Luxman PD 171A

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Είπα να γράψω πέντε γραμμές για ένα πικαπ που δεν έχει πολυπαίξει στη χώρα μας.

Είναι το Luxman PD171 / 171A.

Δεν παράγεται πια επειδή η εταιρεία κατάλαβε ότι το περιθώριο κέρδους ήταν μηδαμινό, όποτε έριξαν το βάρος στο μικρότερο μοντέλο το 151.

Παρόλα αυτά, βρίσκονται μεταχειρισμένα κομμάτια σε λογικές για την κατηγορία τιμές.

Πρόκειται για ένα βαρύ πικάπ με ιμάντα . Το πρώτο μοντέλο έχει στάνταρ βραχίονα βασισμένο στον Jelco 250.

Το επόμενο μοντέλο PD171 A είναι ίδιο, με τη διαφορά ότι δεν έρχεται με βραχίονα αλλά δέχεται διάφορους τύπους από SME , JELCO, Linn κλπ.

Οπότε στην πρώτη εκδοση , η μόνη αναβάθμιση είναι καλύτερος βραχίονας Jelco η που να ταιριάζει σε τρύπα για Jelco. Στο δικό μου η πενταπολική DIN έξοδος του βραχίονα φεύγει balanced XLR στο phono stage και η γραμμή φτάνει balanced μέχρι τον τελικό. Άκρα του τάφου σιωπή άμα δεν παίζει δίσκος,

Προφανώς ο βραχίονας δέχεται τυποποιημένο headshell έτσι ώστε η αλλαγή κεφαλής είναι εύκολη δουλειά, μόνο τα βάρη ξαναρυθμίζεις.

Έχει ένα πολύ βαρύ ακρυλικό καπάκι , μεντεσέδες με κάμες , στροβοσκόπιο και ρυθμιζόμενη ταχύτητα στις 33/45 στροφές με ανεξάρτητα τριμεράκια.

Στο δικό μου πικάπ χρησιμοποιώ ZYX 100 ultimate, και Denon 103R.

Έχω ένα δισκάκι του Feickert και την εφαρμογή στο κινητό που μετράει ακρίβεια και σταθερότητα ταχύτητας.
Το Luxman μετράει καλύτερα από τα προηγούμενα πικάπ μου, ήτοι Gyrodeck με RB700 , Bauer Audio DPS με βραχίονα Bauer unipivot και Technics sl1200 R. Το BL91 δεν το είχα μετρήσει αλλά τελικά ήταν μια κατηγορία κάτω από ήχο, παρόλη τη νοσταλγία που έφερνε μαζί του.

Από ποιότητα ήχου, με το καπάκι επάνω το Luxman βρίσκεται ένα κλικ κάτω από το Bauer αλλά σε κάποιους τομείς (ησυχία, αναπαραγωγή πιάνου) το Luxman είναι καλύτερο.

Άμα βγάλω το καπάκι , χτυπάει το Bauer στα ίσια και συνεχίζει να είναι πιο ήσυχο και να κερδάει στο πιάνο.

Εκτιμώ ότι με έναν καλύτερο βραχίονα, Π.χ. Korf ή Jelco 750 θα ανεβεί κατηγορία .

Τα πιο βασικά του πλεονέκτηματα είναι η χρηστικότητα και η αξιοπιστία. Πρόκειται για τανκς.

Κουμπιά χειρισμού πάνω στο σασί, λαμπάκι φωτισμού στο δίσκο για να βλέπεις που ακουμπάς τη βελόνα, εύκολη εναλλαγή κεφαλής με διαφορετικά headshell, που με τον unipivot η τους Rega ήταν βάσανο.

Με λίγα λόγια κύριοι και κύριες, άμα κάποιος ξεπεράσει το στερεότυπο ότι ένα απλό πικάπ που δεν είναι bespoke δεν είναι high end, αυτά τα πικαπάκια είναι ευκαιρία, δεν ξαναβγαίνουν σε παραγωγή και άμα το πετύχετε σε καλή τιμή και χωρίς ζημιές , χτυπήστε το και θα με θυμηθείτε..
 

Μηνύματα
188
Reaction score
179
Πολύ ωραία παρουσίαση, με βρίσκεις σύμφωνο σε όλα, αν θέλεις βάλε και καμία φωτογραφία να το δούμε και εμείς.
Καλο Σαββατοκύριακο.
Γιάννης
 


Μηνύματα
1.733
Reaction score
2.475
Σχετικά με τις συγκρίσεις τιμολογιακά δεν πρέπει να συγκρίνεται με.το gyrodeck αλλά με το orbe.

Υπάρχει και το 191 το οποίο όμως αν και νέο δεν βρίσκεται εύκολα. Ακριβότερο όμως.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Σχετικά με τις συγκρίσεις τιμολογιακά δεν πρέπει να συγκρίνεται με.το gyrodeck αλλά με το orbe.

Υπάρχει και το 191 το οποίο όμως αν και νέο δεν βρίσκεται εύκολα. Ακριβότερο όμως.
Τώρα το μαθαίνω.
Στην Ιαπωνία πωλείται 9.000 ευρώ χωρίς το βραχίονα.
Αν ξεπεράσει τις 15.000 ευρώ στην Ελλάδα , θα έχει τη διπλή τιμή σε σχέση με το δικό μου καινούργιο.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Τώρα το μαθαίνω.
Στην Ιαπωνία πωλείται 9.000 ευρώ χωρίς το βραχίονα.
Αν ξεπεράσει τις 15.000 ευρώ στην Ελλάδα , θα έχει τη διπλή τιμή σε σχέση με το δικό μου καινούργιο.
Για κάποιο λόγο το 191 φοράει το μοτέρ του μικρότερου 151….
Κάποια στιγμή θα δούμε και κριτικές ελπίζω.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Είπα να γράψω πέντε γραμμές για ένα πικαπ που δεν έχει πολυπαίξει στη χώρα μας.

Είναι το Luxman PD171 / 171A.

Δεν παράγεται πια επειδή η εταιρεία κατάλαβε ότι το περιθώριο κέρδους ήταν μηδαμινό, όποτε έριξαν το βάρος στο μικρότερο μοντέλο το 151.

Παρόλα αυτά, βρίσκονται μεταχειρισμένα κομμάτια σε λογικές για την κατηγορία τιμές.

Πρόκειται για ένα βαρύ πικάπ με ιμάντα . Το πρώτο μοντέλο έχει στάνταρ βραχίονα βασισμένο στον Jelco 250.

Το επόμενο μοντέλο PD171 A είναι ίδιο, με τη διαφορά ότι δεν έρχεται με βραχίονα αλλά δέχεται διάφορους τύπους από SME , JELCO, Linn κλπ.

Οπότε στην πρώτη εκδοση , η μόνη αναβάθμιση είναι καλύτερος βραχίονας Jelco η που να ταιριάζει σε τρύπα για Jelco. Στο δικό μου η πενταπολική DIN έξοδος του βραχίονα φεύγει balanced XLR στο phono stage και η γραμμή φτάνει balanced μέχρι τον τελικό. Άκρα του τάφου σιωπή άμα δεν παίζει δίσκος,

Προφανώς ο βραχίονας δέχεται τυποποιημένο headshell έτσι ώστε η αλλαγή κεφαλής είναι εύκολη δουλειά, μόνο τα βάρη ξαναρυθμίζεις.

Έχει ένα πολύ βαρύ ακρυλικό καπάκι , μεντεσέδες με κάμες , στροβοσκόπιο και ρυθμιζόμενη ταχύτητα στις 33/45 στροφές με ανεξάρτητα τριμεράκια.

Στο δικό μου πικάπ χρησιμοποιώ ZYX 100 ultimate, και Denon 103R.

Έχω ένα δισκάκι του Feickert και την εφαρμογή στο κινητό που μετράει ακρίβεια και σταθερότητα ταχύτητας.
Το Luxman μετράει καλύτερα από τα προηγούμενα πικάπ μου, ήτοι Gyrodeck με RB700 , Bauer Audio DPS με βραχίονα Bauer unipivot και Technics sl1200 R. Το BL91 δεν το είχα μετρήσει αλλά τελικά ήταν μια κατηγορία κάτω από ήχο, παρόλη τη νοσταλγία που έφερνε μαζί του.

Από ποιότητα ήχου, με το καπάκι επάνω το Luxman βρίσκεται ένα κλικ κάτω από το Bauer αλλά σε κάποιους τομείς (ησυχία, αναπαραγωγή πιάνου) το Luxman είναι καλύτερο.

Άμα βγάλω το καπάκι , χτυπάει το Bauer στα ίσια και συνεχίζει να είναι πιο ήσυχο και να κερδάει στο πιάνο.

Εκτιμώ ότι με έναν καλύτερο βραχίονα, Π.χ. Korf ή Jelco 750 θα ανεβεί κατηγορία .

Τα πιο βασικά του πλεονέκτηματα είναι η χρηστικότητα και η αξιοπιστία. Πρόκειται για τανκς.

Κουμπιά χειρισμού πάνω στο σασί, λαμπάκι φωτισμού στο δίσκο για να βλέπεις που ακουμπάς τη βελόνα, εύκολη εναλλαγή κεφαλής με διαφορετικά headshell, που με τον unipivot η τους Rega ήταν βάσανο.

Με λίγα λόγια κύριοι και κύριες, άμα κάποιος ξεπεράσει το στερεότυπο ότι ένα απλό πικάπ που δεν είναι bespoke δεν είναι high end, αυτά τα πικαπάκια είναι ευκαιρία, δεν ξαναβγαίνουν σε παραγωγή και άμα το πετύχετε σε καλή τιμή και χωρίς ζημιές , χτυπήστε το και θα με θυμηθείτε..
Καλησπέρα.
Σίγουρα μιλάμε για ένα πολύ καλό πικάπ.
Όταν λες ,,μετράει" τι εννοείς?
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Καλησπέρα.
Σίγουρα μιλάμε για ένα πολύ καλό πικάπ.
Όταν λες ,,μετράει" τι εννοείς?
Μετράω ακρίβεια ταχύτητας και WOW με το δισκάκι του Feickert και την εφαρμογή στο κινητό.
Έχει ένα test tone στα 3150 Hz , παίζεις το δίσκο και καταγράφεις τη διακύμανση της συχνότητας.
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Δλδ κάτι ανάλογο με την εφαρμογή rpm speed?
Ναι , αλλά η RPM Speed αν θυμάμαι καλά βασίζεται στην ακρίβεια του γυροσκοπίου του κάθε κινητού, όποτε οι μετρήσεις είναι ενδεικτικές.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Ωραία.
Μπορείς να στείλεις το δισκάκι μια φωτογραφία η το link με τα χαρακτηριστικά;
Και γω τον προτρακτορα του dr.feickeet χρησιμοποιώ.
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Αυτό έχω εγώ, αλλά μάλλον δε θα το βρεις εύκολα.


Το έχει καταργήσει και πουλάει ένα άλλο με περισσότερες λειτουργίες , πιο ακριβό όμως.

Αν δεν κάνω λάθος, όποιος δίσκος με τόνο στα 3150 Hz θα κάνει τη δουλειά, όπως αυτοί:


Σημείωση πως ούτε την εφαρμογή δίνει σκέτη πια ο Feickert, μόνο μαζί με το νέο σύστημα (το ακριβό που λέγαμε).
Η εφαρμογή υπάρχει στο Internet για λειτουργικό Android, οπότε αν έχεις Iphone το ξεχνάς.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Ευχαριστώ.
Όχι δεν έχω iPhone ευτυχώς :)

Όσο αφορά της διάφορες με τα προηγούμενα πικάπ που ανέφερες στο ηχητικό αποτέλεσμα Οι αλλαγές έγιναν σε κοντινό χρονικό διάστημα η με βάση το πώς είχες στο μυαλό σου την απόδοση τον προηγουμενον ;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Ευχαριστώ.
Όχι δεν έχω iPhone ευτυχώς :)

Όσο αφορά της διάφορες με τα προηγούμενα πικάπ που ανέφερες στο ηχητικό αποτέλεσμα Οι αλλαγές έγιναν σε κοντινό χρονικό διάστημα η με βάση το πώς είχες στο μυαλό σου την απόδοση τον προηγουμενον ;
To SL 1200 το έχω ακόμη.

Το Gyrodeck το είχα παράλληλα με το Bauer , και το Bauer ήταν σαφώς μία κλάση επάνω, αναμενόμενο με την τεράστια σχετικά διαφορά τιμής.

Το Luxman το είχα παράλληλα με το Bauer για ένα χρόνο περίπου, αλλά σε διαφορετικό σύστημα και όταν πούλησα το Bauer έφερα το Luxman στο ίδιο σύστημα.

Το Luxman έχει ένα σύστημα εσωτερικής ανάρτησης, κρεμάει δηλαδή μοτέρ και βάση σε ένα κρεμαστό κόλπο, κάτι σαν τα μεγάλα SME φαντάζομαι αλλά σε πιο περιορισμένη κλίμακα και εσωτερικά, δε φαίνεται απέξω, οπότε σε σπίτια με κλασσικό ξύλινο πάτωμα υπερτερεί σε σχέση με πικάπ μάζας που έχω δοκιμάσει. Το 151 δεν το έχει αυτό το σύστημα.

Το Bauer έπαιζε πάντα χωρίς καπάκι, δεν έχει καν καπάκι και ήμουνα σε βάση βάλε καπάκι - βγάλε καπάκι.

Το Luxman, αν δεν επιθυμείς να κάνεις απαιτητική ακρόαση η δεν ανεβάσεις την ένταση ψηλά, παίζει μια χαρά με το καπάκι που είναι πολύ πρακτικό.

Αν βέβαια θέλεις να πετύχεις βέλτιστο αποτέλεσμα σε ρεαλιστικές εντάσεις ήχου, βγάζεις το καπάκι και ο ήχος καθαρίζει.
Είναι αυτό που έλεγα η πρακτικότητα του Luxman, δε φοβάμαι να αφήσω τα παιδιά μου να βάλουν δυο δίσκους με τις παρέες τους.
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Μάλιστα.
Πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά.

Και γω στην ίδια βάση είμαι με τα πικάπ.
Αυτήν την περίοδο είμαι με ένα DPS και mk2.

Εσύ σε ποιο DPS αναφέρεσαι;;
 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Μάλιστα.
Πολύ ενδιαφέρον όλα αυτά.

Και γω στην ίδια βάση είμαι με τα πικάπ.
Αυτήν την περίοδο είμαι με ένα DPS και mk2.

Εσύ σε ποιο DPS αναφέρεσαι;;
DPS 2 με βραχίονα στην αρχή RB700 και μετά Bauer unipivot carbon fiber
 

Μηνύματα
608
Reaction score
580
Παρά πολύ ωραία.
Καλή σ
Παρά πολύ ωραία.
Καλή συνέχεια και καλή μουσική απόλαυση :drinks:
 


Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Περισσότερα στοιχεία, πρόκειται για ιδιαίτερο εργαλείο με 10άρη βραχίονα και δυνατότητα συμαρμογής 12άρη κρεμαστού από πίσω.

12.500 Δολλάρια στις ΗΠΑ. Γύρευε πόσο θα έχει στην Ελλάδα...


 

Μηνύματα
640
Reaction score
1.152
Και βίντεο!

Αυτός που το παρουσιάζει βέβαια είναι μπιτ άσχετος, πωλητής που κολλάει ένσημα για να βγει στη σύνταξη :)


 


Staff online

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.687
Μηνύματα
2.869.961
Members
37.945
Νεότερο μέλος
konstantinos2k
Top