Home Cinema στο "termatogazi''

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Ο flash
Εντάξει, οκ.
Τώρα πάντου μια βδομάδα τα 3Η από το σπίτι του, να του τα αφήσεις να τα ακούσει λιγάκι.

Να δω πως θα τα πάρεις πίσω.
Έχει σημαντικά μεγαλύτερη μυϊκή μάζα από σένα ο Μιχάλης, δεν τον φέρνεις βόλτα...
Και εγώ πιστεύω ότι αξιζει μια δοκιμή τα s3h. Αν και στο τέλος ο Μιχάλης τα 4722 θα πάρει...;)
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
το σημαντικο θεμα ειναι οτι αν μας αρεσουν ικανοποιουν τα adam , με τα υπολοιπα 8 ηχεια τι κανουμε?
ποιο φθηνο ειναι να παρω τριαδα m2 για μπροστα
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.861
Reaction score
77.458
Ο flash

Και εγώ πιστεύω ότι αξιζει μια δοκιμή τα s3h.
αυτά ο Μιχάλης τα έχει για ακουστικά...:cry::lol:
[DOUBLEPOST=1547207527][/DOUBLEPOST]
το σημαντικο θεμα ειναι οτι αν μας αρεσουν ικανοποιουν τα adam , με τα υπολοιπα 8 ηχεια τι κανουμε?
ποιο φθηνο ειναι να παρω τριαδα m2 για μπροστα
όλα αλλαγή λέμε!
ΠΟΥΛΑ! :roflmao:
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Μιχάλη φαντάζομαι ότι έχεις δει ότι για τα m2 πλέον υπάρχει η δυνατότητα να τα φτιάξεις μόνος σου. Η καινούργια σειρά (c222) με τα δεκαπεντάρια λέει τίποτα;
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
το σημαντικο θεμα ειναι οτι αν μας αρεσουν ικανοποιουν τα adam , με τα υπολοιπα 8 ηχεια τι κανουμε?
ποιο φθηνο ειναι να παρω τριαδα m2 για μπροστα
Xλωμό σου αρέσουν περισσότερο , ξέρει καλύτερα η jbl pro σε cinema.;)
εγώ φαντάζομαι ήδη την επόμενη μέρα μετά από αυτά και κλαίω:cry::roflmao:
Eτοιμάσου για κλάμα αν βάλει τίποτα στην αγγελία.:D
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.380
Reaction score
125.487
το σημαντικο θεμα ειναι οτι αν μας αρεσουν ικανοποιουν τα adam , με τα υπολοιπα 8 ηχεια τι κανουμε?
Άστο πάνω μου. Έχω λύσεις.


ΥΓ. Προσωπικά, για τον χώρο σου, διαφωνώ με λύσεις του τύπου των 4722 (ή Μ2), όχι γιατί δεν είναι καλά ηχεία, όχι γιατί είμαι "περίεργος άνθρωπος", ούτε γιατί δε μου αρέσει η JBL, αλλά διότι τα ηχεία τα επιλέγουν οι διαστάσεις του χώρου. ;)

Και θα συνεχίσω να λέω τα ίδια: το τρίγωνο ακρόασης να είναι ισόπλευρο κι όχι πανοράματος, οι αποστάσεις όλων των ηχείων του πολυκάναλου ήχου όμοιες, σαμπ βάλε και στην κωλοτσέπη, κλπ κλπ κλπ.
 
Last edited:

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Καλά τα m2 είναι άλλη κατηγορία και άλλο επιπεδο. Για diy m2 τι ξέρεις Χάρη; Ρωτάω εδώ γιατί είχα και την εξής απορία που αφορά και το Μιχάλη. Έστω ότι αγοράζεις m2 τώρα που έπεσε η τιμη. Βρίσκεις κάνα μτχ και με κάνα δεκαρικο βγαίνει η τριάδα. Από ενισχυτικά τι κανουμε; fusion 502; crown dsi; Για να πάρεις τους crown που λέει η jbl φύγαμε για εικοσαρικο...
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Κ εγώ πιστεύω για τα 4722 είσαι, ώστε να μην τα τερματίζεις τόσο εύκολα.
Εγώ πάντως δε κατάλαβα πως τερματίζεις το 3677 με αποκοπή 80Hz άντε λίγο παραπάνω;
Μήπως με προσθήκη άλλων 2χ4645c παίρνεις καλύτερο αποτέλεσμα;
 


TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
Εγώ πάντως δε κατάλαβα πως τερματίζεις το 3677 με αποκοπή 80Hz άντε λίγο παραπάνω;
Μήπως με προσθήκη άλλων 2χ4645c παίρνεις καλύτερο αποτέλεσμα;
δεν τερματιζουν τα 3677 , ψαχνω να βελτιωθει η μπροστινη τριαδα απο θεμα ποιοτητας και οχι εντασης.
για τα 4722 ολοι λενε οτι εχουν πιο ποιοτικες μοναδες απο τα 3677 και γιαυτο τα ανεφερα και ειναι σχετικα οικονομικα.
αλλη μια περιπτωση ειναι τα 4367 οπου ειναι κλωνοι του m2 ή τα 1400 οπου δεν ξερω αν υπαρχουν ακομα ως καινουργια
https://www.jblsynthesis.com/productdetail/id-4367.html
https://www.stereophile.com/floorloudspeakers/jbl_synthesis_1400_array_bg_loudspeaker/index.html
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Τι διαβάζω;! Αναβάθμιση σε ποιότητα και όχι ένταση;!
Τι, μας χάλασες κι εσύ;

Μην κάνεις το λάθος και μπλέξεις με στούντιο μόνιτορ.
Δεν έχουν το δάγκωμα και το λαρύγγι της κόρνας.
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Εγώ πάντως θα σκεφτόμουν και το εξής. Να επερνα 2 4722 για lr και να άφηνα κεντρικό το 3677 για αρχή. Τα άλλα δύο 3677 θα τα έβαζα για surround και τα sr που έχεις για ατμος.
 
  • Like
Reactions: PPG


stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
Εγώ πάντως θα σκεφτόμουν και το εξής. Να επερνα 2 4722 για lr και να άφηνα κεντρικό το 3677 για αρχή. Τα άλλα δύο 3677 θα τα έβαζα για surround και τα sr που έχεις για ατμος.
Αγόρι έχεις χάσει επεισόδια βλέπω για ατμός έχει πάρει scs8' ίντσα.:p
 

Μηνύματα
6.668
Reaction score
5.200
Εγώ πάντως θα σκεφτόμουν και το εξής. Να επερνα 2 4722 για lr και να άφηνα κεντρικό το 3677 για αρχή. Τα άλλα δύο 3677 θα τα έβαζα για surround και τα sr που έχεις για ατμος.
Μπα, δουλειά δεν γίνεται έτσι. Ή τριάδα ή τίποτα.

Για τι κόστος μιλάμε το κομμάτι τα 4722 (street price);
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
Μπα, δουλειά δεν γίνεται έτσι. Ή τριάδα ή τίποτα.

Για τι κόστος μιλάμε το κομμάτι τα 4722 (street price);
2k. Ειναι δοκιμασμένο αυτό που προτείνω με το 3677 για κεντρικο. Η αληθεια είναι πάντως ότι μόνο με προ ηχεία μπορείς να ακούς καφρικα ταινίες. Τα 3677 είναι τρομερό vfm ηχείο όμως λόγω του roll off από τα 12 khz και πάνω χάνει σε λεπτομέρεια. Επίσης χάνει πολύ και σε μεσαια. Για ταινιες καθαρά είναι τρομερό ηχείο και έπαθα πλάκα τόσο στο Στάθη όσο και στο Μιχάλη που τα άκουσα. Επειδή όμως είχα την τύχη να ακούσω 4722 σε μεγάλο χώρο μπορώ να πω με σιγουριά ότι είναι άλλη φάση εντελώς. Πρώτα από όλα το ηχείο είναι πολύ "bright" :o ας το πούμε έτσι ενώ το 3677 είναι πιο "dark". Δεύτερον το 4722 έχει μεσαία επιπέδου τριδρομου ηχείου. Χωρίς υπερβολές μου άρεσε σε μουσική περισσοτερο και από τα dynaudio που έχω τα οποία ειναι διπλάσιας σχεδόν αξίας λογω των πολύ μεγάλων δυναμικών του (Σε μικρές εντάσεις είχε λίγο θέμα όμως). Τέλος για τη τιμή του θεωρώ ότι είναι τρομερό ηχείο αλλά πιστεύω η κορυφή της πυραμίδας είναι τα m2.
[DOUBLEPOST=1547244964][/DOUBLEPOST]
Ιιιιιι, τι είπε! Μικρότερο κεντρικό απο τα LR; Πιπέρι. :p
Είπαμε είναι δοκιμασμένο αυτό αλλιώς δε θα το προτεινα. Θα του πρότεινα για το χώρο που έχει να δοκιμάσει με ghost mid, όπως δηλαδή θα το έκανα και εγώ.;)
 

stathis

Ultra Home Theater
Μηνύματα
21.631
Reaction score
36.414
επειδή το δοκίμασε κάποιος mr π@παρίδης από το AvS forum και έβαλε το κεντρικό 36 77 δίπλα στα θηρία αριστερά και δεξιά για να μη σηκώσει την οθόνη πάει να πει ότι είναι δοκιμασμένο και εγκρίνεται;
Πού να ακούσεις και το τρίμετρο μετά 2 18αρια και τα 4χ 8ιντσα mid ..Θα σου φανεί και το 47 22 χωρίς λεπτομέρεια..:eek::lolsign:
 

Μηνύματα
3.665
Reaction score
5.497
επειδή το δοκίμασε κάποιος mr π@παρίδης από το AvS forum και έβαλε το κεντρικό 36 77 δίπλα στα θηρία αριστερά και δεξιά για να μη σηκώσει την οθόνη πάει να πει ότι είναι δοκιμασμένο και εγκρίνεται;
Πού να ακούσεις και το τρίμετρο μετά 2 18αρια και τα 4χ 8ιντσα mid ..Θα σου φανεί και το 47 22 χωρίς λεπτομέρεια..:eek::lolsign:
Εντάξει δε τον λες και παπαριδη τον Notnyt. Αν σκεφτείς ότι έχει περάσει το μισό avsforum από το σπιτι του και μόνο καλά λόγια λένε κάτι σημαίνει. Και σκέψου αυτοί που έχουν περάσει από εκεί οι μισοί έχουν τριάδα jbl4722 η qsc2150 σπίτια τους οπότε έχουν κάποιο μέτρο σύγκρισης. Το 3677 πάντως από δύναμη δε μένει με τίποτα για να μη μπορεί να ανταπεξελθει.
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.336
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top