Home cinema η εξέλιξη

Μηνύματα
7.235
Reaction score
4.614
Αν υποθέσουμε ότι έχει κάποιος την κάρτα γραφικών 3070 founder edition 8GB, χρησιμοποιεί το Madvr στο τέρμα του (εννοώ όσο αντέχει η κάρτα), ποιά Oled TV στις 65" και ποιός Προτζέκτορας θα άξιζε να την συνοδεύει (για ταινίες 4K);;;
Μέχρι όπου φτάνει το χεράκι σου .
Είναι τελείως υποθετικό .
Πριν φέρω το rc64iii ήμουν έτοιμος να αλλάξω την τριάδα μπροστά με αυτά.

αλλά έκατσε εγκυμοσύνη και κάποια θεματάκια υγείας και δεν άλλαξα τελικά την παραγγελία που είχα κάνει.

με το που μου δοθεί ξανά η ευκαιρία 99% θα τα φέρω.

Ωραία η συζήτηση αλλά αν παρουσιάσω στην έγκυο γυναίκα καινούργια ηχεία δε θέλω να φανταστώ τι θα γίνει.

Φαντάσου μιλούσα και με τεχνικό για να φτιάξω και το ταβάνι και να προσθέσω atmos.

Στην κατάψυξη τα σχέδια.

Η θα μείνω όπως είμαι για 2 χρόνια ή απλά θα τα διώξω όλα (εκτός sub) και θα κάνω restart......
Εάν μπορείς δώσε τα όλα .
Εάν μπορείς καβαντζωσε ένα δωμάτιο για πάρτυ σου και άσε το σαλόνι .
Πίστεψέ με δεν θα το μετανιώσετε ούτε εσύ ούτε η γυναίκα σου
Υπόψιν ότι βγάλεις σε όγκο από το σαλόνι δύσκολα θα ξαναμπεί .
Με το που δει τον άδειο χώρο δύσκολα θα στον ξαναδώσει ...
Σοβαρά τώρα .
Σκέψου το 3 και 4 φορές πριν τα βγάλεις από μέσα ότι κ αν είναι αυτό
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Εάν μπορείς καβαντζωσε ένα δωμάτιο για πάρτυ σου και άσε το σαλόνι .
Το δωμάτιο που είχα για καβατζα θα πάει στα παιδιά,, δεν περίμενα ότι θα κάνω 3. Οπότε πάει το σχέδιο αυτό.

Μένει μετά στην αυλή εκτός σπιτιού να φτιαχτεί κάτι.... αλλά πάμε μακριά σε κόστος για τώρα. Είναι πολλά άλλα που προέχουν......
 

loggeo

Projectors
Moderator
Μηνύματα
7.244
Reaction score
8.743
Αν υποθέσουμε ότι έχει κάποιος την κάρτα γραφικών 3070 founder edition 8GB, χρησιμοποιεί το Madvr στο τέρμα του (εννοώ όσο αντέχει η κάρτα), ποιά Oled TV στις 65" και ποιός Προτζέκτορας θα άξιζε να την συνοδεύει (για ταινίες 4K);;;
O madvr δε προσφέρει και πολλά για τηλεόραση.
Η 3070 είναι μια πολύ καλή λύση για τον madvr, aρκεί ο user να μην κάνει υπερβολές.
Οποιοσδήποτε projector θα πάρει νέα ζωή με τη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού.
Ακόμα κι hd προβολείς, που θα παίζουν 4k.
 



Μηνύματα
833
Reaction score
776
O madvr δε προσφέρει και πολλά για τηλεόραση.
Η 3070 είναι μια πολύ καλή λύση για τον madvr, aρκεί ο user να μην κάνει υπερβολές.
Οποιοσδήποτε projector θα πάρει νέα ζωή με τη χρήση του συγκεκριμένου λογισμικού.
Ακόμα κι hd προβολείς, που θα παίζουν 4k.
Θα συμφωνήσω..! Σε Benq W6000 και είναι σκέτη απόλαυση..!
Κάποια στιγμή (όλα είναι θέμα timing..) θα αλλάξω προβολέα και οθόνη!!!

Μέχρι τότε, θα απολαμβάνω σε 92"!

Η αίσθηση του κινηματογράφου, βλέπεις..!!!
Αχχχχχχχ
 




billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.500
Reaction score
5.663
Δεν σε βλέπω να τρελλαίνεσαι με τα mixes που έχουν κάνει στο Tidal.
Ουδεμία σχέση με τα native όπως του Zimmer στην Πράγα και το 3D των Kraftwerk.

( είναι φυσικά και over Dolby Digital Plus όχι μέσω TrueHD )
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Δεν σε βλέπω να τρελλαίνεσαι με τα mixes που έχουν κάνει στο Tidal.
Ουδεμία σχέση με τα native όπως του Zimmer στην Πράγα και το 3D των Kraftwerk.

( είναι φυσικά και over Dolby Digital Plus όχι μέσω TrueHD )
Όταν σου πω ότι το αγόρασα από πείσμα πιο πολύ :roflmao: :roflmao:

Το 20 ultra είναι compatible αλλά στριμαρε μόνο στο google assistant

Από pc με τίποτα ούτε με emulator >:(

Δε πειράζει σε καλό μου βγήκε γιατί έκοψα και το otetv και έστησα σε αυτό kodi έβαλα stremio και όλα καλά

Σε σχέση με το zidoo σε θέμα ταχύτητας είναι μέρα με νύχτα.

Και μέσα από δίκτυο 60αρι αρχείο το παίζει νεράκι.......
 

Μηνύματα
1.336
Reaction score
661
Πάντως αν έχεις εξωτερικό χώρο διαθέσιμο και πιάνουν και τα χέρια σου υπάρχει η λύση του κοντέινερ (με 2 12μετρα είσαι σένιος) ή η μεταλλική κατασκευή με άδεια υποστέγου. Έαν βέβαια και το καινούριο μέλος σου αφήνει ελεύθερο χρόνο....... Με το καλό και με υγεία να το δεχθείτε.!!!
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Όταν σου πω ότι το αγόρασα από πείσμα πιο πολύ :roflmao: :roflmao:

Το 20 ultra είναι compatible αλλά στριμαρε μόνο στο google assistant

Από pc με τίποτα ούτε με emulator >:(

Δε πειράζει σε καλό μου βγήκε γιατί έκοψα και το otetv και έστησα σε αυτό kodi έβαλα stremio και όλα καλά

Σε σχέση με το zidoo σε θέμα ταχύτητας είναι μέρα με νύχτα.

Και μέσα από δίκτυο 60αρι αρχείο το παίζει νεράκι.......
Μέσα από πισι πήγες με το kodi ή με κάτι άλλο , δεν κατάλαβα.
Πάντως για dolby atmos από tidal αν και όπως είπε ο φίλος παραπάνω ακόμη δεν είναι σε υψηλά επίπεδα ποιότητας παίζει εύκολα το nvidia shield pro.
Προσωπικά επειδή μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο φορμάτ αλλά θέλω και τα αρχεία να είναι φουλ ασυμπίεστα θα ξεκινήσω να αγοράζω bluray δισκάκια.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μέσα από πισι πήγες με το kodi ή με κάτι άλλο , δεν κατάλαβα.
Πάντως για dolby atmos από tidal αν και όπως είπε ο φίλος παραπάνω ακόμη δεν είναι σε υψηλά επίπεδα ποιότητας παίζει εύκολα το nvidia shield pro.
Προσωπικά επειδή μου αρέσει πολύ το συγκεκριμένο φορμάτ αλλά θέλω και τα αρχεία να είναι φουλ ασυμπίεστα θα ξεκινήσω να αγοράζω bluray δισκάκια.
Από pc να παίξει το tidal atmos. Δεν με τίποτα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Τελικά τα atmos του tidal δεν είναι και τίποτα το τρομερό, οι master ποιότητα με Auro upmix στα ίδια κομμάτια μου αρέσει περισσότερο

Υπάρχουν βέβαια εξαιρέσεις...

Και κάτι άλλο. Είναι γύρο στα 15 db πιο χαμηλά σε σχέση με μη atmos.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.500
Reaction score
5.663
I told ya so :D

Ευτυχώς βγαίνουν κανονικά releases σιγά σιγά με σωστή μίξη και χαιρόμαστε τα Atmos συστήματά μας και με μουσική.

Όσο για το tidal... :D
Αδιάφορο μου περνάει ( καλά το ότι δεν έχουν αξιωθεί να φτιάξουν ένα history με ξεπερνάει... να είσαι απίκο στο κινητό ή στην οθόνη να βγάλεις screenshot άγνωστο τυχαίο τραγούδι που σου άρεσε... )
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
I told ya so :D

Ευτυχώς βγαίνουν κανονικά releases σιγά σιγά με σωστή μίξη και χαιρόμαστε τα Atmos συστήματά μας και με μουσική.

Όσο για το tidal... :D
Αδιάφορο μου περνάει ( καλά το ότι δεν έχουν αξιωθεί να φτιάξουν ένα history με ξεπερνάει... να είσαι απίκο στο κινητό ή στην οθόνη να βγάλεις screenshot άγνωστο τυχαίο τραγούδι που σου άρεσε... )
Πολύ φτωχό το app σε androidtv

Με ξενέρωσε :(
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.500
Reaction score
5.663
Και στο PC φτωχός συγγενής είναι δυστυχώς.
Αλλά ελέω μη παρουσίας του Qobuz στην Ελλάδα για όσους θέλουν ποιοτικό ήχο σε streaming music είναι πανάκεια το Tidal.

Το πιο σπαστικό από όλα του βεβαίως είναι το search... για να πάρεις καλό αποτέλεσμα στην αναζήτηση πρέπει σχεδόν να το γράψεις ολόκληρο αυτό που θες :D
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
πρέπει σχεδόν να το γράψεις ολόκληρο αυτό που θες
Φαντάσου ήθελα να βρει κάτι και με voice search :headbang:
Να σταματήσω συνδρομή δε θα το κάνω, για την παρέα δε βολεύει, πρέπει να βλέπεις και κάτι.....

Το shield σίγουρα θα μείνει καμία σχέση με το zidoo σε ταχύτητα, έχω ξεκινήσει να στήνω και kodi......

Κανένα καλό repo για iptv? Αν έχει και ελληνικά αθλητικά.....γκουχ που να παίζουν......
Αυτά έχω βάλει για αρχή

Screenshot_20201225-145253_Samsung Internet.jpg
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.568
Μηνύματα
2.865.759
Members
37.935
Νεότερο μέλος
Penthesilia
Top