KING KONG - HDDVD

Μηνύματα
8.676
Reaction score
6
KING KONG (2005) HDDVD


Ταινια
Στη Νέα Υόρκη του μεγάλου κραχ μια άνεργη ηθοποιός δέχεται να πρωταγωνιστήσει σε ταινία που θα γυριστεί σε εξωτικά μέρη. Ο ιδιόρρυθμος σκηνοθέτης οδηγεί ηθοποιούς και συνεργείο σε ένα νησί που δεν αναφέρεται στους χάρτες. Εκεί, ιθαγενείς αιχμαλωτίζουν την κοπέλα με σκοπό να την προσφέρουν στον Κονγκ, ένα γορίλα τεραστίων διαστάσεων.

Τελικα ο Τζακσον εβαλε ότι πιο νοσηρο αλλα και την πιο τρελλη του φαντασια ώστε να φτιάξει μια ταινία ασταμάτητης δράσης .
Τα πραγματα όμως δεν ηταν ετσι από την αρχη.
Η εισαγωγη της ταινια ηταν αρκετα φλύαρη χωρις όμως να είναι αργή (όπως τον Αρχοντα).
Περασε πανω από μια ωρα ώσπου εμφανιστεί ο πρωταγωνιστής που δεν ηταν άλλος από τον King Kong.
Από εκεί και υστερα παρέλασαν από μπροστά μας κάθε λογής προϊστορικα τέρατα αλλα και ότι αλλο νοσηρό ειχε στο μυαλο του ο δημιουργός.
Αν θυμάστε την σκηνή με τον ιστό της αράχνης στον Άρχοντα των δακτυλιδιών τοτε ετοιμαστείτε να ανατριχιάσετε ακομα περισσότερο με τα τερατώδες ζωύφια κάθε μορφής .
Ο King ηταν ψηφιακός οσο δεν γινετε παραπάνω.
Ε και;
Ηταν τοσο καλοφτιαγμένος που θα ορκιζόμουνα πως προκειται για πραγματικό ον.
Εξαίρεση η πρωτη σκηνη με τους πανικόβλητους δεινόσαυρους που μου έδιναν ψεύτικη εντύπωση ( ευτυχώς μονο στην πρωτη τους εμφάνιση).
Παρολα αυτά ακομα και τωρα . ωρες μετα την θέαση της δεν μπορω να πω πως ξετρελάθηκα η ότι ειδα την απόλυτη θεαματική ταινια.
Δεν λεω πως δεν ηταν , αλλα κατι έλειπε ώστε να την κάνει αξέχαστη και συζητήσιμη για πολύ καιρο.
Ο Jack Black ηταν εκπληξη για μενα καθως δεν περιμενα ενας ηθοποιος που τον εχουμε συνηθίσει ως τωρα σε ελαφριές κωμωδιες να φέρει αυτην την απόδοση .
Σίγουρα θετικος όπως και η Naomi Watts που ηταν αυτό που επρεπε για αυτόν τον ρολλο.
Ομορφη γλυκεια και αθλητική. Δεν νομιζω πως εχει να ζηλέψει τιποτα από το στυλ της Jessica Lange.
Προτείνετε η θέαση της . αλλα προ θεού όχι στην Vmax (τουλάχιστον οσον αφορά την Θεσσαλονίκη)



Σε HD
Μετά λοιπον, από την ψυχρολουσία του U-571 επιτέλους στα χερια μου ο Βασιλιάς Kong.
Μα πραγματικά βασιλιάς.
Το απόλυτο HD-DVD.
Καπου ειχα διαβάσει πως η ελληνική γλώσσα έχει πάνω από εξι εκατομμύρια λέξεις ικανες να περιγραψουν ακομα και τα πιο απερίγραπτα συναισθήματα.
Παρολα αυτά, δεν βρίσκω λόγια.
Έμεινα εκστασιασμένος απο το θεαμα και μάλιστα έχοντας ως μέσω θέασης τον ταπεινό Epson W600 με ανάλυση 1280Χ720.
Δηλαδή στα 1080p τι άλλο θα δω;
Εχει και άλλο;Το κοντερ δεν τερμάτισε ακομα.;

Τι εικόνα Θεέ μου!!!
Τι απίστευτα τρισδιάστατη εικόνα ηταν αυτή!!!
Τι πανδαισία χρωμάτων και βάθος πεδίου .
Βγαζω το καπελο στην universal που μετα τον πράσινο γίγαντα (Hulk) που για μενα μεχρι χτες ηταν στην πρωτη θεση ως το καλυτερο HD που εχω δει , ανεβάζει την κλιμακα ακομα πιο ψηλά με έναν μεγαλύτερο γίγαντα.

Ο king kong σε HD-DVD αυτην την στιγμη είναι το απολυτο δισκακι αναφοράς σε τιτλους HD και πολύ αμφιβάλω εάν σύντομα θα βρουμε αντικαταστάτη.
Η χαρά μου βεβαια ηταν ακομη πιο μεγαλη καθως ο τιτλος συνοδεύετε με ελληνικούς υποτιλους ( και όχι μονο)

Ακομα και αν δεν εχετε HD player παρτε το.
Μπορει βέβαια να μην εχει το πλούσιο επιπλέον υλικό που εχουμε συνηθίσει , καθως είναι γεματο από soundtracks ( μεχρι και Γιαπωνέζικα) αλλα μιλάμε για σταθερή αξια αυτό το δισκάκι.
Ναι ετσι θελω την υψηλή ανάλυση.
Να με κάνει να χαζεύω

Ευτυχώς το U571 ηταν μια κακή παρένθεση.
Και αυτό που με τρελαίνει είναι που μερικοί από σας το έχετε στα χερια σας εδώ και καιρο δεν λετε τιποτα .



Ταινια 6/10
Εικονα 10/10
Ηχος 7,5/10


 

Attachments


Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
είναι δίσκος αναφοράς Ανδρέα...
κι εγώ όταν το ειδα έμεινα ξερός... :cool_4:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
σοβαρά τώρα δεν το είχες δει?????????????
Μα γι 'αυτό δεν είχα αναφέρει κάτι...
Είναι απόλυτη κορυφή..αλλά δεν είναι μόνο του:mad_1: :mad_1:

kong , seabiscuit, riddick ,ant bully,sahara,corpse bride....
ίδια κατηγορία:happy_8: :happy_8:
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: KING KONG - HDDVD

Αυτό είναι όντως το καλύτερο hd-dvd.......και το μοναδικό blu-ray που <ίσως> έχει ισάξια εικόνα είναι το Kingdom of Heaven με δίσκο 50GB και 24MBPS στην εικόνα το οποίο και παρήγγηλα φυσικά...................:happy_6:

http://www.axelmusic.com/productDetails/024543396109#
 

Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
εγω τον εχω διπλο τον kong.. εγινε λαθος σε μία ακυρωση απο το play.com και τελικα κατεληξα με δυο δισκακια... το ενα ακομη τη ζελατινα του.. :mad_2:
 

Μηνύματα
28.176
Reaction score
50
Το ειδαμε στην παρουσιαση του optoma hd 81 που εγινε το περασμενο παρασκευοσαββατο στο καταστημα του Μανο PLANETAV στο ηρακλειο κρητης.

Οντως το καλυτερο HD-DVD εχω δει μεχρι τωρα !!!!

Απεραντο βαθος πεδιου και καταπληκτικα χρωματα !!!!

9+ απο εμενα

Φυσικα το εχω αγορασει !!!
 

Μηνύματα
10.188
Reaction score
62
Εγώ το έχω δει 2 φορές, μόνο και μόνο για την εικόνα του!!! Α Π Ι Σ Τ Ε Υ Τ Η!!!
 





Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Απο που αγοράζετε εκτός απο Play ? Τα αμερικάνικα παίζουν ?
Δεν υπάρχει regional περιορισμός στο hd-dvd...
Εκτός από 4-5 ευρωπαικά που έχω όλα τα υπόλοιπα είναι από Αμερική..
Σαν να τα παίρνεις από εδώ.....μόνο πάρα πολύ φθηνότερα..
 

Μηνύματα
82
Reaction score
0
Δεν υπάρχει regional περιορισμός στο hd-dvd...
Εκτός από 4-5 ευρωπαικά που έχω όλα τα υπόλοιπα είναι από Αμερική..
Σαν να τα παίρνεις από εδώ.....μόνο πάρα πολύ φθηνότερα..
Ευχαριστώ.

Να κοιτάξω απο www.amazon.com , τι προτείνεις ???
 

Μηνύματα
2.734
Reaction score
0
Απάντηση: KING KONG - HDDVD

Εγώ θα σου πρότεινα αυτά:King Kong,Pitch Black,Cronicles of Ridick,Corpse Bride,The Departed,The Thing,The Hulk..........Είναι τα αγαπημένα μου και από τους καλύτερους τίτλους σε hd-dvd................:happy_6:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ευχαριστώ.

Να κοιτάξω απο www.amazon.com , τι προτείνεις ???
Δεν ξέρω πάνω κάτω τι σου αρέσει...
Αν θα αγοράσεις με κριτήριο την εικόνα θα σου πρότεινα τα :

King Kong ( το ευρωπαικό έχει και ελληνικούς όπως είδες παραπάνω)
The chronicles of Riddick
Seabiscuit
Corpse Bride
Ant Bully
Sahara
Batman begins
Mi3

δεν ξέρω και εγώ τι να διαλέξω...Από Ευρώπη πάρε οπωσδήποτε το Harry Potter and the goblet of fire..

Μιλάμε πάντα για hd-dvd..
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Re: Απάντηση: KING KONG - HDDVD

:cool_4:
Εγώ θα σου πρότεινα αυτά:King Kong,Pitch Black,Cronicles of Ridick,Corpse Bride,The Departed,The Thing,The Hulk..........Είναι τα αγαπημένα μου και από τους καλύτερους τίτλους σε hd-dvd................:happy_6:[/quote

:cool_4:
 


Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
Δεν υπάρχει regional περιορισμός στο hd-dvd...
Εκτός από 4-5 ευρωπαικά που έχω όλα τα υπόλοιπα είναι από Αμερική..
Σαν να τα παίρνεις από εδώ.....μόνο πάρα πολύ φθηνότερα..
Ρε άσε τα παιδια ήσυχα.,,, που πας να τα χωσεις στο λουκι της πιστωτικης...
ντροπη δεν εχεις πανω σου ηθελα να ξέρω???????? :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
 

Μηνύματα
5.072
Reaction score
0
Παιδια το δευτερο δισκακι του KONG εξαφανισθηκε σε χρονο ρεκορ...
σορρυ...
στο επομενο λαθος μου.. πολυ ευχαριστως.. :happy_4:
 

Μηνύματα
2.611
Reaction score
13
Ρε άσε τα παιδια ήσυχα.,,, που πας να τα χωσεις στο λουκι της πιστωτικης...
ντροπη δεν εχεις πανω σου ηθελα να ξέρω???????? :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3: :crazy_3:
ΟΟΟΟΟΧΙΙΙ....Είμαι ένας περήφανος κάτοχος player και εξαρτημένος hd-dvd user πλέον ..Θέλω τις δόσεις μου κάθε βδομάδα...Αλλά θέλω να έχω και άλλους εξαρτημένους δίπλα μου.. Και δεν θέλω βοήθεια ειδικού..."happy_1" "happy_1" "happy_1"
 


Staff online

  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.614
Μηνύματα
2.868.103
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top