Lag σε 4k ταινίες

Μηνύματα
954
Reaction score
518
ειπαμε εσυ ξερεις εγω οχι και δεν εχω αποψη. το madvr ειναι για το κατι παραπανω....ναι πως σιγουρα μην φας μονο :p
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
ειπαμε εσυ ξερεις εγω οχι και δεν εχω αποψη. το madvr ειναι για το κατι παραπανω....ναι πως σιγουρα μην φας μονο :p
2η φορά το ίδιο ύφος

εσένα τι σε κάνει τόσο ειδικό? για διαφώτισε μας
 

Μηνύματα
954
Reaction score
518
το παιδι προφανως οπως βλεπεις δεν ξερει πολλα. Σου λεει ηδη οτι εχει θεματα και του λες madvr.

κατανοωντας οτι θελει απλα να δει μια γ...μενη ταινια του λεω splash player. Τα αλλα προσπαθουν να παιξουν δλδ vlc τωρα τελευταια κρασαρει κολλαει οτι να ναι τα αλλα δειξουν σαν ξεθωριασμενα κτλ κτλ. Λεω οτι θα βγαλεις τα ματια σου με το madvr και θα σπασεις τα νευρα σου πεταγεται ο αλλος λεει λιγη μελετη.

αφηστε τον ανθρωπο να δει μια ταινια. Το splash τα κανει ολα...και εχει και την παπαριτσα το motionegine που με λιγα κλικ γαμας.
Σε πειραξε που ειχα διαφορετικη και πιο φυσιολογικη προσεγγιση;προφανως γτ πρεπει να εχεις σε ολα δικιο.

ps: ειπα ειναι το καλυτερο player που παιζει απροβληματιστα,ευχρηστο και δεν ασχολησε Με πολλα. Οχι το καλυτερο σε αποδοση εικονας.
 
Last edited:

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.831
Reaction score
77.394
το παιδι προφανως οπως βλεπεις δεν ξερει πολλα. Σου λεει ηδη οτι εχει θεματα και του λες madvr.

κατανοωντας οτι θελει απλα να δει μια γ...μενη ταινια του λεω splash player. Τα αλλα προσπαθουν να παιξουν δλδ vlc τωρα τελευταια κρασαρει κολλαει οτι να ναι τα αλλα δειξουν σαν ξεθωριασμενα κτλ κτλ. Λεω οτι θα βγαλεις τα ματια σου με το madvr και θα σπασεις τα νευρα σου πεταγεται ο αλλος λεει λιγη μελετη.

αφηστε τον ανθρωπο να δει μια ταινια. Το splash τα κανει ολα...και εχει και την παπαριτσα το motionegine που με λιγα κλικ γαμας.
Σε πειραξε που ειχα διαφορετικη και πιο φυσιολογικη προσεγγιση;προφανως γτ πρεπει να εχεις σε ολα δικιο.

ps: ειπα ειναι το καλυτερο player που παιζει απροβληματιστα. Οχι το καλυτερο σε αποδοση εικονας.
3η φορά το ίδιο ύφος

και εσύ σαν το φιδόλαδο...δεν δουλεύεις με ρεπό ε? :laugh:

διάβασε τι έγραψα

άσε το madvr προς το παρόν....μπορεί το μηχάνημα να είναι πύραυλος...αλλά αν το παρακάνεις θα στο γονατίσει άνετα

παίξε με τα default codecs και μετά το ρυθμίζουμε ;)
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Φίλε μου αν δε το κατάλαβες όλοι το ίδιο λέμε, να μην ασχοληθεί με το madvr τουλάχιστον σε πρώτη φάση. Να βάλει το πακέτο klite με τα default settings.
Κάνε uninstall τα πάντα. Πήγαινε στο nvidia control panel πάνω δεξιά σε κάθε σελίδα πάτα να γυρίσουν default και μετα κατέβασε αυτό. Μόνο next μην αλλάξεις τίποτα

 
Last edited:

Ν

Νίκος Τεγόπουλος

Guest
Καλησπέρα παιδιά,
έχω ένα θέμα με την αναπαραγωγή ταινιών 4κ για κάποιο λόγο. Αγοράστηκε ένα asus laptop και τώρα που είμαστε σε καραντίνα είπαμε να βάλουμε καμιά ταινία στο σύστημα να περάσει η ώρα. Εκεί που βρίσκουμε την ταινία, συνδέουμε όλα καλά και ωραία και προ εκπλήξεως βλέπω ότι κολλάει και δεν φορτώνει. έχω δοκιμάσει τη παρακάτω λίστα:

βελτιώθηκε λιγάκι ωστόσο έχω τώρα το εξής πρόβλημα , ξεκινάει κανονικά και εάν προχωρήσω την ταινία παρακάτω με τη ράμπα από κάτω κολλάει απίστευτα και κάνει 2 ώρες να φτάσει και να ξεκολλήσει το σημείο που επιλέχθηκε.
Έχω δοκιμάσει να σεττάρω VLC αλλά και MPC player. Ωστόσο πάλι τίποτα.

Το χαρακτηριστικά του λάπτοπ:
i7-9750H 2.6GHz
Nvidia GTX 1660ti 6gb

Επίσης έχω δοκιμάσει να προσθέσω το vlc στο control panel της nvidia για να γίνεται η αναπαραγωγή από την κάρτα της nvidia αλλά πάλι τίποτε. Σε αυτή τη φάση δεν με νοίαζει το player, απλά να γίνει για αρχή η αναπαραγωγή ομαλά. Τα έχω δοκιμάσει όλα ρε γμτ τι σκατά φταίει. Άνοιξα επίσης τις διεργασίες να δω σε τι ποσοστό λειτουργούν και δεν ζοριζόταν πουθενά, όλα ήταν κάτω από 50%, όποτε φαντάζομαι είναι κάποια ρύθμιση που μου διαφεύγει.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Edit: Ξέχασα να αναφέρω ότι η ταινία είναι hevc .mkv
Καλημέρα. Στο παρακάτω link ίσως βρεις ορισμένους καλούς players, εφ' όσον ο VLC Media Player δε σ' εξυπηρετεί.

 
Last edited by a moderator:


Μηνύματα
34
Reaction score
5
Βάλε σε ένα σκληρό την ταινία σου και τοποθέτησε τον σκληρό απευθείας στην θύρα usb της tv να δεις την ταινιουλα σου μια χαρά. Αυτό κάνω και βλέπω ότι θες εδώ και πολύ καιρό χωρίς κανένα πρόβλημα.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα παιδιά, σας ευχαριστώ όλους για τη βοήθεια. Θα δω εννοείται και άλλους player άμα είναι εύκολο απλά επειδή είχα και στο άλλο μου laptop το mpc γι'αυτό κατέβασα κατευθείαν το mpc. Στον άλλον υπολογιστή δεν έκανα πραγματικά τίποτε και μου έκανε εντύπωση που δεν έπαιζε. Επειδή το λάπτοπ θα δωθεί σε συγγενικό πρόσωπο και δεν θέλει να ασχολείται ιδιαίτερα θα κρατηθεί και το πιο εύκολο. Ωστόσο για λόγους ψυχισμού και εξοικείωσης θα ήθελα να το σεττάρω όπως θα το έκανα έναν κρατούσα το λάπτοπ για μένα. Εξάλλου σε κάποια φάση θα χρειαστεί να το κάνω για τον μόνιμο υπολογιστή στο σπίτι.

Όσο αναφορά τις ταινίες.: Υπήρχαν σήμερα άλλες 2 διαθέσιμες για δοκιμές και παίζουν κανονικά μετά την εκκαθάριση που έγινε . Έβαλα κανονικά το πακέτο που αναφέρθηκε πάνω και παίζει κρύσταλλο, η μία μάλιστα 90gb+. Ωστόσο η χθεσινή ταινία δεν λέει να παίξει πραγματικά δεν ξέρω γιατί. Υπάρχει όντως περίπτωση να είναι κατεστραμμένο αρχείο; Ξεκινάει κανονικά αλλά άμα το προχωρήσω κολλάει κανένα λεπτό και μετά ξαναξεκινάει με συνεχή κολλήματα. Δηλαδή έπεσα με την πρώτη σε κατεστραμμένο αρχείο;:idk: Πρέπει να είναι οι μέρες μου :gotcha:

Όσο αναφορά τις ρυθμίσεις του προγράμματος που ειπώθηκαν πιο πάνω, θέλει όντως έξτρα ρυθμίσεις για βέλτιστο αποτέλεσμα εκτός από τις ήδη default;

EDIT: Ξέχασα να ρωτήσω σχετικά με το passthrought του ήχου; θα κάνει όπως είναι αποδοικωποίηση ο ενισχυτής;
 
Last edited:

Μηνύματα
1.472
Reaction score
1.407
μερικες φορες κανουν κατι περιεργες κωδικοποιησεις μερικοι κατα το transfer που ειναι προβληματικες...αν σου παιζει τις αλλες ταινιες μην ασχοληθείς αλλο..σβηστηνα και κατεβασε αλλη εκδοση.
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Δεν έχω δοκιμάσει ακόμη κάποια πιο απαιτητική εικόνας με HDR και 10 bit, που είναι και το καλύτερο σε εικόνα εάν δεν κάνω λάθος, για να ξέρω εάν το κάνει και σε πιο απαιτητικά προγράμματα εικόνας. Πάντως προ το παρών είμαι οκ ως έχει όσο αναφορά την ροή. Σας ευχαριστώ πολύ θα επανέλθω εάν αντιμετωπίσω κάποιο άλλο πρόβλημα.
 

LUXMAN

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.993
Reaction score
69
Kodi Leila* player για 4K αναπαραγωγη χωρις κολληματα. Παιζει και HDR σε ΜΗ HDR οθονες αν πειραξεις μια ρυθμιση.
Επομενη επιλογη ο KMP player, αν και ο Kodi Leila ειναι οτι πρεπει.

* Leila ειναι συγκεκριμενη εκδοση του Kddi
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.592
Μηνύματα
2.865.172
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top