Loudspeaker Measurements by Amir (ΑSR)

K

kimon

Guest
Ωραίος ο Αμίρ και ρέκτης! Οι μετρήσεις ηχείων που κάνει είναι πολύ πιο πληροφοριακές (από αυτές των ηλεκτρονικών) για τους ενδεχόμενους αγοραστές. Μάλιστα ξεμπρόστιασε και την Κλιπς, όταν σε κάποιο μικρό ηχείο της (λυπάμαι, αλλά δεν θυμάμαι το λίνκ, δεν είναι πολύ πρόσφατο) μέτρησε ελάχιστη αντίσταση 2,8 Ω, ενώ ο κατασκευαστής δήλωνε το ηχείο ως οκτάωμο, κάτι που σημαίνει ότι η αντίστασή του δεν πρέπει να πέφτει κάτω από (8-20%) 6,4 Ω!

Πάντως θέλει λίιγο διάβασμα ακόμη, για να "το έχει" εκατό τοις εκατό με τα ηχεία:

1614434052308.png


Δεν θα έπρεπε να απορεί για την αυξημένη (πάνω από 4%) παραμόρφωση δεύτερης αρμονικής
στους 13-14 χιλιόκυκλους. Οφείλεται στον έντονο συντονισμό του μεταλλικού θόλου στους 27-28 χιλιόκυκλους (ως και οι καμπύλες είναι πανομοιότυπες).
 

Σταύρος Λαγκαδιανός

Το αγοράκι με τα σπίρτα
Μηνύματα
8.231
Reaction score
27.025
ωχ, ωχ, ωχχχ...

"And flaws we have! Hard to know where to start." (!!!)

 


Ndis

Titika
Μηνύματα
1.867
Reaction score
4.640
Είπε και καλά λογια βρε!

....Is the 607 S2 the worse speaker I have heard? No. There is some good engineering in the driver. I hope some of that rubs off to whoever did the system design of the speaker.

Η βαριά κουβέντα πάντως είναι η παρακάτω!

...I don't mind throwing a filter or two at a speaker to make it sound good. But this design needs way more than that. You have to become a speaker designer, doing the work that the company was supposed to do. And that ain't right.
 



costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
Disappointing to see no attempt at directivity control with a waveguide.

Όταν τα λέω γω, σφυρίζουν αδιάφορα μερικοί μερικοί..

multiple resonances and poor directivity which result in "proper showroom" sound but nothing you would want to live with.

Ωστόσο, τα βοδγια τ'αγοραζουν:

The marketing material said they have sold one or two million 600 series speakers since inception.

Και μετά μου αναπτύσσουν θεωρίες εδώ μέσα στο φόρουμ για καλώδια.

Δε παιζ. Ξυν. Ξυριζ.
Φακ δη μάρσιανς.
Φακ χρεπομπιενταμπλεγιου.

Preference Rating
SCORE: 3.2
SCORE w/ sub: 5.3
1614434052308.png


Δεν θα έπρεπε να απορεί για την αυξημένη (πάνω από 4%) παραμόρφωση δεύτερης αρμονικής
Δες και κλαψε.

Έχετε ξαναδεί ποτέ παραμόρφωση πάνω από 100%;
Οχι; ε, δείτε το εν λόγω γουφερ:

Screenshot_20210321_092631_com.android.chrome.jpg


Και μη μου πείτε για το τουιτερ, γιατί χωρίς γουεϊβγκάιντ, θα ανεβάσω και τα σχεδιαγράμματα διασποράς, όπου έχει τρύπα ον αξις, και γωνία +-5° σε ολόκληρες οκτάβες.

ΓΤΠ.
 
Last edited:

loudobic

AVSite Member
Μηνύματα
939
Reaction score
295
Να σου πω και κάτι άλλο... τώρα έχουμε και πειστήρια, αλλά ηλικρινά ότι έχω ακούσει πάνω κατω απο αυτη την σειρά, είναι σαν να μου τα μεταφέρει ο Αμίρ τώρα γραπτώς... Τέλος πάντων...

Καλό ψάξιμο σε όλους....;)
 


Μηνύματα
12.854
Reaction score
10.072
Disappointing to see no attempt at directivity control with a waveguide.

Όταν τα λέω γω, σφυρίζουν αδιάφορα μερικοί μερικοί..

multiple resonances and poor directivity which result in "proper showroom" sound but nothing you would want to live with.

Ωστόσο, τα βοδγια τ'αγοραζουν:

The marketing material said they have sold one or two million 600 series speakers since inception.

Και μετά μου αναπτύσσουν θεωρίες εδώ μέσα στο φόρουμ για καλώδια.

Δε παιζ. Ξυν. Ξυριζ.
Φακ δη μάρσιανς.
Φακ χρεπομπιενταμπλεγιου.

Preference Rating
SCORE: 3.2
SCORE w/ sub: 5.3

Δες και κλαψε.

Έχετε ξαναδεί ποτέ παραμόρφωση πάνω από 100%;
Οχι; ε, δείτε το εν λόγω γουφερ:

View attachment 205441

Και μη μου πείτε για το τουιτερ, γιατί χωρίς γουεϊβγκάιντ, θα ανεβάσω και τα σχεδιαγράμματα διασποράς, όπου έχει τρύπα ον αξις, και γωνία +-5° σε ολόκληρες οκτάβες.

ΓΤΠ.
Δηλαδή αυτό είναι χειρότερο από το JBL 305 μου, του κατοστάρικου;
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Αυτές οι μετρησεις δεν δείχνουν την σχεδιαστική ανεπάρκεια της B&W. Προφανώς η συγκεκριμένη εταιρία μπορει να βγάλει ηχείο σε αυτό το κοστολόγιο και με αυτές τις μονάδες που να μετράει πολύ καλύτερα.

Αυτό που δείχνει, είναι πως η εταιρία εκτιμά πως ο τυπικός υποψήφιος πελάτης είναι γκαζμάς, και θα εντυπωσιαστεί από τα “υπεραναλυτικά” πρίμα στην σύντομη ακρόαση στο show room με τις φλοκάτες και θα ψωνίσει, νομίζοντας πως το διπλανό (σωστό) ηχείο δεν έχει “αέρα”.
Και μετά όταν το πάρει σπίτι του και αρχίσει το κόντρα ξύρισμα, άστον να αλλάζει καλώδια.

Ουσιαστικά λοιπόν η εταιρεία χλεύαζει τον κόσμο, όπως ακριβώς κάνει και η PMC στα οικιακά (θυμηθείτε τι είδαμε προ μηνών σε δικιά τους μέτρηση).
 


Μηνύματα
12.478
Reaction score
14.641
Disappointing to see no attempt at directivity control with a waveguide.

Όταν τα λέω γω, σφυρίζουν αδιάφορα μερικοί μερικοί..

multiple resonances and poor directivity which result in "proper showroom" sound but nothing you would want to live with.

Ωστόσο, τα βοδγια τ'αγοραζουν:

The marketing material said they have sold one or two million 600 series speakers since inception.

Και μετά μου αναπτύσσουν θεωρίες εδώ μέσα στο φόρουμ για καλώδια.

Δε παιζ. Ξυν. Ξυριζ.
Φακ δη μάρσιανς.
Φακ χρεπομπιενταμπλεγιου.

Preference Rating
SCORE: 3.2
SCORE w/ sub: 5.3

Δες και κλαψε.

Έχετε ξαναδεί ποτέ παραμόρφωση πάνω από 100%;
Οχι; ε, δείτε το εν λόγω γουφερ:

View attachment 205441

Και μη μου πείτε για το τουιτερ, γιατί χωρίς γουεϊβγκάιντ, θα ανεβάσω και τα σχεδιαγράμματα διασποράς, όπου έχει τρύπα ον αξις, και γωνία +-5° σε ολόκληρες οκτάβες.

ΓΤΠ.
Ναι , φυσικα ετσι ειναι τα πραγματα οπως τα λες. Επισης, ενδιαφερον, εχει να διαβασει καποιος και τα σχολια που ακολουθουν τις μετρησεις του Amir και που ενισχυουν αυτα που λες αλλα δινουν και αλλη χειροτερη διασταση στο ολο θεμα (για πολυ περισσοτερα ευυποληπτα ηχιεα που διαλεγουν ακριβως τον ιδιο δρομο) . Διαβαζοντας τα , βεβαια παρατηρει κανεις οτι πολλες εταιριες ακολουθουν αυτη τη λογικη στο frequency response ( και ακριβοτερα μοντελα τους). Αυτο ειχα παρατηρησει και εγω παλια και σου το ειχα αναφερει καπου (ακομη και σε καλα ακουστικα).

Για να κανω το δικηγορο του διαβολου και να σου ταραξω λιγο τα νευρα , περισσοτερο για να αναγκαστεις να μου (μας) εξηγησεις καποια πραγματα, θελω να ρωτησω γιατι πιστευεις το κανουν αυτο και μαλιστα ολοι με το ιδιο πανω κατω freq. response (εαν εξαιρεσουμε την "τρυπα" στο directivity που καποιοι την εχουν και ακποιοι οχι).

Απο παλια που το εχω παρατηρησει , στην αρχη ειπα το κανουν επιτηδες (δεν ειναι επειδη ειναι ασχετοι, μη λεμε τωρα ...κατι αλλο συμβαινει) για να εχουν να σου πουλησουν το παραπανω μοντελο σαν κατι καλυτερο , οπως κανουν στα μοντελα τους αρκετες αυτοκινητοβιομηχανιες. Μετα ειδα το τονισμα εκει στ 4.5 ΚΗΖ και πανω , παλι ειχα πει ενταξει το κανουν γιατι ειναι και το μεγαλο hearing loss (δικο τους ή to target ηλικιας των πελατων τους και να δωσουν αυτη τη ψευτικη αισθηση λεπτομερειας)

Αλλα αυτο που δε καταλαβαινω με τιποτε ειναι η επιλογη πολλων "διασημων" εταιριων του home hifi (προσεξε το και ακριβων μοντελων μεχρι και ακουστικων οπως σου ειχα ειπα) στο να ειναι λιγα εως αρκετα db κατω στους 1.5-2 εως και 3.5 KHz. Αυτο δε μου κανει νοημα αλλα δεν εχω και γνωσεις να σκεφτω γιατι μπορει τοσοι να το κανουν. Τι μπορει να συμβαινει τεχνικα, απλο λαθος στη σχεδιαση κροσοβερ ?

Παντως εχω παρατηρησει οτι οποτε συμβαινει και προσεξεις το impedance curve τους εκει ακριβως ειναι που κανει hump. Αυτο "φερνει" καπως την κατασταση ? (εαν ιδιως εχεις λαμπες) ή επισης καπου διαβασα να λενε α) εκει ειναι το SBIR της αποστασης των αυτιων μας ( στα ποσα Ηζ ειναι ?) και ετσι κι αλλιως δε τη πολυκαταλαβαινεις τη βυθιση. Αλλου παλι ειχα διαβασει οτι εκει ειναι και οι πλαινες ανακλασεις και αφου οι περισσοτεροι δεν εχουν treatment ερχεται μια η αλλη (τονικα μονο). Ισχυει τιποτε απο αυτα σαν να σου κανει λογικη ? Μην απαντησεις οτι δεν επρεπε να σχεδιαζουν ετσι αλλα σωστα. ΟΚ , αλλα θελω να κανεις μια προσπαθεια προσεγγισης στο ¨λαθος" για να καταλαβουμε πως μπορει να σκεφτονται. (δεν εχεις υποχρεωση βεβαια να μπεις στη σκεψη του "λαθους" ) αλλα θα ηταν εκπαιδευτικο για να καταλαβουμε σε βαθος αυτους που κανουν τετοιες επιλογες. (καθαρα απο περιεργεια).
 

Μηνύματα
12.478
Reaction score
14.641
Αυτές οι μετρησεις δεν δείχνουν την σχεδιαστική ανεπάρκεια της B&W. Προφανώς η συγκεκριμένη εταιρία μπορει να βγάλει ηχείο σε αυτό το κοστολόγιο και με αυτές τις μονάδες που να μετράει πολύ καλύτερα.

Αυτό που δείχνει, είναι πως η εταιρία εκτιμά πως ο τυπικός υποψήφιος πελάτης είναι γκαζμάς, και θα εντυπωσιαστεί από τα “υπεραναλυτικά” πρίμα στην σύντομη ακρόαση στο show room με τις φλοκάτες και θα ψωνίσει, νομίζοντας πως το διπλανό (σωστό) ηχείο δεν έχει “αέρα”.
Και μετά όταν το πάρει σπίτι του και αρχίσει το κόντρα ξύρισμα, άστον να αλλάζει καλώδια.

Ουσιαστικά λοιπόν η εταιρεία χλεύαζει τον κόσμο, όπως ακριβώς κάνει και η PMC στα οικιακά (θυμηθείτε τι είδαμε προ μηνών σε δικιά τους μέτρηση).
Ετσι ακριβως ειναι τα πραγματα, αλλα δες και το ποστ μου παρακατω μηπως με τις γνωσεις σου και εσυ βρεις καποια λογικη σε αυτα που εχω διαβασει και μηπως το κανουν και για αυτους τους λογους (ή τουλαχιστον επιπροσθετα το δικαιολογουν στον εαυτο τους και για αυτους τους λογους).
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.392
Reaction score
125.538
γιατι πιστευεις το κανουν αυτο
Γιατί αυτό πουλάει, δουλειά κάνουν οι άνθρωποι, το κέρδος τους ενδιαφέρει κι όχι να κάνουν σωστά ηχεία.

Η σωστή ερώτηση είναι γιατί πουλάει αυτό.

Η απάντηση είναι γιατί ο κόσμος είναι γιδγια όρθια.

Οι χαλιενταδες ακούνε στις εκθέσεις καμπανάκια και αυτή η απόκριση τα βγάζει στη φόρα αυτά, δίνοντας την ψευδή εντύπωση αυξημένης ανάλυσης, ιδίως σε κουρασμένα αυτια από τη φασαρία σε εκθεσιακούς χώρους που πας από δωμάτιο σε δωμάτιο και είσαι πρακτικά κουφός, αλλά δε θες να το παραδεχτείς.

Οι απλοί καθημερινοί άνθρωποι που δε γνωρίζουν το χάλι ενδ, όταν παν να πάρουν ηχεία ή θα ακούσουν σε ένα μαγαζί 3-4 ηχεία δίπλα δίπλα, και θα εντυπωσιαστουν και πάλι από τα πρίμα του γαμιδιού, ή θα διαβάσουν περιοδικά όπου θα δουν υψηλές βαθμολογίες γιατί το μάρκετινγκ της χρεπομπιενταμπλεγιου ξέρει να κινείται, ή θα εμπιστευτεί κάποιον πωλητή ο οποίος θα επιμείνει για χρεπομπιενταμπλεγιου γιατί έχει αυξημένο κέρδος γιατί η χρεπομπιενταμπλεγιου ξέρει να κινείται.

Είναι ηχεία φτιαγμένα να εντυπωσιάζουν γίδγια, για να πουλάνε πολύ.

Οι εκπαιδευμένοι ακροατές στον πλανήτη ολόκληρο έχουν μηδενική αγοραστική δύναμη για την Μπιενταμπλεγιου και δεν αποτελούν κοινό στόχο για αυτήν.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.477
Αλλα αυτο που δε καταλαβαινω με τιποτε ειναι η επιλογη πολλων "διασημων" εταιριων του home hifi (προσεξε το και ακριβων μοντελων μεχρι και ακουστικων οπως σου ειχα ειπα) στο να ειναι λιγα εως αρκετα db κατω στους 1.5-2 εως και 3.5 KHz. Αυτο δε μου κανει νοημα αλλα δεν εχω και γνωσεις να σκεφτω γιατι μπορει τοσοι να το κανουν
Λέγεται BBC dip. Δεν είναι τυχαίο. Δες τι γράφει ο Linkwitz.
 

Μηνύματα
12.478
Reaction score
14.641
Γιατί αυτό πουλάει, δουλειά κάνουν οι άνθρωποι, το κέρδος τους ενδιαφέρει κι όχι να κάνουν σωστά ηχεία.

Η σωστή ερώτηση είναι γιατί πουλάει αυτό.

Η απάντηση είναι γιατί ο κόσμος είναι γιδγια όρθια.

Οι χαλιενταδες ακούνε στις εκθέσεις καμπανάκια και αυτή η απόκριση τα βγάζει στη φόρα αυτά, δίνοντας την ψευδή εντύπωση αυξημένης ανάλυσης, ιδίως σε κουρασμένα αυτια από τη φασαρία σε εκθεσιακούς χώρους που πας από δωμάτιο σε δωμάτιο και είσαι πρακτικά κουφός, αλλά δε θες να το παραδεχτείς.

Οι απλοί καθημερινοί άνθρωποι που δε γνωρίζουν το χάλι ενδ, όταν παν να πάρουν ηχεία ή θα ακούσουν σε ένα μαγαζί 3-4 ηχεία δίπλα δίπλα, και θα εντυπωσιαστουν και πάλι από τα πρίμα του γαμιδιού, ή θα διαβάσουν περιοδικά όπου θα δουν υψηλές βαθμολογίες γιατί το μάρκετινγκ της χρεπομπιενταμπλεγιου ξέρει να κινείται, ή θα εμπιστευτεί κάποιον πωλητή ο οποίος θα επιμείνει για χρεπομπιενταμπλεγιου γιατί έχει αυξημένο κέρδος γιατί η χρεπομπιενταμπλεγιου ξέρει να κινείται.

Είναι ηχεία φτιαγμένα να εντυπωσιάζουν γίδγια, για να πουλάνε πολύ.

Οι εκπαιδευμένοι ακροατές στον πλανήτη ολόκληρο έχουν μηδενική αγοραστική δύναμη για την Μπιενταμπλεγιου και δεν αποτελούν κοινό στόχο για αυτήν.
Μαλιστα. Κουφο, παντως, αγοραζει κοσμος μονο απο εκθεσεις ... μα το κανουν και ακριβοτερα και δηθεν ακλυτερα μοντελα και απο αλλες μαρκες οπως βλεπεις απο τα σχολια στου Αμιρ , αναφερει και ο ντιμιφουτ αλλα το εχω παρατηρησει και εγω που μου ασχετος εδω και πολλα χρονια ...(οχι τωρα, απορω που σας κανει ολους εκπληξη)
Λέγεται BBC dip. Δεν είναι τυχαίο. Δες τι γράφει ο Linkwitz.
Ναι στα ποσα Ηζ ειναι ?
 


Μηνύματα
1.668
Reaction score
1.504
Bασικα, υπαρχει μια καμπυλη αναφορας απο τη harman, βασισμενη σε ψυχοακουστικες μελετες της εταιριας.
Που η harman θεωρει βασει των μελετων οτι ειναι η καλυτεροτερη. Δηλαδη αυτη που είναι πιο ευπεπτη στο συνολο οσων πηραν μερος στις μελετες. Για καποιο λογο, πολυς κόσμος εχει αρχισει και προσπαθει να την επιβαλει σαν αβατο. Καθαρα για λογους ισχυρογνωμοσυνης ας μου επιτραπει.
Το φλατ ειναι αντικειμενικα το σωστο(?). Και δεν το εφαρμοζει κανενας. Παραμονο κατι ταλιμπαν στουντιαδες. Οσοι επιδιωκουν τη harman πρεπει να εχουν κατα νου οτι ηδη βεβηλωνουν το "ασπιλο". Αλλοι το βεβηλωνουν αλλιως. Ειναι τι προτιμαει ο καθενας. Μην το ξεχναμε αυτο.
 

Μηνύματα
12.478
Reaction score
14.641
Εκεί που λες
Α, ενταξει γιατι που να διαβαζω και τι θα καταλαβω, δεν ειμαι για τετοια πια , no time, no διαθεση , nο χαιφιντελιστας. (μουσικοφιλος)
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.603
Μηνύματα
2.867.544
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top