Loudness war-Γιατι ακουω απο CD ή LP ή δικο μου αρχειο.



Μηνύματα
127
Reaction score
134
σορρυ @hawkwind78 , αλλα με πανκ μεγαλωσα (τοσο ως ειδος, οσο και ως υφος οπως και ως αποπση(attitude), αλλα και βεβαια περα απο το 'ειδος"..προς εξαφανιση?!) .. 🐒
Να φανταστώ ότι ήσουν κάπως έτσι στα άγρια χρόνια της πρώιμης νιώτης σου;

1610635235144.png


Πριν μετεξελιχθείς σε μαιμού...
ή μήπως ήσουν "μαϊμού πανκ" από τότε;
:lolsign:
 


Μηνύματα
90
Reaction score
20
Δεν ξέρω αν είναι καλό ή καλό το loudness war, αλλά τώρα στα 35 μου, μου φαίνονται ότι τα πιο παλιά κομμάτια μέχρι το 2010 περίπου έχουν καλύτερο ήχο από τα καινούρια και δεν ξέρω αν φταίει αυτό. Τα πολύ καινούρια ελληνικά ακόμα κι από Μίνος που είναι ιστορική εταιρεία, έχουν ένα ενοχλητικό ντουπ ντουπ. Όπως επίσης και κάποια remasters που έγιναν πριν μερικά χρόνια.
Για να μην πω που σιγά σιγά πάνε να τα κάνουν όλα lo-fi ειδικά μια συγκεκριμένη εταιρεία που είναι η μεγαλύτερη στην Ελλάδα, βγάζει όλο και περισσότερα κομμάτια με παραμόρφωση και χωρίς υψηλές, όπως επίσης και τα βινύλια που επανεκδίδει πρώτη φορά, ουδεμία σχέση έχουν με τον κρυστάλλινο ήχο cd της Sony στα 90s

Κάτι άλλο, ας πούμε κάνω κάποια δικά μου remasters από παλιά βινύλια, όχι τίποτα το ιδιαίτερο βέβαια και δεν είμαι και επαγγελματίας, απλά ερασιτεχνικά το κάνω, με adobe audition. Όταν αυξάνω το gain όλα καλά όταν όμως κάνω normalizing έχουν πολύ ενοχλητικό ντουπ ντουπ πάλι. Πολλοί μου λένε ότι έτσι πρέπει να είναι ο ήχος να έχει ντουπ ντουπ και όχι ήρεμος όπως τα πιο παλιά.
 

Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Θα ήταν ενδιαφέρον να μοιραστείς κάποια τμήματα από τα κομμάτια που λες για να ακούσουμε ακριβώς αυτό που θες να πεις.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
20
Πχ όπως έβαλα και στο άλλο thread οι νέες κυκλοφορίες έχουν αυτό το ντουπ ντουπ, τώρα μπάσο είναι ή drums δεν ξέρω ακριβώς ή συνδυασμός και των 2, ακούγεται πολύ βαρύ σε σχέση με παλιότερες κυκλοφορίες.


Και από τα ελληνικά hits, τα πιο πολλά κομμάτια είτε μπαλάντες είτε dance από συγκεκριμένη εταιρεία έχουν αυτή τη μουντάδα




Ακόμα και με τα airpods του iphone τα ακούω πολύ ενοχλητικά. Και με ασύρματα ακουστικά των 30 ευρώ και με πιο φθηνά. Μόνο αυτής της εταιρείας τα πιο πολλά και αρκετά ξένα καινούρια ακόμα και τις αντίστοιχες κυκλοφορίες βινυλίων. Μου έχει πει γνωστός μου που ασχολείται με mastering ότι τα κάνουν τώρα έτσι με πιο πολύ μπάσο γιατί ακόμα και balance του μπάσου με το treble κουράζει πολύ. Ενώ ότι με πιο πολύ μπάσο ακούγεται πιο σωστά,ξεκούραστα και ακούει ο κόσμος τα κομμάτια πολλές φορές,άρα περισσότερα views.
Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αν ακούω τα κομμάτια από άλλη πηγή πχ από την εφαρμογή spotify όταν είχα premium,ακούγεται πιο έντονα το μπάσο. Βασικά είναι και πρωτόκολλα από όσο μου έχουν πει, που χρησιμοποιεί η κάθε πλατφόρμα σχετικά με το loudness.
Τέλος κάποια τραπ, όχι ότι τα ακούσω αλλά δυο τρεις φορές που έχω ακούσει παραμορφώνουν ακόμα χειρότερα.
 
Last edited:

TGD

Μηνύματα
6.984
Reaction score
7.069
Δες το και στα fm. Σηκώνουν τα μπάσα για να ακούγεται από το κινητό, κι αν έχεις οτιδήποτε μεγαλύτερο από Τίβολι δεν παλεύεται...
 





Μηνύματα
12.828
Reaction score
10.048
Πχ όπως έβαλα και στο άλλο thread οι νέες κυκλοφορίες έχουν αυτό το ντουπ ντουπ, τώρα μπάσο είναι ή drums δεν ξέρω ακριβώς ή συνδυασμός και των 2, ακούγεται πολύ βαρύ σε σχέση με παλιότερες κυκλοφορίες.


Και από τα ελληνικά hits, τα πιο πολλά κομμάτια είτε μπαλάντες είτε dance από συγκεκριμένη εταιρεία έχουν αυτή τη μουντάδα




Ακόμα και με τα airpods του iphone τα ακούω πολύ ενοχλητικά. Και με ασύρματα ακουστικά των 30 ευρώ και με πιο φθηνά. Μόνο αυτής της εταιρείας τα πιο πολλά και αρκετά ξένα καινούρια ακόμα και τις αντίστοιχες κυκλοφορίες βινυλίων. Μου έχει πει γνωστός μου που ασχολείται με mastering ότι τα κάνουν τώρα έτσι με πιο πολύ μπάσο γιατί ακόμα και balance του μπάσου με το treble κουράζει πολύ. Ενώ ότι με πιο πολύ μπάσο ακούγεται πιο σωστά,ξεκούραστα και ακούει ο κόσμος τα κομμάτια πολλές φορές,άρα περισσότερα views.
Κάτι που μου έκανε εντύπωση είναι ότι αν ακούω τα κομμάτια από άλλη πηγή πχ από την εφαρμογή spotify όταν είχα premium,ακούγεται πιο έντονα το μπάσο. Βασικά είναι και πρωτόκολλα από όσο μου έχουν πει, που χρησιμοποιεί η κάθε πλατφόρμα σχετικά με το loudness.
Τέλος κάποια τραπ, όχι ότι τα ακούσω αλλά δυο τρεις φορές που έχω ακούσει παραμορφώνουν ακόμα χειρότερα.
Ο ήχος είναι κακός σε όλα τα βίντεο. Το μπάσο στη Βανδή δεν είναι της προκοπής. Taylor έβαλα στο spotify μήπως φταίει το YouTube, αλλά ακούγεται το ίδιο. Μουντός, πνιγμένος ήχος, κακό μπάσο.
Μακριά, υπάρχουν κι αλλού παραγωγές που κάνουν μουσική.
 

Μηνύματα
90
Reaction score
20
Τώρα καταλαβαίνω ότι από τη μία είναι πολύ πιθανό να τα κάνουν για να ακούγονται πιο μπάσα στα κινητά που γενικά δεν ακούγονται δυνατά τα μπάσα! Από την άλλη όμως φτιάχνουν έτσι και τα νέα βινύλια πχ της Taylor ή του Post Malone ή κάποια άλλα.
Και της Γαρμπή οι Ευαισθησίες το βινύλιο΄που βγήκε πρώτη φορά το 2022 έχει το μπάσο που έχει το κομμάτι της Βανδή κάπως. Καμία σχέση δηλαδή το βινύλιο δεν έχει καν αναλογικό ήχο, αλλά καμία σχέση και με το αρχικό mastering του cd του 1997 το οποίο είχε άψογο ήχο.
Από τη μία λένε άτομα του χώρου ότι οι χαμηλές δεν κουράζουν σε σχέση με το treble και ότι τους συμφέρει να βγαίνουν έτσι γιατί καθένας ακούει τα κομμάτια περισσότερες φορές, συνεπώς περισσότερα views. Επιπλέον το κάνουν επειδή βγαίνουν ακουστικά για να ρυθμίζεις το bass/treble.
Εμένα πάντως με κουράζουν οι πολλές χαμηλές ίσως είναι και θέμα ηλικίας, μετά τα 30 πολλοί ακούνε λιγότερες συχνότητες. Οτιδήποτε όμως πριν το 2010 το ακούω τώρα όπως το άκουγα στα 20 μου. Αν δεν έχει και loudness war ακόμα καλύτερα.
 
Last edited:

Μηνύματα
90
Reaction score
20
Κλασικό παράδειγμα normalizing στο normalizing και remaster στο remaster. Το μόνο θετικό είναι ότι στη Minos δεν χτύπαγαν τόσο άσχημα τα drums οπότε δεν υπάρχει παραμόρφωση στα remasters , απλά μια μουντάδα στο remaster του 2013 υπάρχει

Εδώ από συλλογή 90s ή από το αρχικό cd του 1988 (το οποίο ήταν και από τα πρώτα που έβγαλε η Minos σε format cd). Απλά δεν μπορώ να ξέρω αν είναι σίγουρα από το αρχικό cd ή από κάποια συλλογή 90s, γιατί επειδή είναι στα 5 πιο σπάνια της ελληνικής δισκογραφίας, τα έχω γραμμένα από παλιότερο δισκάδικο και μου έβαλαν όπως το είχαν στον υπολογιστή τους, ορισμένα κομμάτια από remastered, ορισμένα από το αρχικό cd αλλά με ήχο cd ευτυχώς.

Εδώ από συλλογή του 2000 remastered

Εδώ από συλλογή του 2013 remastered
Επίσης αν και δεν έχει σχέση με loudness war, αλλά το έχω παρατηρήσει σε πολλά, όσο τα κάνουν remastered με τα χρόνια κάνουν όλο και περισσότερο fade out
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.310
Μηνύματα
2.858.153
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top