Home cinema (ragavelas)

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
εισαι στα ψηλα χαμηλα και στα χαμηλα ψηλα.....
.....θελουμε μια ισορροπια, εκει στο 0.4 καλα θαταν.

το λαθος που κανουν συνηθως ολοι ειναι να ασχολουνται με θεραπεια που ριχνει μεσουψηλες συχνοτητες....

θελει πρωτα μπασοπαγιδες και μετα προχωρας...
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Αν τραβηξω λιγο τις κουρτινες θα αυξηθει στα ψηλα. Κατω απο τι 1 Khz το κανω....
 
Last edited:


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Θεωρω ότι τη ζημια την κανει το υπολοιπο δωματιο.... Γι αυτο και σκεφτομαι διπλη πισω κουρτινα.

Το κλασσικο τεστ με τα παλαμακια να κανεις, ακους απο πίσω να ερχεται... Εχει και μια εσωτερικη σκαλα....

Δυσκολος χωρος
 


Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Το ειχα σκεφτει παλαιοτερα... Ειπα να δοκιμασω με τις κουρτινες, δεδομένου οτι θα εβαζα δεξια κι αριστερά, εχω παραθυρα οποτε δεν θα μπορουσα να κανω κατοι διαφορετικό.
Μαλλον το επομενο βημα
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Παλιές πρέπει κάπου να υπάρχουν... Παλιά είχα 0,5+ παντού. Το κακό ειναι ότι ειναι μεγάλος χώρος, έχει άλλο τόσο πίσω απο την κουρτίνα. Δεν ξέρω αν την κάνω διπλή μήπως υπάρξει περαιτέρω βελτίωση, αλλά ειναι κι ακριβή...
έχεις μετρήσεις κλιμακωτά για κάθε αλλαγή που έκανες?

οι μπασοπαγίδες σίγουρα λειτουργούν σωστά?
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Πρεπει να κατσω να ψαξω...

Τωρα για τις μπασοπαγιδες... Εγραψα πως τις εφτιαξα. Θεωρητικα λειτουργούν, σε ποια συχνοτητα στοχεύουν δεν ξερω, αλλα σε γενικες γραμμες κατι θα κάνουν... Τουλαχιστον συμφωνα με οσα εχω διαβασει εδω.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Πρεπει να κατσω να ψαξω...

Τωρα για τις μπασοπαγιδες... Εγραψα πως τις εφτιαξα. Θεωρητικα λειτουργούν, σε ποια συχνοτητα στοχεύουν δεν ξερω, αλλα σε γενικες γραμμες κατι θα κάνουν... Τουλαχιστον συμφωνα με οσα εχω διαβασει εδω.
αν μπορείς βρες
να βρούμε μια άκρη

για τόσο μεγάλες διαστάσεις θα πρεπε να έχουν σημαντική διαφορά συγκριτικά με το πριν
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.635
Reaction score
77.055
Παλιές μετρήσεις
κάτι λάθος έχει μετρηθεί
δεν γίνεται μετά το τριτμεντ να εκτοξεύτηκαν έτσι οι χρόνο από τα 200 και μετά
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν μετράς με πρόγραμμα ισοστάθμισης ενεργοποιημένο, κλείστο και ξαναμέτρα.
 

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Έκανα το εξής πείραμα, στο χώρο πισω απο την κουρτίνα, άνοιξα ντουλάπια συρτάρια, άπλωσα καρέκλες, άνοιξα πόρτες μπάνιου, αποθήκης και παράθυρα, εξαλείφοντας με αυτόν τον τρόπο παράλληλες επιφάνειες. Όλα αυτά σταδιακά κάνοντας μέτρησεις. Σταδιακά έπεφτε το rt60.... Λογικό βέβαια καθότι το καταλάβαινα και με το αυτί παίζοντας παλαμάκια, ότι απο πίσω έρχεται αντίλαλος. Οπότε η σκέψη της δεύτερης κουρτίνας πιστεύω θα βελτιώσει την κατάσταση...
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Εκ πρώτης όψεως, δείχνει μεγάλη ανομοιογένεια το γράφημα των χρόνων αντήχησης που ανέβασες:



Προφανώς ο,τι έχεις κάνει, δεν έχει καμία επίδραση στο φάσμα από ~120 κύκλους και κάτω, που δείχνει να είναι στο 1 δευτερόλεπτο, ενώ και οι 200 κύκλοι βρίσκονται στα 0.8 δευτερόλεπτα.

Από τους 350 μέχρι 1,5k είναι σε αξιοπρεπή επίπεδα, στα 0.4".

Πάνω από 1,5k, πέφτει στα 0.2" που είναι σχετικά λίγο, μα μπορεί να σου "αρέσει" εξαιτίας των ηχείων που έχεις, αλλά και σε υψηλές στάθμες.

Προφανώς σε αυτό το 0.2" οδήγησε η χρήση των κουρτινών απορρόφησης.

Ωστόσο θα πρότεινα να βγάλεις τουλάχιστον το χαλί από κάτω, και να ξαναμετρησεις, νομίζω θα ανέβει το κομμάτι αυτό που είναι στα 0.2".


ΥΓ. Ένα σπεκτρο μέχρι 400 κύκλους θα είναι χρήσιμο.
 
Last edited:

Μηνύματα
831
Reaction score
1.033
Δυστυχώς το χαλί δεν μπορει να φύγει καθότι κρύβει τα καλώδια των σαραουντ... Επίσης, απορία: Για τις συχνότητες κάτων των 200 ηζ, το σπεκτογραφ δεν μας απασχολεί κυρίως;

Θα δοκιμάσω να μην έχω τέρμα ανοικτές τις κουρτίνες, να δω αν ανέβει στο 0,3.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.100
Reaction score
124.654
Το κλασσικο τεστ με τα παλαμακια να κανεις, ακους απο πίσω να ερχεται... Εχει και μια εσωτερικη σκαλα...
Αυτό που λες, δείχνει πως οι πολύ υψηλοί χρόνοι αντήχησης στον μεγάλο χώρο της κουζίνας, επηρεάζουν την μετρήσιμη ηχητική του χώρου ακρόασης.

Δηλαδή έχεις σημαντικό αντίλαλο στον δίπλα χώρο, που έρχεται μέσα στο χώρο σου.

Εφόσον δεν έχεις πόρτα να κλείσεις και να απομονώσεις αυτόν τον πίσω χώρο, δε νομίζω πως έχεις άλλη επιλογή, παρά να κατεβάσεις τους χρόνους αντήχησης εκεί μέσα, ακόμα και με μεγάλα πάνελ εμφανούς απορρόφησης, με καμία μεγάλη μοκέτα (χοντρή) κάτω, γενικά με υλικά απορρόφησης.

Οι κουρτίνες δε νομίζω πως μπορούν να κόψουν οτιδήποτε κάτω από 200 κύκλους..
Δυστυχώς το χαλί δεν μπορει να φύγει καθότι κρύβει τα καλώδια των σαραουντ..
Τότε είναι καλή ιδέα να βγάλεις αυτό το χοντρό χαλί, και να απλώσεις μια πολύ πολύ λεπτή μοκέτα, που δε κόβει σχεδόν τίποτα. Είναι και πολύ φτηνή, από 5€ το τμ μπορεί να βρεθεί.

Φυσικά θα μπορούσες να αλλάξεις την πορεία των καλωδίων, αλλά ίσως να είναι πιο μεγάλος μπελάς και πιο ακριβό από μια λεπτή φτηνή μοκέτα.
Για τις συχνότητες κάτων των 200 ηζ, το σπεκτογραφ δεν μας απασχολεί κυρίως;
Μέχρι τη ζώνη του σρόεντερ, πιθανώς στα 400-500 χερτζ, έχει νόημα.
Θα δοκιμάσω να μην έχω τέρμα ανοικτές τις κουρτίνες, να δω αν ανέβει στο 0,3.
Κοίτα, έχεις απορροφητικές κουρτίνες δεξιά, αριστερά και πίσω. Έχεις πολύ πράμα, μεγάλες απορροφητικές επιφάνειες γύρω σου. Είναι λογικό να ρίχνουν τους χρόνους ψηλά.


Πιθανολογείται πάντως, πως αποκομμένος ο χώρος ακρόασης από την κουζίνα, θα έχει αξιοπρεπείς χρόνους αντήχησης. Καταλαβαίνω πως ο χώρος της κουζίνας χαλάει τη σούπα των μετρήσεων αυτού του χώρου ακρόασης.






ΥΓ. :party: :party:
Δεν ξέρω τι υλικό θα μπορούσε να μπει πάνω στις κουρτίνες, ώστε να αυξήσει την ανακλαστικότητα ψηλά και να διατηρήσει την απορρόφηση από πίσω.

Σκέφτηκα πιθανώς αν κατεβαίνουν από πάνω ξύλινες περσίδες μπροστά τους, αλλά θα είναι μεγάλο το κόστος..

Πλαστικές - ψιλοχοντρές κουρτίνες (σα τις κουρτίνες μπάνιου) από μπροστά τους; Βγαίνουν και σε ωραία σχέδια.. :lol:

Δε ξέρω, πείτε και σεις καμιά ιδέα.
Βάψιμο με λαδομπογιά!:laugh:
 
Last edited:





Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.069
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top