Home cinema η εξέλιξη


Μηνύματα
15.834
Reaction score
1.213
Tα τουιτερ των μπροστινων ηχειων πρεπει να ειναι στο υψος των αυτιων ? Μηπως πρεπει να ειναι πιο ψηλα με κλιση ? Μηπως πρεπει να ειναι απλα πιο ψηλα (χωρις κλιση ) ειδικα αν εχεις και ηχεια οροφης-atmos ?
(ας πουμε οτι ηταν βασης και υπηρχε η δυνατοτητα τοποθετησης σε οποιοδηποτε υψος )
 
Last edited:

susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
τι υφασμα ειναι ;
...απο πισω τι εβαλες ;
[DOUBLEPOST=1550862508][/DOUBLEPOST]

να εχεις χωρο να βαλεις μια 150αρα περιπου.....τα υπολοιπα δεν ειναι προβλημα ;)
Το ύφασμα είναι λευκό και έχει πολύ λεία υφή, είναι αρκετά διάφανο και δεν κόβει τον ήχο, από πίσω είναι μαύρο και γκρι τα ηχοαποροφητικα, δεν φαίνεται τίποτα εξαιρετικό σε ηχο και εικόνα......
Και λόγο τού ότι είναι αρκετά διαφανές και πίσω είναι μαύρο η οθόνη από άσπρη γκριζαρι με αποτέλεσμα να έχει πολύ καλά μαύρα
IMG_20180918_132343.jpg

Έτσι είναι από πίσω
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Tα τουιτερ των μπροστινων ηχειων πρεπει να ειναι στο υψος των αυτιων ? Μηπως πρεπει να ειναι πιο ψηλα με κλιση ? Μηπως πρεπει να ειναι απλα πιο ψηλα (χωρις κλιση ) ειδικα αν εχεις και ηχεια οροφης-atmos ?
(ας πουμε οτι ηταν βασης και υπηρχε η δυνατοτητα τοποθετησης σε οποιοδηποτε υψος )

κανονικα θελει στο υψος αυτιου ολα τα ηχεια γυρω σου.....αν δεν μπορεις τα βαζεις πιο ψηλα να κοιτουν την θεση ακροασης.....ειναι το λεγομενο ημι-atmos
[DOUBLEPOST=1550870463][/DOUBLEPOST] susano lx90 ......εχεις δοκιμασει αλλο ενα υφασμα απο μεσα ;
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
τελικά είναι άλλη η αίσθηση που σου δίνει, είσαι ποιο μέσα στην εικόνα. αυτή τι στιγμή δεν έχω άλλο περιθώριο. μόνο αν βγάλω και το δεύτερο isolation από το κεντρικό. θα κατέβει άλλους 5 πόντους η tv αλλά δεν θα έχει κλήση προς τα πάνω το κεντρικό.

πολύ καλή η ταινία.
 


susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
susano lx90 ......εχεις δοκιμασει αλλο ενα υφασμα απο μεσα ;
Στην Αθήνα είχα βάλει ένα μαύρο ύφασμα απο πίσω γιατί υπήρχαν ξύλα από πίσω και θα φαινόντουσαν. Το ειχα κόψει γύρο γύρο από την κόρνα Και το μεγάφωνο. Στο dedicated δεν έβαλα πάλι μαύρο ύφασμα γιατί δεν χρειάστηκε το είχα κάνει είδη μαύρο και έβαλα λευκή καρτέλα στον προβολέα και ουρανούς να δω αν φαίνεται τίποτα αλλά ολα κομπλέ δεν έβλεπες τίποτα, συμπαγής εικόνα.
Το Σαλόνι πρίν, με το μαύρο ύφασμα
IMG_20180329_082206.jpg
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.859
Reaction score
77.456
Στην Αθήνα είχα βάλει ένα μαύρο ύφασμα απο πίσω γιατί υπήρχαν ξύλα από πίσω και θα φαινόντουσαν. Το ειχα κόψει γύρο γύρο από την κόρνα Και το μεγάφωνο. Στο dedicated δεν έβαλα πάλι μαύρο ύφασμα γιατί δεν χρειάστηκε το είχα κάνει είδη μαύρο και έβαλα λευκή καρτέλα στον προβολέα και ουρανούς να δω αν φαίνεται τίποτα αλλά ολα κομπλέ δεν έβλεπες τίποτα, συμπαγής εικόνα.
Το Σαλόνι πρίν, με το μαύρο ύφασμα
View attachment 118917
πατριώτ...την επόμενη φορά που θα μετρήσεις...να το δέσεις σε λαμπάδα μπάρμπι :p:lol:
[DOUBLEPOST=1550886733][/DOUBLEPOST]
ιιιιιιιιιιιιιι λες και του ζωγράφισε πτάνα με κραγιόν στην κερβντ :lol:
 


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
μετρητικα για την εικονα δεν εχεις ;
...αν δεν εχεις να παρεις να φτιαξεις και την εικονα σου, να δεις και τι χανεις σε φως ωστε να παρεις καλυτερο υφασμα.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Βλέπω ότι κάποιες diy κατασκευές χρησιμοποιούν λυκρα διπλό, κολλητα, μαύρο μέσα, λευκό έξω, η γυαλάδα του θα βοηθάει στο γκειν , αλλά το πόσο ουδέτερα είναι φασματικα και τι αρτιφακτς μπορεί να δημιουργηθούν δεν το ξέρω...
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
τελικά είναι άλλη η αίσθηση που σου δίνει, είσαι ποιο μέσα στην εικόνα. αυτή τι στιγμή δεν έχω άλλο περιθώριο. μόνο αν βγάλω και το δεύτερο isolation από το κεντρικό. θα κατέβει άλλους 5 πόντους η tv αλλά δεν θα έχει κλήση προς τα πάνω το κεντρικό.

πολύ καλή η ταινία.
αλλο επιπλο ωστε να ειναι οριακα με το sub και μια οθονη ηχειο με ηχειο και θασαι αρχοντας
[DOUBLEPOST=1550905640][/DOUBLEPOST]
Βλέπω ότι κάποιες diy κατασκευές χρησιμοποιούν λυκρα διπλό, κολλητα, μαύρο μέσα, λευκό έξω, η γυαλάδα του θα βοηθάει στο γκειν , αλλά το πόσο ουδέτερα είναι φασματικα και τι αρτιφακτς μπορεί να δημιουργηθούν δεν το ξέρω...
δεν υπαρχει θεμα......με δοκιμες βγαζεις το αποτελεσμα που θες ....;)
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
αλλο επιπλο ωστε να ειναι οριακα με το sub και μια οθονη ηχειο με ηχειο και θασαι αρχοντας
[DOUBLEPOST=1550905640][/DOUBLEPOST]

δεν υπαρχει θεμα......με δοκιμες βγαζεις το αποτελεσμα που θες ....;)
Πώς μπορεί να γίνουν; εγώ έχω ήδη μια σταθερή diy. Α-Β-Γ τεστς με τελάρα από διαφορετικά υποψήφια τι διαστάσεων;
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Πώς μπορεί να γίνουν; εγώ έχω ήδη μια σταθερή diy. Α-Β-Γ τεστς με τελάρα από διαφορετικά υποψήφια τι διαστάσεων;
μετρας τα τελαρα καλε με το μετρητικο και φωτομετρο απλο ειναι ....μπορεις να εχεις τιμες ως προς την φωτεινοτητα και ουδετεροτητα....
 



susano lx90

Professional Home Cinema
Μηνύματα
1.565
Reaction score
5.120
μετρητικα για την εικονα δεν εχεις ;
...αν δεν εχεις να παρεις να φτιαξεις και την εικονα σου, να δεις και τι χανεις σε φως ωστε να παρεις καλυτερο υφασμα.
Δεν εχω κωστη, ναι κ εγώ πραγματικά θα ήθελα πολύ να δω πόσα fl βγάζει ο 7200.
Εδω αυτό Πού λες για καλύτερο ύφασμα δεν παίζει, δεν γίνεται! Πολύ χάσιμο χρόνου για το τίποτα και καλύτερο δεν βρω σίγουρα, ειδικά εδώ!
Τον 7200 το έχω πάρει 2 φορές, η μία απο εγγύηση ( αντικαταστάσει ) τον έχω προβάλλει σε τοίχο 164 ίντσες 235:1 (την ειχα μεγαλύτερη απ'όλους :D) και 3 φορές έχω αλλάξει ύφασμα, απ'όλες της φορές τώρα έχω την καλύτερη εικόνα και το περισσότερο φώς.
Πιστεύω έχω βρει το απόλυτο:)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
δεν υπαρχει γυρισμος μετα, οπως εγραψε και ο TERMATOGAZI
[DOUBLEPOST=1550906827][/DOUBLEPOST]

ευκολο..
...εγω ετσι τοχω ...ηχειο με ηχειο και απο πισω ειναι η TV
Το πιστεύω την ώρα που θα με πετάει απ' τον τρίτο αυτό θα σκέφτομαι. Δεν είναι το πανί είναι η γκουμουτσα ο projectoras.
 

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
Το πιστεύω την ώρα που θα με πετάει απ' τον τρίτο αυτό θα σκέφτομαι. Δεν είναι το πανί είναι η γκουμουτσα ο projectoras.
σε καταλαβαινω, δεν χανεις κατι ομως να της δειξεις εναν χωρο με προβολεα....μπορεις να τον βαλεις και τερμα πισω στον χωρο σου

susano lx90 θυμασαι υφασμα να μας πεις ;
[DOUBLEPOST=1550908624][/DOUBLEPOST]θα της αρεσει.....;) :)
....το κακο ειναι οτι δεν θα μπορει να δει ξανα θριλερ απο την τρομαρα που θα παιρνει :):roflmao:

 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • loggeo
    Projectors
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.597
Μηνύματα
2.867.276
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top