KEF LS60








Ndis

Titika
Μηνύματα
1.865
Reaction score
4.639
Υπάρχουν τα a700 στη λογική του ls60, που φτάνουν μέχρι 7.1

Βέβαια δεν βρήκα πουθενά τι μπορεί να κάνουν decode.

Στα 3k /τεμάχιο πάντως υπάρχουν εξαιρετικές λύσεις.
 

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
είναι lifestyle προϊόν , λογικό ακούγεται να μην χρειάζεται να είναι πολυκάναλο.
ασχέτως αν καλύπτει ανάγκες περισσοτέρων από αυτών που τοποθετούνται στους υποψήφιους lifestyle αγοραστές
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Υπάρχουν τα a700 στη λογική του ls60, που φτάνουν μέχρι 7.1

Βέβαια δεν βρήκα πουθενά τι μπορεί να κάνουν decode.
Τα Buchardt a700 θέλουν extra μηχάνημα για το 7.1 νομίζω. Αλλιώς πως; Και σαν θύρες από πίσω μόνο ένα XLR έχουν.

Μετά πάμε σε Dynaudio Focus XD 30 που ανεβαίνει άλλα 1500€, έχει 6.5αρι mid και woofer, αλλά έχει analog in. 900w το ζευγάρι.

Και τέλος Elac Navis ARF 51 στα 4.350€, 4" mid, 3 x 5 1/4 woofers, analog in και 600w το ζευγάρι.

Το LS60 εκτός από τις πολλές συνδέσεις που έχει πίσω, και HDMI (βασικό, που οι άλλοι δεν έχουν) είναι και 1400w. Και για το app της KEF λένε τα καλύτερα.
 
Last edited:

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Να ρωτήσω κάτι τώρα γιατί από αυτά δεν σκαμπάζω μια. Τα KEF έχουν Aux in. Αν πάρεις τα LR Preouts από έναν AV PRO και τα στείλεις εκεί θα υπάρχει θέμα ή είναι το ίδιο; Γιατί αν δουλέψει αυτό λύσαμε τα LR στο πολυκάναλο. 😊
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
4 θεματακια στο κατα τα αλλα καταπληκτικο ηχειο

1) Το Treble Trim ξεκινα απο τα 500 hz (?)
2) Δεν εχει bass eq , μονο 3 επιλογες (less, standard,extra )
3) H τοποθετηση των subs στα πλαινα φανταζομαι θα χρειαστει καποιο εξτρα χωρο στα γυρω τοιχωματα (?)
Μιλαω μονο εμπειρικα απο τα δικα μου ηχεια που σε μεγαλο δωματιο εξαφανιζοταν ενω σε μικρο ηταν αρκετα bass heavy Δεν μπορεσα να το τοποθετησω πουθενα , κοιμουνται στο υπογειο .
4) Δεν θα χρειαστει να βαλεις και κανα σαμπακι kef ? Με τα 6500€ βαλε και αλλα 1500 για το σαμπ συνολο 8000€
Ενταξει για lifestyle δεν το λες και ακριβο αλλα .... . Μετα σκεφτομαι οτι 2 kef c2 κοστολογουνται περι τα 3500
Αυτο εχει 4 + τα kef 2 5.25 wireless στα 6000€ Αν τα επερνες χωριστα θα πληρωνες 9500€
Τελικα δεν ειναι και ασχημα !!:)
 
Last edited:

Μηνύματα
14.975
Reaction score
20.636
8000 2 όμορφα ηχεία , ενισχυτές , sub και να παίζουν με 3 καλώδια ρεύματος από οτιδήποτε και να το κάνουν τουλάχιστον στοιχειωδώς σωστά δεν τα λες ακριβά σίγουρα.
premium lifestyle προϊόν αλλά φθηνότερο από beolab.
για τους περίεργους ίσως να υπάρχει κάνα ματζούνι να ξεκλειδώνει το λογισμικό αλλά δεν απευθύνεται σε αυτούς.
 

Μηνύματα
1.723
Reaction score
994
8000 2 όμορφα ηχεία , ενισχυτές , sub και να παίζουν με 3 καλώδια ρεύματος από οτιδήποτε και να το κάνουν τουλάχιστον στοιχειωδώς σωστά δεν τα λες ακριβά σίγουρα.
premium lifestyle προϊόν αλλά φθηνότερο από beolab.
για τους περίεργους ίσως να υπάρχει κάνα ματζούνι να ξεκλειδώνει το λογισμικό αλλά δεν απευθύνεται σε αυτούς.
Αν ειχα το μυαλο οταν ηθελα να στυσω το συστημα μου , θα ηταν ηδη σπιτι μου και θα μου εμεναν και ρεστα .
Προλαβα τα kef lsx !!!
Στερνη μου γνωση .... Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειμαι ο μονος !;)
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Η συντριπτική πλειοψηφία των ελληνικών κατοικιών που θα έβαζαν μέσα τα LS60 δεν χρειάζονται sub. Οπότε αν πας με 6500€ κασέρι (ίσως και λίγο παρακάτω), τα βάζεις στη πρίζα και τελείωσες με το θέμα ήχος. Ιδίως για όσους δεν έχουν γνώσεις, ή δεν θα αποκτήσουν ποτέ επειδή δεν τους ενδιαφέρει, και όσοι είναι σε δύσκολες περιοχές για επαγγελματική ρύθμιση, είναι λουκουμάκι το ηχείο.
Ειμαι σιγουρος οτι δεν ειμαι ο μονος !;)
Το μόνο βέβαιο είναι πως τα λάθη περισσεύουν σε όλους μας.
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
4 θεματακια στο κατα τα αλλα καταπληκτικο ηχειο

1) Το Treble Trim ξεκινα απο τα 500 hz (?)
2) Δεν εχει bass eq , μονο 3 επιλογες (less, standard,extra )
3) H τοποθετηση των subs στα πλαινα φανταζομαι θα χρειαστει καποιο εξτρα χωρο στα γυρω τοιχωματα (?)
Μιλαω μονο εμπειρικα απο τα δικα μου ηχεια που σε μεγαλο δωματιο εξαφανιζοταν ενω σε μικρο ηταν αρκετα bass heavy Δεν μπορεσα να το τοποθετησω πουθενα , κοιμουνται στο υπογειο .
4) Δεν θα χρειαστει να βαλεις και κανα σαμπακι kef ? Με τα 6500€ βαλε και αλλα 1500 για το σαμπ συνολο 8000€
Ενταξει για lifestyle δεν το λες και ακριβο αλλα .... . Μετα σκεφτομαι οτι 2 kef c2 κοστολογουνται περι τα 3500
Αυτο εχει 4 + τα kef 2 5.25 wireless στα 6000€ Αν τα επερνες χωριστα θα πληρωνες 9500€
Τελικα δεν ειναι και ασχημα !!:)
Ta kef c2 έχουν μεγαλύτερες μονάδες από τα ls60.
 


dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.792
Reaction score
11.032
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.583
Reaction score
27.918
Εμ δεν τα έλεγα; Συμφωνεί και ο Rubinson. :)


Conclusions
If you have read this far, you know how impressed I am with the LS60s. The bottom line, however, is that they are more than a pair of speakers. The LS60 Wireless is a near–state-of-the-art sound system that will fit in almost any room and play any source with the addition of only a smartphone loaded with music or a streaming app. If you're in the market for speakers or even a complete system for just over $5000, the KEF LS60 demands your consideration. Unbeatable!
 
Last edited:


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.817
Members
37.931
Νεότερο μέλος
kowalski
Top