How to made και ποιότητα κατασκευής

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Δεν γνωρίζω ποιά είναι τα κριτήτια επιλογής του "καταναλωτικού κοινού" ενός μηχανήματος ,αλλα προσωπικά πριν ριξω τα "χαρτια" στο τραπέζι για την απόκτηση ενός ενισχυτή (τουλάχιστον!!) λαμβάνω υπ όψιν μου αρκετές παραμέτρους ,πέραν της ηχητικής απόδοσης που είναι φυσικά το ζητούμενο.
Θεωρώ ότι η βιομηχανία σήμερα έχει ξεφτυλιστεί στο πλείστο των περιπτώσεων όσο αναφορα την συνολικη ποιότητα των μηχανημάτων και τις χωρες που κατασκευάζουν.
Δεν μου αρέσει καθόλου ο όρος Χαι Ενδ,ειναι απίστευτα ειρωνικός και χλευαστικός απέναντι στα καλα μηχανηματα HIFI,άλλωστε (κι εδω ειναι η ουσία και η διαφορά) η βασικη τους διαφορά απ τα μμηχανηματα σειράς έγκειται κυριως στην ποιότητα κατασκευής,γι αυτο πληρωνεις εναν ενισχυτη τρια χιλιαρικα,ο σχεδιασμός μπορεί να αψογος και σε μηχανηματα χαμηλομεσαίας παραγωγης,το εχει αποδειξει άλλωστε και η αδιαφορη πλέον ΝΑD!
Και ρωτάω λοιπόν ως καταναλωτης,για ποιό λογο να ριξω 2+ χιλιαρικα για εναν ενισχυτη που εχει Ταιβανέζικους πυκνωτες κι οχι τα ιδια ή και λιγότερα σε εναν ενισχυτη που χρησιμοποιει Nichicon της σειρας audio?
O κατασκευαστης κάνει τη δουλειά του κι εγω εχω τα λεφτα να τα κανω οτι θελω,σωστα.
Υπάρχει εξηγηση ή η βιομηχανια μας θεωρει ηλιθιους?
Δηλαδη κατασκευαζεις χαι ενδ μηχανημα,το πουλας ενα σκασμο λεφτα κι επιλεγει υλικα απ τον σωρό σαν να φτιαχνεις καφετιερες για το παζαρι.
Και γιατι εισαι χαι ενδ ρε μαστορα εργαστάσιο?

Η βιομηχανια λοιπόν παραγει κοστολογει και πουλάει αναλογα με το πόσο σανό μπορεί να χωρέσει στα κεφαλια των καταναλωτων μεσω μαρκετινγκ.
Ο καταναλωτης ειναι η δυναμη,ο καταναλωτης ειναι ο αποδεκτης του βόθρου.

Δεν σας δινω ουτε ενα σεντς.......

Δειτε και συγκριντε κατασκευαστες και .........κατασκευαστές!!
Χαι ενδ της οκάς για τα παζάρια και HIFI της "φθηνιας|" για φτωχά σαλόνια!
 

Attachments


Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Και ρωτάω λοιπόν ως καταναλωτης,για ποιό λογο να ριξω 2+ χιλιαρικα για εναν ενισχυτη που εχει Ταιβανέζικους πυκνωτες κι οχι τα ιδια ή και λιγότερα σε εναν ενισχυτη που χρησιμοποιει Nichicon της σειρας audio?
Για αρκετούς λόγους, ενδεχομένως.
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Για αρκετούς λόγους, ενδεχομένως.
Πέρα απ την ποιότητα κατασκευής και το ποιο στιβαρο σταδιο εξόδου (εδω οχι πάντα) δε βλέπω άλλο λόγο,μα κανέναν λόγο,ουτε πρακτικά ενας ενισχυτης που στοιχιζει 2,500 γιούρος παιζει καλύτερα από εναν που στοιχιζει 1000,μπορει ναι μπορει και οχι.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.051
Reaction score
20.464
Επειδή έφερες παραδείγματα... Έχεις μπροστά σου τρεις ενισχυτές πανομοιότυπους, εκτός των μεγάλων πυκνωτών τροφοδοσίας. Ο ένας έχει Nichicon σαν αυτούς που έχει ο Marantz της εικόνας, ο δεύτερος έχει Elna Audio Grade και ο τρίτος έχει ταϊβανέζικους, καταλλήλους για κόμβο κινητής τηλεφωνίας. Ποιον θα διάλεγες και γιατί;
 

Μηνύματα
63
Reaction score
150
Επειδή έφερες παραδείγματα... Έχεις μπροστά σου τρεις ενισχυτές πανομοιότυπους, εκτός των μεγάλων πυκνωτών τροφοδοσίας. Ο ένας έχει Nichicon σαν αυτούς που έχει ο Marantz της εικόνας, ο δεύτερος έχει Elna Audio Grade και ο τρίτος έχει ταϊβανέζικους, καταλλήλους για κόμβο κινητής τηλεφωνίας. Ποιον θα διάλεγες και γιατί;
Κατ' αρχήν δεν αναφέρομαι μόνο στους πυκνωτές,αλλα σε ολα τα υλικά,από ημιαγωγούς μέχρι ποτενσιόμετρα.
Μέχρι να πάρω ενισχυτή ξεσκονίζω τα πάντα.
Παράδειγμα,ενισχυτής χωρις phono stage βγαίνει αυτόματα απ τη λίστα.
Δεν ειναι δυνατόν ενισχυτες 500ων 1000 και 2 χιλιάδων ευρώ να μην διαθετεουν στάδιο προενίσχυσης.
Ο κατασκευαστης λέει τα δικά του,δηλ πάρε κι ενα phono stage ξεχωριστό να σ εχω το χερι στην τσεπη συνεχεια.
Εγω λεω τα δικα μου,δε θα κάνω το ρακ καρναβάλι γιατι το θέλετε εσεις.
Ενισχυτης 25 ετων που στοιχεζε κατω απο 100 000δρχ εχει phono stage το οποίο παιζει και δεν κοροιδεει τ αυτια,εχει πυκνωτες Elna,τρανζιστορ sanken ,ποτενσιομετρα Alps και σχεδιαστικά παιζει άψογα.
Ενισχυτες που κοντευουν τα διχιλιαρα κι εχουν δυο αναλογικες εξοδους βγαινουν αυτοματως απ τη λιστα.
Αν εχω 4 πηγες δηλ τι θα κάνω,θα κανω πατεντες με διακόπτες ή θα βαζω και θα βγαζω καλωδια επειδη ο κατασκευαστης ειναι........ανυπαρκτος?

Οταν μου λέει ο πωλητης δωσε 1500 γιουρος για τον τάδε ή τον δείνα ενισχυτή πρέπει να του πω ανοιξε το καπακι να δουμε τι πουλάς?
Σαν τους magnum αν θυμασαι ,αυτα τα παναθλια και τρισάθλια κατασκευασματα που τα πουλουσαν 3 φορες πανω απ τους NAD και μεχρι σημερα εχουν παει ολοι για ανακυκλωση.

Τα ιδια συμβαινουν και σημερα κι ακομα χειρότερα.

Φισάκια "δαγκωμενα" και γειώσεις πρόχειρες σε ενισχυτες αξιας λες και πηγε ο Μητσος στον Βενιερη και μαζι μ ολα τα υλικα πηρε κι ενα κιλο ταιραπ να μαζεψει τα καλωδια!!
Τιναφταρε???

Αυτά κι άλλα πολλά πριν καταλήξω εκει που θέλω.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.297
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top