I pad σε tv

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Καλημέρα παιδιά .
Όπως λέει και ο τίτλος θέλω να ρωτήσω αν υπάρχει τρόπος να συνδέσω το ipad 7ης γενιάς της κόρης μου με την τηλεόραση της,η τηλεόραση της δεν είναι smart και σκέφτηκα αντί να πάρει κάποιο media player να χρησιμοποιήσει το υπάρχον tablet της.
Επεισεις θα μπορεί να βλέπει netflix και youtube από το τάμπλετ της ;
Ο λόγος που το λέω είναι γιατί μου είπαν ότι το ipad δεν επιτρέπει την μετάδοση του netflix,youtube σε τηλεόραση γι'αυτό.
Σας ευχαριστώ.
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684



Τα παραπάνω έχουν τη βάσανο του καλωδίου. Για ασύρματη σύνδεση θα χρειαστεί ένα APPLE TV ή ένα Google Chromecast. Βέβαια το APPLE TV έχει applications και για τα δύο.
To Chromecast είναι ας πούμε σαν δέκτης που θα παίρνει το σήμα από το iPad, φτάνει να κάνει cast από Chrome.
Προϋπόθεση και στις δύο περιπτώσεις η ύπαρξη HDMI εισόδου στην TV.
 
Last edited:

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Αλέξη σε ευχαριστώ για την γρήγορη απάντηση.
Όσον αφορά το θέμα με αυτό που μου είπαν ότι δεν περνάει το netflix youtube από ipad σε tv ισχύει γνωρίζεις κάτι;
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.398
Reaction score
27.684
Το παραπάνω link δείχνει ότι δεν ισχύει.
Το ίδιο το Netflix δίνει οδηγίες

Δεν έχω προσωπική εμπειρία.
 


Μηνύματα
3.076
Reaction score
8.847
Καλημέρα,
Αν η τηλεόραση σου δεν έχει αυτή τη σφραγίδα ''wi-fi certified'' νομίζω ότι είναι δύσκολο η σύνδεση με τάμπλετ, μόνο αν θα πάρεις μία εξωτερική συσκευή.
 

Μηνύματα
1.031
Reaction score
2.826
Νομίζω ότι κατεβάζεις το app του Netflix στο iPad και ύστερα με airplay ( δεν το θυμάμαι αν έχει εφαρμογή Netflix το Apple TV θα το δω αργά το βράδυ και θα επανέλθω) συνδέεται με Apple TV (απαραίτητο αξεσουάρ) η πιο σίγουρη λύση νομίζω είναι αγορά ενός chrome cast που παίζει Netflix χωρίς airplay ή mirroring πάντως χρειάζεσαι μια από τις δυο συσκευές

Ότι λέω είναι με επιφύλαξη.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Aν έχεις (πάρεις) apple tv δεν χρειάζεται το iPad για να δεις youtube και netflix στην τηλεόραση, έχει και τα 2 apps το apple tv.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Δηλαδή αν πάρω έναν ανταπτορα για το ipad και συνδέσω με hdmi την tv Τζιφός.
Η τηλεόραση είναι μια απλή σαμσουνγκ η σκέψη ήταν , όταν ανοίγει το τάμπλετ της η κόρη μου να επιλεγει netflix και ότι παίζει το τάμπλετ να το βλέπει στην τιβι.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δηλαδή αν πάρω έναν ανταπτορα για το ipad και συνδέσω με hdmi την tv Τζιφός.
Η τηλεόραση είναι μια απλή σαμσουνγκ η σκέψη ήταν , όταν ανοίγει το τάμπλετ της η κόρη μου να επιλεγει netflix και ότι παίζει το τάμπλετ να το βλέπει στην τιβι.
με αντάπτορα (από iPad σε Hdmi) έχεις στην οθόνη της τηλεόρασης την οθόνη του iPad (αλλά δεν την έχεις ταυτόχρονα και στο iPad)
 


melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Δηλαδή θα βλέπω μόνο από tv ,αυτό καταλαβαhttps://www.skroutz.gr/s/4365393/Apple-Lightning-male-HDMI-Lightning-female-MD826.html?from=catspan
Άρα θα έχω εικόνα στην tv αλλά στο ipad δεν θα έχω και έτσι δεν θα μπορώ να το χειριστώ .
Αυτό καταλαβαινω
Αυτός είναι ο αντάπτορας.
Πάνε χρόνια που το χρησιμοποιούσα. Έχεις επιλογή αν θες να βλέπεις στην οθόνη του iPad ή να βγάζεις εικόνα στην εξωτερική οθόνη. Αυτό που θυμάμαι σίγουρα είναι ότι όταν έπαιζα μια ταινία και του έλεγα να τη δώσει στην εξωτερική οθόνη τότε δεν έπαιζε παράλληλα και στην οθόνη του iPad. Αυτό από το vlc. Δεν θυμάμαι τι έκανε στις άλλες εφαρμογές. Ψάξτο λίγο και ας πει κάποιος που το έχει κάνει πρόσφατα.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Καταρχάς σας ευχαριστώ για την βοήθεια.
Το μποξακι δεν είναι λίγο δεσμευτικό;
Αυτό που θέλω να πω είναι ότι με το ipad βλέπεις ίντερνετ απευθείας νετφλιξ κάνεις ότι θες μουσική και φανταστικά ,ότι θα είναι όπως με τον υπολογιστή κάνεις τα πάντα και βλέπεις 2 οθόνες .
Αυτό ήθελα για την κόρη μου στο δωμάτιο της με το ipad.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Γίνεται αυτό που θες, δες το παρακάτω βίντεο. Από τότε που το δοκίμασα εγώ έχουν βγει 10 νέες εκδόσεις του iPadOS, μπορεί να μην ισχύει αυτό που λεω ούτε σε ταινίες σήμερα. Για παράδειγμα τα νέα iPad με USB-C που κύτταγα τελευταία και πήρα στις κόρες μου δουλεύουν κανονικά σε όλα με εξωτερική οθόνη.

 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Επισκέφθηκα ένα θέμα που έγραφα πριν 5 χρόνια και είχα αναφερθεί στο θέμα που συζητάμε εδώ για να φρεσκάρω τη μνήμη μου.
Μια μεγάλη διαφορά τότε ήταν ενώ έβγαζα εικόνα από το lightning αναγκαζόμουν για λόγους που δεν αφορούν το iPad να βγάζω παράλληλα τον ήχο της ταινίας από το bluetooth. Ισως για αυτό γινόταν το θέμα και δεν έπαιζε παράλληλα και στις δυο οθόνες. Ξαναλέω όμως ότι σε σχέση με 5 χρόνια πριν ακόμα και αυτό με την ξεχωριστή έξοδο ήχου να είναι αλλιώς σήμερα.
 

Μηνύματα
266
Reaction score
129
Ποια είναι η καλύτερη λύση κατά την γνώμη σου;
Καλώδιο η ασύρματα με μποξακι;
Και πάντα να είναι όσο γίνεται ποιο απλό και εύχρηστο.
 

melina

Cargo 200
Μηνύματα
22.817
Reaction score
40.983
Ξεκίνα με καλώδιο (αντάπτορα) που είναι και η πιο οικονομική λύση και δες πως θα πάει.
Για μποξάκι δεν ξέρω τι εννοείς αλλά αν κάποτε καταλήξεις να πάρεις apple tv για να κάνεις στην ουσία smart την τηλεόραση θα πρέπει να μπουν και άλλοι παράμετροι στη συζήτηση όπως κόστος, επιπλέον λειτουργίες και τέτοια.
 



Μηνύματα
266
Reaction score
129
Λοιπον παιδια το πήρα και κάνει μια χαρα τη δουλειά του.
σσον αφορά το νετφλιξ πλήρης οθόνη κανένα πρόβλημα στην αναπαραγωγή,στα υπόλοιπα στενεύει η οθόνη αλλα κανένα πρόβλημα μιας και ειναι ικανοποιητικο το μέγεθος προβολής.
αυτα όσον αφορά τον ανταπτορα.
IMG_20210430_115705.jpg

IMG_20210430_115752.jpg

Τώρα προσπαθώ να το βάλω να δουλέψει οχι απευθείας από την Τβ αλλα μέσω του μαραντζ .
βλέπω οτι δεν μου ανοίγει η οθόνη καθόλου .
με τον ίδιο τρόπο συνδέω την HDMI οχι απευθείας στην τβ αλλα στην HDMI του μαρντζ αλλα τιποτα κανω κατιλαθος?
 
Last edited:


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.059
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top