Magico M9: New Flagship Loudspeaker


hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Εμένα πάντως η γυναίκα μου μου είπε ότι είναι πολύ μεγάλο για το σαλόνι μας ειδάλλως θα μου το αγόραζε......... Lol και μετά ξύπνησα :thumbsdown:. Ούτε στο όνειρο δεν μου κάθεται χαχαχαχα.
 

Kotsidis John

Photography
Moderator
Μηνύματα
13.823
Reaction score
34.005
Πέραν από την πλάκα δεν το αγόραζα ποτέ όπως και να είχε γιατί όπως λέει και ο Έαρ θες κανά μύριο για να παίξει όλο αυτό οπότε το όλο κόνσεπτ είναι για κανέναν Σαουδάραβα εκτός των άλλων. Ούτε με τζόκερ. Έχουμε άλλες προτεραιότητες.

Απλά φέτος που άκουσα το S3 στην έκθεση είναι από τις ελάχιστες φορές που ένιωθα πως το ηχείο έκανε καλαμπούρα στον τελικό. Ξεκινούσε και σταμάταγε εκεί που έπρεπε. Δεν ένιωσα να παραμορφώνει κάπου το ηχείο σε πολύ μεγάλες στάθμες με πραγματικά δύσκολο περιεχόμενο. Άκουσα σχεδόν ολόκληρο cd με δύσκολη κλασσική. Πρέπει να ήτανε και ο Κοτσίδης δίπλα μου για κανά 2 κομμάτια αν θυμάμαι καλά.

Σίγουρα ξέρουνε να φτιάχνουνε μεγάφωνα και καμπίνες (για ηχεία δεν ξέρω). Για πόστερ ωραίο είναι πάντως όπως και οι Lamborghini.

καλημερα φιλε, ναι , ηταν πολυ δυνατο ηχειο η αληθεια, απ τα καλυτερα που ακουσα στην εκθεση, οπως τα λες, το απολαυσα και μας αρεσε ιδιαιτερα! Συμφωνω!

Φυσικα δυστυχως το κακο ειναι πως δεν ειναι για μας, για μενα δηλαδη , δεν εχω τη δυνατοτητα να εχω ενα τετοιο ηχειο.
Το κακο ειναι πως πολλοι δεν εχουν την δυνατοτητα, αλλα δε το καταλαβαινουν και παιρνουν φορα και λενε, λενε διαφορα. Δατς λαιφ , που λεει και μια ψυχη...

Καλημερες !
 

Μηνύματα
1.243
Reaction score
2.188
Ηχειαρα αυτό δεν το συζητάει κάνεις....όπως και πολλά άλλα....
Αυτό που θέλω να συζητήσουμε είναι για ποιο λόγο η σελίδα τους έχει και επιλογή contact us....,άντε και επικοινωνισαμε....τι θα πούμε ;;;;;
Το άλλο που θέλω να συζητήσουμε είναι ότι ας υποθέσουμε ότι εγώ θέλω 4 τέτοια ηχεία γιατί με αυτά τα λεφτά να μην αγοράσω την ίδια την εταιρεία και να πάρω και ένα ζευγάρι ακόμα τσάμπα όταν γίνω πρόεδρος να τα κάνω δώρο κλήρωση στο φορουμ;;;
Ηρεμα ρωταω...
Να το συζητήσουμε λοιπόν - Υποθετικό σενάριο:
Επιλογή contact us - click - Hi, I am Mitsos from Greece. I give you 200.000 kes. You give speakers? a? you give? I call you back.
 

T

Tadakis

Guest
Φήμες λένε πως ψάχνει νέο αντιπρόσωπο για την Ελλάδα...
Να ψάχνει η Magico για αντιπρόσωπο για την αγορά της ψωροκώσταινας.....χλωμό. Μάλλον τους 'τέλειωσε' ο τρέχον/προηγούμενος 'αντιπρόσωπος'. Γνωστό σενάριο άλλωστε σε αυτή την αγορά που διάφοροι τυχάρπαστοι με 100-200 χιλιάρικα κεφάλαιο κάνουν τους επιχειρηματίες.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
διάφοροι τυχάρπαστοι με 100-200 χιλιάρικα κεφάλαιο κάνουν τους επιχειρηματίες.
Ευτυχισμένοι οι επιχειρηματίες με 100-200 χιλιάρικα κεφάλαιο.
Που ζεις αγόρι; Ελ Έϊ;

Εδώ στο Ελλάδα, μεγάλες επιχειρήσεις με τζίρο σαφώς άνω του εκατομμυρίου, δεν έχουν τέτοιο κεφάλαιο τρεχούμενο, παίζουν οριακά κάθε μήνα με μισθοδοσίες και έξοδα, συνήθως με 50-70 χιλιάρικα το μήνα, και οι περισσότερες λόγω κορονοϊού είναι με αρνητικό.

Φίλος με 650 χιλιάρικα ετήσια έξοδα (κυρίως μισθοδοσίες, άσε εφορία) στον χώρο της υγείας, είναι αρνητικός λόγω Ρωσίας, που δεν ήρθε κόσμος λόγω κορονοϊού. Τουλάχιστον δεν έχει αφήσει κανέναν απλήρωτο, αλλά δεν υπάρχουν κέρδη, μηδέν. Κεφάλαιο τρεχούμενο; Οριακά οι μισθοδοσίες. Θες να πιάσεις μεγάλα ξενοδοχεία ακόμα και μέσα στις 2 μεγαλύτερες πόλεις της Ελλάδας; Τι ακριβώς ψάχνεις, δε καταλαβαίνω.
Τι υποτιμάς δε καταλαβαίνω.

Γιατί όλα αυτά; Πάλι δε καταλαβαίνω.
Για να πούμε πως είναι εξαιρετικά ηχεία; Είναι, δεν είπε κανείς το αντίθετο.
Κανείς όμως.

Οπότε τι ακριβώς λες;
Έχεις επιχείρηση και τρεχούμενα κεφάλαια πολύ πάνω από 200 χιλιάρικα;
Αλήθεια ρε;
Μπράβο σου βρε παλικάρι είσαι άρχοντας.


ΥΓ. Σε καταθέσεις αν έχεις 200.000, είναι άλλο, ναι μεν είσαι "καλά", μα στην πράξη ένα σπίτι της προκοπής δε μπορείς να αγοράσεις κας. Δηλαδή αυτό το κεφάλαιο έχει περιορισμένη αγοραστική δύναμη. Αντίθετα, δάνειο τέτοιου ύψους, παίρνει άνετα μια επιχείρηση με τρεχούμενα κεφάλαια στα 50κ, εφόσον έχει τζίρους μύριο και άνω. Άρα η αγοραστική δύναμη δεν σχετίζεται μόνον με το κεφάλαιο στην άκρη, υπάρχουν σημαντικότερες παράμετροι.
 
Last edited:

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.025
Reaction score
20.405
Γιατί όλα αυτά; Πάλι δε καταλαβαίνω.
Για να πούμε πως είναι εξαιρετικά ηχεία; Είναι, δεν είπε κανείς το αντίθετο.
Κανείς όμως.
Λάθος. Λέω εγώ το αντίθετο. Εγώ. Μέχρι να δω μετρήσεις.
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.028
Reaction score
124.482
Λάθος. Λέω εγώ το αντίθετο. Εγώ. Μέχρι να δω μετρήσεις.
Οκ, δεκτον.
Ωστόσο:
Οι ως τώρα μετρήσεις των ηχείων της ματζικο είναι λίαν αυστηρώς, άψογες.
Λες να χάλασαν τη συνταγή;
Μπα, το ξέρουν καλά το σπορ.
Το έχουν αποδείξει.

Φυσικά, το να κοιτάξεις και συ τις μετρήσεις, είναι τμήμα της διαδικασίας ενημέρωσης, και θα γίνει κι αυτό.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.957
Reaction score
2.890
Θέλω να θεσω ερώτημα τα για το θέμα. Με τόσα πολλά λεφτά τι μουσική ακούς με δαύτα; Προσπαθούσα να σκεφτώ τι μπορεί να ακούσει κανείς που δεν μπορεί τώρα. Και όπως έχει πει και ο doctor αν δεν κάνω λάθος έχω φτάσει τα 43 και έχω χάσει κάποια hertz στην ακοή. Όντως ποιο είναι το όφελος; Θα ακούσω το CD των 44.1 καλύτερα και τι σημαίνει καλύτερα; Πιστεύω χωρίς να είμαι ειδήμων ότι ο πλούσιος 43 χρόνος ακούει τα ίδια με μένα και δεύτερον αυτά τα ηχεία είναι μόνο για εκθέσεις και κόντρες μεταξύ εταιριών για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και ακριβότερη.

Φιλικά Κωνσταντίνος
 

Costas Coyias

Ημίθεος
Administrator
Μηνύματα
25.025
Reaction score
20.405
Ακούς εκεί! Οι ξελιγωμένοι φτωχάλες! Να μην έχουν καναδυό εκατομμύρια ρευστό να κάθεται στον τόκο, όπως θα έκανε ο κάθε καθωσπρέπει επιχειρηματίας! Σα δε ντρέπονται, οι αλήτες...
Θέλω να θεσω ερώτημα τα για το θέμα. Με τόσα πολλά λεφτά τι μουσική ακούς με δαύτα; Προσπαθούσα να σκεφτώ τι μπορεί να ακούσει κανείς που δεν μπορεί τώρα. Και όπως έχει πει και ο doctor αν δεν κάνω λάθος έχω φτάσει τα 43 και έχω χάσει κάποια hertz στην ακοή. Όντως ποιο είναι το όφελος; Θα ακούσω το CD των 44.1 καλύτερα και τι σημαίνει καλύτερα; Πιστεύω χωρίς να είμαι ειδήμων ότι ο πλούσιος 43 χρόνος ακούει τα ίδια με μένα και δεύτερον αυτά τα ηχεία είναι μόνο για εκθέσεις και κόντρες μεταξύ εταιριών για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και ακριβότερη.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Τα λεφτά σου ακούς. Όχι μουσική.
 

Μηνύματα
501
Reaction score
705
Θέλω να θεσω ερώτημα τα για το θέμα. Με τόσα πολλά λεφτά τι μουσική ακούς με δαύτα; Προσπαθούσα να σκεφτώ τι μπορεί να ακούσει κανείς που δεν μπορεί τώρα. Και όπως έχει πει και ο doctor αν δεν κάνω λάθος έχω φτάσει τα 43 και έχω χάσει κάποια hertz στην ακοή. Όντως ποιο είναι το όφελος; Θα ακούσω το CD των 44.1 καλύτερα και τι σημαίνει καλύτερα; Πιστεύω χωρίς να είμαι ειδήμων ότι ο πλούσιος 43 χρόνος ακούει τα ίδια με μένα και δεύτερον αυτά τα ηχεία είναι μόνο για εκθέσεις και κόντρες μεταξύ εταιριών για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και ακριβότερη.

Φιλικά Κωνσταντίνος
Πίνεις τη καφεδάρα σου στη λίμνη Κόμο, αφού έχεις κλείσει τουλάχιοστον τη μισή και λέει ο συνακροατής σου.
-Πήρα κάτι ηχειάρες της Γουιλσοναουντιο ΜαστερΧρονοσκοπικ δικε μου εξακοσιεχιλιαδεευρω.
-Ελά ρε δικε μου πηρα και εγω Ματζικο Μιεννια που αμα σου δειξω γραφημα θα κλαψεις
Αυτό.
 

Nick Arvanitakis

Audio Pro
Administrator
Μηνύματα
46.964
Reaction score
23.739
Μάλλον τους 'τέλειωσε' ο τρέχον/προηγούμενος 'αντιπρόσωπος'. Γνωστό σενάριο άλλωστε σε αυτή την αγορά που διάφοροι τυχάρπαστοι με 100-200 χιλιάρικα κεφάλαιο κάνουν τους επιχειρηματίες.
Τώρα ή κάνεις πλάκα ή δεν έχεις ιδέα του τι συμβαίνει.
Τυχάρπαστοι επιχειρηματίες αυτοί που έχουν την audiovisual?
 

Decembered

Μαϊμού
Μηνύματα
16.476
Reaction score
37.508


Μηνύματα
455
Reaction score
572
Θέλω να θεσω ερώτημα τα για το θέμα. Με τόσα πολλά λεφτά τι μουσική ακούς με δαύτα; Προσπαθούσα να σκεφτώ τι μπορεί να ακούσει κανείς που δεν μπορεί τώρα. Και όπως έχει πει και ο doctor αν δεν κάνω λάθος έχω φτάσει τα 43 και έχω χάσει κάποια hertz στην ακοή. Όντως ποιο είναι το όφελος; Θα ακούσω το CD των 44.1 καλύτερα και τι σημαίνει καλύτερα; Πιστεύω χωρίς να είμαι ειδήμων ότι ο πλούσιος 43 χρόνος ακούει τα ίδια με μένα και δεύτερον αυτά τα ηχεία είναι μόνο για εκθέσεις και κόντρες μεταξύ εταιριών για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και ακριβότερη.

Φιλικά Κωνσταντίνος
αγαπητέ μου την ίδια μουσική που ακούς με ενα στέρεο-πολυκάναλο των 500-1000€.
Καζαντζίδη,Elvis, θα ακούς και στα δύο.
Βέβαια είναι και θέμα αισθητικής η λόξας,η,η,η,βάλε ότι θες.
Εμένα αυτό που μου αρέσει είναι οι άνθρωποι που ασχολιούνται με αυτές τις κατασκευές-ερευνητές που εφαρμόζουν νέες τεχνικές γενικά η έρευνα-εξέλιξη που τόσο λείπει απο αυτή την χώρα
 

T

Tadakis

Guest
Τώρα ή κάνεις πλάκα ή δεν έχεις ιδέα του τι συμβαίνει.
Τυχάρπαστοι επιχειρηματίες αυτοί που έχουν την audiovisual?

Μάλλον εσύ κάνεις πλάκα...
Κατά πάσα πιθανότητα ο αντιπρόσωπος δεν έπιασε τα νούμερα του συμβολαίου και έληξε το συμβόλαιο. Ίσως να έληξε και το ενδιαφέρον του αντιπροσώπου για τα προιόντα αυτά για διάφορους λόγους. Κάποίος άλλον θα βρεθεί και θα υπογράψει συμβόλαιο με αντίστοιχους ή μεγαλύτερους στόχους. Αυτός με τα 100-200Κ κεφάλαιο που υπαινίσσομαι δλδ.

Τωρα, για το πια είναι η audiovisual, ποιοί είναι οι επιχειρηματίες πίσω από αυτή και η πορεία της, ε άσε με να γνωρίζω και εγώ κάτι χωρίς να υπάρχει λόγος να επεκταθώ περισσότερο.
Ευτυχισμένοι οι επιχειρηματίες με 100-200 χιλιάρικα κεφάλαιο.
Που ζεις αγόρι; Ελ Έϊ;

Εδώ στο Ελλάδα, μεγάλες επιχειρήσεις με τζίρο σαφώς άνω του εκατομμυρίου, δεν έχουν τέτοιο κεφάλαιο τρεχούμενο, παίζουν οριακά κάθε μήνα με μισθοδοσίες και έξοδα, συνήθως με 50-70 χιλιάρικα το μήνα, και οι περισσότερες λόγω κορονοϊού είναι με αρνητικό.

Μα τι λες? Εταιρείες με τζίρο 2-5εκ έχουν κεφάλαιο 150κ και εταιρείες με κεφάλαιο 10εκ έχουν τζίρο 300Κ. Δεν υπάρχει κανόνας ακόμα και σίγουρα δεν υπάρχει pattern. Μεγάλη εταιρεία δεν είναι η εταιρεια που έχει τζίρο >1εκ. Μεγάλη εταιρεία είναι αυτή που έχει τζίρο >500εκ-1δις.

Τώρα, κατάστημα λιανικής (ναι τέτοια είναι οι 'αντιπροσωπείες') με ενοίκιο στα 3-5Κ, ένα ή δύο αφεντικά και κανένα υπάλληλο που έχει 3-5 εταιρείες με συμβόλαιο για τζίρους προφανώς και έχει ένα κεφάλαιο τουλάχιστον 100-200κ. Τώρα αν ΔΕΝ τα έχουν και τα έφαγαν ή δεν τα είχαν ποτέ, λυπάμαι. Τα οικονομικά αυτό ορίζουν. Δεν είμαι στη τσέπη τους ούτε στα ταμεία τους.
 
Last edited by a moderator:

Μηνύματα
1.391
Reaction score
1.083
Θέλω να θεσω ερώτημα τα για το θέμα. Με τόσα πολλά λεφτά τι μουσική ακούς με δαύτα; Προσπαθούσα να σκεφτώ τι μπορεί να ακούσει κανείς που δεν μπορεί τώρα. Και όπως έχει πει και ο doctor αν δεν κάνω λάθος έχω φτάσει τα 43 και έχω χάσει κάποια hertz στην ακοή. Όντως ποιο είναι το όφελος; Θα ακούσω το CD των 44.1 καλύτερα και τι σημαίνει καλύτερα; Πιστεύω χωρίς να είμαι ειδήμων ότι ο πλούσιος 43 χρόνος ακούει τα ίδια με μένα και δεύτερον αυτά τα ηχεία είναι μόνο για εκθέσεις και κόντρες μεταξύ εταιριών για το ποιος την έχει μεγαλύτερη και ακριβότερη.

Φιλικά Κωνσταντίνος

Τα καλά ηχεία δε διαλέγουν μουσική, εσύ την διαλέγεις. Το ηχείο οφείλει να αναπαράγει ότι του δίνεις.

Οι περισσότεροι κάτι χάνουμε στην ακοή με το χρόνο, ειδικά αν έχουμε ταλαιπωρήσει τα αυτιά μας με live μουσική και μεγάλες εντάσεις επί χρόνια. Λίγοι οι τυχεροί που είχαν πρόσβαση σε καλό σύστημα στην εφηβεία και στα νεανικά τους χρόνια όταν τα αυτιά ήταν στα πάνω τους.

Το καλό ηχείο βοηθάει όπως και ο φροντισμένος χώρος, παρά την απώλεια λόγω ηλικίας. Αν δεν άκουγαμε διαφορές θα είχαμε όλοι μίνι ηχοσυστήματα. Άλλωστε οι πλειοψηφία σε audio sites που "σκοτώνεται" για τις ηχητικές διαφορές είμαστε μπαρμπάδες και πάμε προς παππούδες...

Πάντως τέτοιες κατασκευές ειλικρινά χαίρομαι να τις βλέπω. Όσο πιο αστρονομικό το ποσό τόσο πιο χαλαρά το αντιμετωπίζω αφού ακόμα και στη πάρα μα πάρα πολύ απίθανη περίπτωση να κερδίσω σε τυχερό παιχνίδι ξέρω ότι το μύριο για σύστημα είναι απαγορευτικό. Αντίθετα με ηχεία των 10 και 20 χιλιάδων που δε μπορώ να αποκτήσω τώρα με τρώει η σκέψη αν και πως θα μπορέσω στο μέλλον.
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.190
Μηνύματα
2.855.525
Members
37.877
Νεότερο μέλος
grgstrts33
Top