Ideon Audio Absolute: O κορυφαίος ελληνικός DAC

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Να ρωτήσω κάτι άσχετο: από ποτέ η αναδημοσίευση μιας ανασκόπησης/κριτικής κτλ, έχει ως δεδομένο την αποδοχή της;:idk:
Απο τοτε που την επικαλεισαι - αρνητικα ή θετικα. Αν κατι σου ειναι αδιαφορο απλα προσπερνας
 

wizzy

Music is our (Supernatural) friend!
Μηνύματα
13.963
Reaction score
20.484
Απο τοτε που την επικαλεισαι - αρνητικα ή θετικα. Αν κατι σου ειναι αδιαφορο απλα προσπερνας
Διαφωνώ καθέτως. Άλλα επειδή είμαστε ήδη εκτός θέματος, το σταματάω εδώ.
 

A

AKARL

Guest
Επειδή διαβλέπω μια σημαντική παρερμηνεία, με την απομόνωση της συγκεκριμένης φράσης, παραθέτω αυτολεξεί το συμπέρασμα του Σταματάκου:

"Τελικώς...
... ο Absolute ήταν, κατά την άποψη μου, ένα ρίσκο για την Ideon Audio, αλλά και ένα στοίχημα που κερδήθηκε. Ο Έλληνας κατασκευαστής, έχοντας στο ενεργητικό του μόλις δύο συσκευές, έκανε ένα άλμα, επιχειρώντας να μπει στην αγορά των κορυφαίων ψηφιακών συστημάτων και τα κατάφερε με πολύ πειστικό τρόπο, καθώς ο κορυφαίος του μετατροπέας δεν είναι απλώς μια συσκευή με την τυπικώς υψηλή απόδοση αλλά ένα πεδίο έκφρασης απόψεων και εφαρμογής ιδεών. Οι ενδιαφέρουσες σχεδιαστικές επιλογές σε όλα τα επίπεδα, από το σασί και το user interface μέχρι την modular αρχιτεκτονική, την εμμονή στις ιδανικές συνθήκες τροφοδοσίας και τον τρόπο χειρισμού ενός εκ των κορυφαίων ολοκληρωμένων μετατροπής d/a, συνδυάστηκαν ιδανικά με τον σχεδιασμό του ηχητικού χαρακτήρα και το αποτέλεσμα είναι, πραγματικά, μια συσκευή η οποία έχει πολλά να πει στον απαιτητικό audiophile. Well Done!"

Που, ακριβώς, βρίσκεται η περιβόητη κριτική, η λεκτική υπερβολή ή η λεκτική κοροϊδία της παρέας;
[DOUBLEPOST=1530905129][/DOUBLEPOST]
".....δεν είναι απλώς μια συσκευή με την τυπικώς υψηλή απόδοση αλλά ένα πεδίο έκφρασης απόψεων και εφαρμογής ιδεών" !!

Δηλαδή... Ποιες είναι αυτες ...
Το hi end είναι απλως άποψη?
Κατά κανόνα, το high end, και ιδιαίτερα το χαλιέντ, είναι απλώς άποπση, φρου-φρου κι αρώματα για πσωνιζμένους ποζεράδες. Είτε μας αρέσει είτε όχι.

Από την άλλη μεριά το hifi είναι επιστήμη, τεχνολογία και τεχνική.
 

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Επειδή διαβλέπω μια σημαντική παρερμηνεία, με την απομόνωση της συγκεκριμένης φράσης, παραθέτω αυτολεξεί το συμπέρασμα του Σταματάκου:

"Τελικώς...
... ο Absolute ήταν, κατά την άποψη μου, ένα ρίσκο για την Ideon Audio, αλλά και ένα στοίχημα που κερδήθηκε. Ο Έλληνας κατασκευαστής, έχοντας στο ενεργητικό του μόλις δύο συσκευές, έκανε ένα άλμα, επιχειρώντας να μπει στην αγορά των κορυφαίων ψηφιακών συστημάτων και τα κατάφερε με πολύ πειστικό τρόπο, καθώς ο κορυφαίος του μετατροπέας δεν είναι απλώς μια συσκευή με την τυπικώς υψηλή απόδοση αλλά ένα πεδίο έκφρασης απόψεων και εφαρμογής ιδεών. Οι ενδιαφέρουσες σχεδιαστικές επιλογές σε όλα τα επίπεδα, από το σασί και το user interface μέχρι την modular αρχιτεκτονική, την εμμονή στις ιδανικές συνθήκες τροφοδοσίας και τον τρόπο χειρισμού ενός εκ των κορυφαίων ολοκληρωμένων μετατροπής d/a, συνδυάστηκαν ιδανικά με τον σχεδιασμό του ηχητικού χαρακτήρα και το αποτέλεσμα είναι, πραγματικά, μια συσκευή η οποία έχει πολλά να πει στον απαιτητικό audiophile. Well Done!"

Που, ακριβώς, βρίσκεται η περιβόητη κριτική, η λεκτική υπερβολή ή η λεκτική κοροϊδία της παρέας;
[DOUBLEPOST=1530905129][/DOUBLEPOST]

Κατά κανόνα, το high end, και ιδιαίτερα το χαλιέντ, είναι απλώς άποπση, φρου-φρου κι αρώματα για πσωνιζμένους ποζεράδες. Είτε μας αρέσει είτε όχι.

Από την άλλη μεριά το hifi είναι επιστήμη, τεχνολογία και τεχνική.
..ακριβώς εκεί που επισημάνθηκε. Δε θα μπορούσε νομίζεις να υπάρξει μια διαφορετική διατύπωση, ώστε να εκφράσει με σαφήνεια αυτό που ήθελε να περιγράψει; Κατ'εμέ ναι. Δεν υπάρχει κανένα ζήτημα βέβαια, έχω συνηθίσει στη εσκεμμένη επιτήδευση των περιγραφών. Το συναντάμε συχνά, και όχι μόνο στο HiFi.

Σταματώ. Είμαστεψoff topic..
 

Μηνύματα
1.866
Reaction score
4.431
δεδομενου οτι η αναδημοσιευση/κοινοποιηση σημαινει και αποδοχη της.
από ποτέ η αναδημοσίευση μιας ανασκόπησης/κριτικής κτλ, έχει ως δεδομένο την αποδοχή της;
Απο τοτε που την επικαλεισαι - αρνητικα ή θετικα. Αν κατι σου ειναι αδιαφορο απλα προσπερνας

Τελικά αυτός ο Ντεριντα έχει κάνει μεγάλη ζημιά....!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Μιας ειμαστε ολιγον off, θα το συνεχισω και θα σταματησω:
Οντως ο κουμπαρος Wizzy εχει δικαιο (ο ...Ντεριντα δεν ξερω:)), η παραθεση αποψης δεν αποτελει και παραδοχή της εκ μερους του παραθετοντος, μα εγω ειμαι του ...αξιωματος "οτι δεν με αγγιζει, δεν με απασχολει".
Επι του θεματος: οι καινοτομιες της συσκευης ΕΙΝΑΙ που, καθ ' υπερβολην εκφρασης, θα προκαλεσουν εντονες συζητησεις κλπ. Ειναι παντως αξιοπεριεργο το πως ο Δ.Σ. εκφραζεται ετσι, γιατι γενικα ειναι συγκρατημενος σε ...επιφωνηματα.
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.230
Reaction score
27.014
Το ξερω, συμπιεραβα κι αυτον στην "κριτικη" της παρεας -δεδομενου οτι η αναδημοσιευση/κοινοποιηση σημαινει και αποδοχη της.
Ασφαλώς όχι. Απλή παρουσίαση έκανα. Πρόσθεσα και το λινκ για να έχετε μια κριτική από αξιόπιστη πηγή. Πώς θα μπορούσα άλλωστε να αποδεχθώ στο σύνολό της κριτική τρίτου σε μηχάνημα που δεν έχω καν ακούσει?
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Δεν είναι ότι στο high end ψάχνω το design ( αν και μου αρέσει ), αλλά όταν οι Κινέζοι ακόμα και στα πάμφθηνα μηχανήματά τους χρησιμοποιούν έστω αρθρωτά σασί και χοντρές προσόψεις, θα μπορούσε να τα έκανε και ο Έλληνας. Αν μη τι άλλο, ένα σκασμό λεφτά κάνει. Το κόστος για ένα καλύτερο σασί θα του ανέβαζε το κόστος; Λέω εγώ τώρα.
 

Μηνύματα
2.353
Reaction score
4.917
Δεν είναι ότι στο high end ψάχνω το design ( αν και μου αρέσει ), αλλά όταν οι Κινέζοι ακόμα και στα πάμφθηνα μηχανήματά τους χρησιμοποιούν έστω αρθρωτά σασί και χοντρές προσόψεις, θα μπορούσε να τα έκανε και ο Έλληνας. Αν μη τι άλλο, ένα σκασμό λεφτά κάνει. Το κόστος για ένα καλύτερο σασί θα του ανέβαζε το κόστος; Λέω εγώ τώρα.
Βρε παίδες,καλά το σασί..αλλά το εσωτερικό σας πείθει για 15.000 ευρώ; Δεν ξέρω από τεχνικά, αλλά δεν βλέπω πουθενά τα 15.000 ευρώ (χωρίς να βγάζω απ' έξω και άλλες παρόμοιου κόστους DAC). Εκτός και να συμπεριλαμβάνονται στο φιλοσοφικό κομμάτι της συσκευής!!
 

lakiss51

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
11.830
Reaction score
2.427
Ως γνωστον αυτο που ανεβαζει το κοστος καθε κατασκευης ειναι το ...R&D - και δεν ειρωνευομαι!
 



S

sk4t4

Guest
Μη ξεχναμε οτι υπαρχει,παντοτε,το εξης,ακαταμαχητο η "ακαταμαχητο",επιχειρημα:Για τοσα χρηματα πιστευουμε οτι παιζει,ημεις οι κατασκευασται,για τοσα το κοστολογουμε...
 

Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
@musicfanatic Εάν βλέπαμε τέτοια «υλοποιηση» από εταιρία που φτιάχνει ψηφιακά 20 χρόνια, προφανώς και κάτι τέτοιο θα ήταν ανεπίτρεπτο, εκτός και εάν είσαι ο Lampizat0r που γυρνά το χρόνο πίσω.
Οταν μια εταιρία κάνει ένα τέτοιο πρώτο βήμα, προφανώς και κάποια πράγματα είναι μέσα στα στα επιτρεπτά όρια για να μπορέσεις να έχεις ένα προϊόν σε αυτό το όριο τιμής.
Σε διαφορετική περίπτωση το χρεώνεις 25 χιλιάρικα και αγοράζεις CNC και εκτυπωτές κυκλωμάτων και πάει λέγοντας, αφού είσαι βεβαίως σίγουρος ότι θα πουλήσεις τόσα ώστε να αποσβέσεις το κόστος που επενδυσες για την κατασκευή.
 

I

iason

Guest
Η τιμή του (εαν ειναι 15800) ειναι και ενας τρόπος να( πείσει) τους απανταχού οντιοφίλ !!!!!. Κοιτάζοντας το μηχανακι λιγο μετά αμφιβολίας ..... Αλλα μολις ακούνε και την τιμή Εεεεεεεε τοτε και μονο τοτε ειναι σιγουροι οτι το μηχάνημα αξιζει να ειναι Χαλι εντ και να μπει και στα σαλόνια τους. Εκει πονταρει και η εταιρεία .
Στον καλό ηχο.:p
 

Ν

Νίκος Σταθόπουλος

Guest
Βρε παίδες,καλά το σασί..αλλά το εσωτερικό σας πείθει για 15.000 ευρώ; Δεν ξέρω από τεχνικά, αλλά δεν βλέπω πουθενά τα 15.000 ευρώ (χωρίς να βγάζω απ' έξω και άλλες παρόμοιου κόστους DAC). Εκτός και να συμπεριλαμβάνονται στο φιλοσοφικό κομμάτι της συσκευής!!
Πάντως, για να πω τη κακία μου, το εσωτερικό μου θυμίζει κινέζικες ( καλές ) υλοποιήσεις. Εκείνα τα 384dacs και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω τί ήχο μπορεί να βγάζει και τί μπορεί να κρύβει πίσω απο την απλή στο μάτι κατασκευή του, αλλά με τη πρώτη ματιά δεν μου φέρνει σε κάτι αντίστοιχο της τιμής του. Εν πάση περιπτώσει, εύχομαι να απατούν τα φαινόμενα και να πάει καλά.
 

Μηνύματα
172
Reaction score
74
Πάντως, για να πω τη κακία μου, το εσωτερικό μου θυμίζει κινέζικες ( καλές ) υλοποιήσεις. Εκείνα τα 384dacs και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω τί ήχο μπορεί να βγάζει και τί μπορεί να κρύβει πίσω απο την απλή στο μάτι κατασκευή του, αλλά με τη πρώτη ματιά δεν μου φέρνει σε κάτι αντίστοιχο της τιμής του. Εν πάση περιπτώσει, εύχομαι να απατούν τα φαινόμενα και να πάει καλά.
Πάντως, για να πω τη κακία μου, το εσωτερικό μου θυμίζει κινέζικες ( καλές ) υλοποιήσεις. Εκείνα τα 384dacs και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω τί ήχο μπορεί να βγάζει και τί μπορεί να κρύβει πίσω απο την απλή στο μάτι κατασκευή του, αλλά με τη πρώτη ματιά δεν μου φέρνει σε κάτι αντίστοιχο της τιμής του. Εν πάση περιπτώσει, εύχομαι να απατούν τα φαινόμενα και να πάει καλά.
Πάντως, για να πω τη κακία μου, το εσωτερικό μου θυμίζει κινέζικες ( καλές ) υλοποιήσεις. Εκείνα τα 384dacs και πάει λέγοντας. Δεν ξέρω τί ήχο μπορεί να βγάζει και τί μπορεί να κρύβει πίσω απο την απλή στο μάτι κατασκευή του, αλλά με τη πρώτη ματιά δεν μου φέρνει σε κάτι αντίστοιχο της τιμής του. Εν πάση περιπτώσει, εύχομαι να απατούν τα φαινόμενα και να πάει καλά.
Παντως εχει μεσα 47 πυκνωτες λιγο το εχετε αυτο.Αν αφαιρεσεις 2 μηδενικα απο την τιμη θα ελεγα οτι ειναι καλη.
 


Μηνύματα
47
Reaction score
12
15.800?
Χωρίς να γνωρίζω το μέγεθος του R&D 15.800 για το σασί αυτό και την
κατασκευή αυτή εσωτερικά τσου.
Mου θυμίζει το Ροδίτη που τιμολογεί τις κόρ(ο)νες του 240.000......
 



Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.343
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top