Klipsch Greek club


A

amoustakas

Guest
Ποιός είναι αυτός ο όμορφος αμπλιφάιερ...?
Είναι ο Xindak - V20. Πολύ ωραίο μηχανάκι 18W class A.

λέτε να δοκιμάσω ένα Klipsch rpw-10 ?
ο χώρος όπως σας είπα είναι 7Χ5Χ3 μέτρα δλδ. συνολικά 105 κυβικά μέτρα!
οι εντάσεις είναι χαμηλές, θα υπάρχει για να καλύψει την περιοχή των 30Hz - 50Hz...
όπου εκεί τα heresy αδυνατουν να φτάσουν...?
Δε θέλω να σε απογοητεύσω, αλλά ανάθεμά με αν φτάνουν τα 70Hz τα Heresy. Τα sub μη τα φοβάσαι. Αν δεν σου λέγανε ότι παίζουν δεν πρόκειται να το καταλάβαινες. Μόνο πρέπει να το ρυθμίσεις εκεί που πρέπει. Αν το βρεις, δεν καταλαβαίνεις τίποτε. Π.χ. το κοντραμπάσο είναι στο δεξί ηχείο και το ακούς να έρχεται από εκεί γεμάτο και πεντακάθαρο, μολονότι το sub το έχεις δίπλα στο αριστερό! Απορώ γιατί δε σε βόλεψε.

Η προσωπική μου άποψη είναι ότι τα Heresy χωρίς Sub είναι μισά-κουτσά ηχεία. Κομμένα κάτω. Αυτό αρέσει σε πολλούς, αλλά όχι σε όλους. Όταν μπει το σαμπάκι όλα έρχονται στη θέση τους. Ακόμη και το βιολί ή το φλάουτο !!! Το ηχείο παίζει σαν 3 πλάσιο.

Η γνώμη μου είναι να μη τα αλλάξεις, τη στιγμή μάλιστα που είναι και αναβαθμισμένα. Αποκλείεται να έχουν μεγάλες διαφορές. Και το κυριότερο θα θέλεις μετά να αλλάξεις και ενισχυτές! Το κόβω!
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
και εγώ έτσι το κόβω...!!!....άιντε πάμε για sub..!!!
τα heresy τα λατρέυω, ειδικά έτσι όπως είναι... ( ζήτω ο flash )...
 

A

amoustakas

Guest
Φίλε μόνο όσοι τα έχουν ακούσει καταλαβαίνουν ότι το ηχείο πραγματικά σε βάζει μέσα στη live σκηνή. Κάτσε εκεί που είσαι και απόλαυσε τα δισκάκια σου. Βάλε το Mississippi του Hans Thessink στις τσίτες να γουστάρεις. Μετά καμία τζαζιά και κλείσε με The Wall... Αν θυμάμαι καλά, με την αναβάθμιση από τον Flash και τα νέα cross το ηχείο πρέπει να κατέβηκε πιο χαμηλά, γι αυτό μάλλον σε καλύπτει το μπάσο. Τα μαμά φίλε μου παίζουν καθαρά σαν ηχεία βάσης ως προς το μπάσο.
 

Μηνύματα
275
Reaction score
494
ένα από τα πολλά που λατρεύω στα heresy ( γενικότερα klipsch ) είναι το "άπλωμα " του ήχου στον χώρο,
δεν ψάχνεις στο sweet point, δεν ασχολείσε με το πόσα εκατοστά είναι το ηχείο από τον πίσω τοίχο
ούτε αν ειναι 19 ή 20 μοίρες μέσα ή έξω,
σταματάς να σκέφτεσαι με hifi όρους...

 







argi

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
30.024
Reaction score
6.876
το καλωδιο είναι κεβλαρ για να αντεχει τους γυμναστικούς και ιδρωτικούς τσαμπουκάδες, η καψα <καθεται> στο αυτι με σιλικονη ,για αποφυγη καταστροφης από ιδρωτα νερο,και ανεση.......
 





A

amoustakas

Guest
θυμαμαι μια δημοσκοπηση που εβγαζε πρωτα ηχεια στο χωρο τα bw
τωρα βλέπουμε καμποσους κλιπσαδες
θαθελα να δω ένα αναλογο θεμα από bw αδες........
Καλά είναι και τα B&W αρκεί να είναι η σειρά Nautilus... :D
 





Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.311
Μηνύματα
2.858.160
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top