Mια κουτη(?) ερωτηση απο εναν newbie...

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ειλικρινα δεν γνωριζω τι διαφορα εχουν οι λεγομενες προβολικες τηλεορασεις απο τις ''κανονικες'' ... Ειναι και σημαντικα φθηνοτερες...
 

Μηνύματα
2.679
Reaction score
5
Η κύρια διαφορά τον προβολικών τηλεοράσεων είναι ότι βασικά ενσωματώνουν ένα προβολέα και σε συνδυασμό με εσωτερικούς καθρέφτες κάνουν προβολή μέσα σε ένα μεγάλο κουτί. Και έχουν το πλεονέκτημα της σχετικά μεγάλης οθόνης που μπορεί να φτάνει μέχρι και 60-70 ίντσες.

Αλλά μάλλον ακριβότερες είναι. :wink:
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πιο παλιά οι προβολικές τηλεοράσεις είχαν έναν crt προβολέα στο κουτί τους γι' αυτό και ήταν μεγάλες σε όγκο ενώ είχαν και πρόβλημα φωτεινότητας.

Τώρα αρκετές από αυτές ενσωματώνουν προβολέα dlp ή ακόμα και lcd λύνοντας αυτά τα 2 μεγάλα τους προβλήματα. Έτσι και μικρό όγκο έχουν και καλή φωτεινότητα ενώ φτάνουν και σε πολλές ίντσες.

Παλιότερα ανταγωνιζόντουσαν τις κανονικές τηλεοράσεις στο μέγεθος μιας και έφταναν μέχρι και τις 50 ίντσες. Τώρα μάλλον ανταγωνίζονται τις πλάσμα κα lcd τηλεοράσεις στην τιμή καθώς στις ίδιες ίντσες είναι πολύ φθηνότερες δίνοντας παράλληλα και υψηλή ευκρίνεια, ανάλογα βέβαια τι προβολέα ενσωματώνουν.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
ευχαριστω για τις απαντησεις σας.Απλα ειδα τις sony 41/44 σε 1350 και 1800ε αντιστοιχα και μου φανηκαν παρα πολυ καλες τιμες την στιγμη που ''ψιλοκωλωνω'' να παω σε προβολεα (μικρο δωματιο)...
Τοσο εχουν οι καλες 32αρες...
Σκεφτομαι λογω κοστους την 41αρα αλλα ειναι 4/3 .Απο την αλλη ομως ακομα και με μαυρες μπαρες θα δειχνει τουλαχιστον σε 32 ιντσες ετσι και αλλιως... Η 44 ειναι 16/9 αλλα τα 500ε παραπανω για 3 μολις ιντσες τσουζουν λιγο...
 

Χρήστος Ακρατόπουλος

Επίτιμο μέλος
Μηνύματα
14.836
Reaction score
53
Πρέπει πιστεύω να σκεφτείς πρώτα από όλα πως θα την χρησιμοποιείς περισσότερο. Ως τηλεόραση ή για να βλέπεις ταινίες;

Αν βλέπεις ταινίες ίσως να ήταν καλύτερο μια 16/9. Αν όμως την θέλεις κυρίως για τηλεόραση τότε η 4/3 είναι καλύτερη.
 

Μηνύματα
3.185
Reaction score
771
Ταινιες κυριως... Ειχα σκοπο να αγορασω μια φθηνη 32αρα (1000ε) sony/thomson/philips.Οταν ομως βλεπω προβολικη 43αρα με 300ε παραπανω μπαινω στον πειρασμο.Μπορει να ειναι 4/3 αλλα ακομα και οταν θα βλεπω σε 16/9 με τις μαυρες μπαρες, το ορατο πλαισιο θα ειναι τουλαχιστον το ιδιο (αν οχι μεγαλυτερο) απο μια κανονικη 32αρα 16/9... Οποτε δεν βγαινω χαμενος και θα εχω 10 ιντσες παραπανω σε τετραγωνο καδρο.
Η μοναδικη μου ανησυχια ειναι πως 2-3 πωλητες μου ανεφεραν οτι δεν εχουν καλη ποιοτητα απεικονισης κτλ...
 

Μηνύματα
1.356
Reaction score
1
Όταν θα βλέπεις τηλεοπτικά προγράμματα σε 16/9,η ποιότητα της εικόνας θα είναι σημαντικά χειρότερη από αυτήν μιας 4/3.Λες ότι θα βλέπεις κυρίως ταινίες.Πόσες την ημέρα; Και την υπόλοιπη ημέρα;
 

Μηνύματα
10.483
Reaction score
5
Ερωτηση περι μικρου δωματιου...
Για τι αποσταση θεασης μιλας? και δεν πας για προβολι?
Βεβαια με το προβολι δεν θα μπορεις να δεις τηλεοπτικο προγραμμα εκτος και αν εχεις εξωτερικο δεκτη...
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.307
Μηνύματα
2.858.044
Members
37.892
Νεότερο μέλος
Nardo
Top