Loudspeakers & room digital correction

Μηνύματα
122
Reaction score
63
INFO/....
Free Trial convolution φιλτρα μετα απο μετρηση των ηχειων και του χωρου.
Player - HQplayer.
Δυστυχως απο Audirvana το VST Butterfly κοστιζει ! (500€)
https://www.homeaudiofidelity.com/english/technology/

Το αποτελεσμα του ανωτερο του dirac που δοκιμασα για καποιο διαστημα και του Sonarwork που
εχω εγκατεστημενο .
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Μπορείς να παρουσιάσεις το θέμα σου λίγο πιο αναλυτικά; Ειναι ενδιαφέρον!
Καλά τα λινκς, αλλα πες και μια κουβέντα. Ποια ειναι τα πλεονεκτήματα των συγκεκριμένων σοφτγουερ;
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Το μονο που μπορω να πω ειναι οτι δεν χρειαζεται πλεον να ασχοληθω με τον χωρο μου ...
Οποιος εχει την δυνατοτητα μετρησεων μπορει αμεσα να δοκιμασει.

Αργοτερα θα βαλω καποιες πληροφοριες για την διαδικασια της μετρησης.. στοχευση, μετακινηση του μικροφωνου και ρυθμιση του REW .
 

Gojakla

Αρχαιολάγνος πιουριτανίστας
Μηνύματα
5.250
Reaction score
7.491
Απο τη στιγμη που εχεις τις μετρησεις και εχεις εντοπισει τα προβληματα πες μας με ποιον τροπο προχωρας.

Κανε μας ενα μικρο walkthrough.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.378
Reaction score
79.478
Και γω γουστάρω software αλλά μην υποτιμάτε την σημασία της παθητικής διόρθωσης χωρου.

Να δούμε μετρησεις, καλά λέει ο @Gojakla
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Απο τη στιγμη που εχεις τις μετρησεις και εχεις εντοπισει τα προβληματα πες μας με ποιον τροπο προχωρας.

Κανε μας ενα μικρο walkthrough.

Απο την στιγμη που εχεις κανει τις μετρησεις απλα τις στελνεις .
Ο Thierry δημιουργει τα φιλτρα και τα εφαρμοζει σε καποιο trak που εχεις επιλεξει.
Σου επιστρεφει 2 track
Ενα με crosstalk και ενα χωρις.
Μπορεις να ακουσεις μετα το αγαπημενο σου track και να το συγκρινεις με τα δυο διορθωμενα. Εαν σ ευχαριστει προχωρας στην αγορα των φιλτρων.
Εαν θυμαμαι καλα ειναι 130€ χωρις crosstalk και 160€ με crosstalk.

Με crosstalk ειναι 4 impulse response φιλτρα, χωρις crosstalk ειναι 2 φιλτρα.
Απαιτειται αναλογο player που να περιεχει convolution engine. Πχ για mac τον HQPlayer, ή καποιο Reverb VST Plugin...... Πχ SR2 εαν χρησιμοποιεις audirvana.

Και γω γουστάρω software αλλά μην υποτιμάτε την σημασία της παθητικής διόρθωσης χωρου.

Να δούμε μετρησεις, καλά λέει ο @Gojakla
Δημητρη
When possible it is always better to have a good room passive treatment because active correction can't correct a too high RT60 for instance

Στον δικο μου χωρο (προβληματικο χωρο) που συζητησαμε πριν καποιους μηνες εγινε πλεον εφικτο να ακουω ευχαριστα μουσικη για ωρες.
Hθελα να κανω μια επεμβαση στο χωρο με caruso iso bond αλλα πλεον δεν το κρινω απαραιτητο.

Θα βαλω σε λιγο καποιες οδηγιες για την μετρηση για οποιον εχει τον χρονο να δοκιμασει ..
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ρυθμισεις στο REW .
Επιλογη
Use acoustic time reference.

Screen Shot 2017-10-28 at 17.50.55.png


Μετρηση απο την καθε θεση και των 2 ηχειων.
Ενα καθε φορα.

Μετρηση LEFT .. Use acoustic time reference LEFT
Screen Shot 2017-10-28 at 19.00.37.png


Μετρηση RIGHT .. Use acoustic time reference RIGHT
Screen Shot 2017-10-28 at 19.02.26.png

[DOUBLEPOST=1509207345][/DOUBLEPOST]Στοχευση μικροφωνου στο κεντρο των 2 ηχειων σε ολες τις μετρησεις.
Πρωτη μετρηση απο το σημειο ακροασης
Μικροφωνο στο υψος του αυτιου/
Χρηση τριποδα για το μικροφωνο/

1 μετρηση Left ονομα L1
1 μετρηση Right ονομα R1
Και ΜΟΝΟ γι αυτη την θεση μια BOTH ονομα L+R

Ακολουθουν 8 μετρησεις με ονοματα L2-L9 και R2-R9
Μετακινηση μικροφωνου στην επομενη θεση και μετρηση καθε ηχειου ξεχωριστα χωρις να αλλαξει η στοχευση
Οι μετακινησεις να μην ξεπερνουν την ακτινα 1 μετρου απο το σημειο ακροασης.

Μπορει να γινει και καθετη μετατοπιση μικροφωνου +-30εκ απο το υψος του αυτιου.

Measure1.jpg
 
Last edited:

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Στις μετρησεις να μην μετακινηθουν επιπλα και να μην καλυφθουν οι πρωτες ανακλασεις .. πχ του πατωματος κλπ/
[DOUBLEPOST=1509208052][/DOUBLEPOST]Μετρηση ακριβως της αποστασης D και L
Measure2.jpg



Στην αποστολη των αρχειων [email protected]
Μην ξεχασετε να γραψετε dimensions D & L !! και φυσικα ενα link με το track που θα γινει η εφαρμογη των φιλτρων.


ΥΓ Ειναι περιπου 30mb το καθε καναλι. Εγω εστειλα 2 αρχεια REW (ανα καναλι)
[DOUBLEPOST=1509208333][/DOUBLEPOST]Αναμενουμε την φατσομετρηση....
I am working on an improved version for the crosstalk reduction but it is only in testing phase for the moment. If the tests are positive I will offer it as an option.

Head1.jpg


Head2.jpg

[DOUBLEPOST=1509208462][/DOUBLEPOST]Και τελος για multi ... χρειαζεται περισσοτερες πληροφοριες για τιμη ...

Αctive filtering for multi ways system I need to know a little bit more (number of ways, type of interface, channels mapping, etc..)
 

dapost

Rehdeko & Harbeth lover
Μηνύματα
4.798
Reaction score
11.041
Τωρα μαλιστα, μας τα εγραψες αναλυτικα.

Να ρωτησω, το target curve, το επιλεγει ο κυριος; Αν θελησουμε αλλαγη πληρωνουμε ενα μικρο ποσο απο οτι διαβασα στη σελιδα του, σωστα;
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Ναι υπαρχει η μικρη χρεωση εαν κανεις νεα μετρηση.

Διορθωσεις στην υπαρχουσα και δημιουργια νεας custom καμπυλης....δωρεαν.
Εγω επαναλαβα την μετρηση γιατι ειχα την ρυθμιση στα ενεργα -4dB στα LF και -3dB στα HF.
Ο ιδιος μου προτεινε να επιστρεψω τις ρυθμισεις στο CAL και να ξαναμετρησω (χωρις χρεωση)
Δεν εστειλα custom καμπυλη ... ειμαι ικανοποιημενος.
Σκεφτομαι και μια τριτη μετρηση ωστε να αυξησω το Sweep Lenght απο 128k στα 256k. Αλλα δεν τον ρωτησα εαν υπαρξει βελτιωση .
Ηδη ηταν πολλες οι ερωτησεις μου και απαντηθηκαν ολες με καθυστερηση λεπτων και ωρων.
ΕΙναι προθυμος να εξυπηρετησει.

Εαν προχωρησεις, και ρωτησεις για το Sweep Lenght στειλε μου pm την απαντηση !
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Παρασκευη απογευμα νεα μετρηση με 256k
+ 4dB στα LF και +3dB στα HF να ερθουν τα ενεργα στο CAL setup.

μετρηση.jpg

[DOUBLEPOST=1510526961][/DOUBLEPOST]Στο email και η μετρηση μου ... για να δοκιμασω την beta version.
Head.jpg

[DOUBLEPOST=1510527153][/DOUBLEPOST]Σημερα το πρωι παρελαβα τα φιλτρα ..
Με μπλε χρωμα εινα η μετρηση που την ανεβασα 11dB στο γραφημα για να φανει η διορθωση
Καναλι L + καναλι LR
Καναλι L + LR.jpg

[DOUBLEPOST=1510527234][/DOUBLEPOST]Με μπλε χρωμα εινα η μετρηση που την ανεβασα 11dB στο γραφημα για να φανει η διορθωση
Καναλι R + καναλι RL

Καναλι R + RL.jpg

[DOUBLEPOST=1510527490][/DOUBLEPOST]Τα φιλτρα μπηκαν στην θεση τους ....
HqPlayer.jpg
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
MONO οι Διορθωσεις ..
Διορθωσεις.jpg

[DOUBLEPOST=1510528223][/DOUBLEPOST]Χ-over του ηχειου ειναι 2.5KHz

Το Audirvana με vst SIR2 δυστυχως υστερει .
HQPlayer μεχρι στιγμης ο νικητης στην διαχειριση των φιλτρων.

Ερωτηση στα παιδια που εχουν γνωσεις.
Καταλαβαινω την διορθωση στις συχνοτητες (πιστευω)
Μπορει καποιος να μου εξηγησει που βοηθανε τα RL και LR ?
Ευχαριστω !


ΥΓ απλα ΕΝΘΟΥΣΙΑΣΜΕΝΟΣ !
 

zakman35

Επαγγελματίας
Μηνύματα
1.985
Reaction score
4.008

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Διαβαζοντας το topik του REW θυμηθηκα να ενημερωσω οτι ο Γαλλος προχωρησε σε δημιουργια φιλτρων τυπου BACCH-sp system.
Βεβαια απαιτει Binaural μικροφωνο με κοστος 200€+ .
Δεν γνωριζω ακομη την χρεωση αλλα διαβαζω πολυ καλα σχολια απο αυτους που δοκιμασαν.

Εαν υπαρχει καποιος που δοκιμασε κ εμεινε ευχαριστημενος απο την βασικη και την Head ας μου στειλει μηνυμα μηπως προχωρησουμε στο BACCH-sp system.
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Νεα μετρηση με impulse για τις αποστασεις = 39€
αν και χρησιμοποιηθηκε η ιδια θεση και αποσταση ηχειων.
Πλεον η διαφορα ηταν στις αποστασεις που κατεγραψε το impluse. Οι διαφορες ηταν 10 και 15 εκατοστα.

Το αποτελεσμα ανωτερο. Ειδικα στα φιλτρα με μετρηση του κεφαλιου η σκηνη ανοιγει περισσοτερο και "κλειδωνει" μπροστα σου.
Η στροφη το κεφαλιου δεξια ή αριστερα δεν επηρεαζει την σκηνη. Μονο η μετακινηση του κεφαλιου δεξια-αριστερα μετακινει και την σκηνη !!

Απιθανος !!

Dirac? Φαγαμε τα νιατα μας στις μετρησεις !


MeasureSetup.jpg
 



Μηνύματα
5.283
Reaction score
6.429
Να πω και εγω τη χαζομαρα μου...
Οι διαστασεις των κεφαλιων απο ανθρωπο σε ανθρωπο τι αποκλισεις μπορει να εχουν? αν ειναι τοσο σημαντικες αυτο σημαινει οτι αλλος θα ακουει χειροτερα , αλλα ποσο, ειδικα σε σχεση με ενα αλλο συστημα ισοσταθμισης που δε λαμβανει υποψην κατι τετοιο?
Ειναι δηλαδη μονοθεσιο το αγωνιστικο, ρυθμισμενο μονο για εναν?

Oποτε ως ''φωσκολικος'' μηπως τελικα μπορει ηδη να ληφθει στους αλγοριθμους ενα μοντελο ανθρωπινου κεφαλιου γιατι αυτο νομιζω κανει τη διαφορα...(εαν ηδη δεν ισχυει κατι τετοιο και οι μετρησεις καθε κεφαλιου ξεχωριστα ειναι καθαρα θεμα εντυπωσιασμου..).:cautious:
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.753
Members
37.937
Νεότερο μέλος
Hdch
Top