Klipschorn: Να το παρω το κοριτσι ?

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Παρουσιαστηκε λοιπον μια περιπτωση αγορας ενος ζευγαριου Klipschorn.
Θα γινει τραμπα χερι με χερι με τα Verity Parsifal Ovation.
Xωρις διαφορα χρηματων.

Θα οδηγηθουν απο τελικους Atmasphere.

Το θεμα ειναι πως το ακουσμα αυτο μ αρεσει μαλλον περισσοτερο...:136:

Τελικα να τα παρω τα κοριτσια η οχι???:131:
 

Μηνύματα
54
Reaction score
1
Απάντηση: Klipschorn: Να το παρω το κοριτσι ?

Αν σου χωράνε ναι να τα πάρεις τα κορίτσια και να τα στριμώξεις στη γωνία...
Μιλάμε για τα Klipschorn, τι το σκέφτεσαι?
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Εάν τρελλαίνεσαι όντως με τον ήχο τους πάρτα ΜΟΝΟ εάν έχεις τον κατάλληλο χώρο..
 

Μηνύματα
1.998
Reaction score
140
Γιάννη το ηχείο είναι θηρίο
105db !
15αρι woofer !
αν ο χώρος στο επιτρέπει ( και οι γείτονες !) :444:
 

platon

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.276
Reaction score
1.356
Στα παλια γουεστερν, με ποιους ησουνα? (εγω παντα με τους ινδιανους).

Δες λιγο πιο κατω απο την κορυφη..........
Απο ζωγραφικη πως τα πας???:116:

http://www.voltiaudio.com/news.shtml
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
O νεος χωρος θα ειναι 5χ7 μετρα = 35 τμ.
Παραλληλογραμμο σαλονι.
Οι γειτονες τι?
Δε θα παιζω σε ωρες κοινης ησυχιας.
Τις υπολοιπες ομως.......!!!!

Το θεμα ειναι κατα ποσο λογω φορτισης κορνας στις γωνιες θα ακουγεται περισσοτερο στον πανω κ κατω οροφο απο τα συμβατικα ηχεια, δηλαδη να ναι ενοχλητικο κ μου την πουνε συντομα.....

ο EAR λεει κατηγορηματικα πως θα ενοχλουν μαλλον λιγοτερο απ οτι τα Verity τωρα.

Στα παλια γουεστερν, με ποιους ησουνα? (εγω παντα με τους ινδιανους).

Δες λιγο πιο κατω απο την κορυφη..........
Απο ζωγραφικη πως τα πας???

http://www.voltiaudio.com/news.shtml
κορυφαιο το λινκ!!!!
 


Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Θα το πάρεις το κορίτσι, μπορείς να κάνεις κι αλλιώς; Αφού το έχεις όνειρο.

Εντός του 2011 λέω να τα πάρω κι εγώ, στο dedicated room που ετοιμάζω.

Atma-sphere και Klipschorn θα δέσουν απίστευτα!

Αλλά για καλό και για κακό έχω κρατημένους και δυο τελικούς Aaron για τη διπλοενίσχυσή τους.
 



Gebreselassie

Μαύρος!
Μηνύματα
30.910
Reaction score
2.524
Ξηγα ρε μαστορα να ξερουμε....:144:
ΟΚ αλλά θα είμαι κομματάκι σκληρός... :138:
Θεωρώ τα klipschorn ένα επιεικώς απαράδεκτο κατασκεύασμα για αναπαραγωγή μουσικής στα τέλη του 2010. Μια σχεδίαση του 1946 δεν έχει να δώσει απολύτως τίποτα παρά μόνο συμβιβασμούς. Συμβιβασμούς στην απόκριση, συμβιβασμούς στην τοποθέτηση, και κατ' επέκταση συμβιβασμούς στο ρεπερτόριο που του αρέσει. Και φυσικά, όπως έχω δει τον χώρο σου στις φωτογραφίες, δεν υπάρχει περίπτωση να μπούνε εκεί μέσα και να παίξουν όπως είναι σχεδιασμένα να παίζουν.

Το θεμα ειναι πως το ακουσμα αυτο μ αρεσει μαλλον περισσοτερο...:136:
Ρε παιδάκι μου είσαι σίγουρος ότι άκουσες αυτές τις κασέλες και σου άρεσαν περισσότερο από τα Verity; Δηλαδή δεν σου φάνηκε να χοανίζουν, με έντονα κομμένο αέρα στις υψηλές και χωρίς ιδιαίτερα μπάσα; Τι; παίζουν ωραία μεσαία; :137:

Κάτσε στα αυγά σου man. Έχεις ηχειάρες και έχεις πολύ λίγο καιρό που ζεις μαζί τους. Μπορείς να τα κάνεις να παίζουν καλύτερα; Ψάξου (ίσως στα ενισχυτικά θα έλεγα) και προχώρα. Άσε κανέναν άλλον να ασχοληθεί με το vintage audio, εκτός κι αν έχεις χρήμα να το παίξεις συλλέκτης. Αν μετά από χρόνια ξανακοιτάζεις τέτοιου είδους κορνοειδή "έπιπλα", ρίξε μια ματιά σε κανένα μεγάλο tannoy. Τουλάχιστον εκείνες οι κασέλες παίζουν όλο το φάσμα.

...
 


Μηνύματα
6.684
Reaction score
5.215
Το θέμα όμως είναι τα ηχεία σου να σε φορτίζουν συναισθηματικά, όχι απλά να είναι πιστοί αναπαραγωγείς όλου του φάσματος.

Πρόβλημα σαφώς και είναι ότι περιορίζεται το εύρος των επιλογών στα κομμάτια μουσικής που μπορείς να παίξεις. Το καταλαβαίνω αυτό όταν παίζω με τα Heresy.

Αλλά από την άλλη, αυτά που σου αρέσουν θα παίξεις με τα συγκεκριμένα ηχεία. Εκτός φυσικά αν θέλεις allround ηχείο να παίζει τα πάντα καλά και σωστά, οπότε σε αυτή την περίπτωση καλό θα είναι ο Γιάννης να μείνει με τα Verity.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Απάντηση: Klipschorn: Να το παρω το κοριτσι ?

το πήρες ήδη και δε το ξέρεις. :126:

πότε να έρθουμε για μια μπύρα παρέα με τις κόρνες? :143::135::137:
 

Μηνύματα
950
Reaction score
495
Klipschhorn μία φορά έχω ακούσει στην ζωή μου οπότε δεν μπορώ να έχω σοβαρή άποψη.Πάντως τότε παίζανε με κάτι Accuphase και ήτανε για κλωτσιές..:120:..Αλλά και τα Tannoy τα μεγάλα που λέει ο Νίκος άλλη μία φορά τα είχα ακούσει κι αυτά και ήτανε κι αυτά για κλωτσιές..Μάλλον λάθος σετάπ σε λάθος χώρο θα ήτανε και οι 2 περιπτώσεις.Δεν μπορεί..

Εσύ Γιάννη τα έχεις ακούσει να παίζουνε κάπου εξαιρετικά ή φαντάζεσαι πως θα παίζουνε καλά?!?Εάν ισχύει το 1ο πάω πάσο,πάντως τα τωρινά σου ηχεία είναι αντικειμενικά πολύ καλά ηχεία..
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.396
Reaction score
125.559
Απάντηση: Re: Klipschorn: Να το παρω το κοριτσι ?

...
Κάτσε στα αυγά σου man. Έχεις ηχειάρες και έχεις πολύ λίγο καιρό που ζεις μαζί τους...

άστο man, τα ηχεία που έχει κατασκευάστηκαν για να παίζουν με τέτοιο τρόπο που δε του ...αρέσει!:142:

αν βελτιώσει τα ενισχυτικά του, θα του αρέσει ...ακόμα λιγότερο!:145:

αντίθετα, τα κλιπς-χορν, όποτε τα άκουσε, είχε κάτι ανατριχίλες σα τις δικές σου με τα μαγκ!:126:

βουρ για κλιπς-χορν ντουντ!:126:
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.882
Reaction score
34.277
Δε λεω οτι τεχνικα ειναι καλυτερα απο τα Verity πως θα μπορουσαν αλλωστε.
Απλα με φτιαχνει το ακουσμα τους πολυ, με κανει να θελω ν αραζω κ να ακουω μουσικη.

Δε θα μπουν στο σαλονι το τωρινο, αλλα οπως εγραψα σε νεο χωρο 5χ7 σε νεο σπιτι που περιμενω να μπω απο μερα σε μερα.

Θα κατσουν (αν τα παρω δηλαδη) στις γωνιες, οπως προβλεπεται κανονικα.

Τα ακουσα ΜΟΝΟ σε εκθεσεις, το παραδεχομαι, και τελευταια φορα πριν 2-3 χρονια.
Μ αρεσει το στυλ τους τα δυναμικα, οι εντασεις η διασπορα, το οτι απο την απολυτη σιγη φτανει σε τρελλη κορυφωση..(σαν τις γυναικες ενα πραμα, που ειναι ο Βλασσης...).

Γι αυτο κ εχω ραντεβου να τ ακουσω να φρεσκαρω τη μνημη μου, να δω αν ακομα με συναρπαζουν, με τον πωλητη την παρασκευη 22 μαιου μια μερα πριν την εκθεση , στην Αθηνα, θα παμε παρεα με το Γιαννη (flash) να δουμε τι παιζει....

Φυσικα κ ειναι καταπληκτικα ηχεια τα Verity και οσο τ ακουω τα εκτιμαω ακομα παραπανω.

Ευχαριστω πανω απ ολα για το ΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝ σας!
 




Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.730
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top