Hypex NC500 Monoblock & B&W 801s3

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Καλησπέρα σε όλους,

Είμαι πολύ κοντά στο να ξεκινήσω ενα diy project για 2 hypex nc500 monoblock.
Στο κατασκευαστικό σκέλος δεν θεωρώ ότι υπάρχει κάποια ιδιαίτερη δυσκολία, το project λόγω ότι τα περισσότερα καλώδια, modules, etc, είναι έτοιμα από τις κατασκευάστριες εταιρίες, απαιτεί περισσότερο ικανότητες συναρμολόγησης παρά οτιδήποτε άλλο.

Σε forums του εξωτερικού οι γνώμες και τα reviews δίνουν πολύ θετικές εντυπώσεις, ενώ παράλληλα το κόστος (συνολικά θα βγει και για τα 2 μηχανάκια περίπου στα 1500€) είναι σημαντικά χαμηλότερο σε σχέση με ενισχυτές γνωστών εταιριών με ίδιες ή και χαμηλότερες ονομαστικές αποδόσεις.

Πριν λοιπόν ξεκινήσω να παραγγέλνω τα κομμάτια, θα ήθελα τυχών εντυπώσεις, εμπειρίες, αντιρρήσεις που μπορεί να έχουν κάποιοι περισσότερο γνώστες του θέματος τόσο για τον pairing B&W - class d, όσο και για τους συγκεκριμένους ενισχυτές της hypex.


*Οι ενισχυτές θα οδηγήσουν ένα ζευγάρι b&w 801 s3.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Γιατί δε προτιμάς τα 400?

Άμα πιάνουν τα χέρια σου, ναι, να τα κάνεις. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.383
Reaction score
79.485
+1 για το nc400 kit.
Όλα έτοιμα, μόνο συναρμολόγηση θέλει, ούτε καν κολλητήρι
 

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Επίσης σκέφτεσαι να πάρεις 2 τροφοδοτικά και να φτιάξεις 2 κουτιά, ένα πίσω από κάθε ηχείο ή ένα τροφοδοτικό;
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Γιατί δε προτιμάς τα 400?

Άμα πιάνουν τα χέρια σου, ναι, να τα κάνεις. Διάβασε προσεκτικά τις οδηγίες.
Ναι νομίζω πως μπορώ να τα φτιάξω.

H διαφορά σε λεφτά μεταξύ του 400w και του 500w είναι λιγότερη απο 50€ ανα module, οπότε το παίζω άπλας μιας και τα b&w χρειάζονται αρκετά watt ενίσχυσης.
 


Μηνύματα
93
Reaction score
82
Επίσης σκέφτεσαι να πάρεις 2 τροφοδοτικά και να φτιάξεις 2 κουτιά, ένα πίσω από κάθε ηχείο ή ένα τροφοδοτικό;
Η κατασκευή που έχω προγραμματίσει είναι με 2 x 1200 τροφοδοτικά, με 2 κουτιά. Στο internet παίζει πολύ και 2 ενισχυτές σε 1 κουτί (2 μονοί), όμως δεν έχω καταφέρει να βρω κουτί αξιόλογο που να είμαι σίγουρος οτι θα τα χωρέσει όλα, έτσι το πάω για την safe λύση 2 monoblock.
+1 για το nc400 kit.
Όλα έτοιμα, μόνο συναρμολόγηση θέλει, ούτε καν κολλητήρι
Όντως είναι πολύ απλή η συναρμολόγηση. Το θέμα που με προβληματίζει είναι αν τελικά το αποτέλεσμα θα αξίζει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Αρκεί το 400 και είναι και καλύτερο. ;)

Θα στο ξεπατώσει το 801, σίγουρα.

Μια λεπτομέρεια για αυτό το ηχείο:

Για την πρώτη οκταβα, χρειάζεται ένα επιπρόσθετο φίλτρο από την φίρμα:

Screenshot_20200503_123217_com.google.android.apps.docs.jpg


Ειδάλλως δεν την παίζει καθόλου.

Βεβαίως, στην πρώτη οκταβα δεν αντέχει ιδιαίτερη ισχύ αυτό το γουφερ, οπότε αν ο χώρος είναι μεγαλουτσικος, θα χρειαστεί σαμπ.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Μια λεπτομέρεια για αυτό το ηχείο:

Για την πρώτη οκταβα, χρειάζεται ένα επιπρόσθετο φίλτρο από την φίρμα:

View attachment 164583

Ειδάλλως δεν την παίζει καθόλου.

Βεβαίως, στην πρώτη οκταβα δεν αντέχει ιδιαίτερη ισχύ αυτό το γουφερ, οπότε αν ο χώρος είναι μεγαλουτσικος, θα χρειαστεί σαμπ.
Για το φίλτρο της εταιρείας έχω διαβάσει τα χειρότερα κατα καιρούς, χωρίς να έχω προσωπική εμπειρία, υπάρχουν βέβαια αρκετά after market με καλύτερο της Krell baf, https://www.usaudiomart.com/details...pw_matrix_800s_series_speakers/images/483974/
Όμως το κόστος του στη παρούσα φάση το κάνει απαγορευτικό (1500€+), υπάρχουν πολλά να γίνουν πριν απο αυτό.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Είναι αναγκαίο, εκτός κι αν πάρεις σαμπ.

Εγώ στη θέση σου, θα το είχα πάρει στάνταρ, συν σαμπ.

Υπ'οψιν πως το 801 είναι το μόνο μπιενταμπλεγιου που μ'αρεσει, με άριστη απόκριση σε δεύτερη και τρίτη οκταβα, αλλά δεν αντέχει καθόλου σε στάθμες στην πρώτη οκταβα, αυτό είναι το βασικό του μειονέκτημα.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Αρκεί το 400 και είναι και καλύτερο. ;)

Θα στο ξεπατώσει το 801, σίγουρα.

Μια λεπτομέρεια για αυτό το ηχείο:

Για την πρώτη οκταβα, χρειάζεται ένα επιπρόσθετο φίλτρο από την φίρμα:

View attachment 164583

Ειδάλλως δεν την παίζει καθόλου.

Βεβαίως, στην πρώτη οκταβα δεν αντέχει ιδιαίτερη ισχύ αυτό το γουφερ, οπότε αν ο χώρος είναι μεγαλουτσικος, θα χρειαστεί σαμπ.
Τώρα για τα watt, ένας γνωστός μου είπε το εξής :

Από το manual η Β&W δίνει ευαισθησία 87dB/1m στα 2.83V και αντίσταση nomimal 4Ω.

Αυτό δεν είναι στο 1W αλλά στα 2W:

1W στα 8Ω = 2.83Vrms = 2W στα 4Ω

1W στα 4Ω = 2Vrms

Άρα η πραγματική ευαισθησία τους στο 1W είναι 84dB/1W/1m. (πολύ αναίσθητα).

Επίσης όταν η αντίσταση δίνεται στα 4Ω να περιμένουμε ότι σε μερικές περιοχές του φάσματος μπορεί να πέφτει και στα 3 ή και στα 2Ω. (επιπλέον απαιτήσεις σε ρεύμα και ισχύ από τον ενισχυτή μέχρι και το διπλάσιο).

Ενα από το manual είναι ότι έχει crossover 4ης τάξης (πάλι όχι ότι πιο εύκολο για τον ενισχυτή).

Ας πούμε τώρα ότι ακούμε σε κάποια δυνατή μέση ένταση π.χ. στα 100dB στο 1m μπροστά στο ένα ηχείο που αντιστοιχεί πάλι σε 100dB στα 3μ. και με τα 2 ηχεία.

Τότε χρειάζεται ισχύ: 10^[(100-84)/10] = σχεδόν 40W συνεχόμενα και αν υπολογίσεις ότι στην μουσική +10dB στιγμιαία δυναμικά δεν είναι κάτι ασυνήθιστο (και περισσότερο συνήθως),

Άρα ο ενισχυτής για να μην συμπιέσει και να μπορεί να δώσει απαραμόρφωτα τα 110dB πρέπει να είναι 400W και να μπορεί να δώσει και 800W εκεί που θα απαιτηθεί στα 2Ω.

Βασιζόμενος σε αυτό κοίταξα το kit που θα πάρω να όσο το δυνατό περισσότερα watt, πιστεύεις τα 400 είναι αρκετά;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.545
Reaction score
30.790
Σκέψου και τη λύση Fusion.
Τα 502 (ή 503), από ένα ανά κανάλι.

Έχουν από 2 NC500 έκαστο.

Τα έχω μονομπλοκ (όχι γεφυρωμενα, αλλά σε διενισχυση) σε 801 Nautilus.

Εάν το ψάξεις παραπάνω, μπορείς με το τρίδρομο 503 να καταργήσεις το κροσοβερ.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Είναι αναγκαίο, εκτός κι αν πάρεις σαμπ.

Εγώ στη θέση σου, θα το είχα πάρει στάνταρ, συν σαμπ.

Υπ'οψιν πως το 801 είναι το μόνο μπιενταμπλεγιου που μ'αρεσει, αλλά δεν αντέχει καθόλου σε στάθμες στην πρώτη οκταβα, αυτό είναι το βασικό του μειονέκτημα.
Δεν το έχω δουλέψει καθόλου σαν σκέψη, θα έπαιρνες το φίλτρο + το sub;
Δεν είναι αρκετό το φίλτρο για να πιάσει το ηχείο τις συχνότητες και να τις διατηρήσει;
Όντως υπάρχει σαν ισχυρισμός ότι πάσχει στη διατήρηση της πρώτης οκτάβας, όμως το φίλτρο υποτίθεται οτι γι αυτό βγήκε για να το διορθώσει.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.400
Reaction score
125.575
Ναι, το 400 είναι υπεραρκετό όσον αφορά την ισχύ, μην έχεις αμφιβολία.

Δεν μασάει από χαμηλές αντιστάσεις και προβληματικά κρος, και βγάζει πολύ υψηλότερες στιγμιαίες στάθμες της ονομαστικής ισχύος που προδιαγράφεται.

Είναι απολύτως βέβαιο πως το γουφερ του 801 δεν αντέχει όλη την ισχύ του 400, μπορείς να το κάψεις ανετως, και πολύ χαλαρά να του τερματίσεις το x-max.

Η πιο οικονομική λύση της πλάτης φιούζιον είναι επίσης πολύ ενδιαφέρουσα, με ενσωματωμένες δυνατότητες DSP.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Σκέψου και τη λύση Fusion.
Τα 502 (ή 503), από ένα ανά κανάλι.

Έχουν από 2 NC500 έκαστο.

Τα έχω μονομπλοκ (όχι γεφυρωμενα, αλλά σε διενισχυση) σε 801 Nautilus
Μου το είπε κάποιος σε ενα φόρουμ εξωτερικού, ο οποίος μετατρέπει τα 801 του σε ενεργά. Μου φαίνεται δυσκολότερο εγχείρημα να σου είμαι ειλικρινής. Είσαι ευχαριστημένος απο το αποτέλεσμα;
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.545
Reaction score
30.790
Δεν τα έχω κάνει ενεργά, απλώς το ανέφερα ως σκέψη. Εγώ τα έχω από ένα ανά κανάλι, να τροφοδοτούν χωριστά τα χαμηλά και τα υψηλομεσαια .

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Βέβαια δεν είναι μόνο ενισχυτής ουσιαστικά τα παρακάμπτεις όλα, χρησιμοποιείς το ενσωματωμένο dac το οποίο δεν είναι καθόλου άσχημο το οποίο τροφοδοτείται απευθείας από streamer. Έχουν και αναλογική είσοδο αν θες να τα εναλλασεις.
Στην ομοαξονική τους τα έχω να παίρνουν σήμα από ένα squeezebox (24/96) και στην αναλογική τους έχω συνδέσει το phono stage.

Έλεγχος έντασης από τηλεκοντρόλ.

Μεγάλο ατού το dsp για να τα φέρεις τονικά.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Ναι, το 400 είναι υπεραρκετό όσον αφορά την ισχύ, μην έχεις αμφιβολία.

Δεν μασάει από χαμηλές αντιστάσεις και προβληματικά κρος, και βγάζει πολύ υψηλότερες στιγμιαίες στάθμες της ονομαστικής ισχύος που προδιαγράφεται.

Είναι απολύτως βέβαιο πως το γουφερ του 801 δεν αντέχει όλη την ισχύ του 400, μπορείς να το κάψεις ανετως, και πολύ χαλαρά να του τερματίσεις το x-max.

Η πιο οικονομική λύση της πλάτης φιούζιον είναι επίσης πολύ ενδιαφέρουσα, με ενσωματωμένες δυνατότητες DSP.
Ναι το ίδιο προτείνει και ο Abessalom, όμως με φοβίζει λίγο σαν ενγχείρημα, τόσο για την μεταπωλητική αξία του ηχείου (που στη παρούσα δεν με απασχολεί αλλά ποτέ δεν ξέρεις), όσο και για το μη αναστρέψιμο του αποτελέσματος
Δεν τα έχω κάνει ενεργά, απλώς το ανέφερα ως σκέψη. Εγώ τα έχω από ένα ανά κανάλι, να τροφοδοτούν χωριστά τα χαμηλά και τα υψηλομεσαια .

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Βέβαια δεν είναι μόνο ενισχυτής ουσιαστικά τα παρακάμπτεις όλα, χρησιμοποιείς το ενσωματωμένο dac το οποίο δεν είναι καθόλου άσχημο το οποίο τροφοδοτείται απευθείας από streamer. Έχουν και αναλογική είσοδο αν θες να τα εναλλασεις.
Στην ομοαξονική τους τα έχω να παίρνουν σήμα από ένα squeezebox (24/96) και στην αναλογική τους έχω συνδέσει το phono stage.

Έλεγχος έντασης από τηλεκοντρόλ.

Μεγάλο ατού το dsp για να τα φέρεις τονικά.
DSP δουλεύω και τώρα, roon, dac της Metrum acoustics (amethyst) και room treatment με umic+rew.
 

Abessalom

Βαρώνος
Μηνύματα
18.545
Reaction score
30.790
Ναι το ίδιο προτείνει και ο Abessalom, όμως με φοβίζει λίγο σαν ενγχείρημα, τόσο για την μεταπωλητική αξία του ηχείου (που στη παρούσα δεν με απασχολεί αλλά ποτέ δεν ξέρεις), όσο και για το μη αναστρέψιμο του αποτελέσματος
Θέλει χεριασμα αλλά δεν νομίζω να είναι μη αναστρέψιμο το αποτέλεσμα. Παράκαμψη του crossover είναι. Το μεγαλύτερο ζόρι είναι να το φέρεις ακριβώς.
 

Μηνύματα
93
Reaction score
82
Δεν τα έχω κάνει ενεργά, απλώς το ανέφερα ως σκέψη. Εγώ τα έχω από ένα ανά κανάλι, να τροφοδοτούν χωριστά τα χαμηλά και τα υψηλομεσαια .

Το αποτέλεσμα είναι πολύ καλό.

Βέβαια δεν είναι μόνο ενισχυτής ουσιαστικά τα παρακάμπτεις όλα, χρησιμοποιείς το ενσωματωμένο dac το οποίο δεν είναι καθόλου άσχημο το οποίο τροφοδοτείται απευθείας από streamer. Έχουν και αναλογική είσοδο αν θες να τα εναλλασεις.
Στην ομοαξονική τους τα έχω να παίρνουν σήμα από ένα squeezebox (24/96) και στην αναλογική τους έχω συνδέσει το phono stage.

Έλεγχος έντασης από τηλεκοντρόλ.

Μεγάλο ατού το dsp για να τα φέρεις τονικά.
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που θα έχω νομίζω μετά την αγορά των ενισχυτών είναι η προενίσχυση, αλλά κάθε πρόβλημα στην ώρα του.
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.611
Μηνύματα
2.867.894
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top