Home cinema η εξέλιξη


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Θα φύγει δλδ το pb13 ή θα αποκτήσει παρέα κανα pb4000? Ki an φύγει, τι θα μπει στη θέση του;;;;
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Λόγο μεγέθους σκέφτομαι για κλειστό. Πολύ πιθανό σε sb16
Θελω πολύ να σε δω να κάνεις μετρήσεις βολτάροντας τα σαμπ όπως έκανες με το pb-2000!!!
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Θελω πολύ να σε δω να κάνεις μετρήσεις βολτάροντας τα σαμπ όπως έκανες με το pb-2000!!!
Παίζει παντόφλα. Σε 2 σημεία σημεία μπορεί να μπει. Οπότε θα είναι λίγο το κουβάλημα
 


Μηνύματα
202
Reaction score
122
Μου αρέσει αυτός ο Συριανός :drinks:
:o:o:o:o:o:o:o
Παίζει παντόφλα. Σε 2 σημεία σημεία μπορεί να μπει. Οπότε θα είναι λίγο το κουβάλημα
ειμε περίεργος να δω που θα το βάλεις ... σε βλέπω να το κρεμάς σε κανένα τοίχο :gotcha:
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Όποιος δεν έχει pro να πάρει εχτές. Πρέπει να μπει κανόνας όπως τα δύο+ sub.

Δεν υπάρχει η διαφορά που ακούω. και κυρίως λόγο των xlr.
8db διαφορά rca με xlr. οι crown και το sub. :o:o:o;)

στο svs με rca είχα το volume του στο -10 db και μου το έβγαζε -11db trim το audyseey
με το xlr για να μη τερματίζει το trim στο -12db κατέβασα το volume του στο -18 από -10

και τους crown 5 κλικ κάτω για να ματσάρουν τα 150w του adcom με rca ;):o:o:o

δύναμη πολύ δύναμη !!!!!!!
Όταν μιλάς για διαφορά υποθέτω δεν είναι μόνο η ένταση, αλλά είναι και τα δυναμικα και η λεπτομέρεια? Η τελική ένταση έχει αλλάξει η όχι? Έχω φουλ τελικούς για atmos 9.x.4 με xlr, και προς το παρόν τους έχω όλους με rca λόγο rca προενισχυσης. Δώσε καμοια ωραία πληροφορία παραπάνω :thumbsup:

Τέτοια μου λέτε στο μεταξύ και δεν ξέρω ποιον να παρω εδώ, τον Marantz η τον Nad :)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Για μένα ο nad είναι πολύ υποδεέστερος στα πάντα εκτός ίσως από το dirac.

Από όποια μεριά και να το δούμε σε πρότυπα, συνδεσιμότητα future proof δεν έχουν επαφή.

Όσον αφορά τις διαφορές σε μια μέρα μέσα χωρίς να το έχω ψάξει.

1. Γενικά ποιο ζεστός ήχος
2. Έσφιξαν πολύ τα μπάσα
3. Διαύγεια- λεπτομέρεια
4. Θόρυβος μειώθηκε αισθητά
5. Πέρνεις το 100% από τους τελικούς

Σε συνδυασμό με το νέο app μεγάλη βελτίωση στην απόκριση του sub χαμηλά (20hz)

Παραθέτω screenshot το sub με rca στον sr7012 και τώρα με xlr στον 7705

Τωρα
Screenshot_20190505-121248_MultEQ.jpg


Πριν
Screenshot_20190417-172510_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Κάτι πολύ βασικό για εμένα που το είχα στο yamaha και μου έλλειψε στον 7012 αλλά το ξαναβρίσκω στον 7705

Network control interface ;)

Screenshot_20190505-201404_Samsung Internet.jpg


Και κάτι άλλο που παρατηρώ είναι η αμεσότητα κλειδώματος hdmi οι εναλλαγές στις πηγές και το passthrough.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όταν μιλάς για διαφορά υποθέτω δεν είναι μόνο η ένταση, αλλά είναι και τα δυναμικα και η λεπτομέρεια? Η τελική ένταση έχει αλλάξει η όχι? Έχω φουλ τελικούς για atmos 9.x.4 με xlr, και προς το παρόν τους έχω όλους με rca λόγο rca προενισχυσης. Δώσε καμοια ωραία πληροφορία παραπάνω :thumbsup:

Τέτοια μου λέτε στο μεταξύ και δεν ξέρω ποιον να παρω εδώ, τον Marantz η τον Nad :)
Αν σε βοηθάω κάπως, σε σετ προ-τελικό που έχει επιλογή με διακόπτη xlr ή rca έχοντας κουμπωμένα και τα δύο σε ότι δοκιμή έκανα , με οτιδήποτε καλώδια , εύκολα με τον διακόπτη και με το ποντεσιόμετρο στην ίδια τιμή εννοείται το xlr ήταν πολύ πάνω σε όλα αυτά που αναφέρεις.
Μιλάμε για πολύ όμως!:)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αν σε βοηθάω κάπως, σε σετ προ-τελικό που έχει επιλογή με διακόπτη xlr ή rca έχοντας κουμπωμένα και τα δύο σε ότι δοκιμή έκανα , με οτιδήποτε καλώδια , εύκολα με τον διακόπτη και με το ποντεσιόμετρο στην ίδια τιμή εννοείται το xlr ήταν πολύ πάνω σε όλα αυτά που αναφέρεις.
Μιλάμε για πολύ όμως!:)
Αν θυμάμαι καλά σε rca ο marantz βγάζει 1.2v και σε xlr 2v
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αν θυμάμαι καλά σε rca ο marantz βγάζει 1.2v και σε xlr 2v
Σόρυ παρανόηση, δεν έλεγα για marantz. Για τα δικά μου μηχανάκια εννοούσα ότι από xlr ακούω πολύ καλύτερα ( ένα σετ bryston ).
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Σόρυ παρανόηση, δεν έλεγα για marantz. Για τα δικά μου μηχανάκια εννοούσα ότι από xlr ακούω πολύ καλύτερα ( ένα σετ bryston ).
Η ίδια λογική. Από τα xlr βγαίνει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα
 

Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
677
Reaction score
1.981
Η ίδια λογική. Από τα xlr βγαίνει πολύ καλύτερο αποτέλεσμα
Εχω μια ερώτηση τώρα που γυρίζει στο μυαλό μου. Πριν είχες έναν ενισχυτή AV που ήταν προενισχυτης και τελικός μαζί, όπως έχω και εγώ. Στην πορεία περνεις έναν pro καθαρό και ανώτερου κόστους, η απόλυτος λογική κίνηση για αναβάθμιση αν έχεις όλα τα υπόλοιπα.

Η απορία είναι η εξής, δεν είναι λογικό να δεις διαφορά στην προενισχυση με έναν μηχάνημα αποκλειστικά σαν προενισχυση και ανώτερου κόστους από το όλα μαζί AV receiver? Αν όμως βάλεις στο ίδιο μηχάνημα rca και μετά xlr θα έχεις την ίδια διαφορά?

Αν σε βοηθάω κάπως, σε σετ προ-τελικό που έχει επιλογή με διακόπτη xlr ή rca έχοντας κουμπωμένα και τα δύο σε ότι δοκιμή έκανα , με οτιδήποτε καλώδια , εύκολα με τον διακόπτη και με το ποντεσιόμετρο στην ίδια τιμή εννοείται το xlr ήταν πολύ πάνω σε όλα αυτά που αναφέρεις.
Μιλάμε για πολύ όμως!:)
Πολύ ενδιαφέρων αυτό, ωραίο τεστ. :hi:

Αν θυμάμαι καλά σε rca ο marantz βγάζει 1.2v και σε xlr 2v
Δεν το ήξερα, χρήσιμο σχόλιο
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η απορία είναι η εξής, δεν είναι λογικό να δεις διαφορά στην προενισχυση με έναν μηχάνημα αποκλειστικά σαν προενισχυση και ανώτερου κόστους από το όλα μαζί AV receiver? Αν όμως βάλεις στο ίδιο μηχάνημα rca και μετά xlr θα έχεις την ίδια διαφορά?
Έχει και rca κανονικά. Την ώρα που τον στήνεις σε πάει βήμα βήμα και σε ρωτάει κάθε τελικό για κάθε ηχείο πώς είναι συνδεδεμένο. Τα περιφερειακά ηχεία τα έχω σε τελικό μόνο με rca. Η διαφορά στη ποιότητα είναι παραπάνω από αισθητή με το πρώτο άκουσμα.

Αν αναλογιστεί κάνείς ότι ο av με τα ενισχυτικά στάδια ζύγιζε 14 κιλά και ο pro που δεν έχει ζυγίζει πάλι το ίδιο σημαίνει ότι κάτι περισσότερο υπάρχει μέσα του.
Παίζουν ρόλο οι πυκνωτές η σχεδίαση του pcb η διάταξη μρσα στο σασί. Η cpu και τα dac που φοράει είναι σε άλλο επίπεδο σε σχέση με τον ολοκληρομένο.
 





Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.613
Μηνύματα
2.868.094
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top