iMac ανάγνωση αρχείων!

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Αγαπητά μέλη θέλω βοήθεια. Χρησιμοποιώ στη δουλειά μου έναν iMac 21 ιντσών του 2009 με μνήμη 8 gb, high sierra λειτουργικό, και δουλεύει άψογα, δηλαδή δεν κολλάει και εκτελεί όλες τις εφαρμογές που χρειάζομαι. Δηλαδή όλες εκτός από μια, ζήτημα κλειδί για τη δουλειά μου: είτε από το εσωτερικό είτε από οποιοδήποτε εξωτερικό cd drive φορτώνει και ανοίγει με μεγάλη βραδύτητα τα αρχεία απεικόνισης, μαγνητικές αξονικές κλπ. Αν τα αποθηκεύσω στο σκληρό τα ανοίγει αμέσως, όταν θέλω όμως να τα ανοίξω επιτόπου από το cd καθυστερεί υπερβολικά. Σε pc τελευταίας γενιάς δεν το κάνει. Παλαιότερα, ίσως επειδή τα αρχεία ήταν χαμηλότερης ανάλυσης ή δεν ξέρω γιατί, δεν το έκανε στο συγκεκριμένο Mac. Άλλωστε πλέον λόγω πίεσης της δουλειάς θέλω πιο γρήγορο «διάβασμα» των αρχείων, όποτε είμαι πιο απαιτητικός. Ευχαριστώ προκαταβολικά.
 

Μηνύματα
1.729
Reaction score
787
Μάλλον χάλασε το εσωτερικό dvd και λόγω σφαλμάτων ανάγνωσης αργεί να διαβάσει. Το εξωτερικό dvd είναι καινούργιο; Ακούς πολλά χριτς χρατς από την κίνηση της κεφαλής στο εξωτερικό;
 

Μηνύματα
299
Reaction score
321
Μάλλον χάλασε το εσωτερικό dvd και λόγω σφαλμάτων ανάγνωσης αργεί να διαβάσει. Το εξωτερικό dvd είναι καινούργιο; Ακούς πολλά χριτς χρατς από την κίνηση της κεφαλής στο εξωτερικό;
Ακούω πολλούς θορύβους από οποιοδήποτε drive εξωτερικό παίζω το cd, έχω συνδέσει πολλά διαφορετικά drive που σε pc τρέχουν κανονικά
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.883
Reaction score
34.285
κανε μια δοκιμη με το drive της apple, εκει κατεληξα ενω εχω δοκιμασει πολλα. αν κ δεν ειναι ιδιαιτερο δουλευει πιο σωστα.
γενικα θα προτεινα να αποφευγεις να τα δουλευεις αμεσως κατευθειαν απο εξωτερικα, αντεγραφε τα στον εσωτερικο σκληρο κατα προτιμηση, η εστω σ εναν γρογορο σωστο τσεκαρισμενο εξωτερικο η εστω απο ενα γρηγορο φλασακι, μιας και αν καταλαβαινω καλα αυτα τ αρχεια που θελεις να δεις ειναι σχετικα μικρα σε μεγεθος.
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.112
Reaction score
20.608
Κατ' αρχάς, πάρε ένα καινούργιο εξωτερικό superdrive, το οποίον, ούτως ή άλλως, το χρειάζεσαι για όσον καιρό ακόμη οι ακτινολόγοι θα γράφουν CD. Δεν θα λυθεί εντελώς το πρόβλημα, αφού ο mac έχει αργές θύρες usb. Αν δεν αποκατασταθεί η ταχύτητα σε αποδεκτό επίπεδο, πάρε και έναν καινούργιο iMac.
 



Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.114
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top