Kαρέκλα γραφείου;



Μηνύματα
1.928
Reaction score
787
Μεγειά!
Μοιάζει καλή κατασκευή και είναι όμορφη.
Να μας πεις εντυπώσεις, αφού κάτσεις για πάνω από μία ώρα.
Ευχαριστώ! Λογικά θα κάνει καμία εβδομάδα να έρθει!
Και εμένα μου άρεσε σαν εικόνα και δεν ήθελα να το κουράσω άλλο ήδη έχω ένα μήνα που το ζαλίζω!
Πας να πάρεις κάτι και καταλήγεις με ένα άγχος ακόμα!
Η αλήθεια είναι πως αν με παίρνει ο χώρος στο πίσω μέρος θα βάλω καναπεδάκι διθέσιο!

Οπότε μάλλον θα κερδίσει αυτό το χρόνο πολυωρων ακροάσεων! ❤
 



Μηνύματα
950
Reaction score
495
Υπάρχει καμία καρέκλα γραφείου με ροδάκια που να αντέχει καμιά 140άρα κιλά και να μην στοιχίζει μια περιουσία (εδώ γελάμε) ?
 




Μηνύματα
3.738
Reaction score
2.876
Ποιο πάνω αυτή που πήρε ο φίλος?

 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Ποιο πάνω αυτή που πήρε ο φίλος?

Δεν είπε εντυπώσεις ο φίλος, για αυτό και ρωτάει, μήπως έχει και κάποιος εμπειρία/καμιά ιδέα γενικότερα.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
OK, θα το πω κι ας πέσει χάμω.

Αφού άλλαξα 2-3 "φτηνές" καρέκλες (το βάζω σε εισαγωγικά γιατί εννοώ των 150-200€, όχι του 50ρικου) σε 3-4 χρόνια, με μόνο αποτέλεσμα να χαλάω συνεχώς λεφτά, να μου σπάνε τα νεύρα και να πονάει η μέση μου, πήρα τη μεγάλη απόφαση.

Πήγα λοιπόν στον Δελούδη με σκοπό να πάρω την Aeron της Herman Miller. Τελικά δεν πήρα την Aeron αλλά τη Mirra που με βόλεψε πολύ παραπάνω και ήταν και φθηνότερη.

Αυτό ήταν πριν 12 χρόνια. Σήμερα η καρέκλα είναι σαν την πρώτη μέρα που την πήρα (μιλάμε για καθημερινή 9ωρη+ χρήση). Ακόμα και τα ελαστικά/υφασμάτινα μέρη, δεν ξέρω πως το έχουν κάνει αυτό το μαγικό. Και η μέση μου δεν ξαναπόνεσε ποτέ.

140 κιλά δεν είμαι, αλλά δεν με λες και ελαφρύ (πάνω από 100). Και πίστεψέ με, ούτε είμαι άνθρωπος που τη βρίσκει να παίρνει "το καλύτερο" (=το πιο ακριβό), ακριβώς το αντίθετο. Αλλά στη συγκεκριμένη περίπτωση κατάλαβα πως οι άλλες λύσεις ήταν απλά false economy, κάτι που αποδεικνύεται από το γεγονός πως την έχω 12 χρόνια και δεν προβλέπεται να χρειαστεί αλλαγή ούτε στα επόμενα 12. Με τις άλλες θα είχα αλλάξει 10 καρέκλες και όπως είπα θα είχα διαλύσει και τη μέση μου.

Δεν ξέρω πόσο κοστίζει σήμερα αλλά σίγουρα δεν θα είναι στην κατηγορία αυτών που "δεν κοστίζουν μια περιουσία". Ό,τι όμως κοστίζει, το αξίζει. Και υπάρχουν και άλλες λύσεις. Π.χ. βλέπω μια μεταχειρισμένη στο ebay στα 450€ (συμπ. ΦΠΑ και εξόδων αποστολής), που αν την πάρεις σε εταιρεία θα σου κοστίσει πραγματικά κάτω από 300€. Νομίζω αξίζει με το παραπάνω.

Το ξέρω ότι αυτά που λέω δεν είναι αυτό που ήθελες να ακούσεις αλλά αυτή είναι η εμπειρία μου.

Υ.Γ. Ο συνέταιρος μου πήρε μια τέτοια και είναι ευχαριστημένος. Δεν ήταν όμως ιδιαίτερα απαιτητικός (και με τις προηγούμενες πιο φθηνές μια χαρά βολευόταν), ούτε στα δικά μου κιλά.
 

P

panag 505

Guest
........ μα τους χίλιους κεραυνούς έχω μια καρέκλα γραφείου, και καλά προεδρική, και απο το πρωί όλο βυθίζεται σιγά σιγά και το κεφάλι μου ίσα που φαίνεται απο το γραφείο. Ο να σου Τρίτη και 13
 

minas

Πισιά
Μηνύματα
3.907
Reaction score
3.700
........ μα τους χίλιους κεραυνούς έχω μια καρέκλα γραφείου, και καλά προεδρική, και απο το πρωί όλο βυθίζεται σιγά σιγά και το κεφάλι μου ίσα που φαίνεται απο το γραφείο. Ο να σου Τρίτη και 13
Το δικό σου πρόβλημα είναι εύκολο, αλλάζεις μπουκάλα.
Τα πρόβλημα του να βρει κάποιος εργονομική καρέκλα που να τον βολεύει, χωρίς να τινάξει τον προϋπολογισμό στον άερα... δυσκολότερα :)

Μια και συζητήσαμε για την ergohuman, την έχω αρκετά χρόνια και την έχω προτείνει και σε άλλους. Ρυθμίζονται σχεδόν τα πάντα στη θέση καθίσματος και ο μασίφ σκελετός είναι πολύ στιβαρός. Τα 650€ όμως παραείναι πολλά.
 

symos

You're not worthy!
Μηνύματα
2.959
Reaction score
6.684
Μια και συζητήσαμε για την ergohuman, την έχω αρκετά χρόνια και την έχω προτείνει και σε άλλους. Ρυθμίζονται σχεδόν τα πάντα στη θέση καθίσματος και ο μασίφ σκελετός είναι πολύ στιβαρός. Τα 650€ όμως παραείναι πολλά.
Άντε, τότε για σένα κάνω 100€ έκπτωση :p:

Υ.Γ. Αν βρίσκεις κάτι ισάξιο ή καλύτερο με λιγότερα λεφτά, τότε όντως είναι πολλά. Αν δεν βρίσκεις, τότε μάλλον δεν είναι!

//edit: Βλέπω ότι δεν είναι ακριβώς η ίδια. Ίσως πιο παλιά έκδοση; Χωρίς αυτό βέβαια να σημαίνει πως δεν είναι αρκετά καλή, ή είναι χειρότερη. Απλά το είδα και το αναφέρω.
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.294
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top