KEF X300A Wireless πρόβλημα

Μηνύματα
55
Reaction score
17
Καλημέρα και χρόνια πολλά σε όλους.

Στα ενεργά μου ηχεία KEF X300A, η ένταση στο αριστερό ηχείο, το οποίο έχει και τον controller και τα ports, είναι πολύ χαμηλή πλέον, κάτι κάηκε; Είτε με είσοδο 3.5", είτε με USB, είτε ως ασύρματα/ενσύρματα WiFi/Ethernet, ίσα ίσα που ακούγεται, ενώ το δεξί ακούγεται δυνατότερα αλλά σίγουρα όχι όσο αρχικά (και τα δύο ηχεία έχουν δικιά τους τροφοδοσία/ενίσχυση).

Να τα πετάξω ή υπάρχει περίπτωση να μπορούν να διορθωθούν και που/πως; Εγγύηση δεν παίζει, τα αγόρασα πριν πολλά χρόνια στο εξωτερικό. Είμαι επαρχία - πιο κοντά Θεσσαλονίκη.
 
Last edited:

Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Θα σου κάνω μια προφανής ερώτηση, αλλά χρειάζεται η απάντηση για να πάμε παρακάτω. Το ρυθμιστικό "7.balance" στο ηχείο που δεν έχει τον controller, είναι στην κεντρική θέση;
 

Μηνύματα
55
Reaction score
17
Ναι, είναι στην κεντρική θέση το balance στο δεξί ηχείο. Στο αριστερό, το ρυθμιστικό της συνολικής έντασης είναι στο τέρμα. Να προσθέσω ότι δοκίμασα μεμονωμένα το αριστερό ηχείο (σε διαφορετική μπρίζα, σε διαφορετικό computer, με USB/Line Out/WiFi, κτλ) και η ένταση είναι χαμηλή (όπως και η ποιότητα).
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Το κάθε ηχείο σου περιέχει δύο ενισχυτές τάξης ΑΒ, έναν για κάθε δρόμο. Από την στιγμή που το πρόβλημα είναι και στους δύο δρόμους, ο κοινός παρανομαστής είναι το παλμο-τροφοδοτικό.
Σπάνιο, αλλά όχι εντελώς απίθανο, το πρόβλημα να είναι στο πρώτο στάδιο της προενίσχυσης.
Προσωπικά θα πόνταρα στο παλμοτροφοδοτικό, που σε αντίθεση με τα γραμμικά τροφοδοτικά, έχουν ημερομηνία λήξης.
 

Μηνύματα
55
Reaction score
17
Το κάθε ηχείο σου περιέχει δύο ενισχυτές τάξης ΑΒ, έναν για κάθε δρόμο. Από την στιγμή που το πρόβλημα είναι και στους δύο δρόμους, ο κοινός παρανομαστής είναι το παλμο-τροφοδοτικό.
Σπάνιο, αλλά όχι εντελώς απίθανο, το πρόβλημα να είναι στο πρώτο στάδιο της προενίσχυσης.
Προσωπικά θα πόνταρα στο παλμοτροφοδοτικό, που σε αντίθεση με τα γραμμικά τροφοδοτικά, έχουν ημερομηνία λήξης.
Thanks, υπάρχει και το video αυτό:


Δεν το έχω ανοίξει (δεν είμαι και ειδικός οπότε καλύτερα όχι), οπότε δεν ξέρω αν είναι πυκνωτές ή κάτι άλλο, αν γίνεται ή αν αξίζει να διορθωθεί (και που).
 

Μηνύματα
55
Reaction score
17
Και αυτό το νήμα:

 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.211
Με μια ματιά που έριξα στο παραπάνω νήμα οι μισοί προτείνουν άσχετες λύσεις και οι υπόλοιποι μεσοβέζικες. Ουφ ησύχασα γιατί υπάρχουν και αλλού που ζουν ανάμεσα μας...:p
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.621
Μηνύματα
2.868.316
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top