεδομένου ότι είσαι ζμάρτ πέρσον. ;)

η ολική ποιότητα εικόνας (ισορροπία και κορεσμός χρωμάτων,δυναμικές αντιθέσεις,διαβαθμίσεις μαύρου,ομαλότητα κίνησης, κττ) συνδυασμένη με άρτιο καλιμπράρισμα θα έχουν προτεραιότητα έναντι της ονομαστικής ανάλυσης στο πάνελ - με την τελευταία συχνά να συνιστά επί του παρόντος μάλλον μέσο marketing.
Ιντήτντ ιτ ιζ! :drinks:

Είσαι σίγουρος ακόμα ότι κάποιο μέλος της οικογένειας δεν θα αρεσκόταν σε 4Κ gaming με τη μεσολάβηση σύγχρονης κονσόλας;
Τέτοιου είδους σιγουριά, φευ, δεν έχω την πολυτέλεια να διαθέτω... :(

Το κύριο ερώτημα που οφείλεις να υποβάλεις στον εαυτό σου είναι πόσα χρόνια σκοπεύεις να ευχαριστιέσαι την 1080p εικόνα προτού ξεκινήσεις υποτίθεται νέο νήμα για αντικατάσταση της ΄΄χαζής Full HD΄΄ που θα έχεις ενδεχομένως αποκτήσει.
Δεδομένης της προϊστορίας συμβίωσής μου με την LG 37LH2000, την οποία έχω ακόμα και ουδόλως με χαλά η συμβίωση μαζί της - πλησιάζουν γενέθλια αφού, κρίνω ότι τα χρόνια θα είναι ουκ ολίγα. Σε κάθε περίπτωση, δε βλέπω να εκκινώ νέο νήμα για αντικατάσταση της ΄΄χαζής Full HD΄΄ που θα έχω ενδεχομένως αποκτήσει μέχρις ότου να καθιερωθεί το πρότυπο 4Κ στο τηλεοπτικό πεδίο της λεβεντογέννας Μεγαλονήσου. :vinsent::vinsent::vinsent:

Ένας παράγοντας που οφείλεις οπωσδήποτε να διερευνήσεις θα είναι η ποιότητα του πραγματοποιούμενου upscaling σε υλικό που θα διέθετε ανάλυση κατώτερη σε σχέση με τη native ανάλυση της οθόνης - κι εφόσον μιλάμε για εγχώρια προγράμματα,DVD από τα περασμένα και ποικιλία διαδικτυακού streaming,θα σε ενδιέφερε το πόσο καλά θα διαχειριζόταν ο επεξεργαστής της τηλεόρασης συνηθισμένο υλικό 720p.
:hi:
Ακριβώς αυτός θεωρώ ότι είναι ίσως ο κρισιμότερος παράγοντας επιλογής για τα δικά μου δεδομένα. Πως να τον ελέγξω όμως όταν μου έχει καλλιεργηθεί εντονότατη δυσπιστία έναντι των ρηβγιούζ που διαβάζω εδώ κι εκεί;


Ανοικτή ερώτηση προς όλους:

Μπορώ να αποκτήσω άμεσα την Samsung QE55Q6F (μοντέλο του 2017) με 949 €, θα πρέπει όμως να αποφασίσω σήμερα ή αύριο. Θεωρείτε ότι είναι κατάλληλη με βασικό κριτήριο επιλογής την ποιότητα του πραγματοποιούμενου upscaling σε υλικό που θα διέθετε ανάλυση κατώτερη σε σχέση με τη native ανάλυση της συγκεκριμένης οθόνης;

Σε περίπτωση που η συγκεκριμένη συσκευή δεν πληροί αυτό το κριτήριο γνωρίζετε κάποια άλλη με περιορισμό τιμής τα 850 €; (the lower the better!)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.808




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.865.447
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top