Klipsch RP-280F vs Tannoy Revo XT8F vs Kef Q900 vs other?

Klipsch RP-280F vs Tannoy Revo XT8F vs Kef Q900 vs Other


  • Total voters
    19
Μηνύματα
82
Reaction score
32
Καλημέρα στην παρέα, είμαι νέος εδώ, αλλά και γενικότερα στον χώρο του Hi-Fi για να λέμε όλη την αλήθεια. Ωστόσο τον τελευταίο καιρό έχω αρχίσει να μαθαίνω διάφορα πράγματα διότι σκοπεύω να αγοράσω σύντομα για 1η φορά ένα "ποιοτικό" σύστημα για την ακρόαση μουσικής.


Προορίζεται κυρίως για χρήση σε μικρο-μεσαίες εντάσεις αλλά ανάλογα και το είδος της μουσικής και 2-3 φορές το χρόνο θα υπάρχει η απαίτηση να μπορεί να ακουστεί δυνατά και καθαρά. Σε 1η φάση ενδιαφέρομαι μόνο για 2 ηχεία πύργους αλλά ενδέχεται στο μέλλον να προστεθεί ασύρματο subwoofer. Ο χώρος που θα τοποθετηθούν είναι περί τα 90τμ σαλόνι και το μπάτζετ για όλα βαριά στα 3000 ευρώ.


Σε ενισχυτικά-πηγές δεν έχω καταλήξει ακόμα, αλλά προσανατολίζομαι στις σειρές Denon 1520, Advance Acoustic A160, Marantz 8005, Rotel 1582/1572 και η προσωπική μου προτίμηση ο Vincent SV-236. Το σύστημα προορίζεται αποκλειστικά για ακρόαση μουσικής, από κλασσική και ελληνικό έντεχνο μέχρι post-alternative hardcore. Τα ηχεία που αναφέρω παραπάνω, έπειτα από επισκέψεις σε μαγαζιά, συζητήσεις και διάβασμα, έχω αποκομίσει την εντύπωση ότι ανταποκρίνονται καλύτερα στις ανάγκες/απαιτήσεις που σκιαγραφώ παραπάνω. Δυστυχώς όμως δεν έχω καταφέρει να ακούσω τα συγκεκριμένα ηχεία πουθενά, οπότε βασίζομαι στην εις άτοπον απαγωγή έπειτα από ακροάσεις άλλων μοντέλων καθώς και σε εκτιμήσεις και εμπειρίες ανθρώπων σαν και εσάς οι οποίοι είστε και πιο καταρτισμένοι.


Αναφέρω τα συγκεκριμένα ηχεία στον τίτλο, επειδή από Αγγλία που σπούδαζα τα βρίσκω σε τόσο καλές τιμές και με εγγυήσεις που δικαιολογούν την παραγγελία από έξω ώστε να έρθουν απευθείας Ελλάδα στο πατρικό και τα χρήματα που θα εξοικονομηθούν να πάνε σε καλύτερα ενισχυτικά-πηγές που θα αγοραστούν από Ελλάδα. Ενδεικτικά, τα Klipsch RP-280F στα ~900Ε, Tannoy XT8F στα ~1000Ε και τα Kef Q900 στα ~800Ε. Ειδικότερα για τα Tannoy XT8F που δεν έχουν έρθει καν Ελλάδα ακόμα, υπάρχουν εξαιρετικές κριτικές online και λόγω αισθητικού ταιριάσματος με τον χώρο που τα προορίζω τα βλέπω πολύ θετικά. Έχω ανάγκη την βοήθεια και συμβουλή σας, κατά πόσο τα ηχεία αυτά δικαιολογούν τα χρήματα τους σε σχετική σύγκριση, εάν θα αντέξουν χωρίς να εκραγούν τουίτερ ή ενισχυτές άμα ανέβει η ένταση στο 70-80%, τι λένε από ποιότητα κατασκευής και διάρκεια ζωής, κτλ κτλ. Επίσης, εάν πιστεύετε ότι σε παρόμοια χρήματα, υπάρχει τυχόν στην Ελλάδα ή στην υπόλοιπη Ευρώπη κάτι καλύτερο ή εφάμιλλο με μόνη προϋπόθεση να μην ξεπερνάει το κόστος των ηχείων το 60% του διαθέσιμου μπάτζετ.


Ευχαριστώ για τον χρόνο σας, κάθε συμβουλή/πρόταση είναι ευπρόσδεκτη.




Y.Σ. Μιας και δεν το έχω ξανακάνει, έβαλα και ένα poll για τον χαβαλέ του πράγματος... :) xD
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Καλωσόρισες feregorn.Θα σου πρωτεινα τα Klipsch rp280f επειδή θες να καλύψεις μεγάλο χώρο αλλά δεν γνωρίζω τις προτιμήσεις στα ακούσματα σου,ουτε έχω ακούσει τα tannoy.
Οπότε καλύτερα να πας σε μαγαζιά που έχουν τα συγκεκριμένα ηχεία για ακρόαση και να σχηματισειςς δική σου άποψη για το πιο ζευγάρι σου αρέσει.Τα Klipsch και τα kef πιστεύω πως θα τα βρείς σε μαγαζιά να τα ακουσεις.
 

spylab

Shalom
Moderator
Μηνύματα
12.503
Reaction score
30.874
Βασικα πρεπει να δεις οπωσδηποτε και τις αγγελιες γιατι κατα καιρους υπαρχουν καλες ευκαιριες!
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Καλωσόρισες feregorn.Θα σου πρωτεινα τα Klipsch rp280f επειδή θες να καλύψεις μεγάλο χώρο αλλά δεν γνωρίζω τις προτιμήσεις στα ακούσματα σου,ουτε έχω ακούσει τα tannoy.
Οπότε καλύτερα να πας σε μαγαζιά που έχουν τα συγκεκριμένα ηχεία για ακρόαση και να σχηματισειςς δική σου άποψη για το πιο ζευγάρι σου αρέσει.Τα Klipsch και τα kef πιστεύω πως θα τα βρείς σε μαγαζιά να τα ακουσεις.

Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα μαγαζιών στην Αθήνα, αλλά μέχρι στιγμής σε 6 που ρώτησα/πήγα κανένα δεν είχε τα Klipsch RP-280F που θέλω πιο πολύ να ακούσω λόγω της ηχητικής τους ιδιαιτερότητας. Έγραψα πιο πάνω τα είδη μουσικής που θα κληθούν να παίξουν τα ηχεία αλλά και πάλι δεν νομίζω να υφίσταται τόση εξειδίκευση στα είδη μουσικής που μπορεί να παίξει ένα ηχείο. Μεταξύ των συγκεκριμένων Κλιπψ και Κεφ που έχεις ακούσει παρατήρησες μεγάλες διαφορές ανάμεσα τους;
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Βασικα πρεπει να δεις οπωσδηποτε και τις αγγελιες γιατι κατα καιρους υπαρχουν καλες ευκαιριες!
Ε ναι, έχω κοιτάξει και εκεί. Αλλά δεν βρήκα κάτι ιδιαίτερα καλό που να αντιστοιχεί στις δικές μου ανάγκες και καθώς το σύστημα θα αγοραστεί τμηματικά μέσα στις επόμενες μέρες, δεν ξέρω εάν θα προλάβει να εμφανιστεί καμιά καλή προσφορά...
 

Μηνύματα
411
Reaction score
648
Δεν θέλω να αναφέρω ονόματα μαγαζιών στην Αθήνα, αλλά μέχρι στιγμής σε 6 που ρώτησα/πήγα κανένα δεν είχε τα Klipsch RP-280F που θέλω πιο πολύ να ακούσω λόγω της ηχητικής τους ιδιαιτερότητας. Έγραψα πιο πάνω τα είδη μουσικής που θα κληθούν να παίξουν τα ηχεία αλλά και πάλι δεν νομίζω να υφίσταται τόση εξειδίκευση στα είδη μουσικής που μπορεί να παίξει ένα ηχείο. Μεταξύ των συγκεκριμένων Κλιπψ και Κεφ που έχεις ακούσει παρατήρησες μεγάλες διαφορές ανάμεσα τους;
Ναι παρατήρησα μεγάλες διαφορές μεταξύ των Klipsch και kef μιας και εναι διαφορετικής φιλοσοφίας.Τα Klipsch δίνουν πιο εντυπωσιακό ήχο στις υψηλές και πιο μεγάλη σκηνή και ειδικά σε live κομμάτια από rock και jazz λόγω κόρνας επίσης ανεβαίνουν σε υψηλές στάθμες χωρίς να κουράζονται ιδιαίτερα.
Τα δε kef θα τα χαρακτιριζα πιο laid back και directional στις υψηλές και γενικά πιο ζεστό ήχο και ίσως λίγο πλαδαρο στις χαμηλές από τα Klipsch.Κατα την γνώμη μου τα Klipsch rp280f είναι πιο vfm και πιο εντυπωσιακα από τα kef .Αλλά επειδή οι προτιμήσεις και τα γούστα δεν είναι σε όλους ιδια ,επιμενω να τα ακουσεις πριν τα αγοράσεις.
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Η αναζήτηση ηχείων έλαβε τέλος, τουλάχιστον από άποψη της παραγγελίας. Πέτυχα προσφορά στα 780 ευρώ μαζί με τα μεταφορικά και 5 χρόνια εγγύηση για ένα ζεύγος μαύρων Klipsch RP-280F οπότε και τα χτύπησα. Είναι η 1η φορά που προβαίνω σε τόσο υψηλή αγορά μέσω εβαυ, αλλά η μέχρι τώρα θετική μου εμπειρία από το σαιτ καθώς και η διαφαινόμενη αξιοπιστία του πωλητή με έκαναν να το τολμήσω.


Πρόκειται για μια αναζήτηση που διήρκεσε πολλές εβδομάδες με ακροάσεις σε καταστήματα, ερωτήσεις εδώ και αλλού, σκαμπανεβάσματα στο μπάτζετ και προσθαφαιρέσεις δεκάδων ηχείων σε λίστες, για να καταλήξει τελικά στο πρώτο πρώτο ηχείο που είχα σταμπάρει θετικά!


Αυτό που απομένει τώρα, διότι δεν αμφιβάλλω για τον εντυπωσιασμό που θα επιφέρει ο ήχος του, είναι ο εντοπισμός και η επιλογή των κατάλληλων/καλύτερων ενισχυτή-πηγή δεδομένου του εναπομείναντος μπάτζετ για να επιτευχθεί ένα άρτιο αποτέλεσμα. Η βοήθεια και εμπειρία σας είναι εξαιρετικά σημαντική εφόσον είναι λίγο δύσκολο να πάρω τα ηχεία μαζί μου και να τα περιφέρω στην Αθήνα για προσωπικές ακροάσεις...
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
Έλαβα τα ηχεία σήμερα! Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά τώρα πρέπει να βρω καλά και πρωτότυπα ενισχυτικά, ειδάλλως θα πάω σε λύση Marantz! Θα ανοίξω καινούργιο νήμα όπου θα είναι πιο κατάλληλη η συζήτηση.
 

Μηνύματα
243
Reaction score
40
Έλαβα τα ηχεία σήμερα! Όλα καλά μέχρι εδώ, αλλά τώρα πρέπει να βρω καλά και πρωτότυπα ενισχυτικά, ειδάλλως θα πάω σε λύση Marantz! Θα ανοίξω καινούργιο νήμα όπου θα είναι πιο κατάλληλη η συζήτηση.
καλησπερα που τα βρηκες φιλε τα klipsch σε τετοια τιμη ?
 

Μηνύματα
82
Reaction score
32
καλησπερα που τα βρηκες φιλε τα klipsch σε τετοια τιμη ?
Καλησπέρα, το έγραψα πιο πάνω. Στο Ebay τα βρήκα από Άγγλο ή Γερμανό πωλητή, δεν είμαι απόλυτα σίγουρος.



Υ.Σ. Πλάκα πλάκα συμπληρώθηκε χρόνος...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.578
Μηνύματα
2.864.822
Members
37.932
Νεότερο μέλος
JimmyP
Top