Loudspeakers & room digital correction

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Κανένα upmix δεν είναι τόσο καλό οπως της Auro και της Dolby.
Δεν ξέρω τι κανει το Tidal απο upmixing, αν κανει, και δεν ενδιαφέρομαι να μάθω.

Σε καμία περίπτωση δεν εχουν την τεχνογνωσία και την υποδομή της Dolby και Auro για να αναπτύξουν τετοια software.

Παιζουμε τα δικάναλα απο την πηγή ως δικάναλα, και βάζουμε τον AV να κάνει το upmix.
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Κανένα upmix δεν είναι τόσο καλό οπως της Auro και της Dolby.
Δεν ξέρω τι κανει το Tidal απο upmixing, αν κανει, και δεν ενδιαφέρομαι να μάθω.

Σε καμία περίπτωση δεν εχουν την τεχνογνωσία και την υποδομή της Dolby και Auro για να αναπτύξουν τετοια software.

Παιζουμε τα δικάναλα απο την πηγή ως δικάναλα, και βάζουμε τον AV να κάνει το upmix.
Αυτό για τα δικάναλες παραγωγές.
Δεν συζητάμε τόση ώρα για τις παραγωγές άτμος που ανεβάζει το τιντάλ οι οποίες είναι ορίτζιναλ άτμος από την dolby ή εγώ μπερδεύτηκα? :D
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.359
Reaction score
79.407
Αυτό για τα δικάναλες παραγωγές.
Δεν συζητάμε τόση ώρα για τις παραγωγές άτμος που ανεβάζει το τιντάλ οι οποίες είναι ορίτζιναλ άτμος από την dolby ή εγώ μπερδεύτηκα? :D
Αυτες δεν χρειάζονται upmix. Είναι Atmos. Μπερδεύτηκες.
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Το τινταλ δε κάνει απμιξ βρε τρελοκομείο...

Θύελλα εν τω κρανίο..
και γιατί δεν το λες απ την αρχή ωρέ και ψαχνόμαστε τσάμπα :laugh: :smg:
 


daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.841
Reaction score
77.421
Αυτό για τα δικάναλες παραγωγές.
Δεν συζητάμε τόση ώρα για τις παραγωγές άτμος που ανεβάζει το τιντάλ οι οποίες είναι ορίτζιναλ άτμος από την dolby ή εγώ μπερδεύτηκα? :D
αν σε μπέρδεψα...σόρρυ...εγώ την έκανα τη μλκία...παρακολουθούσα από το κινητό και δεν κατάλαβα ότι είχε μέτρικ ο νταποστ....

Υ.Γ. στις 2κάναλες αναφερόμουν
 

Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Αυτες δεν χρειάζονται upmix. Είναι Atmos. Μπερδεύτηκες.
Είχα την εντύπωση από αυτά που διάβασα νωρίτερα ότι ρωτούσαν τα παιδιά για τα άτμος που έχει αρχίζει και στριμάρει το τιντάλ αν είναι καλύτερο το upmix του τιντάλ ή του av. Η απάντηση μου ήταν με τη λογική ότι αφού το τιντάλ δεν κάνει upmixing και είναι ορίτζιναλ άτμος παραγωγή αφού υποστηρίζει ο av θα κλειδώσει στο άτμος μόνος του. Χειροκίνητα μπορείς να κάνεις εσύ upmix σε ότι φορμάτ θέλεις από αυτά που διαθέτει ο επεξεργαστής σου.

υ.σ. Δεν μου απάντησες πιο πίσω σε άλλο ερώτημα βασικό για εμένα της α΄δημοτικού :tongue:
αν σε μπέρδεψα...σόρρυ...εγώ την έκανα τη μλκία...παρακολουθούσα από το κινητό και δεν κατάλαβα ότι είχε μέτρικ ο νταποστ....

Υ.Γ. στις 2κάναλες αναφερόμουν
Τώρα με μπέρδεψες εσύ , μπερδεύτηκα εγώ , σημασία έχει ότι συνεννοηθήκαμε .
Περνάει και η ώρα ευχάριστα:)
 


Μηνύματα
3.768
Reaction score
6.740
Να κάνω τώρα μία χαζή ερώτηση.
Όταν η συσκευή που αναπαράγει σαν πηγή την ταινία ή το μουσικό θέμα στον πολυκάναλο δεν έχει δυνατότητα passtrough για να αναλάβει ο av τα υπόλοιπα και σου δίνει υποχρεωτικά δύο επιλογές . Surround 7.1 ή dolby atmos.
Αν είναι πχ DTS το θέμα τι επιλέγεις για αναπαραγωγή πιο πιστά στην ηχογράφηση;
Αν είναι το θέμα dolby atmos και επιλέξεις στην πηγή αυτό το format μετά τι κάνει ο επεξεργαστής του av που δεν κλειδώνει αυτόματα και σε όλες τις εναλλαγές φορμάτ παίζει κάτι άλλο συν dolby atmos αλλά και σε επιλογή dolby atmos σκέτη παίζει σωστά αυτό που πρέπει ή είναι σαν γίνεται επεξεργασία στην επεξεργασία;

Κατάλαβε κανείς τι θέλω να πω;:lolsign:
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
αν δεν εχετε auro3d upmix καλυτερα να ακουτε δικαναλα.....
......δυστυχως η dolby - dts ακομα δεν εχει καταφερει να κραταει το στερεοφωνικο σημα ως εχει και να μπορει να το επεκτεινει σε ενα 2D -3D αποτελεσμα ......
 


Μηνύματα
122
Reaction score
63
Μου ζητησε τις μετρησεις και τις επεστρεψε (χρονικα?) διορθωμενες για να εχω καλυτερο αποτελεσμα.
Τελικα δεν καταλαβα διαφορα μεταξυ τους. Δεν πως μπορω την λυση για Α/Β τεστ μεταξυ των δυο.
Δεν υπαρχει και sub:gotcha: οποτε .....αναμενω τον Δημητρη. :welcome:


Μετρηση απο θεση ακροασης L και R για χρηση του Room Shaper
Left.jpg Right.jpg

Διορθωμενα L και R για χρηση του Room Shaper
Left_Room_Shaper.jpg Right_Room_Shaper.jpg
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
ξαναχτυπά ο Γάλλος...
Room Shape/xTalk/ και ερχεται το Soundstage_Shaper.
Θέλει ησυχία στο tuning αλλα το αποτελεσμα φοβερο. Lock τα οργανα στην σκηνη στεγνα και ευδιακριτα σε ολο το πλατος.

Plugin
Screenshot 2021-04-29 at 8.27.02 PM.png


Config
Screenshot 2021-04-29 at 8.31.52 PM.png



Να με κι εγω
Screenshot 2021-04-29 at 8.37.51 PM.png

Beta ...
 

Μηνύματα
122
Reaction score
63
Τεστ τα νεα immersive filters


Downolad τα αναλογα αρχεια συμφωνα με την γωνια των ηχειων σας.
Συγκρινετε ..
Original με
Center
Crosstalk
τα νεα immersive filters

 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.599
Μηνύματα
2.865.544
Members
37.933
Νεότερο μέλος
alkapsal
Top