Klipsch Greek club


Μηνύματα
1.091
Reaction score
842
Σημερα εκανα ισοσσταθμιση με τον 7010 μου και το 450 κεντρικο! δεν μου αρεσε ομως η χροια του ηταν πολυ σκληρη με αποτελεσμα να κουραζεται το αυτι μου ! μεσαιες μαλλον η συνδιασμο μεσαιων με υψηλες ! το ειχα στα 80 hz και η ισοσταθμιση το εφερε στα -8 με τα 160μ στο -3 ! επαιξα με τα dynamic eq και dynamic volume αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε ! καμμια ιδεα?
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Ίσως γίνομαι κουραστικός: Με οποιονδήποτε av μου (Yamaha ή Marantz) σε συνδυασμό με klispch, την καλύτερη απόδοση την έχω με απενεργοποίηση των πάντων.

Το μικρόφωνο και την αυτόματη ρύθμιση την χρησιμοποιώι μόνο για τυπικούς λόγους, πχ να δω αν τα ηχεία έχουν σωστή πόλωση, απόσταση κλπ, αμέσως μετά τον έλεγχο από το σύστημα, απενεργοποιώ ότι έχει σχέση με επέμβαση στον ήχο, (ισοσταθμίσεις, παραμέτρους κλπ), αν χρησιμοποιώ τον av για ακρόαση μουσικής (σχεδόν απίθανο) τον γυρίζω σε pure. Επίσης κατά την θέαση ψηφιακού πολυκάναλου αρχείου (dts κλπ) πάλι σε pure.

Μόνο σε αρχεία τύπου tv - Youtube , χρησιμοποιώ τις εικονικές πολυκάναλες προσομειώσεις.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Είπαμε τα ηχεία μας, είναι ιδιότροπα. Δεν τα πάνε καλά με οποιεσδήποτε αλλοιώσεις στον ήχο, διότι λόγω διαφάνειας μεγαλώνουν τα οποιαδήποτε προβλήματα των αρχείων. Το ίδιο συμβαίνει και με τα συστήματα επέμβασης ήχου, (μπάσα πρίμα, ισοσταθμηστές, ypao, audissey, φίλτρα κλπ).Όλα λοιπόν φλατ.
 



Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Γενικά. Δεν έχω ακούσει κανένα klipsch και ψάχνω έναν μπούσουλα προκειμένου να έχω μία κατεύθυνση στο τι να ψάξω. Πρόκειται για σαλόνι κουζίνα περίπου 50 τετραγωνικά. Κοιτάζω γενικά εταιρείες και κόστη έως 1300-1500.

Ιδιόμορφος ήχος.
Αν δια μένεις Αττική εδώ θα έχεις την ευκαιρία για σύγκριση με τον ανταγωνισμό. Φιλικό περιβάλλον και γνώση του θέματος. : http://www.audioshow.gr/el/
 

Μηνύματα
1.091
Reaction score
842
Παρ όλα αυτά, δοκίμασες την ακρόαση σαν pure direct?
oχι μονο στο αυτοματο
η επιλογη pure εχει σχεση με atmos dts-x ? δηλαδη το σημα το κατεργάζεται η οτι δωσει η πηγη?
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Από ότι φαίνεται, σε αυτήν την περίπτωση (pure direct με το ενδεικτικό λαμπάκι αναμμένο) είτε πολυκάναλα, είτε stereo, το σήμα είναι ακατέργαστο, αλλά μόνο στον αριθμό των καναλιών που είναι γραμμένο το αρχείο που αναπαράγεται. Άρα αν αυτό δεν είναι γραμμένο σε atmos δεν θα υπάρχει ήχος στα αντίστοιχα ηχεία. Από pure μόνο η τρίτη pure επιλογή (δεν είμαι στο σπίτι και δεν θυμάμαι το όνομά της) φαντάζομαι έχει αυτήν την δυνατότητα, (χωρίς κάποια επέμβαση στον ήχο φαντάζομαι).

Σε τελική ανάλυση όμως έχω προσέξει ότι το σήμα έχει την καλύτερη ποιότητα, φυσικότητα, και τελικά πιο εντυπωσιακή απόδοση όταν χρησιμοποιώ το καθαρό pure direct (με το ενδεικτικό λαμπάκι δηλαδή αναμμένο), ασχέτως αριθμού ηχείων. Άρα αν το σήμα είναι πχ dts 5+1, έχω καλύτερη απόδοση και ομοιογένεια όταν το σύστημα δουλεύει σαν 5+1 παρά με όλα τα ηχεία ενεργά. Αυτό πάντα με το σύστημά μου και στον χώρο μου.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Στην περίπτωσή σου θα χρησιμοποιούσα οποιαδήποτε μορφή εικονικού περιβάλλοντος με τον περιορισμό όμως της απενεργοποίησης όλων των βοηθητικών στοιχείων ήχου (audissey, dmax, klp klp).

Κάτι άλλο,
Από τις φωτογραφίες, βλέποντας το σύστημά σου, σχετικά με το μέγεθος, ορθώς επιλέγεις τα ηχεία σαν small.
 


Μηνύματα
276
Reaction score
320
20170216_105545.jpg 20170216_105820.jpg 20170216_105759.jpg
[DOUBLEPOST=1487329953][/DOUBLEPOST]Και το δικο μου συστηματακι.Ξερω πασχω απο κεντρικο και ειναι στα σχεδια μου η αγορα του.Προς στο παρον αυτες τις μερες θα εχω και τα rf-62 για την μουσικη.Τα κυρια ειναι τα kg4.5 και για surround τα rb-51.
 

Μηνύματα
1.743
Reaction score
402
Σημερα εκανα ισοσσταθμιση με τον 7010 μου και το 450 κεντρικο! δεν μου αρεσε ομως η χροια του ηταν πολυ σκληρη με αποτελεσμα να κουραζεται το αυτι μου ! μεσαιες μαλλον η συνδιασμο μεσαιων με υψηλες ! το ειχα στα 80 hz και η ισοσταθμιση το εφερε στα -8 με τα 160μ στο -3 ! επαιξα με τα dynamic eq και dynamic volume αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε ! καμμια ιδεα?
αν τα ηχεια ειναι καινουργια, θελουν αρκετές ώρες μέχρι να στρώσει ο ηχος.
το δικό μου 450c στην αρχη δεν ακουγοταν..
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Συμφωνώ απολύτως . Μας διέφυγε αυτός ο παράγων. Υπομονή λοιπόν...
[DOUBLEPOST=1487358987][/DOUBLEPOST]
View attachment 70446 View attachment 70447 View attachment 70448
[DOUBLEPOST=1487329953][/DOUBLEPOST]Και το δικο μου συστηματακι.Ξερω πασχω απο κεντρικο και ειναι στα σχεδια μου η αγορα του.Προς στο παρον αυτες τις μερες θα εχω και τα rf-62 για την μουσικη.Τα κυρια ειναι τα kg4.5 και για surround τα rb-51.
Θα μπορούσες να έχεις ένα ζευγάρι και για τις 2 περιπτώσεις, φυσικά.
 

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Θα μου πειτε σας παρακαλω πολυ πως;Ο pioneer vsx-421k δεν εζει pre out περαν απο αυτου για πισω surround με ενισχυτη εξτρα.Το εχω ψαξει και δεν μπορουσα να βγαλω ακρη.
 

Μηνύματα
1.091
Reaction score
842
Σημερα εκανα ισοσσταθμιση με τον 7010 μου και το 450 κεντρικο! δεν μου αρεσε ομως η χροια του ηταν πολυ σκληρη με αποτελεσμα να κουραζεται το αυτι μου ! μεσαιες μαλλον η συνδιασμο μεσαιων με υψηλες ! το ειχα στα 80 hz και η ισοσταθμιση το εφερε στα -8 με τα 160μ στο -3 ! επαιξα με τα dynamic eq και dynamic volume αλλα το προβλημα μου δεν λυθηκε ! καμμια ιδεα?
Ok εφτιαξε! Cinema eq στο on και το αλλο οτι χθες πριν την προβολη ειχε φυγει το καλωδιο του γουφερ απο το δεξι 160m ( εχει διπλοκαλωδιωση ) και επαιζε πριματα, μεσα στον σαματα δεν το πηρα χαμπαρι
 

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Πως μπορω με ενα ζευγαρι ηχεια να ακoυω μουσικη με τον rotel ra 960bx και home cinema με τον pioneer vsx-421k;Γινεται ή οχι;
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Όχι! Λόγω του ότι όλοι οι av της χαμηλής - μέσης κατηγορίας, δεν έχουν τις σωστές προδιαγραφές για ακρόαση μουσικής, άλλωστε το δηλώνουν (av), κατά την αγορά, όσους τους ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι, πρέπει η επιλογή τους να διαθέτει έξοδο προ ενίσχυσης τουλάχιστον για τα κύρια κανάλια. Κατά το παρελθόν οι περισσότερες εταιρείες ακόμη και σε χαμηλής κατηγορίας μηχανήματα, είχαν αυτή την δυνατότητα. Σήμερα όμως με τον ανταγωνισμό να καλπάζει, με τα δικαιώματα που χρειάζονται για τα διάφορα σήματα( dts, dolby , audissey klp klp, κόβουν πολλά, μέσα στα οποία και αυτήν την ευκολία. Δυστυχώς μόνο με αλλαγή. Επίσης πρέπει - χωρίς να είναι και απαγορευτικό- και ο rotel να υποστηρίζει αυτήν την δυνατότητα. Δηλαδή να απομονώνει σε κάποια είσοδο του, το ρυθμιστικό της έντασης (να μετατρέπεται σε τελικός).
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.336
Reaction score
8.328
Ok εφτιαξε! Cinema eq στο on και το αλλο οτι χθες πριν την προβολη ειχε φυγει το καλωδιο του γουφερ απο το δεξι 160m ( εχει διπλοκαλωδιωση ) και επαιζε πριματα, μεσα στον σαματα δεν το πηρα χαμπαρι
Μόλις δε στρώσουν δοκιμάζεις ξανά την περίπτωση cinema eq στο off και είσαι ωραίος!!! (Μην ξεχνάμε ότι οποιαδήποτε επιλογή klipsch θέλει τουλάχιστον 100 ώρες για να αποδώσει τα μέγιστα).
 

Μηνύματα
276
Reaction score
320
Όχι! Λόγω του ότι όλοι οι av της χαμηλής - μέσης κατηγορίας, δεν έχουν τις σωστές προδιαγραφές για ακρόαση μουσικής, άλλωστε το δηλώνουν (av), κατά την αγορά, όσους τους ενδιαφέρει αυτό το κομμάτι, πρέπει η επιλογή τους να διαθέτει έξοδο προ ενίσχυσης τουλάχιστον για τα κύρια κανάλια. Κατά το παρελθόν οι περισσότερες εταιρείες ακόμη και σε χαμηλής κατηγορίας μηχανήματα, είχαν αυτή την δυνατότητα. Σήμερα όμως με τον ανταγωνισμό να καλπάζει, με τα δικαιώματα που χρειάζονται για τα διάφορα σήματα( dts, dolby , audissey klp klp, κόβουν πολλά, μέσα στα οποία και αυτήν την ευκολία. Δυστυχώς μόνο με αλλαγή. Επίσης πρέπει - χωρίς να είναι και απαγορευτικό- και ο rotel να υποστηρίζει αυτήν την δυνατότητα. Δηλαδή να απομονώνει σε κάποια είσοδο του, το ρυθμιστικό της έντασης (να μετατρέπεται σε τελικός).
Μαλιστα.Δηλαδη δεν γλιτωνω την αγορα των rf-62.Χαχαχα.Ειναι καλο σετ μαζι με rotel και πικαπ project;Ή θα ταιριαζει καλυτερα με τον pioneer σσν home cinema;;;;
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος
  • loggeo
    Projectors
  • xfader
    Segregation supporter

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
172.020
Μηνύματα
2.885.630
Members
37.976
Νεότερο μέλος
Spadidakis
Top