Lip sync audio - video delay

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Συμφορουμίτες τα φώτα σας

Υπάρχει κάποιος τρόπος ώστε να έχουμε άψογο συγχρονισμό στις ομιλίες?
υποτίθεται ότι μετά το hdmi 1.3 version με το που γίνει το handshake λέει το ένα device στο άλλο τι να κάνει.
ο sr7012 έχει την επιλογή auto lipsync και version hdmi 2.0b η κάρτα γραφικών rtx 2070 έχει hdmi 2.0b η tv hdmi 2.0. Το θέμα είναι ότι δεν βρίσκω αν το auto lipsync στις καινούριες tv είναι standard λόγο της έκδοσης hdmi ή πρέπει να υπάρχει σαν επιλογή.

σε κάθε περίπτωση υπάρχει κάποιο ''κόλπο'' για να το κάνουμε ακριβώς. Οκ με το μάτι και το αυτί υπολογίζω σε 2-3 διαφορετικές ταινίες που είδα ότι θέλει delay περίπου 140ms

και αυτό δεν το είχα παρατηρήσει πριν βάλω τους crown.

Τα καλώδια είναι audiquest pearl 2.0.

και κάτι άλλο σχετικά με τους crown. πριν τους βάλω, τις αποστάσεις ο marantz μου τις έβγαζε ακριβός στο εκατοστό. δλδ το center πχ στα 242. Χωρίς να το έχω μετακινήσει μετά τους τελικούς μου το βγάζει στα 283.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτά θα κάνουν τη διαφορά. :p:p
και έλεγα να μη δώσω μόνο 50 euro και να έπαιρνα τα diamond στα 1000€. ορίστε τα αποτελέσματα. :roflmao::roflmao::p:p

έλεγα μήπως υπάρχει κάποιος πιο professional τρόπος να γίνει με ακρίβεια.
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Professionally με το μάτι. Και για να μην παλεύεις συνεχώς, βρες χρυσή τομή που συνήθως είναι λίγο χαμηλότερα.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Professionally με το μάτι. Και για να μην παλεύεις συνεχώς, βρες χρυσή τομή που συνήθως είναι λίγο χαμηλότερα.
ναι νομίζω ο yamaha που είχα, είχε default 90ms και η tv στο menu της default έχει 80.
το auto lip sync το έχει συναντήσει κανείς σε tv?
 

Zizik

Chauncey Gardiner * tl;dr *
Super Moderator
Μηνύματα
42.407
Reaction score
74.713
Έχω την εντύπωση πως έχει νόημα μόνο όταν η αλυσίδα περιέχει περισσότερες απο 2 συσκευές, και συνήθως όταν υπάρχουν τελικοί.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Έχω την εντύπωση πως έχει νόημα μόνο όταν η αλυσίδα περιέχει περισσότερες απο 2 συσκευές, και συνήθως όταν υπάρχουν τελικοί.
πιστεύω η λέξη κλειδί είναι οι τελικοί. Μετά τους crown το παρατήρησα. Αλλά και πριν είχα τον adcom και δεν είχε πέσει στην αντίληψή μου κάποια καθυστέρηση.
 
Last edited:




ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.607
Μηνύματα
2.867.718
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top