Klipsch Greek club








Mr Spock

demokratischer - sektor
Μηνύματα
18.493
Reaction score
50.808
- εγώ για στρώσιμο χρησιμοποιώ το . . .



. . . βάζοντας σε λούπα το Νο 56 ( sine wave sweep 20hz - 20Khz ) . . .




. . . και στα διαλείμματα πειραματίζομαι με τα 60 έως 79 , τα οποία με τα χρόνια τα έχω αποστηθίσει ακουστικά . . . και τέλος όπως όλοι , σε κάποια κλασικά ακούσματα ( όχι απαραίτητα καλά , αλλά απεναντίας ''καθημερινά'' , γιά ποιό προσγειωμένα συμπεράσματα )


- επίσης από το ίδιο δισκάκι ( ή και άλλα αρχεία ) , έχω σκεφτεί και τα square waves για στρώσιμο , αλλά το θεωρώ λίαν επικίνδυνο . . . καμιά γνώμη επ΄αυτού ;





- και μιάς και μιλάμε για το ίσως πέμπτο μέλος των Floyd (έστω και περιστασιακά ) , εδώ ένα άριστο ακρόαμα . . .

The Alan Parsons Project - Tales Of Mystery And Imagination (Full Album 1976)

 

Attachments




Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.166
Reaction score
8.168
Πόσο τον ζηλεύω αυτόν τον τύπο!

Αν είχα τον χώρο του, ακριβώς τα ίδια ηχεία θα τοποθετούσα!


Βαρβάτο κεντρικό, όχι τρίχες!
 

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Πόσο τον ζηλεύω αυτόν τον τύπο!

Αν είχα τον χώρο του, ακριβώς τα ίδια ηχεία θα τοποθετούσα!


Βαρβάτο κεντρικό, όχι τρίχες!
Κεντρικαρα.Παντως θα προτιμουσα τα ηχεια του στραμμένα πιο παραλληλα μεταξυ τους.Οχι τοσο κλειστά.Γνωμη μου παντα.
 


Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.166
Reaction score
8.168
Κεντρικαρα.Παντως θα προτιμουσα τα ηχεια του στραμμένα πιο παραλληλα μεταξυ τους.Οχι τοσο κλειστά.Γνωμη μου παντα.

Συμφωνώ απόλυτα και εγώ, απλώς ο τύπος δεν έτυχε να τα δοκιμάσει , αλλιώς και αυτός παράλληλα θα τα είχε τοποθετημένα.

Και εγώ ύστερα από συμβουλή τρίτου τα δοκίμασα παράλληλα και έκτοτε δεν αλλάζω θέση.

Φυσικά υπάρχουν και άλλοι κατασκευαστές με παρόμοιες ρυθμίσεις:

 
Last edited:

argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.020
Reaction score
6.877
Λοιπόν θα είμαι λιτός περιεκτικός και πολύ σαφής.. δεν χορταίνω να ακούω μουσική και είμαι μονίμως με ένα χαμόγελο!!!!!!:dance2::dance2::boast:
Και επειδή κάποιοι ίσως έχουν την απορία να μάθουν τι μου συνέβη ξαφνικά και να νομίζουν ότι άρχισα τα ναρκωτικά :p θα πω λίγα πράγματα για το πως έφτασα ως εδώ.
Πρίν από μερικές μέρες επισκέφτηκα το σπίτι του μέλους azazil για καφεδάκι μουσικούλα κτλ (παρεπιμπτόντως τα KLF του azazil μαμάνε :neo:) και πάνω στην κουβέντα μου λέει ότι στην αρχή δεν παίζανε έτσι αλλά τα πήγε στο μελος argi και τα βελτίωσε με αποτέλεσμα να πάρει άλλο ηχείο.. ε και επειδή κ εγώ είμαι άνθρωπος που δεν θέλω πολύ για να μπω στην πρίζα αποφάσισα να εμπιστευτώ τα RP-160M μου στον Αργύρη προκειμένου να τα βελτιώσει.
Τα ηχεία ανοίχτηκαν μπήκαν καλύτεροι πυκνωτές και καλωδίωση και πραγματικά φτάσανε στο Θεό!!!
Καλύτερος ήχος παντού!! στα χαμηλά, στα ψηλά, μουσική σκηνή, εικόνα, ανάλυση.. τα πάντα όλα :party:
Το χαμηλό ειδικά έχει σφίξει τόσο πολύ που νομιζω ότι ακούω μεγαλύτερο ηχείο.. έχω ένα SVS για τις χαμηλές αλλά πλέον στο 90% των περιπτώσεων δεν χρειάζεται καν.
Οι κόρνες γλύκαναν πάρα πολύ κάποια μικροξυσιματάκια δεν υπάρχουν πια και οι φωνές και οι κιθάρες βγαίνουν με εξαιρετική διαύγεια πράγμα που μου αρέσει γιατί ακούω κυρίως blues..
Σε ότι αφορά την κατασκευή του ηχείου απο ότι είπε ο Αργύρης και διαπίστωσα και ιδίοις όμμασι είναι καλή με τις κόρνες να είναι υπεράνω κριτικής.. το μεγάλο φάουλ όμως είναι τα καλώδια. Φτηνό no name καλώδιο που ήταν και οξειδωμένο:smg:... Είναι λογικό λοιπόν έτσι το ηχείο να μην μπορεί να αναδείξει τις αρετές του οι οποίες πραγματικά είναι πάρα πολλές!!!
Αν λοιπον σκέφτεστε να ανβαθμίστε τα klipsch σας τουλαχιστον η αλλαγή καλωδίωσης είναι επβιβλημένη.
Σημειωτέον τα ηχεία είναι ακόμα άστρωτα και όλα αυτά που γράφω τα άκουσα με το καλημέρα. Με μερικές ωρες ακρόαση φυσικά θα ανοίξουν κι΄αλλο.
Ευχαριστώ πολύ τον Αργύρη για τα μαγικά που έκανε στα ηχεία μου και φυσικά τον azazil που μου τον σύστησε :)


και για πες ............μια βδομαδα μετα ο ηχος εχει αλλαξει ?
 




Μηνύματα
44
Reaction score
38
και για πες ............μια βδομαδα μετα ο ηχος εχει αλλαξει ?
καλησπέρα!! λοιπον δεν τα έχω δουλεψει και πολύ γιατί δεν είμαι πολύ στο σπίτι. Συνολικά πρεπει να έχουν παίξει καμμια 15αρια ώρες και επειδή κάθομαι να ακούσω μουσική αργα το βράδι ακούω σιγά οποτε ούτε τα ρεύματα τους εχουν παρει ακομα.. Αυτο που παρατηρώ πάντως είναι να έχει ανοίξει η σκηνή και να έχουν περισσότερο βάθος.. λογικα θα ανοιξει κ αλλο. Δεν βιαζομαι πάντως... απολαυμανω μουσικές :)
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.738
Μηνύματα
2.874.436
Members
37.940
Νεότερο μέλος
papgeorge
Top