LG PF1000U (Short throw projector) εμπειρια κανεις?

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Ο τίτλος τα λέει όλα. Υπάρχει κάποιος που να έχει δει από κοντά, η να κατέχει τον συγκεκριμένο? Αξίζει? Σαν τεχνολογία "laser" λεει κατι? Αξίζουν οι laser για homecinema?

Ευχαριστώ.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Εξαρτάται απο το τι ζητάς. Για γενική καθημερινή χρήση; Με φώτα; Σε πόσες ίντσες θέλεις να παίζεις;

Με laser ή χωρίς, η εικόνα των DLP είναι παρόμοια. Έχεις δει DLP πρόσφατα;
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Εξαρτάται απο το τι ζητάς. Για γενική καθημερινή χρήση; Με φώτα; Σε πόσες ίντσες θέλεις να παίζεις;
Θα ήθελα πανω απο 65 inches αλλα δεν είναι απαραίτητο. Ταινιες/σειρες χωρις πολλά φωτα.

Με laser ή χωρίς, η εικόνα των DLP είναι παρόμοια. Έχεις δει DLP πρόσφατα;
Δεν εχω δει πολλους projectors απο κοντά. Ξέρω οτι οι περισοτεροι cinema projectors ειναι lcd (σωστα?)


Απλά μιας και η τιμή δεν ειναι απαγορευτική το έφερα στο παρασκίνιο. Δηλαδη θέλω να πω, αξίζει να δώσω 1500++ για OLED 55'' η μπορω να έχω ενα καλό αποτέλεσμα (Δεν εξισώνω την OLED με τον projector ) με αυτον το προτζεκτορα και μάλιστα μεχρι και 80-100 inches.

Thanks!
G.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Αν θέλεις αυτόν γιατί δεν υπάρχει καθόλου δυνατότητα εγκατάστασης κανονικού* αλλά δεν σου αρκούν οι 55", πάρ' τον και άνοιξε μέχρι 80" με φώτα. Λίγο παραπάνω με σκοτάδι.
Θέλει προσοχή στην τοποθέτηση, γιατί το παραμικρό shift θα κάνει soft τις ήδη ευαίσθητες στο focus άκρες. Λειτουργεί φωτεινά μόνο στο high, οπότε θα κάνει και λίγο θόρυβο, όχι τίποτα σοβαρό.
https://www.projectorcentral.com/lg-pf1000u-projector-review.htm


Δηλαδη θέλω να πω, αξίζει να δώσω 1500++ για OLED 55'' η μπορω να έχω ενα καλό αποτέλεσμα (Δεν εξισώνω την OLED με τον projector ) με αυτον το προτζεκτορα και μάλιστα μεχρι και 80-100 inches.
Δεν μπορώ να ξέρω αν αξίζει για 'σένα, γιατί οι προτεραιότητες του καθενός είναι διαφορετικές. Μέγεθος, contrast, αίσθηση κινηματογράφου και άλλα.
Προτείνω πάντως πρώτα να δεις έναν οποιοδήποτε DLP προβολέα να παίζει στο low της λάμπας (ή αυτόν αν υπάρχει κάπου demo).

Το θέμα της οθόνης το σκέφτηκες; Ή θα προβάλλεις στον τοίχο;

Δεν εχω δει πολλους projectors απο κοντά. Ξέρω οτι οι περισοτεροι cinema projectors ειναι lcd (σωστα?)
Οι περισσότεροι οικιακοί είναι DLP, κυρίως γιατί είναι γενικά φθηνότεροι. Απο τα 1.000€+ είναι μοιρασμένοι και στις 3.000€+ κυριαρχούν οι LCD (reflective ή transmissive).



*Αν όμως υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης απέναντι, παίρνεις καλύτερο DLP με λιγότερα (χωρίς laser), ή παίρνεις Epson LCD στα 1000 κάτι €. Αν φτάσεις στα χρήματα της OLED υπάρχουν και άλλες επιλογές.
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Αν θέλεις αυτόν γιατί δεν υπάρχει καθόλου δυνατότητα εγκατάστασης κανονικού* αλλά δεν σου αρκούν οι 55", πάρ' τον και άνοιξε μέχρι 80" με φώτα. Λίγο παραπάνω με σκοτάδι.
Θέλει προσοχή στην τοποθέτηση, γιατί το παραμικρό shift θα κάνει soft τις ήδη ευαίσθητες στο focus άκρες. Λειτουργεί φωτεινά μόνο στο high, οπότε θα κάνει και λίγο θόρυβο, όχι τίποτα σοβαρό.
https://www.projectorcentral.com/lg-pf1000u-projector-review.htm
Δεν υπάρχει δυνατότητα για τοποθέτηση δυστυχώς κανονικού, λόγω χώρου, οπότε σκέφτηκα αυτον.


Δεν μπορώ να ξέρω αν αξίζει για 'σένα, γιατί οι προτεραιότητες του καθενός είναι διαφορετικές. Μέγεθος, contrast, αίσθηση κινηματογράφου και άλλα.
Προτείνω πάντως πρώτα να δεις έναν οποιοδήποτε DLP προβολέα να παίζει στο low της λάμπας (ή αυτόν αν υπάρχει κάπου demo).
Ναι και εγώ λόγω περιορισμένης εμπειρίας σε προτζέκτορες δεν ξερω τι θέλω η τι δεν θέλω.

Το θέμα της οθόνης το σκέφτηκες; Ή θα προβάλλεις στον τοίχο;
Σκεφτόμουνα τοιχο με καταλληλη φυσικα περιποίηση.

Οι περισσότεροι οικιακοί είναι DLP, κυρίως γιατί είναι γενικά φθηνότεροι. Απο τα 1.000€+ είναι μοιρασμένοι και στις 3.000€+ κυριαρχούν οι LCD (reflective ή transmissive).
*Αν όμως υπάρχει δυνατότητα εγκατάστασης απέναντι, παίρνεις καλύτερο DLP με λιγότερα (χωρίς laser), ή παίρνεις Epson LCD στα 1000 κάτι €. Αν φτάσεις στα χρήματα της OLED υπάρχουν και άλλες επιλογές.

Κατάλαβα, σε γενικές γραμμές θα πρέπει να δω διάφορους short throw στα λεφτα μιας OLED και μετά να αποφασίσω. Δεν με χαάει η oled απλα 55 inches ισως να ειναι λίγες...και μετα τις 55 η τιμές ξεφεύγουνε.

Ευχαριστώ πολύ Δημήτρη, θα περιμένω μήπως έχει και κάποιος άλλος να δώσει μια γνώμη σχετική.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.714
Δεν με χαάει η oled απλα 55 inches ισως να ειναι λίγες...και μετα τις 55 η τιμές ξεφεύγουνε.
Όχι απλά λίγες, ελάχιστες! :p
Αναλόγως απόστασης θέασης, απο 75" αρχίζουν οι σοβαρές ίντσες, γι' αυτό και προσωπικά αν έπαιρνα τιβί θα προτιμούσα LCD με λογική τιμή αντί για OLED κι ας έχει χειρότερη εικόνα.


Αλήθεια, απο τι απόσταση βλέπετε;
 

Μηνύματα
360
Reaction score
554
Επειδή είμαι σε φάση μετακόμισης και δεν έχω μετρήσει την απόσταση ακριβώς, νομίζω ότι είναι σχεδόν 3 μετρά.
 

Μηνύματα
304
Reaction score
248
Ιδανική εποχή να αγοράσεις τηλεόραση 70-75 ιντσών. Ακόμα και τα εισαγωγικά μοντέλα led των 1000 € θα παίζουν πολύ καλύτερα και με πιο πολλές δυνατότητες, (smart, apps, dvb-s, wifi,...), από τον οποιονδήποτε προβολέα. Στα 3 μέτρα μπορείς να πάρεις ακόμα και 60-65 ίντσες με λιγότερα χρήματα. Ο μόνος λόγος να πας σε προβολέα είναι για να βλέπεις > 90 - 100 ίντσες. Οι short throw κατά κανόνα έχουν «ξεπλυμένη» εικόνα, δηλαδή κακό μαύρο και η καλής ποιότητας προβολή γίνεται μόνο χωρίς φώτα.
 

Μηνύματα
8
Reaction score
2
Τον εχω τον συγκεκριμενο προτζεκτορα και ειμαι ιδιαιτερως ευχαριστημενος. Επειδη κανω μια ανακαινιση τον πουλαω αν ενδιαφερεσε.
 


Μηνύματα
8
Reaction score
2
Και φυσικα δεν γινοταν να μην πεταχτει και καποιος εξυπνος/χιουμοριστας

https://photos.app.goo.gl/nANtFbNWTnxQ7j7MA

συννημενες φωτογραφιες απο τον projector οταν ηταν στημενος (εμενα εξωτερικο) και τον καινουργιο που θα μπει μετα την ανακαινηση.
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.610
Μηνύματα
2.867.840
Members
37.939
Νεότερο μέλος
geo kok
Top