I need your help and lights

Μηνύματα
16.004
Reaction score
14
Παιδιά I need your help and lights (τα φώτα σας)

Εχω βάλει μια όμορφη 120άρα οθόνη και τον ακόμα πιό όμορφο Optoma H72 στο υπόγειο home theater.

Η ερωτηση μου είναι ότι έχω ακούσει ότι κάποιο ambient light πίσω απο την οθόνη δίνει καλό contrast στην οθόνη. Αληθεύει κάτι τέτοιο?

Αν ναι τι λάμπα βάζουμε καλίτερα? Επίσης σκεφτόμουν να βάλω ενα περιμετρικό φωτισμό πίσω απο την οθόνη να ανάβει με τηλεχειρισμό μόλις τελειώνει η προβολή της ταινίας. Τι λάμπες προτείνετε?

Το άλλο ερώτημα, εχω ανοιχτο μπέζ τοίχους που με την φωτεινότητα του Οπτομα είναι λίγο πολύ ανοιχτόχρωμοι. Τι μπορώ να βάλω στους τοίχους, δεδομένου ότι εχω έναν γάτο που ζεί σχεδόν μόνιμα στο υπόγειο και οπόιαδήποτε fabric ταπετσαρία θα είναι ακονιστηρι για τα νύχια του.

Κάποιο χρώμα να βάψω τους τοίχους χωρίς να γίνει νεκροθάλαμος το μέρος μου??? Παιδιά ότι ιδέες ευπρόσδεκτες.

Γιάννης
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
εγω εχω απο "προεπιλογη" 2*40W σε απλικες, αλλα εχω βαλει μια μικρη 12V φθοριου (ψυχρης καθοδου για την ακριβεια).
Με τις 40W ειναι "πολυ" το φως οπως και με τη φθοριου... και ψαχνω τροπους μολις ολοκληρωσω την κατασκευη...
Μια απ τα ιδια οι τοιχοι μου...
Θα ανεβασω φωτο, αυριο ομως....

Ουπς!!! Τωρα ειδα οτι εχεις dedicated??? χωρο?
 

Μηνύματα
688
Reaction score
1
dream_GR said:
Παιδιά I need your help and lights (τα φώτα σας)

Εχω βάλει μια όμορφη 120άρα οθόνη και τον ακόμα πιό όμορφο Optoma H72 στο υπόγειο home theater.

Η ερωτηση μου είναι ότι έχω ακούσει ότι κάποιο ambient light πίσω απο την οθόνη δίνει καλό contrast στην οθόνη. Αληθεύει κάτι τέτοιο?

εγω το ανακαλυψα κατα λαθος, καθως πισω απο την οθονη εχω σποτακια
σε αγωνες νομιζω οτι δειχνει καλυτερα με τα σποτακια αναμενα, με dimmer βεβαιa
[/color]

Αν ναι τι λάμπα βάζουμε καλίτερα? Επίσης σκεφτόμουν να βάλω ενα περιμετρικό φωτισμό πίσω απο την οθόνη να ανάβει με τηλεχειρισμό μόλις τελειώνει η προβολή της ταινίας. Τι λάμπες προτείνετε?


ανακριτικες :D



άλλο ερώτημα, εχω ανοιχτο μπέζ τοίχους που με την φωτεινότητα του Οπτομα είναι λίγο πολύ ανοιχτόχρωμοι. Τι μπορώ να βάλω στους τοίχους, δεδομένου ότι εχω έναν γάτο που ζεί σχεδόν μόνιμα στο υπόγειο και οπόιαδήποτε fabric ταπετσαρία θα είναι ακονιστηρι για τα νύχια του.

Κάποιο χρώμα να βάψω τους τοίχους χωρίς να γίνει νεκροθάλαμος το μέρος μου??? Παιδιά ότι ιδέες ευπρόσδεκτες.

Γιάννης
 

Μηνύματα
129
Reaction score
0
Για τον φωτισμο δεν ξερω, αλλα για τημ οθονη εχεις σκεφτει περιμετρικο masking με μαυρο υφασμα (κουρτινακια)
Ετσι και η εικονα θα βελτιωθει και με τον γατο δεν θα εχεις προβλημα
 

Μηνύματα
327
Reaction score
0
dream_GR said:
..............................Η ερωτηση μου είναι ότι έχω ακούσει ότι κάποιο ambient light πίσω απο την οθόνη δίνει καλό contrast στην οθόνη. Αληθεύει κάτι τέτοιο?
.....................................
Γιάννης
Ειλικρινά σε καμμία μα σε ΚΑΜΜΙΑ υλοποίηση  απ' όσες έχω δεί μέχρι τώρα είτε σε ψαγμένους φίλους , είτε σε ειδικά περιοδικά , ειτε στο δίκτυο , δεν έχουν τοποθετήσει κάποιοα λάμπα (ambient light) πίσω από την οθόνη !!!!  :shock:
Μόνο η Philips στα τελευταία μοντέλα τηλεοράσεων έχει ενσωματώσει κάτι τέτοιο , που μάλιστα αλλάζει συνεχώς και προσωπικά εμένα με κουράζει και με εκνευρίζει  :x :D
Βέβαια μπορείς να το δοκιμάσεις και να πειραματιστείς , αλλά βρε Γιάννη για το απόλυτο σκοτάδι δεν ψάχνουμε όλοι μας την ώρα της προβολής ? ...για κείνη τη ρημαδιασμένη κινηματογραφική αίσθηση ? ...που σε παίρνει και σε βάζει ΜΕΣΑ στην οθόνη σου ?
Αυτό νομίζω ότι με την παραμικρή εστία φωτός πάει ....περίπατο  :(
Δοκίμασέ το και νομίζω ότι θα δικαιωθώ  8)
 

Βαγγέλης Λάμπρου

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.695
Reaction score
277
Θα σας μαλώσω!!!! :?

Να μη λέμε και για τα γνωστά.

Ακόμη και το ΠΑΡΑΜΙΚΡΟ ΦΩΣ σε Home Theater ειναι ΚΑΤΑΔΙΚΑΣΤΕΟ.

Ακόμη και τα λαμπάκια των μηχανημάτων θα πρέπειι να κρύβονται ή να απενεργοποιούνται, πόσ μάλλον να βάλουμε και φως πίσω από την οθόνη!!!!
 


ΛΕΥΤΕΡΗΣ ΚΟΥΚΟΥΡΑΚΗΣ

απο-Συντονιστής
Μηνύματα
3.190
Reaction score
187
Γιωργος Ανδρεαδης said:
Την ωρα της προβολης ειναι ολα σβηστα, αλλα πριν και μετα ή με το πανι κατεβασμενο απλα ειναι εντυπωσιακος ο φωτισμος.....
Οντως ειναι φοβερη αισθηση....
:D
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top