Magico M9: New Flagship Loudspeaker



alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.563
Reaction score
27.898
Αυτός που θα τα κουβαλήσει πόσα λες να πάρει?
Δεν μας ενδιαφέρει.
Σιγά μη πληρώσει μεταφορική ο πελάτης με τέτοια τιμή.
Κατά τα άλλα, φορτηγό θα τα φέρει, κλάρκ θα τα κατεβάσει σιγά τα 🥚.
 

Μηνύματα
1.396
Reaction score
1.093
Από θέμα αισθητικής πάντως μου αρέσουν πολύ σε αντίθεση με άλλα πανάκριβα μοντέλα. Όσο καλά και να είναι ηχητικά δε θα μπορούσα να ακούω μουσική απέναντι από π.χ. Wilson (μου θυμίζουν transformers) ή MBL (α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-α). Στα ποσά που κοινούμαι δεν έχω πολλές απαιτήσεις, για ένα εκατομμύριο θα είχα και δευτερούσης σημασίας όπως η εμφάνιση.
 

D

Deleted member 35

Guest
Από θέμα αισθητικής πάντως μου αρέσουν πολύ σε αντίθεση με άλλα πανάκριβα μοντέλα. Όσο καλά και να είναι ηχητικά δε θα μπορούσα να ακούω μουσική απέναντι από π.χ. Wilson (μου θυμίζουν transformers) ή MBL (α-π-α-ρ-α-δ-ε-κ-τ-α). Στα ποσά που κοινούμαι δεν έχω πολλές απαιτήσεις, για ένα εκατομμύριο θα είχα και δευτερούσης σημασίας όπως η εμφάνιση.
Εγώ το αντίθετο. Οπτικά ποτέ δε μου άρεσαν τα Wilson αλλά τα Wamm θεωρώ πως είναι σχεδόν κουκλιά. ΟΚ εξακολουθούν και έχουν την κλασική "ασχήμια" αλλά το γυμνό μέταλλο και ο μηχανισμός είναι χάρμα ιδέσθαι. Όσο για τα MBL είναι εντελώς εξωγήινα. Τα Magico τώρα μου φαίνονται "απλά". Εγώ δε θα τα ήθελα στο σαλόνι μου μόνο και μόνο λόγω εμφάνισης.
 




Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Είναι ο ορισμός της παροιμίας
Ο καθένας την κλανιά του την περνάει για μοσχολιβανο
Απλά να ξέρετε ότι όταν τα τιμολογισαν κάτι δεν έχει πάει καλά.....κάπου αποτυγχάνουν....στις μετρήσεις εννοοω....
 





Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Ότι και να λέτε σίγουρα είναι ηχειάρα. Για την πλέμπα υπάρχει και η σειρά Α: https://www.magicoaudio.com/a-series

:p
Ηχειαρα αυτό δεν το συζητάει κάνεις....όπως και πολλά άλλα....
Αυτό που θέλω να συζητήσουμε είναι για ποιο λόγο η σελίδα τους έχει και επιλογή contact us....,άντε και επικοινωνισαμε....τι θα πούμε ;;;;;
Το άλλο που θέλω να συζητήσουμε είναι ότι ας υποθέσουμε ότι εγώ θέλω 4 τέτοια ηχεία γιατί με αυτά τα λεφτά να μην αγοράσω την ίδια την εταιρεία και να πάρω και ένα ζευγάρι ακόμα τσάμπα όταν γίνω πρόεδρος να τα κάνω δώρο κλήρωση στο φορουμ;;;
Ηρεμα ρωταω...
 


Μηνύματα
950
Reaction score
495
Πέραν από την πλάκα δεν το αγόραζα ποτέ όπως και να είχε γιατί όπως λέει και ο Έαρ θες κανά μύριο για να παίξει όλο αυτό οπότε το όλο κόνσεπτ είναι για κανέναν Σαουδάραβα εκτός των άλλων. Ούτε με τζόκερ. Έχουμε άλλες προτεραιότητες.

Απλά φέτος που άκουσα το S3 στην έκθεση είναι από τις ελάχιστες φορές που ένιωθα πως το ηχείο έκανε καλαμπούρα στον τελικό. Ξεκινούσε και σταμάταγε εκεί που έπρεπε. Δεν ένιωσα να παραμορφώνει κάπου το ηχείο σε πολύ μεγάλες στάθμες με πραγματικά δύσκολο περιεχόμενο. Άκουσα σχεδόν ολόκληρο cd με δύσκολη κλασσική. Πρέπει να ήτανε και ο Κοτσίδης δίπλα μου για κανά 2 κομμάτια αν θυμάμαι καλά.

Σίγουρα ξέρουνε να φτιάχνουνε μεγάφωνα και καμπίνες (για ηχεία δεν ξέρω). Για πόστερ ωραίο είναι πάντως όπως και οι Lamborghini.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Πέραν από την πλάκα δεν το αγόραζα ποτέ όπως και να είχε γιατί όπως λέει και ο Έαρ θες κανά μύριο για να παίξει όλο αυτό οπότε το όλο κόνσεπτ είναι για κανέναν Σαουδάραβα εκτός των άλλων. Ούτε με τζόκερ. Έχουμε άλλες προτεραιότητες.

Απλά φέτος που άκουσα το S3 στην έκθεση είναι από τις ελάχιστες φορές που ένιωθα πως το ηχείο έκανε καλαμπούρα στον τελικό. Ξεκινούσε και σταμάταγε εκεί που έπρεπε. Δεν ένιωσα να παραμορφώνει κάπου το ηχείο σε πολύ μεγάλες στάθμες με πραγματικά δύσκολο περιεχόμενο. Άκουσα σχεδόν ολόκληρο cd με δύσκολη κλασσική. Πρέπει να ήτανε και ο Κοτσίδης δίπλα μου για κανά 2 κομμάτια αν θυμάμαι καλά.

Σίγουρα ξέρουνε να φτιάχνουνε μεγάφωνα και καμπίνες (για ηχεία δεν ξέρω). Για πόστερ ωραίο είναι πάντως όπως και οι Lamborghini.
Για αυτό η εταιρία θέλει ξύλο με βρεγμένη σανιδα η με βίτσα.... ισόβια εννοείται....
Γιατί τόλμησε να κοστολογήσει τα ηχεία της όσο μια Λαμποργκίνι....
 

D

Deleted member 35

Guest
Πέραν από την πλάκα δεν το αγόραζα ποτέ όπως και να είχε γιατί όπως λέει και ο Έαρ θες κανά μύριο για να παίξει όλο αυτό οπότε το όλο κόνσεπτ είναι για κανέναν Σαουδάραβα εκτός των άλλων. Ούτε με τζόκερ. Έχουμε άλλες προτεραιότητες.
Μα δεν είναι μαζικής παραγωγής όπως τα "μικρά" της. Απλά είπαν να φτιάξουν ένα για να έχουν να λένε πως είναι το καλύτερο ηχείο του κόσμου. Δηλαδή η Wilson Audio καλύτερη είναι; Έβγαλε το WAMM και τώρα παρουσίασε το δήθεν νορμάλ ηχείο με τα 300.000. Σε 2-3 χρόνια θα κάνει και αυτή το ίδιο.

Δεν έχεις πάρει χαμπάρι πως το ίδιο συμβαίνει παντού; Στα αυτοκίνητα μιας που ανέφερες την Lamborghini το ίδιο δεν κάνουν; Πόσα χρόνια έχεις να δεις "σοβαρό" υπεραυτοκίνητο; Παρουσιάζουν κάτι τάχα μου δήθεν εξωτικά τα οποία είναι απλά κωλοφτιαγμένες εκδόσεις με ανθρακονήματα και τσιταρισμένους κινητήρες. Πλέον μόνο η Ferrari έχει απομείνει να κρατάει το παραδοσιακό υπεραυτοκίνητο. Όλες οι άλλες είναι για το εφέ. Μόνο για τους Άραβες, τους Ρώσους και τα Golden Boys του αθλητισμού.
 

Μηνύματα
1.449
Reaction score
6.711
Επίσης οι συγκεκριμένες εταιρείες έχουν έλλειψη ρομαντισμού και ανεπτυγμένο τα αίσθημα της κακομοιριάς και της γυφτιας μαζί....
Έφτιαξαν κάτι που θεωρείται παιδί τους και δεν το πουλάνε για να μπει σε ένα χώρο που πρέπει να εκτιμηθεί και να αγαπηθεί για το ηχητικό αποτέλεσμα....θέλουν απλά να αρπάξουν υπέρογκα ποσά από κάποιους ή έστω από έναν ........
Μήπως η υπεριμολογηση είναι το ατού του συγκεκριμένου ηχείου.....
Νομίζω η εταιρεία δεν απευθύνεται καν σε πλούσιους......
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.296
Reaction score
125.088
Νομίζω πως όσον αφορά τις επιδόσεις, μπορείς να φτιάξεις ένα απόλυτο ιμερσιβ σεταπ, το πλήρες πακέτο, όλα μέσα, με 100.000€, άντε 130.000€ να πάει με προβολέα, χωρίς να σου λείψει ποτέ τίποτα, με απύθμενο δυναμικό εύρος ολόβερ.

Ειλικρινά δεν μπορώ να ξέρω τι παραπάνω μπορεί ακόμα κι ο πιο απαιτητικός να ζητήσει.

Αλήθεια.

Ωστόσο, αν πραγματικά έχεις λεφτά να τρέχουν από τα μπατζάκια σου, και ανάβεις με λεφτά τη φωτιά για να ψήσεις ένα χάμπουργκερ, φοράς χρυσή μάσκα για τον κορονοϊό και έχεις ντύσει με ατόφιο χρυσάφι όλα τα 20 αλεξίσφαιρα αυτοκίνητα που χαλαρώνουν στο πολυτελές γκαράζ σου, απέναντι από το εκατό μέτρων + γιοτ που χάρισες στην 8η γυναίκα σου, τότε, ειδικά για σένα, έχει φροντίσει η βιομηχανία του όντιο ώστε να μπορείς να φας πολλές δεκάδες εκατομμύρια ευρώ, πρακτικά για το ίδιο (ή και χειρότερο) αποτέλεσμα.

Σκέφτονται κάθε ενδεχόμενο, αυτό ναι, ισχύει.
 


Staff online

  • PeterMeni
    DIY - "Επαγγελματίας"
  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.552
Μηνύματα
2.864.078
Members
37.929
Νεότερο μέλος
stergiosgk
Top