Klipsch Greek club


Μηνύματα
39
Reaction score
51
Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακούσει τα klipch heresy Iv Kai forte iv. Ο λόγος είναι ότι απλά βαρέθηκα τα focal και βλέπω ότι κάπου σα να μην έχουν να δώσουν το κάτι παραπάνω. Αν τα συγκρίνω δε με κάτι audio spectrum scm1000 τα γαλλακια μετά χαράς τα πεταγες κ από το παράθυρο. Από ενισχυτή έχω ένα λυχνίας και ακούσματα είναι κυρίως ροκ. Το μόνο klipch που έχω ακούσει live είναι Ένα μικρούλι r51m αν θυμάμαι καλά το μοντέλο όπου πραγματικά για τα χρήματα του είχα πάθει ζημιά μεγάλη. ΚΙ εδώ έρχεται το ερώτημα μου. Τι χώρο θέλει το εκάστοτε μοντέλο? Ισχύουν όλα τα ιντερνετικα reviews που αναφέρουν ότι είναι εύκολα φορτία? Διαθέσιμα για ακρόαση δεν υπάρχουν πουθενά... οπότε είναι λίγο ρίσκο η αγορά τους στα τύφλα. Σας παραθέτω τα ηχεία που έχω τώρα.(focal 816v)
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.008
Reaction score
77.752
τα γαλλακια μετά χαράς τα πεταγες κ από το παράθυρο.
στείλε μου διεύθυνση πλιζ... :biggrin:

το hesey το πετας σε πρασινο καδο

 
Last edited:

Μηνύματα
1.406
Reaction score
1.103
Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακούσει τα klipch heresy Iv Kai forte iv. Ο λόγος είναι ότι απλά βαρέθηκα τα focal...
Κι εγώ δεν είμαι φαν του ήχου της Focal, ότι έχω ακούσει δεν με συγκίνησε. Klipsch δεν θα συνιστούσα σε κανέναν πλην των ηχείων της σειράς Heritage, θα απέφευγα το Heresy λόγω μικρού μεγέθους και γιατί προτιμώ τα υπόλοιπα μοντέλα.

Ευκολότερο φορτίο είναι, τα συνδιάζουν ακόμα και με ολιγόβατους single ended ενισχυτές. Εγώ δεν θα το κανα, πολλά reviews αναφέρουν ότι δεν είναι τόσο ευαίσθητα όσο η εταιρεία τα παρουσιάζει.

Πάντως το κόστος απόκτησης καινούριου είναι μεγάλο και έχουν ιδιαίτερο ήχο, συνήθως σε κερδίζει στην αρχή αλλά μπορεί να σε κουράσει αργότερα. Επειδή έζησα δύο χρόνια με Klipsch, στο τέλος δεν έβλεπα την ώρα να τα δώσω. Ακόμα μου αρέσουν αλλά για δεύτερη επιλογή και μόνο η σειρά Heritage. Συνιστώ επικοινωνία με τον αντιπρόσωπο μήπως κάπου υπάρχει για ακρόαση. Στα 6500€ που κοστίζουν στην Ελλάδα έχεις πολλές επιλογές νέων & μεταχειρισμένων ηχείων, υπομονή & ψάξιμο χρειάζεται.
 

Μηνύματα
1.735
Reaction score
1.008
Καλησπέρα παίδες. Θα ήθελα να ρωτήσω αν κάποιος έχει ακούσει τα klipch heresy Iv Kai forte iv. Ο λόγος είναι ότι απλά βαρέθηκα τα focal και βλέπω ότι κάπου σα να μην έχουν να δώσουν το κάτι παραπάνω. Αν τα συγκρίνω δε με κάτι audio spectrum scm1000 τα γαλλακια μετά χαράς τα πεταγες κ από το παράθυρο. Από ενισχυτή έχω ένα λυχνίας και ακούσματα είναι κυρίως ροκ. Το μόνο klipch που έχω ακούσει live είναι Ένα μικρούλι r51m αν θυμάμαι καλά το μοντέλο όπου πραγματικά για τα χρήματα του είχα πάθει ζημιά μεγάλη. ΚΙ εδώ έρχεται το ερώτημα μου. Τι χώρο θέλει το εκάστοτε μοντέλο? Ισχύουν όλα τα ιντερνετικα reviews που αναφέρουν ότι είναι εύκολα φορτία? Διαθέσιμα για ακρόαση δεν υπάρχουν πουθενά... οπότε είναι λίγο ρίσκο η αγορά τους στα τύφλα. Σας παραθέτω τα ηχεία που έχω τώρα.(focal 816v)
Πως εισαι σιγουρος οτι φταιει το ηχειο και οχι ο ενισχυτης ?
Επισης επειδη κ εμενα με έτρωγε το χερι μου κατα καιρους με το κυριως συστημα μου εχω ενα Sonos play 5 σε μια κοντινη αποσταση και το χρησιμοποιω καποιες φορες εναλλαξ Το συγκεκριμενο κατεβαινει πιο χαμηλα απο τα δικα σου ηχεια .
Γενικα θα προτεινα να το ξανασκεφτεις και να ακουσεις πρωτα και ως αγορα μονο μεταχειρισμενο Υπαρχουν ευκαιριες .
 

Μηνύματα
522
Reaction score
41
Ημουν στην ιδια αναζήτηση με εσενα. Εχω ενα moonriver 404 ref, κ εψαχνα να ακουσω την heritage σειρα.
Ακουσα τα Forte IV σε ενα παλικάρι (αστρωτα βεβαια) οταν τα αγορασε απο καταστημα που με εφεραν σε επαφη.
Υποψιν οτι εχω τα Klipsch RF 35 (σχεδον τα εχω πουλησει)μου αρεσε ο ηχος τους , ταιριαζε με τον ενισχυτη μου αλλα γενικα δεν τα λές ευκολα φορτια. Γενικα φοβηθηκα λιγο το 15αρι παθητικο που εχουν.

Μπορει να ειναι πιο ευαίσθητα απο αλλα ηχεια(ας ειναι 98 99db που λενε ας ειναι πραγματικα 93 αλλα πέφτουν χαμηλα σε Ωμ οπότε θέλεις ποιότητα σε ρευματα ενισχυτη και οχι απλα ποσοστητα.

Ο Πολυχρονιδης κατασκευαστης του moonriver μου προτεινε να ακουσω τα Cornwall iv, οντως καταφερα τα χει καταστημα χαλανδρι, να τα ακούσω. Εκπληκτικά !!!!!!! με τον Moonriver, όμως....... τεραστιααα για το σαλονι μου ακομη και για 40τμ ειναι μεγαλα θελουν άπλααααααα για να αναδειχθουν

Αν ειχα αλλο χωρο σιγουρα θα ηταν 1η μου επιλογη.

Επειδη ακουσα πάαααααρα πολλά ηχεία (πάνω απο 15) για να καταλήξω σε αυτά που πήρα τελικά , συγνωμη που το γράφω σε αυτο το θεμα, θα σου πρότεινα να ακουσεις τα Revival Atalante 5 einai 89db πιο ευκολο φορτιο απο οτι δειχνει η ευαισθησία του αλλα θέλουν και αυτα ποιότητα!!!!
Δεν εχουν τοσο forward ηχο με τα klipsch όμως οι μεσαιες του είναι ονειροοοο και απιστευτη διασπορά όπου και αν κάθεσαι, η καλυτερη απο ολα τα 15-20 ηχεια που ακουσα

Και φυσικα πάνω από όλα μετράει ο χώρος σου.
Τα συγκεκριμένα προτείνονται για 30-60m2

Εγω τα εχω 2.30 μεταξύ τους και κάθομαι στα 2.70
Εχουν και αυτα τον όγκο τους, αλλα είναι πανέεεεμορφααα

Ελπιζω να βοήθησα λιγουλάκι...:)

Τα heresy iv δεν βρηκα να τα ακούσω, και μην στεκεσαι παντα στις μετρήσεις και στα νούμερα. Εμπιστεύσου τα αυτιά σου και μόνο !!!!

ααααα και παίζουν ωραια και σε χαμηλές εντάσεις, ηταν κατι που με ενδιεφερε.
Ας πουμε ακουσα τα Thivan Labs Eros , καταπληκτικά , ευαίσθητα ζωντανός ηχος αλλα χαμηλές εντάσεις γιοκ
και σε ηλεκτρονικη μουσικη το μπασο τους δεν ελεγε παρόλο 15αρι
 
Last edited:

Μηνύματα
39
Reaction score
51
Ta atalante που έγραψε ο φίλος πιο πάνω θέλουν watt και είναι 6οhm αν θυμάμαι καλά. Η έξοδος του ενισχυτή είναι 8ohm. Λάθος μου που δεν έγραψα και τι έχω ακούσει από ηχεια αλλά δεν ήθελα να μακρηγορισω.... να τα πάρω από την αρχή λοιπόν. Πρώτο και κύριο τα βαρέθηκα κ με τρώει να κάνω μια αλλαγή. Επίσης έχω ακούσει ταAria και απλά μου φάνηκαν μουντά. Τα kanta 2 ωραία καλά χρυσά αλλά δεν τρελάθηκα επειδή είχαν το ίδιο sound signature ας πούμε. (Όχι με τον δικό μου ενισχυτή αυτα). Σαν ταβάνι χρημάτων δεν θα ήθελα να υπερβαίνει τα 5κ. Θα μου πεις τώρα μα κοιτάς τα forte που παίζουν πολύ παραπάνω...(και για αυτό ζαχαρώνω σαν ιδέα τα heresy iv). Jbl l100 έπεσε σαν ιδέα αλλά πήγε περίπατο γιατί είναι και αυτά 6 ohm. Τα είχα ακούσει με ενισχυτηκα luxman ωραία έπαιζαν δεν έπαθα ζημιά. Aλλο ηχείο που μου άρεσε αλλά σα να έδινε χρώμα ήταν το triangle bookshelf το επετειακό. Ζημιά τρελή όπου το άκουσα με το δικό μου μηχανάκι ήταν τα spendor classic 2/3 αλλά δεν είναι για τις δικές μου μουσικές. Το μηχανάκι είναι των Αφων Τσακι ο Θησεας στην ultima εκδοχή του.
 

Attachments


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
38.008
Reaction score
77.752
Ta atalante που έγραψε ο φίλος πιο πάνω θέλουν watt και είναι 6οhm αν θυμάμαι καλά. Η έξοδος του ενισχυτή είναι 8ohm. Λάθος μου που δεν έγραψα και τι έχω ακούσει από ηχεια αλλά δεν ήθελα να μακρηγορισω.... να τα πάρω από την αρχή λοιπόν. Πρώτο και κύριο τα βαρέθηκα κ με τρώει να κάνω μια αλλαγή. Επίσης έχω ακούσει ταAria και απλά μου φάνηκαν μουντά. Τα kanta 2 ωραία καλά χρυσά αλλά δεν τρελάθηκα επειδή είχαν το ίδιο sound signature ας πούμε. (Όχι με τον δικό μου ενισχυτή αυτα). Σαν ταβάνι χρημάτων δεν θα ήθελα να υπερβαίνει τα 5κ. Θα μου πεις τώρα μα κοιτάς τα forte που παίζουν πολύ παραπάνω...(και για αυτό ζαχαρώνω σαν ιδέα τα heresy iv). Jbl l100 έπεσε σαν ιδέα αλλά πήγε περίπατο γιατί είναι και αυτά 6 ohm. Τα είχα ακούσει με ενισχυτηκα luxman ωραία έπαιζαν δεν έπαθα ζημιά. Aλλο ηχείο που μου άρεσε αλλά σα να έδινε χρώμα ήταν το triangle bookshelf το επετειακό. Ζημιά τρελή όπου το άκουσα με το δικό μου μηχανάκι ήταν τα spendor classic 2/3 αλλά δεν είναι για τις δικές μου μουσικές. Το μηχανάκι είναι των Αφων Τσακι ο Θησεας στην ultima εκδοχή του.
δεν ανοίγεις ένα νέο νήμα...αναζήτησης-ιδεών...γιατί το βλέπω να ρχεται? :biggrin:
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.126
Reaction score
8.126
Μεγάλη προσοχή στις απλές σειρές της Klipsch, εννοείται και στην ref.
Υπάρχει περίπτωση να τα ερωτευθεί κανείς, όμως η πλειονότητα μάλλον είναι αρνητική. Ήχος εντυπωσιακός μεν, κουραστικός από την άλλη.
....Διαβάστε εδώ πριν αγοράσετε!

Για home cinema η γνώμη μου.... Κορυφαία !!!!
 


Τελευταια Μηνυματα

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.670
Μηνύματα
2.871.636
Members
37.930
Νεότερο μέλος
axil
Top