Magnepan 1,6 & τελικος

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

μια απλη ερωτηση

πως γινεται πχ. να πω ενα απλο παραδειγμα, στα δικα μου Αναλυσις ενας μονομπλοκ DARED 805 .......
γίνεται.

Τι θες τώρα?
Εξηγήσεις?
Γιατί?
Τι θα αλλάξει?
Τίποτα.

Οπότε.... κάτσε στ'αυγά σου! :143::143::143:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

μερικα πραγματα στο χομπυ μας απλα ακουγονται και δεν περιγραφονται ακομα με φυσικους νομους.
Όλα περιγράφονται και εξηγούνται με την υπάρχουσα φυσική και τους "φυσικούς νόμους" όπως "χαριτωμένα" λες. :144:

Αυτό το "χαριτωμένο" (που παραπέμπει σε μαύρη μαγεία) το λέει πολύς κόσμος πάντως, δεν είσαι ο μόνος που το λέει. :137::138:

Για να εξηγήσεις κάτι, πρέπει να το γνωρίζεις.
Όσο περισσότερα γνωρίζεις, τόσο περισσότερα εξηγείς.
Αυτά που δε μπορείς να τα εξηγήσεις, δε τα γνωρίζεις. :140:

ΥΓ να μη παρεξηγηθώ με το "χαριτωμένο".... δε το λέω με "κακία"....
 

Μηνύματα
5.020
Reaction score
8
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

οχι Κωστα ενταξει, απλα αυτο που λεω ειναι οτι πολλα πραγματα μπορουν να εξηγηθουν με καποιους νομους φυσικους που δεν ξερω, αλλα και καποια αλλα που ακομα δεν υπαρχει η επιστημονικη τους εξηγηση, καποια στιγμη θα εξηγηθουν κι αυτα.
 

Μηνύματα
415
Reaction score
5
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

άραγε την απάντηση στο "πώς γίνεται..." δεν μπορεί να τη δώσει ένας παλμογράφος και μια κατάλληλη σειρά μετρήσεων απόκρισης συχνοτήτων και άλλων μεγεθών (μέτρηση στην έξοδο του crossover) ;
 

Μηνύματα
176
Reaction score
84
Μα και φυσικα μιλαμε διαφορετικη γλωσσα,αυτο ειναι το ωραιο...αλλιως θα ηταν βαρετο....Δυστηχως ή ευτηχως ολοι εχουμε μια αποψη αλλοι την εξηγουν καλυτερα αλλοι λιγοτερο , αλλοι καθολου...Ο ιδανικος ενισχυτης σιγουρα δεν θα επρεπε να εχει χαρακτηρα και να ενισχυει ''αθορηβα'' αλλα η καθε εταιρια εχει διαφορετικο ηχο και με το αναλογο ηχειο υπαρχει το αναλογο αποτελεσμα.Περα απο τις μετρησεις και τα τεχνικα θεματα εγω ακουω πρωτα με τα αφτια μου και μετα με την καρδια μου...Τι να κανουμε τωρα , εγω θελω ενα συγκεκριμενο αποτελεσμα αν δεν μπορω να το εχω θα τα πουλησω ολα και θα παρω tivoli.Ηχος φωτινος,σκωτηνος,αναλητικος,αιχμηρος,κουραστικος,πουστηκος,γαμημενος κ.τ.λ. για μενα υπαρχει και τον ακουω αν καποιος διαφωνει ειναι δικαιωμα του...Προσωπικα εχοντας ακουσει απο φτηνα εως πανακριβα συστηματα εχω στο μυαλο μου κατι συκγεκριμενο να κανω.Φυσικα και θα το κανω γιυτο αλλωστε ειναι και το χομπυ μου.

Στο θεμα του τελικου τωρα νομιζω οτι με εναν bryston 4b θα τελειωσει η δουλεια γιατι παρα οτι οι 7β δεν μου αρεσανε ο 2β περιεργος μου αρεσε καλητερα σαν αποτελεσμα...Γιατι ενω με τους 7 υπηρχε απολητος ελεγχος κ.τ.λ υπηρχε ομως και επιθετικοτητα.Ο 2β δεν ειχε ελεγχο αλλα αφηνε το ηχειο να αναπνευσει και επαιζε καπως ατμοσφαιρικα...Φυσικα σε αυτο εκτος απο το γουστο συμβαλει και ο χωρος που δεν ειναι πολυ μεγαλος καθως και τα ηχεια δεν εχουν μεγαλο ανοιγμα...
 

vet

Audio, Δημοσιογράφος
Μηνύματα
8.252
Reaction score
8.153
και δεν με λες, σε αρεσουν πιο πολυ απο τα πιουριτυ τα κ@λοριμπον?
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

Δεν κρίνω όσα λες για τους Bryston (στη σύγκριση μικρού - μεγάλου) γιατί....θα τσακωθούμε στο τέλος. :141::135:

Παρόλα αυτά, πάρε έναν Bryston να ησυχάσεις.
Όποιον θες.
Είναι καλή αγορά.
ΔΕ ΧΑΛΑΕΙ.

Και στο τέλος θα βρεις αυτό το άκουσμα που θες με παίξιμο με διάφορα καλώδια ηχείων. Όχι γιατί είναι η καλύτερη λύση, όχι γιατί είναι η ενδεδειγμένη λύση, αλλά γιατί δε θα θελήσεις ποτέ να ασχοληθείς με τα "τεχνικά" (για να βάλεις zobel και καλώδιο χαμηλής επαγωγικότητας και υψηλής χωρητικότητας) ή με την υπάρχουσα τεχνολογία (ψηφιακό equalization - room correction). Την έχεις δει "αλλιώς", και φυσικά δικαίωμά σου, χόμπι είναι.... :144:

Άντε, με γειές ο "βρίστον". :145:
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

η αληθεια ειναι παντως και εγω με το που διαβασα το αρχικο ποστ, το μυαλο μου πηγε σε equalizer

καταλαβαινω καποιος να μη θελει να βαλει, ουτε εγω εχω, αλλα μ'αρεσει ο ηχος του συστηματος μου οπως παιζει φλατ, αν ηθελα κατι συγκεκριμενο που δε γινοταν με ρυθμισεις τονικοτητας του ενισχυτη τοτε το eq θα ηταν μια λυση.

καταλαβαινω επισης αν καποια μηχανηματα ειναι mismatched και χρειαζεται κατι αλλαγη στο συστημα, οπως ας πουμε ενας λαμπατος 15 βατ με αυτα τα ηχεια που θελουν 1000 βατ οπως λεει ο Κωσταυτιας... αλλα αν ολα ειναι σωστα τοτε βαλε ενα eq να φτιαξεις τον 'μελαγχολικο' ηχο σου, ή αν εχεις λεφτα περισσευουμενα παρε εκεινο το ψιψιψινι που ειχε βαλει σε αλλο νημα ο ΚωσταςΦ που ψηνει και καφε στο θεμα διαμορφωσης ηχου/ισοσταθμισης/χροιων/κλπ
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

η αληθεια ειναι παντως και εγω με το που διαβασα το αρχικο ποστ, το μυαλο μου πηγε σε equalizer

καταλαβαινω καποιος να μη θελει να βαλει, ουτε εγω εχω, αλλα μ'αρεσει ο ηχος του συστηματος μου οπως παιζει φλατ, αν ηθελα κατι συγκεκριμενο που δε γινοταν με ρυθμισεις τονικοτητας του ενισχυτη τοτε το eq θα ηταν μια λυση.
όπως παίζει.
Αυτό είναι σωστό.

Σου αρέσει, όπως παίζει.

(Αλλά βάζω στοίχημα ότι δε παίζει "φλατ")
 


Μηνύματα
176
Reaction score
84
Τα 1,6 ειναι σιγουρα διαφορετικα αλλα εκτος αυτου τα θεωρω και καλυτερα στα γουστα μου αλλα και γενικα.Και πολυ φθηνα επισεις....Για τα 3,6 τα θεωρω κατι σαν τους AC/DC χθες....χε,χε....Το σιγουρο ειναι οτι οταν αλλαξω τα πιουριτι σκοπευω να παρω ή τα 3,6 ή ενα μεγαλο λογκαν,γενικα θελω μια μεγαλη μεμβρανη.Νομιζω οτι μονο με μεγαλο ηχειο μπορω να ερθω πιο κοντα σε αυτο που ζηταω....Ετσι κι αλλιως μια ουτοπια ειναι ολλα , τουλαχιστον να κανω την καβλα μου...Δεν θεωρω οτι γνωριζω πολλα πραγματα ειδικα τεχνικα αλλα ειμαι ανοιχτος σε ολα και οποτε μπορω το ψαχνω...Ευχαριστω ολους τους συνμετεχοντες...
 

Μηνύματα
928
Reaction score
4
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

όπως παίζει.
Αυτό είναι σωστό.

Σου αρέσει, όπως παίζει.

(Αλλά βάζω στοίχημα ότι δε παίζει "φλατ")
ναι μαλλον δεν το εξεφρασα καλα, με το "φλατ" εννοουσα οτι δεν εχω κανει καμμια ρυθμιση τονικοτητας
 


costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.600
Απάντηση: Magnepan 1,6 & τελικος

ναι μαλλον δεν το εξεφρασα καλα, με το "φλατ" εννοουσα οτι δεν εχω κανει καμμια ρυθμιση τονικοτητας
κατάλαβα τι εννοούσες, απλά βρήκα την ευκαιρία...:142:
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.418
Members
37.940
Νεότερο μέλος
geo kok
Top