Klipsch Greek club

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.036
Reaction score
8.060
Δεν μπορούμε να βγάλουμε νικητή. Γούστα είναι αυτά! Κρίνοντας από το παραπάνω βίντεο, προσωπικά θεωρώ ότι τον πιο φυσικό ήχο παρουσιάζει το klipsch. Μεταξύ δηλαδή των δύο, αυτό θα επέλεγα.
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Υπάρχουν πολλά τεστ μεταξύ ηχείων Klipsch με άλλες μάρκες και εγώ Klipsch θα επέλεγα, αλλά ένα είναι σημαντικό που μια σειρά των Klipsch επιτέλους πήρε το βραβείο EISA.
 

Attachments




Μηνύματα
1.401
Reaction score
1.096
Έχουμε κατόχους rf 7 ;
Θα ήθελα κάποιες γνώμες
Δεν είμαι κάτοχος αλλά έχω ακούσει τη πρώτη έκδοση κάποιες φορές και έχω διαβάσει αρκετά για τις επόμενες δύο. Υποθέτω ότι πρέπει να τα στήσεις σε μεγάλο δωμάτιο, σε 30 τ.μ. που είχα τα RF-3 II (2 x 8" woofers) ενίοτε μπούμαραν όταν ανέβαινε αρκετά η ένταση αν και δεν τα είχα τοποθετήσει κοντά στον πίσω τοίχο. Διαβάζω, και το ελπίζω, ότι στη τρίτη έκδοση τα πρίμα έχουν αλλάξει προς το καλύτερο.
 


Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Ο χώρος μου είναι είναι σίγουρα 30 τμ....
Έχω διαβάσει αρκετά....
Όσο για τα πρίμα οι απόψεις διίστανται άλλοι προτιμούν παλαιότερες εκδόσεις....
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Μες στη βδομάδα θα μπορώ να σου πω για την κόρνα του rc64iii που έχει το ίδιο driver με τα rf7iii, σε σχέση και με το rp450c πώς ακούγεται.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.518
Reaction score
5.702
όσο πιο μακριά μπορείς από τον πίσω τοίχο τόσο το καλύτερο
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
όσο πιο μακριά μπορείς από τον πίσω τοίχο τόσο το καλύτερο
Θα κάνω δοκιμές στο περιθώριο που έχω, από 15 έως 30εκ τοίχος με πίσω μπάφλα ηχείου.

Μη ξεχνάμε το rp450 είναι ported το rc64iii κλειστό.
 


Μηνύματα
564
Reaction score
592
Έχουμε κατόχους rf 7 ;
Θα ήθελα κάποιες γνώμες
Είχα και τα rf7 και τα rf 3 της πρώτης έκδοσης. Εξαιρετικά για τα χρήματά τους, ειδικά τα rf7. Λάβε βέβαια υπόψη σου ότι οι επόμενες εκδόσεις μόνο στην ονομασία έχουν ομοιότητα με την αρχική. Οπωσδήποτε θέλουν προσοχή στην τοποθέτηση και στο ταίριασμα συνοδών μηχανημάτων. Στην περίπτωσή μου σε 35 τ.μ. δεν είχα πρόβλημα μπουμαρίσματος. Θα τολμούσα να πω ότι ο ήχος τους αγγίζει επίπεδο hi end, υπό την προϋπόθεση τήρησης των παραπάνω. Προτιμούν γενικώς πηγές με 'στρογγυλεμένες' γωνίες και ενισχυτικά με ικανή οδήγηση. Οι φθηνοί ενισχυτές που κατά κόρον κυκλοφορούν στην ψηφιακή εποχή, δεν...
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Προτιμούν γενικώς πηγές με 'στρογγυλεμένες' γωνίες και ενισχυτικά με ικανή οδήγηση.
Μας το αναλύεις λίγο καλύτερα για τους πιο άσχετους ?
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Μας το αναλύεις λίγο καλύτερα για τους πιο άσχετους ?
Απλοϊκά θα μπορούσαμε να πούμε ότι, όντας τα ίδια αναλυτικά λόγω κόρνας, ταιριάζουν καλύτερα με όχι ιδιαίτερα αναλυτικές πηγές.
 

Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Για ποιο λογο;
Sherlock Holmes
Τι κανεις Γιαννη; κουκια σπερνω...
Οποτε στο μπας ριφλεξ αναφερονται ασχετο με το θεμα της κορνας βεβαια...η ελαχιστη θεση για τη σωστη λειτουργια ενος πορτ ειναι η αποσταση της διαμετρου του.
To ποσο συμμετασχει εδω και εαν πρεπει να.... σε ενα hc στησιμο ειναι μια αλλα ιστορια βεβαια...
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Sherlock Holmes
Τι κανεις Γιαννη; κουκια σπερνω...
Οποτε στο μπας ριφλεξ αναφερονται ασχετο με το θεμα της κορνας βεβαια...η ελαχιστη θεση για τη σωστη λειτουργια ενος πορτ ειναι η αποσταση της διαμετρου του.
To ποσο συμμετασχει εδω και εαν πρεπει να.... σε ενα hc στησιμο ειναι μια αλλα ιστορια βεβαια...
Ναι είναι 2 οι διαφορές το ένα είναι η σχεδίαση της καμπίνας. Ανοιχτο με ενιαία καμπίνα rp450 vs κλειστό με ξεχοριστό θάλαμο για τα αριστερά woofer - κόρνα - δεξιά woofer.

Και το δεύτερο είναι η κόρνα και η όλη σχεδίαση του driver.

Screenshot_20200621-174331_Samsung Internet.jpg
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Είχα και τα rf7 και τα rf 3 της πρώτης έκδοσης. Εξαιρετικά για τα χρήματά τους, ειδικά τα rf7. Λάβε βέβαια υπόψη σου ότι οι επόμενες εκδόσεις μόνο στην ονομασία έχουν ομοιότητα με την αρχική. Οπωσδήποτε θέλουν προσοχή στην τοποθέτηση και στο ταίριασμα συνοδών μηχανημάτων. Στην περίπτωσή μου σε 35 τ.μ. δεν είχα πρόβλημα μπουμαρίσματος. Θα τολμούσα να πω ότι ο ήχος τους αγγίζει επίπεδο hi end, υπό την προϋπόθεση τήρησης των παραπάνω. Προτιμούν γενικώς πηγές με 'στρογγυλεμένες' γωνίες και ενισχυτικά με ικανή οδήγηση. Οι φθηνοί ενισχυτές που κατά κόρον κυκλοφορούν στην ψηφιακή εποχή, δεν...
Από ενισχυτή έχω έναν cav a10...
Και από πηγές ένα πικ απ project και cd player pioneer μα dac ud 501
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Από ενισχυτή έχω έναν cav a10...
Και από πηγές ένα πικ απ project και cd player pioneer μα dac ud 501
Τον Cav τον έχω ακούσει προ πολλών ετών, αλλά δεν θυμάμαι ούτε με τι ηχεία ούτε τι εντύπωση μου έδωσε. Πάντως επειδή έχει λάμπες στην προενίσχυση (σημαντικότερο από λάμπες στο τελικό στάδιο), θεωρώ ενδιαφέρουσα την περίπτωση του συνδυασμού του με τα rf7. Όσο για τις πηγές, εντάξει. Ε, δε νομίζω να έχεις καμιά υπεραναλυτική ή 'συριστικού' ήχου κεφαλή στο πικάπ.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Τον Cav τον έχω ακούσει προ πολλών ετών, αλλά δεν θυμάμαι ούτε με τι ηχεία ούτε τι εντύπωση μου έδωσε. Πάντως επειδή έχει λάμπες στην προενίσχυση (σημαντικότερο από λάμπες στο τελικό στάδιο), θεωρώ ενδιαφέρουσα την περίπτωση του συνδυασμού του με τα rf7. Όσο για τις πηγές, εντάξει. Ε, δε νομίζω να έχεις καμιά υπεραναλυτική ή 'συριστικού' ήχου κεφαλή στο πικάπ.
Όχι κάτι ιδιαίτερο σε βελόνα και κεφαλή....
Ortofon m2 red....και κεφαλή αυτή που φοράει το debut carbon esprit από την μανα του
Τον cav τον είχα ακούσει με τα 8000 και είχα εκπλαγεί κάτι παρόμοιο θα ήθελα να φτιάξω και κατά κει οδευω η διαφορά θα είναι ότι θα μπουν τα rf7
 

Μηνύματα
564
Reaction score
592
Όχι κάτι ιδιαίτερο σε βελόνα και κεφαλή....
Ortofon m2 red....και κεφαλή αυτή που φοράει το debut carbon esprit από την μανα του
Τον cav τον είχα ακούσει με τα 8000 και είχα εκπλαγεί κάτι παρόμοιο θα ήθελα να φτιάξω και κατά κει οδευω η διαφορά θα είναι ότι θα μπουν τα rf7
Μιλάμε για την τελευταία έκδοση ή κάποια από τις παλαιότερες;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • spylab
    Shalom

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.707
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top