JBL control 10 tweeter.

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Έπεσαν στα χέρια μου αυτά τα ηχεία. Τα χρησιμοποιούσαν για PA ,αφού με πατέντα είχαν προσθέσει λάμπες προστασίας πριν τα tweeters. Ta ηχεία είχαν L-pads για τα mid και τα tweeters ,τα οποία είχαν ψηθεί κι εγώ τα κατάργησα. Το ένα tweeter τα λέει καλά ,το άλλο όμως έχει ζοριστεί ,φαίνεται κι από το πηνίο του, με αποτέλεσμα να παίζει πιο χαμηλά απ' το άλλο. Ένας φίλος μου πρότεινε να τα αλλάξω με scanspeak H2606. Είναι horn loaded και σκέφτομαι ότι αν ''φωνάζουν'' μπορώ με αντιστάσεις να τα ''φέρω'' στην ένταση που θέλω. Οι γνώμες σας ,ευπρόσδεκτες......(φωτό απο ίντερνετ).
 

Attachments


Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Η πρόταση για τα SCANSPEAK H2606 με βρίσκει σύμφωνο. Προσωπικά, θα έκανα μια μικρή μελέτη στο κροσόβερ, πριν το φέρω στα "ίσια" του. Πρώτα θα "χαρτογραφούσα" το σχηματικό του, διότι δεν πολυεμπιστεύομαι τα σχηματικά του διαδικτύου, και κατόπιν (αν "συμφωνούσαν") θα προχωρούσα στις αλλαγές που προτείνω.
 

Attachments




Μηνύματα
393
Reaction score
1.204
Η πρόταση για τα SCANSPEAK H2606 με βρίσκει σύμφωνο. Προσωπικά, θα έκανα μια μικρή μελέτη στο κροσόβερ, πριν το φέρω στα "ίσια" του. Πρώτα θα "χαρτογραφούσα" το σχηματικό του, διότι δεν πολυεμπιστεύομαι τα σχηματικά του διαδικτύου, και κατόπιν (αν "συμφωνούσαν") θα προχωρούσα στις αλλαγές που προτείνω.
Αν θέλεις να χρησιμοποιήσεις L-PAD's, μπορείς να βρεις κι εδώ:
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Προφανώς σε ενδιαφέρει το κόστος, μιας και υπάρχει ανταλλακτικό αλλά με υψηλή τιμή.
Στην συχνότητα κρος που λειτουργεί το συγκεκριμένο δεν θα ζοριστεί κανένα σύγχρονο tweeter.
Η ευαισθησία είναι η μέση και ενδεχομένως ένα tweeter χαμηλότερης, για παράδειγμα 92 db, να έδενε καλύτερα, χωρίς την ανάγκη χρήσης εξασθενητή.
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Petermeni σε αυτά τα db περίπου είναι και τα tweeter που ανέφερα καθώς και κάποια παραπλήσια μοντέλα σε τιμή της scanspeak. Σε γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης με ανταλλακτικά επαγγελματικά και μη όντως το βρήκα το JBL αλλά η τιμή του για μένα ήταν απαγορευτική. Όσο για τα l-pads τα κατήργησα όπως είπα όχι μόνο επειδή ήταν ταλαιπωρημένα αλλά για να απλοποιήσω την πορεία του σήματος για μένα όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.622
Reaction score
12.187
Petermeni σε αυτά τα db περίπου είναι και τα tweeter που ανέφερα καθώς και κάποια παραπλήσια μοντέλα σε τιμή της scanspeak. Σε γνωστό μαγαζί της Θεσσαλονίκης με ανταλλακτικά επαγγελματικά και μη όντως το βρήκα το JBL αλλά η τιμή του για μένα ήταν απαγορευτική. Όσο για τα l-pads τα κατήργησα όπως είπα όχι μόνο επειδή ήταν ταλαιπωρημένα αλλά για να απλοποιήσω την πορεία του σήματος για μένα όσο πιο απλά τόσο πιο καλά.
Το tweeter που ανέφερες από 2 KHz και μέχρι τους 14 KHz είναι πάνω από 95 db.
https://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/h2606-920000.pdf

Η μέση ευαισθησία του ηχείου σου είναι τα 94 db, αν και συνήθως οι εταιρίες τα φουσκώνουν.
Ποιο ασφαλή επιλογή θεωρώ ένα tweeter που δηλώνεται στα 92 db, όπως για παράειγμα το παρακάτω. Από τους 2 KHz και μέχρι τους 7,5 KHz είναι πάνω από τα 92 και μετά <<κόβει>> ομαλά.
https://www.scan-speak.dk/datasheet/pdf/d2604-830000.pdf
 

Μηνύματα
376
Reaction score
221
Λοιπόν petermeni, χτες το βράδυ κατέληξα κι εγώ στο ίδιο tweeter, αφού μελέτησα προσεκτικά τα specs τους. Κατ'αρχάς είναι 4ohm όπως και το jbl, και στα 92 db φαίνεται πιο κατάλληλο από το αδελφάκι του με την κόρνα. Όταν με το καλό έλθουν στα χέρια μου και τα ακούσω, θα σας πω εντυπώσεις.
 


Μηνύματα
376
Reaction score
221
Ευχαριστώ kimon, ενδιαφέρον τουιτεράκι. Τείνω προς το scanspeak, αλλά δεν αποκλείω τίποτα.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top