Interconnect Stealth indra

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Καποιο γνωστο και μη εξαιρετεο μελος αγορασε πριν απο λιγες μερες το interconnect Stealth Indra το οποιο προσκυναει κυριολεκτικα για τις βελτιωσεις που επεφερε στην αποδοση του συστηματος του.

Πιστευετε οτι ειναι το Placebo effect η οντως κανει μεγαλη διαφορα ενα τετοιο interconnect?
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

Να σου πω την αποψη μου.

Σε ενα αρκετα καλο εως πολυ καλο συστημα, με ενα interconnect των 100ευρω παιρνεις το 85% της αποδοσης του, με ενα interconnect των 500ευρω παιρνεις το 90% της αποδοσης και με ενα των 2000ευρω μπορει να παρεις το 95%.
Γιατι οι αναγκες καθε συστηματος ειναι διαφορετικες συμφωνα με τα μηχανηματα τον χωρο και κυριως με τα αυτια μας.

Μπορουμε να αγοραζουμε με τυφλη δοκιμη; εκει σε θελω.

Φυσικα για ολοκληρη την ηχητικη αλυσιδα.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Απο τα 100Ε εως τα 2000Ε τι αλλαζει σε ενα καλωδιο μηκους 1μ και εχουμε αυξηση μαξ 10%?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.421
Reaction score
125.666
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

να σου πω κι εγώ την άποψή μου για τα ηχητικά ποσοστά %. :137:

από ενα αρκετα καλο εως πολυ καλο συστημα, σε ένα χώρο που δε συμβαδίζει με αυτό, παιρνεις το 25% της αποδοσης του, σε ένα χώρο που είναι στα σωστά τετραγωνικά αλλά χωρίς να έχει φροντιστεί ηχητικά παίρνεις το πολύ 50%, αν όμως φτιαχτεί ηχητικά ο χωρος με τα σωστά υλικά για αυτόν (διαχυτές - κουρτίνες κλπ) παίρνεις το 95%, ενώ αν προσθέσεις κι ένα μηχάνημα για ισοστάθμιση χώρου ξεπερνάς το 100%...


δυστυχώς στην παραπάνω πρόταση δεν υπάρχει αναλογία ηχητικού ποσοστού - χρηματικού ποσού, οπότε δεν εγκρίνεται σε κύκλους χά(λ)ι -εντ...

φυσικά, στο σωστά διαμορφωμένο χώρο, αν δεν υπάρχει επαρκής οδήγηση των ηχείων παίρνεις 15%, αν υπάρχει σχετικά επαρκής οδήγηση παίρνεις το 70%, και με υπερ του δέοντος επαρκή οδήγηση παίρνεις το 85% με παρουσία παθητικού κρος και 100% χωρίς παθητικό κρος...

Αλλά και πάλι δεν υπάρχει αναλογία ηχητικού ποσοστού - χρηματικού ποσού, οπότε και πάλι δεν εγκρίνεται σε κύκλους χά(λ)ι -εντ...

Τουλάχιστον όμως, στις προαναφερθείσες μη εγκεκριμένες χα(λ)ιεντικά προτάσεις, ένα καλώδιο που πληρεί τις προδιαγραφές σύνδεσης (βάσει τεχνικών παραμέτρων) αρκεί, αλλά και πάλι δε συσχετίζονται οι τεχνικές προδιαγραφές με χρηματικό ποσό, οπότε πέφτεις στον ίδιο φαύλο κύκλο...

βέβαια, ένα ιντερκονέκτ μπορεί να κάνει τεράστια διαφορα, ασχέτως πλασέμπο, αλλά από από ποιό θετικό ποσοστό ποιάς παραμέτρου μέχρι ποιό αρνητικό ποσοστό ποιάς άλλης παραμέτρου, σε ένα σύνολο δεκάδων παραμέτρων, δε θα βγάλεις ποτέ άκρη. αν σ'αρέσει βάσει προσωπικού κολλήματος σε κάποια παράμερο, το ποσοστιάζεις υπερ σου, αν όχι το θάβεις, απλή πρακτική χα(λ)ιεντάδικων αυτιών με δυνατότητα μετρητικών μικροφώνων και βάλε...:137:
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: Re: Interconnect Stealth indra

Απο τα 100Ε εως τα 2000Ε τι αλλαζει σε ενα καλωδιο μηκους 1μ και εχουμε αυξηση μαξ 10%?
Το κερδος του κατασκευαστη και εμπορων.
 

Μηνύματα
1.641
Reaction score
139
Στην πριπτωση που περνουμε το 95% απο 100Ε και το 85% απο 2000Ε τι γινεται , τι λεμε, που παμε?
 

Μηνύματα
460
Reaction score
199
Απάντηση: Re: Interconnect Stealth indra

Στην πριπτωση που περνουμε το 95% απο 100Ε και το 85% απο 2000Ε τι γινεται , τι λεμε, που παμε?
Τι λεμε;
Καλα που δεν πηρα το καλωδιο των 2000ευρω και εχω στην τσεπη μου 1900ευρω για να τα δωσω σ' ενα καλο ενισχυτη η ηχεια η cdplayer η ενα τεραστιο επιπλο για να βαλω τα δισκακια μου.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

Τα ποσοστά % της απόδοσης, πως τα υπολογίζετε ;
 


Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

μα φυσικά..... αυθαίρετα! :137:
Ωραία για να μπορώ να πω και εγώ την γνώμη μου. :116:

Πρόσφατα (πέρσι) ήθελα καλώδια και πήρα 2-3 ζεύγη ic από κάποιον συμφορουμίτη που τα πουλούσε + άλλο ένα.
Τα έχω στο μυαλό μου ως καλώδια που τονίζουν κάποιες περιοχές (συχνότητες).
Σε κάθε σύστημα , μπήκε το ανάλογο.
Όπου ήθελα "ψηλές" έβαλα το διάφανο και όπου χαμηλά το μπλέ.
Το άλλο (που περίσσεψε/το ακριβότερο) συνδέω το mp3-flac. :138:

Εγώ όμως ούτε ακριβό σύστημα έχω, ούτε είμαι Hi.


Αυτός λοιπόν που προσκυνάει το νέο καλώδιο, τι αλλαγές πήρε ;
Τέτοιου είδους ή κάτι άλλο ;
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

Ωραία για να μπορώ να πω και εγώ την γνώμη μου. :116:

Πρόσφατα (πέρσι) ήθελα καλώδια και πήρα 2-3 ζεύγη ic από κάποιον συμφορουμίτη που τα πουλούσε + άλλο ένα.
Τα έχω στο μυαλό μου ως καλώδια που τονίζουν κάποιες περιοχές (συχνότητες).
Σε κάθε σύστημα , μπήκε το ανάλογο.
Όπου ήθελα "ψηλές" έβαλα το διάφανο και όπου χαμηλά το μπλέ.
Το άλλο (που περίσσεψε/το ακριβότερο) συνδέω το mp3-flac. :138:

Εγώ όμως ούτε ακριβό σύστημα έχω, ούτε είμαι Hi.


Αυτός λοιπόν που προσκυνάει το νέο καλώδιο, τι αλλαγές πήρε ;
Τέτοιου είδους ή κάτι άλλο ;
για τετοιες αλλαγες καλυτερα βαλε equalizer μη πετας λεφτα σε καλωδια....

ενα καλο καλωδιο απλα θα σε βοηθησει να ακουσεις περισσοτερη πληροφορια και θα αποκτησεις σιγουρα καλυτερο layering και πιο ρεαλιστικο soundstage (πιο κοντα σε αυτο που οραματιστηκε ο ηχοληπτης)...

εαν ψαχνεις να αλλαξεις καποιες συχνοτητες απλα την εχεις πατησει εαν μπλεξεις με καλωδια...
 

Μηνύματα
267
Reaction score
1
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

....ενα καλο καλωδιο απλα θα σε βοηθησει να ακουσεις περισσοτερη πληροφορια και θα αποκτησεις σιγουρα καλυτερο layering και πιο ρεαλιστικο soundstage (πιο κοντα σε αυτο που οραματιστηκε ο ηχοληπτης).....
Στο όραμα του ηχολήπτη συμπεριλαμβάνονταν και τα καλώδια?
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

για τετοιες αλλαγες καλυτερα βαλε equalizer μη πετας λεφτα σε καλωδια....

..
...
Συμφωνούμε απόλυτα, αλλά δεν το έκανα επίτηδες.

Η γνώμη μου αυτή είναι πια.
Βέβαια έχω ακούσει καλώδια ic μέχρι 300+ ευρώ..., το μόνο που άκουγα είναι αυτό που περιγράφω παραπάνω.

Για τα studios και τα live (ηχολήπτης είπες), μπορώ να σου πω ότι τους είναι αδιάφορα, αν λειτουργούν σωστά.
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

Συμφωνούμε απόλυτα, αλλά δεν το έκανα επίτηδες.

Η γνώμη μου αυτή είναι πια.
Βέβαια έχω ακούσει καλώδια ic μέχρι 300+ ευρώ..., το μόνο που άκουγα είναι αυτό που περιγράφω παραπάνω.

Για τα studios και τα live (ηχολήπτης είπες), μπορώ να σου πω ότι τους είναι αδιάφορα, αν λειτουργούν σωστά.
εξαρταται απο τον ηχοληπτη

ψαξε να δεις τι χρησιμοποιει (για παραδειγμα) ο Stve Hoffman...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Και επειδή ο εν λόγο κύριος χρησιμοποιεί κάποια συγκεκριμένα καλώδια να ακούμε μόνο δικές του ηχογραφήσεις και να αγοράσουμε τα ίδια καλώδια ώστε να πραγματώσουμε το όνειρο του:140::140::140:
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Re: Interconnect Stealth indra

Και επειδή ο εν λόγο κύριος χρησιμοποιεί κάποια συγκεκριμένα καλώδια να ακούμε μόνο δικές του ηχογραφήσεις και να αγοράσουμε τα ίδια καλώδια ώστε να πραγματώσουμε το όνειρο του:140::140::140:
πολυ κακη ιδεα...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Έτσι ακριβώς. Από την ηχογράφηση μέχρι αυτό που φτάνουμε να ακούμε σπίτια μας η διαφορά είναι χαοτική.
Το τι καλώδιο επιλέγει ο κάθε ηχολήπτης, στη τελική, ελάχιστα θα πρέπει να ενδιαφέρει τον τελικό αποδέκτη.
 

Μηνύματα
4.854
Reaction score
4
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

εξαρταται απο τον ηχοληπτη
...
Οι διαφορές (ή βελτιώσεις να θες), που προσφέρει ένα καλώδιο είναι ασήμαντες μπροστά σε αυτό που φτιάχνει-ηχογραφεί.
Αν θέλει δηλαδή να αλλάξει ηχητικά "κάτι", έχει τρόπους να το κάνει και όσο θέλει, μέχρι να το 'φέρει' εκεί που θέλει.

Δεν μιλάω για την μόνιμη εγκατάσταση καλωδίων που είναι μεγάλος μπελάς να αλλάξεις (παρακάμψεις).....
και σίγουρα εξαρτάται από την παραγωγή (διαφορετική κάθε φορά).
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Interconnect Stealth indra

δεν νομιζω οτι καταλαβες για ποιο λογο καποιοι επαγγελματιες προσεχουν τις καλωδιωσεις τους. Ο λογος ειναι οτι θελουν στο studio οταν παιζουν πανω στην κονσολα να ακουσουν ΑΚΡΙΒΩΣ αυτο που εχουν ηχογραφησει. Για τον ιδιο λογο καποιοι χρησιμοποιουν μη επαγγελματικα μονιτορ (ο προαναφερομενος π.χ χρησιμοποιει για nearfield monitor το Tidal Amea, το οποιο δεν ειναι το τυπικο επαγελματικο ηχειο). Απλως για να κανεις π.χ remastering πρεπει να ακους σωστα αυτο που εχει ηχογραφηθει απο τα μικροφωνα.

Μη κανεις το λαθος να πιστευεις οτι δεν υπαρχουν παρα πολλοι επαγγελματιες (συνηθως τα μεγαλα ονοματα) που να δινουν μεγαλη σημασια σε ΚΑΘΕ κρικο στην αλυσιδα μεταδοσης του σηματος, συμπεριλαμβανομενων των καλωδιων.

Εδω τα Abbey Road Studios προωθουν με αυτην την ιδια εμπορικη ονομασια τα καλωδια που χρησιμοποιησαν για την καλωδιωση τους (τα γνωστα και μη εξαιρετεα Abbey Road Cables, πρωην Moving Air, τα οποια και παλι δεν ειναι κατι το εξαιρετικο σε σχεση με τα κορυφαια).
 

Μηνύματα
1.572
Reaction score
645
Απάντηση: Re: Interconnect Stealth indra

Έτσι ακριβώς. Από την ηχογράφηση μέχρι αυτό που φτάνουμε να ακούμε σπίτια μας η διαφορά είναι χαοτική.
Το τι καλώδιο επιλέγει ο κάθε ηχολήπτης, στη τελική, ελάχιστα θα πρέπει να ενδιαφέρει τον τελικό αποδέκτη.
δεν ενδιαφερει τον τελικο αποδεκτη. Ενδιαφερει πολυ αυτον που κανει την παραγωγη ομως για να την κανει σωστα.... Οποιος νομιζει οτι ολοι οι επαγγελματιες χρησιμοποιουν Belden η Mogami κανει μεγαλο λαθος...
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • n_olympios
    Μαντιναδόρος!
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.666
Μηνύματα
2.869.412
Members
37.943
Νεότερο μέλος
triantafyllos1969
Top