Klipsch rf-63 μία βοήθεια

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Πολύ Καλησπέρα στο forum, είμαι νέος στο site αλλά χρόνια ασχολούμαι με τον ήχο και την εικόνα.
Είμαι κάτοχος εδώ και κάποια χρόνια του συγκεκριμένου ηχείου και επειδή από τη φύση μου είμαι λίγο περίεργος λέω δεν ανοίγω το ηχείο να δω πως είναι εσωτερικά και παρατήρησα ότι τα ηχοαπορροφητικά είχαν φύγει από τη θέση τους και μου φάνηκε περίεργο για τέτοιο ηχείο γιατί έχω ανοίξει και κάποια άλλα μοντέλα αλλά δεν ήταν σε αυτή τη κατάσταση, λίγο πρόχειρη.
Με ευκαιρία αυτό άλλαξα το συγκεκριμένο υλικό με ricofon για να δω αν θα υπάρξει διαφορά στον ήχο, φυσικά αλλού κερδίζεις αλλού χάνεις ηχητικά εννοώ.
Έπειτα από ψάξιμο στο internet είδα ότι δεν επικρατεί το ίδιο υλικό σε άλλα μοντέλα άλλα ούτε και η ίδια τοποθέτηση εσωτερικά και ανακάλυψα ότι στο ίδιο μοντέλο RF-83 πρέπει να είναι αλλιώς τοποθετημένα ....... ότι ν'ναι ..... made in china βλέπεται !!!
Γιαυτό παρακαλώ τους αντίστοιχους Κλιπσάκηδες αν μπορούν να μου στείλουν μια εσωτερική φώτο η αν γνωρίζουν τη τοποθέτηση των ηχοαπορροφητικών υλικών η αν έχουν κάνει κάποια άλλη αλλαγή, καλοδεχούμενη.
Σας παραθέτω μια φώτο του μοντέλου RF-83.
rf-83-1-klipsch.jpg
 
Last edited by a moderator:

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Κανονικά, θα έπρεπε απλά να στερεώσεις το υπάρχων υλικό στα τοιχώματα του ηχείου.

Αν μιλήσουμε για ένα καλά μελετημένο ηχείο, το υλικό στο εσωτερικό του είναι αναπόσπαστο μέρος της καμπίνας, επηρεάζοντας τον συντονισμό της και την εμπέδηση του ηχείου.
Αν μπορώ να διακρίνω από τη φωτογραφία, το ηχείο σου έχει το φτηνό αφρολέξ και μόνο, οπότε χειρότερο δεν γίνεται να το κάνεις με το ricofon!
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Καλησπέρα σου PeterMeni, σε ευχαριστώ για την απάντησή σου
Το συγκεκριμένο δεν είναι το δικό μου, έχω ένα μοντέλο μικρότερο το RF-63 με τρία 6,5 cm ενώ στη φώτο είναι το RF-83 με τρία 8 cm. Το έβαλα για να δείξω ότι η τοποθέτηση του αφρολέξ πρέπει να είναι τοποθετημένο διαφορετικά από το δικό μου, δε γνωρίζω το γιατί, γιαυτό και ζήτω αυτή τη βοήθεια η αν κάποιος έχει κάνει κάποια άλλη αλλαγή.
Μετά από διαφορετικές τοποθετήσεις του ricofon 25 cm αυτή τη στιγμή το έχω βάλει περίπου μέχρι τη μέση γύρω γύρω στα τοιχώματα της καμπίνας αλλά νομίζω ότι μπουμάρει, το είχα γεμίσει σχεδόν αλλά χάνει το μπάσο του.
Και σ'αυτό που λες έχεις δίκιο για το αφρολέξ μου φαίνεται και μένα λάθος επιλογή και χύμα, όταν έχω τα RB-81 και το RC-62 τα οποία έχουν αυγοθήκες, ενώ το RS-52 έχει κανονικό αφρολέξ, όλα κολλημένα στις πλευρές, για αυτό ήθελα να κάνω την αλλαγή.
Αυτό μάλλον που πρέπει να γίνει είναι η σωστή τοποθέτηση τους εσωτερικά που αυτό ψάχνω.
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Το ηχοαπορροφητικό ταλαντώνει και μετατρέπει την προσπίπτουσα ενέργεια σε θερμοκρασία. Για το λόγο αυτό είναι καλύτερα να στερεώνεται σφιχτά μεν, για να μην εμποδίζει τη ροή και ιδίως προς το σωλήνα, αλλά όχι να κολλιέται στη καμπίνα.
Το κάθε υλικό έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και ουσιαστικά μεταβάλει τα λίτρα της καμπίνας. Γιαυτό και σου μπουμάρισε. Ουσιαστικά αυξήθηκαν πολύ τα λίτρα που <<βλέπει>> το μεγάφωνο, όταν έβαλες παραπάνω.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Το ηχοαπορροφητικό ταλαντώνει και μετατρέπει την προσπίπτουσα ενέργεια σε θερμοκρασία. Για το λόγο αυτό είναι καλύτερα να στερεώνεται σφιχτά μεν, για να μην εμποδίζει τη ροή και ιδίως προς το σωλήνα, αλλά όχι να κολλιέται στη καμπίνα.
Το κάθε υλικό έχει διαφορετικά χαρακτηριστικά και ουσιαστικά μεταβάλει τα λίτρα της καμπίνας. Γιαυτό και σου μπουμάρισε. Ουσιαστικά αυξήθηκαν πολύ τα λίτρα που <<βλέπει>> το μεγάφωνο, όταν έβαλες παραπάνω.
Η μετρηση της εμπέδησης μπορεί να μας δείξει κάτι χρήσιμο;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Η μετρηση της εμπέδησης μπορεί να μας δείξει κάτι χρήσιμο;
Θα έλεγα όχι, από τη στιγμή που ο υπολογισμός των διαστάσεων της καμπίνας πάει πακέτο με το είδος και την ποσότητα του ηχοαπορροφητικού. Μικρές μεταβολές μπορούν να γίνουν μετά.
Αναφέρομαι σε κλασικές σχεδιάσεις ηχείων, γιατί στην περίπτωση <<Γραμμής Μεταφοράς>> είναι πολύ βασική για το ντύσιμο της διαδρομής.
Χρήσιμη είναι η μείωση των εξάρσεων της καμπύλης εμπέδης , που σε αυτό βοηθάει η χρήση του.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Θα έλεγα όχι, από τη στιγμή που ο υπολογισμός των διαστάσεων της καμπίνας πάει πακέτο με το είδος και την ποσότητα του ηχοαπορροφητικού. Μικρές μεταβολές μπορούν να γίνουν μετά.
Αναφέρομαι σε κλασικές σχεδιάσεις ηχείων, γιατί στην περίπτωση <<Γραμμής Μεταφοράς>> είναι πολύ βασική για το ντύσιμο της διαδρομής.
Χρήσιμη είναι η μείωση των εξάρσεων της καμπύλης εμπέδης , που σε αυτό βοηθάει η χρήση του.
Αυτό, όσο ομαλοποειται δεν έχει έξτρα μικρό πικ, πέραν των δύο π..χ. Συντονισμό μεγαφωνου, συντονισμό τρύπας...
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Αυτό, όσο ομαλοποειται δεν έχει έξτρα μικρό πικ, πέραν των δύο π..χ. Συντονισμό μεγαφωνου, συντονισμό τρύπας...
Και αυτοί οι δύο συντονισμοί μειώνονται. Σε κάποιες δε περιπτώσεις αρκετά.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Εδώ, θα μπορούσε να το γεμίσει σε όλα τα τοιχώματα και να αφαιρεί υλικό τόσο όσο να ξεκινήσει να εμφανιζεται το πρώτο έξτρα μικρό πικ πέραν των δύο μεγάλων βασικών;
 

PeterMeni

DIY - "Επαγγελματίας"
Moderator
Μηνύματα
9.634
Reaction score
12.205
Σε καμία περίπτωση δεν θέλει γέμισμα. Μόνο τα τοιχώματα.
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:laugh: ναι αυτό δεν το διατύπωσα σωστά... Μπορεί η επιλογή χ υλικού, Χ πάχους, να δώσει διαφορετικά αποτελέσματα, από άλλο υλικό με την ίδια εξίσου τοποθέτηση μόνο στα τοιχώματα...οπότε και πιθανή αφαίρεση από κάπου...
Δεν ξέρω εάν υπάρχει και κάποιος γενικός οδηγός δηλ, και φαιν τιουνινγκ.... Ενταξυ εάν στα γραμμής μεταφοράς ειναι το δυσκολότερο, το μπας ριφλεξ ακολουθεί με τελευταία τα κλειστά....
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Παιδιά έχω φάει πάρα πολύ χρόνο με το να αλλάζω τη τοποθέτηση του ricofon εσωτερικά στα ηχεία που στο τέλος το άφησα όπως έχω αναφέρει πιο πάνω άσε που και χαλάς και τη κατασκευή των ηχείων με το να τα βάζεις, βγάζεις τις μονάδες. Στα δικά μου αυτιά μπορεί να ακούγεται Οκ άλλα για κάποιους ποιο ψαγμένους να μην αρέσει το αποτέλεσμα γιατί φυσικά παίζουν και άλλα ρόλο που το γνωρίζω αλλά δε γίνεται να κάνω αλλαγές π.χ απόσταση από το τοίχο
Και δε γνωρίζω αν το ricofon -αυγοθήκη είναι το κατάλληλο υλικό για το συγκεκριμένο ηχείο ?
 

Μηνύματα
2.393
Reaction score
3.596
Στην τελική βγάλε καλές φώτο, γράψε ένα Mail και ζητά βοήθεια από την Klispch.
Είμαι σίγουρος ότι αδιαφορία, δεν θα δείξουν..
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
:rolleyes: Μπορειτε να παραγγειλετε τα γνησια για να εχετε τα ιδια αποτελεσματα και μην κανετε αλλαγες ....
Εγω θα τους ανταπαντουσα οτι να το κανω, αλλα πως θα πετυχω την ιδια τσαπατσουλια στην τοποθετηση με εσας;
Ειναι σαν τα μελομακαρονα ενα πραμα, δεν θελει και τοσο καλο ζυμωμα...:laugh:
 

Μηνύματα
3.086
Reaction score
8.862
Δεν υπάρχει κάποιος ιδιοκτήτης του συγκεκριμένου ηχείου για μια απλή εσωτερική φώτο, μπορεί να ανακαλύψει και ο ίδιος ότι τα αφρολέξ αν θα έχουν φύγει από τη θέση τους.
....... μάλλον θα ζητάω δύσκολα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.553
Μηνύματα
2.864.089
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top