HTPC OS installation

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλησπέρα σε όλους

Πούλησα το HTPC μου σε ένα φίλο και έχω αναλάβει να του το στήσω από την αρχή καθαρά για 1080p υλικό και κάτω. Σχεδόν όλα τα components είναι εποχής Windows 7. Δηλαδή ο κατασκευαστής ειδικά της motherboard αν και έχει κάποιους WIndows 10 drivers προτείνει windows 7 για το συγκεκριμένο mobo.

To mobo είναι το εξής; https://www.gigabyte.com/Motherboard/GA-78LMT-USB3-rev-60#ov

Επειδή μια Nvidia GT230 που του έδωσα μαζί δεν βγάζει ήχο HD από το HDMI είπαμε να δοκιμάσουμε την onboard του chipset που είναι το AMD 760G και βγάζει 1080p με HD ήχο από το HDMI.

Η ερώτηση μου αφορά την εγκατάσταση και ποιο λειτουργικό θα παίξει καλύτερα 1080p με HD ήχο για τα παραπάνω χαρακτηριστικά. Υπάρχουν και Windows 10 Pro & Windows 7 Ultimate. Θέλω το καλύτερο compatibility σε συνδιασμό με το καλύτερο performance. Δεν μας πειράζει που σταματάει η υποστήριξη των Windows 7 έτσι και αλλιώς το htpc θα μπει στο internet μονο για να σεταριστεί.

Θα ήθελα την άποψη σας τι θα κάνατε εσείς στην θέση μου καθότι δεν έχω χρόνο για δύο δοκιμές ανα λειτουργικό.

Σας ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 



hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.968
Reaction score
2.905
Καλημέρα

Για να μην το κουράζουμε έβαλα τα 10 στον φίλο και παίζει μια χαρά το υλικό του σε 1080p κυρίως.

Σας ευχαριστώ
Κωνσταντίνος
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.346
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top