LFE κανάλι


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αν και δελεάστηκα γιατί μου ήρθε ιδέα, Hidden Puru. :D
:lolsign:
[DOUBLEPOST=1519320466][/DOUBLEPOST]
εννοείς μόνο με τα αντίστοιχα sub της εταιρίας...
σαν γενικότερο κανόνα όμως τι ισχύει?
Ισχύει πως όσα πιο πολλά sub εχεις τόσο καλύτερα
 



Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
αυτό λέω...ότι από την ώρα που έβαλα 18ιντσο δεν αντιλαμβάνομαι τίποτα...γεμίζει ο χώρος χωρίς να αντιλαμβάνεσαι κατευθυντικότητα...ακόμα και σκέτο που του έκανα δοκιμές με γεννήτρια αλλά και να δω ταινία με αποσυνδεδεμένα τα υπόλοιπα ηχεία δεν υπήρξε ξανά τέτοιο φαινόμενο;)
Αποφασιστε ειναι ή δεν ειναι κατευθυντικες πανω απο τα 80hz να λετε τα ιδια ολοι:D
Υπαρχει και το mde(missdirection efect) οπως το re(rainbow efect) δεν το εχουν ολοι αυτο...:Dοσο το ειχα πλαι παντα το ακουγα εισε τυχερος...εγω με ενα επελεξα σχεδον κεντρο και για λογους ελαχιστης αλλα κατι ειναι και αυτο ,ακυρωσης απο πλαινο τοιχο σε συχνοτητα εντονου στασιμου...
Κοβετε λοιπον στα 80 το σαμπ αρα δε επιθυμειτε συχνοτητες να αναπαραχθουν πανω απο εκει απο αυτο,αλλα ολες αυτες στα αλλα ηχεια,το ευθυγραμιζετε ομορφα ωραια στα 80 αλλα το lfe στα 120 το θελετε να αναπαραγεται απο το ιδιο ηχειο που πριν δεν το θελατε και ταυτοχρονα αναπαραγονται οι ιδιες κοινες συχνοτητες και απο τα αλλλα ηχεια ,αποφασιστε θετε η δε θετε πανω απο τα 80 το σαμπ? :D
και φυσικα αυτο το παραμελλημενο καναλι(lfe)δε χρειαζεται χρονικη ευθυγραμμιση αφου ηδη εχουμε επιλεξει αλλη πριν :D
Νταξυ ολα καλα αν δε τρωει βυθιση οταν σκαει το lfe,σιγουρα τρωει λασπη απο την ''αχρονισια''...:fuckyou:
 

Shepherd

Μόνιμος
Μηνύματα
4.717
Reaction score
10.524
Τι σχέση έχει η ευθυγράμμιση με τις συχνότητες; Άλλο delay θα βάλεις αν το κόψεις στα 80 και άλλο στα 120;
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
Αποφασιστε ειναι ή δεν ειναι κατευθυντικες πανω απο τα 80hz να λετε τα ιδια ολοι:D
Υπαρχει και το mde(missdirection efect) οπως το re(rainbow efect) δεν το εχουν ολοι αυτο...:Dοσο το ειχα πλαι παντα το ακουγα εισε τυχερος...εγω με ενα επελεξα σχεδον κεντρο και για λογους ελαχιστης αλλα κατι ειναι και αυτο ,ακυρωσης απο πλαινο τοιχο σε συχνοτητα εντονου στασιμου...
Κοβετε λοιπον στα 80 το σαμπ αρα δε επιθυμειτε συχνοτητες να αναπαραχθουν πανω απο εκει απο αυτο,αλλα ολες αυτες στα αλλα ηχεια,το ευθυγραμιζετε ομορφα ωραια στα 80 αλλα το lfe στα 120 το θελετε να αναπαραγεται απο το ιδιο ηχειο που πριν δεν το θελατε και ταυτοχρονα αναπαραγονται οι ιδιες κοινες συχνοτητες και απο τα αλλλα ηχεια ,αποφασιστε θετε η δε θετε πανω απο τα 80 το σαμπ? :D
και φυσικα αυτο το παραμελλημενο καναλι(lfe)δε χρειαζεται χρονικη ευθυγραμμιση αφου ηδη εχουμε επιλεξει αλλη πριν :D
Νταξυ ολα καλα αν δε τρωει βυθιση οταν σκαει το lfe,σιγουρα τρωει λασπη απο την ''αχρονισια''...:fuckyou:
Είπαμε
Τα παράπονα σας στην Dolby παρακαλώ
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Άστα αυτά τώρα... Χρειάζεσαι ακόμα ένα 18-άρι και γω μαζί. :roflmao: Άντε παρήγγειλε :D
μάστορι...όσα 18ιντσα και να βάλεις...έτσι φρι έαρ που τα έχεις δεν πιάνουν db...καμπίνα θέλουν:p:roflmao::roflmao:

εγώ θα παραγγείλω...απλά μετά έλα εδώ πάνω να ζήσουμε τον έρωτά μας μακρυά από γυναίκες και παιδιά:laugh::lol:
μόνο το μαλλί μη κόψεις για να φαίνεται τουλάχιστον όταν θα περπατάμε στην πόλη χεράκι χεράκι ποιος καρφώνει ποιον:lol::lolsign::roflmao:

Ισχύει πως όσα πιο πολλά sub εχεις τόσο καλύτερα
Dr...λες και μιλάς σε ετοιμοθάνατο είσαι για το πότε θα τεζάρει...άλλο ρώτησα:)
έστω ότι έχεις 7 sub:o8-)
καλύτερο-σωστότερο αποτέλεσμα θα έχεις αν καταργήσεις τελείως την έξοδο του sub και τα βάλεις να παίζουν με κάθε ηχείο μαζί (με τοποθέτηση μαζί με τον δορυφόρο) δηλώνοντας τις εξόδους ως Large(και καταργώντας την έξοδο sub του AVR) ή να τα κοτσάρεις στην έξοδο του sub του AVR και να τα κροσάρεις από τον AVR με τα υπόλοιπα ως small?
 

Μηνύματα
2.576
Reaction score
4.326
Kαλά ρε δεν έχεις ακούσει ποτέ το ανέκδοτο που λέει για πόντιους που χρειάζονται 2 πλυντήρια για να ακουμπήσουν πάνω την σκάφη για να πλύνουν; Έτσι θα το θέσεις στο Γωγουλίνι. Δυο sub για να ακουμπήσεις πάνω το κρεβατάκι του μωρού αλλά και για να κουνιέται ταυτόχρονα και να γίνεται το νανούρισμα.... :smg: :p:D:roflmao: Όλα εγώ πρέπει να στα λέω ναούμ
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.922
καλύτερο-σωστότερο αποτέλεσμα θα έχεις αν καταργήσεις τελείως την έξοδο του sub και τα βάλεις να παίζουν με κάθε ηχείο μαζί (με τοποθέτηση μαζί με τον δορυφόρο) δηλώνοντας τις εξόδους ως Large(και καταργώντας την έξοδο sub του AVR) ή να τα κοτσάρεις στην έξοδο του sub του AVR και να τα κροσάρεις από τον AVR με τα υπόλοιπα ως small?
Ντεν ξέρω καρντιά μου
[DOUBLEPOST=1519324879][/DOUBLEPOST]
:rolleyes: τι φταιει η dolby με τις αλχημιες σας?:D
Τι εννοεις?
Αλλαξε κάποιος τα προτεινόμενα ?

Αφού δεν τα έχεις καταλάβει, τζάμπα κουβέντα κάνουμε. Ξαναδιάβασε τα. Αμαν πια.
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Kαλά ρε δεν έχεις ακούσει ποτέ το ανέκδοτο που λέει για πόντιους που χρειάζονται 2 πλυντήρια για να ακουμπήσουν πάνω την σκάφη για να πλύνουν; Έτσι θα το θέσεις στο Γωγουλίνι. Δυο sub για να ακουμπήσεις πάνω το κρεβατάκι του μωρού αλλά και για να κουνιέται ταυτόχρονα και να γίνεται το νανούρισμα.... :smg: :p:D:roflmao: Όλα εγώ πρέπει να στα λέω ναούμ
Ναι βρε...ωραία ιδέα...:party:
θα σε πάρω το βράδυ τηλ να της τα πεις αυτά...:whistling:

και μετά ενημερώστε κάποιον αρμόδιο να μου διαγράψει τον λογαριασμό...δεν πρόκειται να ξαναμπώ:roflmao::roflmao:
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Ντεν ξέρω καρντιά μου
[DOUBLEPOST=1519324879][/DOUBLEPOST]
Τι εννοεις?
Αλλαξε κάποιος τα προτεινόμενα ?

Αφού δεν τα έχεις καταλάβει, τζάμπα κουβέντα κάνουμε. Ξαναδιάβασε τα. Αμαν πια.
Eσυ δεν ειπες οτι ΄"Δεν ειναι υποχρεωτικό το κρος στα 80, άσε την THX να λέει, ειναι ομως σύνηθες και βολικό για μπούσουλας. Σίγουρα απο κει καιπάνω αρχιζει έντονη κατευθυντικότητα."
:rolleyes:αλλαξες γνωμη μηπως τωρα που οι αλλοι δεν το αντιλαμβανονται?μαλλον γιαυτο διαφωνεις μαζι μου...

Και επειδη ξερεις ....γιαυτο δεν ξερεις τι να απαντησεις στον Νταχαρι :D
Οταν κανεις σας δε μπορει να μου απαντησει ακριβως στις ερωτησεις που θετω αρχιζετε τα καλαματιανα,τα ξενα λινκ,και τα απευθυνσου στη dolby...λες και ανεφερα καπου οτι εκανε λαθος επιλογη η εταιρια την επιλογη του brickwall...

Η απολυτη χρονικη ευθυγραμμιση του lfe(σιγα να μην σας νοιαζει )ερχεται μονο εαν ταυτιστουν τα σημεια κρος..αλλιως κανετε δεησεις στους μηχανικους ηχου να μην εχουν περιεχομενο πανω απο αυτο ...:D ή δειτε καμια τσοντα εκει δε θες καν σαμπ:D
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Eσυ δεν ειπες οτι ΄"Δεν ειναι υποχρεωτικό το κρος στα 80, άσε την THX να λέει, ειναι ομως σύνηθες και βολικό για μπούσουλας. Σίγουρα απο κει καιπάνω αρχιζει έντονη κατευθυντικότητα."
:rolleyes:αλλαξες γνωμη μηπως τωρα που οι αλλοι δεν το αντιλαμβανονται?μαλλον γιαυτο διαφωνεις μαζι μου...

Και επειδη ξερεις ....γιαυτο δεν ξερεις τι να απαντησεις στον Νταχαρι :D
Οταν κανεις σας δε μπορει να μου απαντησει ακριβως στις ερωτησεις που θετω αρχιζετε τα καλαματιανα,τα ξενα λινκ,και τα απευθυνσου στη dolby...λες και ανεφερα καπου οτι εκανε λαθος επιλογη η εταιρια την επιλογη του brickwall...

Η απολυτη χρονικη ευθυγραμμιση του lfe(σιγα να μην σας νοιαζει )ερχεται μονο εαν ταυτιστουν τα σημεια κρος..αλλιως κανετε δεησεις στους μηχανικους ηχου να μην εχουν περιεχομενο πανω απο αυτο ...:D ή δειτε καμια τσοντα εκει δε θες καν σαμπ:D
πάντως αυτό που έχω να δηλώσω ακουστικά (έστω και στον σάπιο χώρο μου) είναι ότι όταν είχα το sub-ηχεία στα 80 με το nano είχα πιο καθαρή συμπεριφορά στην ατάκα από ότι τώρα στα 120
φυσικά ακόμα δεν έφτιαξα το delay sub-ηχείων με το rew...
το έχω με ρύθμιση Audyssey αλλά και πάλι δεν ξέρω αν θα κάνει τόσο την διαφορά
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.637
Reaction score
77.058
Ολοι οι χωροι εχουν τα θεματα τους πιστεψε,κανενα σαπιο χωρο δεν εχεις ...
βρε σίγουρα όλοι έχουμε από μια καμπούρα..απλά το έθεσα για να μην ακουστεί ως απόλυτο συμπέρασμα
γιατί το πρόβλημα του χώρου μου είναι εκεί στα 80 ;)
 

Bhutia

Hidden Guru
Editor
Μηνύματα
16.932
Reaction score
54.806
...άλλο ρώτησα:)
έστω ότι έχεις 7 sub:o8-)
καλύτερο-σωστότερο αποτέλεσμα θα έχεις αν καταργήσεις τελείως την έξοδο του sub και τα βάλεις να παίζουν με κάθε ηχείο μαζί (με τοποθέτηση μαζί με τον δορυφόρο) δηλώνοντας τις εξόδους ως Large(και καταργώντας την έξοδο sub του AVR) ή να τα κοτσάρεις στην έξοδο του sub του AVR και να τα κροσάρεις από τον AVR με τα υπόλοιπα ως small?
Προτού κάνουμε υπερβολικά φιλόδοξες σκέψεις,θα ήταν εφικτόν ο χρήστης να προσαρτήσει σε κάθε επιμέρους κανάλι υποβαθύφωνη μονάδα με διάφραγμα τουλάχιστον 15 ιντσών (ή δύο 12ιντσα) και ανάλογο μαγνητικό σύστημα,οδηγούμενα από αρκετές εκατοντάδες Watt ισχύος,κροσάροντάς τις κατόπιν υπό απολύτως ομοιόμορφες συνθήκες με τις υψιπερατές μονάδες και τέλος (το δυσχερέστερο) να τις διευθετήσει κατά τρόπον ώστε να ήταν όλες μαζί και καθεμία τους ξεχωριστά αρμονικώς ενσωματωμένες με τους ιδιορρυθμούς του χώρου στις κατώτατες οκτάβες και τις αναμενόμενες ακυρώσεις ελέω απόστασης από τα τοιχώματα;Άμα αστοχήσει έστω και μια τοποθέτηση,θα έχουμε παίξει...και χάσει,σαν τους θαμώνες της προαναφερθείσας ψησταριάς.

Και γιατί εγείρονται όλες αυτές οι απαιτήσεις;

- Η αποκλειστική για το LFE κανάλι πληροφορία είναι αυτόνομη σε σχέση προς την πληροφορία χαμηλών που έχει προγραμματιστεί για τα υπόλοιπα.Οι περιεχόμενες συνιστώσες της σχετίζονται κατά κανόνα με σύντομες κορυφώσεις στην παρεχόμενη ενέργεια των χαμηλών κατά τις εξάρσεις της ταινίας και είναι ανύπαρκτες για την υπόλοιπη διάρκεια.Η δε κωδικοποίηση της πληροφορίας LFE δεν γίνεται με φίλτρο δεδομένης κλίσης,αλλά τύπου ΄΄Brickwall΄΄ (κάθετη αποκοπή οιασδήποτε συχνότητας άνω των 120 Hz).Ο υπεύθυνος μηχανικός ήχου κατά την παραγωγή βεβαίως τείνει να προσδώσει κάποια κλίση εξασθένησης αρχόμενη από το ύψος των 80 Hz.

- Κατά την παραγωγή της ηχητικής επένδυσης των ταινιών,η μέση στάθμη αναφοράς για τα επιμέρους κύρια κανάλια είναι καθορισμένη στα 85 dB,ενώ για το LFE σε ύψος 95 dB.Με προδιαγεγραμμένο δυναμικό περιθώριο εύρους ίσου προς 20 dB,Τα κύρια κανάλια προβλέπεται να εκπέμπουν στο κάτω όριο της προβλεπόμενης απόκρισής τους (80 Hz δηλωμένα ως small ) ανώτατη στάθμη ίση προς 105 dB ενώ η αντίστοιχη τιμή για το LFE προβλέπεται στα 115 dB.H απαίτηση για το επιπρόσθετο ουσιαστικά δυναμικό εύρος σε σχέση με τις χαμηλές συνιστώσες που θα έχουν προβλεφθεί ν'αναπαράγονται από τα υπόλοιπα κανάλια,συναρτάται με τη συνήθη φασματική κατανομή ενέργειας στα soundtrack,τις απαιτήσεις των θεατών και τις γνωστές καμπύλες ίσης ακουστότητας.

Άρα λοιπόν η προαιρετική διανομή της πληροφορίας από το LFE στα υπόλοιπα κανάλια,θα απαιτούσε από εκείνα - ιδίως καθένα από τα μπροστινά - απαραμόρφωτες στάθμες τάξης 115 dB ειδικά στα κράσπεδα του φάσματος...Σε όλες μάλιστα τις περιπτώσεις, υπό ιδανικές συνθήκες οδήγησης,κροσαρίσματος μεταξύ των μονάδων και σύζευξης του καθενός προς το χώρο.Ο μόνος ωφέλιμος τρόπος να απέδιδαν ικανοποιητικά όλα τα επιμέρους ηχεία πηγαίνοντας τοίχο-τοίχο ένεκα των υφιστάμενων ακυρώσεων,θα ήταν μέσω εντοίχισης.Εντός οικιακού χώρου,easier said than done...

H δε εμπλοκή αφιερωμένης πληροφορίας LFE όπως ισχύει για τις ταινίες σε αμιγώς μουσική αναπαραγωγή δεν είναι υποχρεωτική.Υφίσταται επίσης το ενδεχόμενο να έχουν περάσει στο μουσικό master απαρατήρητες κατώτατες χαμηλές συνιστώσες άμα ο υπεύθυνος μηχανικός ήχου δεν είχε φροντίσει να χρησιμοποιήσει ηχεία επισκόπησης με κατάλληλο βάθος απόκρισης και ανάλογη διαχείριση ενέργειας...
άρα και full range με 18ιντσα sub στο κάθε κανάλι να έχουμε
πρέπει να έχουμε απαραίτητα και ένα 8o sub σε σύνδεση LFE για να μην υπάρχει υποψία χασούρας της όλης ηχητικής πληροφορίας της ταινίας
σωστά?
Όχι υποχρεωτικώς,διότι εφόσον ο χρησιμοποιούμενος επεξεργαστής προσέφερε μέσω λογισμικού την επιλογή να διοχετευόταν ολοκληρωτικά η περιεχόμενη πληροφορία του LFE στα κύρια κανάλια,εάν επιλεγόταν μια τέτοια λειτουργία,θα ήταν σκόπιμη η αναπαραγωγή για την ολική πληροφορία χαμηλών συχνοτήτων υπό μορφή ενιαίας οντότητας.

Έχει να κάνει επίσης και με το ενδεχόμενο να σημειώνεται ποικιλία στο συχνοτικό άνω όριο του περιεχομένου,έως και να μην έχει εφαρμοστεί λόγω αβλεψίας κατά την παραγωγή φιλτράρισμα ως προς την πληροφορία του LFE.
 
Last edited:


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.313
Μηνύματα
2.858.198
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top