Home cinema η εξέλιξη


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Απο ότι διάβασα ειναι το subwoofer 3 το οποίο ειναι ported, σωστά; Τα άλλα δυο θυμάμαι είναι κλειστής καμπίνας. Εαν ισχύουν τα άνωθεν, πως κι αποφάσισες να πας σε διαφορετικής σχεδιασης υλοποίηση και δεν πήρες άλλο ένα ίδιο με τα προηγουμενα;
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Απο ότι διάβασα ειναι το subwoofer 3 το οποίο ειναι ported, σωστά; Τα άλλα δυο θυμάμαι είναι κλειστής καμπίνας. Εαν ισχύουν τα άνωθεν, πως κι αποφάσισες να πας σε διαφορετικής σχεδιασης υλοποίηση και δεν πήρες άλλο ένα ίδιο με τα προηγουμενα;
Για να γεμίσω χαμηλά από 30 - 25 και κάτω.

εχτές πρόλαβα να κάνω μια δύο μετρήσεις στα κλεφτά και μέχρι τα 15 πάει φλατ
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αν και απο ότι θυμάμαι πας μεχρι 20, μετά πέφτει. Δλδ στα 25-30 δεν είσαι οκ;

Βεβαια, με ένα ακόμα θα είσαι καλύτερα, απλα μου κάνει εντύπωση που λες για γεμισμα 25-30 κι όχι κάτω απο 20.

Ότι και να γινει πάντως, καλύτερα θα ειναι, the more the merrier που λεν κι οι Εγγλέζοι!
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Καοφτιαγμενο! Μεγεια! Απο περιεργεια, ξερεις γιατι δεν εδεσαν τα γουφερς μεταξυ τους;
Ευχαριστώ. όχι δεν ξέρω. μήπως όταν είναι το ένα από τα δύο παθητικό να χρειάζεται κάτι τέτοιο? γιατί σε αυτά είναι ενεργά και τα 2.
Αν και απο ότι θυμάμαι πας μεχρι 20, μετά πέφτει. Δλδ στα 25-30 δεν είσαι οκ;

Βεβαια, με ένα ακόμα θα είσαι καλύτερα, απλα μου κάνει εντύπωση που λες για γεμισμα 25-30 κι όχι κάτω απο 20.

Ότι και να γινει πάντως, καλύτερα θα ειναι, the more the merrier που λεν κι οι Εγγλέζοι!
Λόγο ακυρώσεων τα 20 - 30 τα έχω να είναι πιο ψηλά αλλά για να γίνει αυτό έχω κομμένα όλο το υπόλοιπο φάσμα. δλδ χάνω γύρο στα 15db headroom.

Οπότε με αυτό που έχει περισσότερο output χαμηλά αν μπει και στο κατάλληλο σημείο, δε θα χρειαστεί να τα κόψω τόσο πολύ ώστε να φτιάξω την κατάλληλη καμπύλη.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.687
Και στο SVS 3000 mini με τα διπλά woofers έτσι είναι (free).
 

Ndis

Titika
Μηνύματα
1.849
Reaction score
4.594
Ta μικρά Δίπλα ΚΕΦ έχουν τα δύο γουφερς στον ίδιο άξονα.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021
Ta μικρά Δίπλα ΚΕΦ έχουν τα δύο γουφερς στον ίδιο άξονα.
Όταν είναι και τα δύο γούφερς ενεργά, το μεταξύ τους δέσιμο μειώνει τους κραδασμούς και τις δυνάμεις που μεταφέρουν στην καμπίνα. Όταν το ζεύγος είναι ενεργό-παθητικό :cool: δε μας νοιάζει.
 

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Οι κραδασμοί υπάρχουν , είτε είναι δεμένα με μπάρα τα μεγάφωνα είτε όχι. Μεταφέρονται δε , μέσω των βιδών στην καμπίνα . Ακύρωση κραδασμών θα είχαμε αν συνδέονταν τα μεγάφωνα με διαφορά φάσης 180 μοιρών μεταξύ τους.
Ωραία , δύο μεγάφωνα δύο ενισχυτικά. Οπως πρέπει . Μιά χαρά. Καλορύθμιστο.
 
Last edited:

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.786
Reaction score
11.021

Μηνύματα
27.076
Reaction score
25.010
Τα συγκεκριμένα μεγάφωνα είναι ειδική κατασκευή με κοινούς μαγνήτες και πηνία που το ένα κινείται μέσα στο άλλο.
Δεν είναι δύο ξεχωριστά μεγάφωνα δεμένα με μία μπάρα .
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
Οι κραδασμοί υπάρχουν , είτε είναι δεμένα με μπάρα τα μεγάφωνα είτε όχι. Μεταφέρονται δε , μέσω των βιδών στην καμπίνα . Ακύρωση κραδασμών θα είχαμε αν συνδέονταν τα μεγάφωνα με διαφορά φάσης 180 μοιρών μεταξύ τους.

Ωραία , δύο μεγάφωνα δύο ενισχυτικά. Οπως πρέπει . Μιά χαρά. Καλορύθμιστο.
Είναι πολύ στιβαρή κατασκευή με HDF και όχι MDF.

the cabinet volume has been increased over the Subwoofer 2 to increase efficiency and allow us to add super-quiet, slot port loading to increase bottom end output. Plug the port for greater accuracy, or unplug for greater output. Utilizing our dual opposed, force cancelling driver topology to deliver clean deep hits, without cabinet movement subtracting anything from the driver output
 






Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
απαυτα επρεπε να παρεις βρε....καμια 10αρια, να τα βαλεις οπου θες ....
....θαδινες κανα 15ρη χιλιαρικα βεβαια, αλλα θαχες σουπερ αποτελεσμα :lolsign:

xaxa.jpg
 

Μηνύματα
4.497
Reaction score
7.795
απαυτα επρεπε να παρεις βρε....καμια 10αρια, να τα βαλεις οπου θες ....
....θαδινες κανα 15ρη χιλιαρικα βεβαια, αλλα θαχες σουπερ αποτελεσμα :lolsign:

View attachment 215797
Το είδα εχθές στο fb. Αυτό είναι πιο μικρό και από του μικρού μου στο pc.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.170
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top