Marantz 7705 by Amir

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.411
Reaction score
125.603

Άλλη μια ενδιαφέρουσα μέτρηση, που δίνει αρκετά στοιχεία χρήσιμα στον οποιονδήποτε πιθανό αγοραστή.

Προφανώς στα 2,35V οι έξοδοι, μετά δεν κάνει.

Δείτε το.
 

Μηνύματα
27.267
Reaction score
25.272
Καλά , τον θάβει και αυτόν και τον 8805 , και καλά κάνει.
Με αυτές τις μετρήσεις δεν περνάει κανένα μηχάνημα. Πόσο μάλλον τα 2 κορυφαία MARANTZ.
Και καλά ο 7705 κάνει 2200$ , αλλά ο 8805 που κάνει 5000$ και τον έχουν και σα σημείο αναφοράς?
Θα ήθελα να του πω να βρεί έναν AVP-AIHD DENON να μετρήσει , έτσι για το γαμώτο.
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ωχ, να περιμένουμε τωρα και τον προ-ενισχυτη σε αγγελία? :whistling: :lolsign:

Ονόματα δεν λέω...:p
Δεν πτοούμαι από τα λεγόμενα του amir.

Τα τελευταία 20 μηχανήματα που έχει μετρήσει τα έχει βγάλει από κακά έως για πέταμα. Βλέπε nad. Τα έβγαλε σκουπίδια.

Κάνει μετρήσεις πέρα των προδιαγραφών.

Στη τελική στα προβλεπόμενα έρχεται στη μέση της βαθμολογίας του. Με τα επόμενα στη κατάταξη να είναι μηχανήματα τουλάχιστον διπλάσιας αξίας.

Άσε που από τα λεγόμενα του νομίζω όπως και αρκετοί άλλοι ότι δεν είναι τόσο αμερόληπτο.

Δλδ προτείνει των 8805 των 5000€ αλλά αυτόν που σύμφωνα με τις μετρήσεις του είναι και λίγο καλύτερος, όχι.
 
Last edited:

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Οταν τα γράφω για τους Marantz είμαι κολλημένος, έτσι; :roflmao:

566C5B4D-A32F-4DB9-94F1-16A3662757FD.png

Δεν ξεκολλάνε απο την μέση της λίστας, και ειναι και prepro.:gotcha:

Το περίεργο ειναι πως εχει το ίδιο Sinad με τον μεγάλο 8805. Θα ήλπιζε κάποιος ο μεγάλος να μπορει να περάσει τον αρχαίο Emotiva που είχε και την μισή τιμή, αλλά τζίφος. Δεν θα έπρεπε ο μεγάλος να πλησιάζει το 100?

:lolsign:

Δεν παίζει καν φλατ ως τα 20.000Hz :o

01DE0431-E010-4B80-9FF6-645EC27262F7.png


Και είμαι εγω ο κολλημένος, ε; Ε; Ε;

:lolsign:

Ρε άντε πάτε να δείτε αν έρχομαι :tongue:

Και εχει και το φαιδρό Audyssey, τον ευνουχιστή ηχείων. Μόνο τα κλιπς βοηθάει τελικά :gotcha:
να βρεί έναν AVP-AIHD DENON να μετρήσει
Πράγματι, περιμενω να μετράει καλύτερα ο AVP
 




Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Αυτός ο ταλαίπωρος ο nad t758v3 γιατί είναι τόσο κάτω; Τον λυπήθηκα τον κακομοίρη...
Γιατι τον μέτρησε στα 2V, ενώ τα specs ειναι για 1V.
Του έβαλε πολυ αυστηρά κριτήρια, σαν να είναι prepro.
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Ξεφτίλα. Μηχάνημα με XLR πρέπει να βγαζει 4V το ελάχιστο.
Μαϊμού XLR. Ξεφτίλες.
Τα hypex nc400 στα 2.35 δεν τερματίζουν;
Και θα βγει σε μερικές μέρες να πει ότι ήταν ελαττωματικό.
Μόλις πέσει το παραδακι....
Γιατι τον μέτρησε στα 2V, ενώ τα specs ειναι για 1V.
Του έβαλε πολυ αυστηρά κριτήρια, σαν να είναι prepro.
Δεν ξέρω κατά πόσο ένα di box θα χρωματίσει το σήμα που θα πάρει με 1 volt τάση. Βέβαια από την στιγμή που θα μπει το dsp στη μέση δε νομίζω οτι υπάρχει νόημα να μιλάμε για χρωματισμούς. Έτσι κι αλλιώς το πρόγραμμα ισοστάθμισης πληρώνουμε κατά κύριο λόγο σε αυτά τα μηχανήματα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Με 1v o NAD ήταν στα 88-89 sinad. Και με Dirac στα 1200€, 11 κανάλια dac μια χαρα είναι.

Μονο το Dirac κανει 700€


Άντε να δω εναν Marantz να περνάει το 92 sinad, καημό το εχω, Όλοι εκεί κολλάνε.

Πολυ ξεφτίλα λέμε

:lolsign: :lolsign: :lolsign:
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Δεν πτοούμαι από τα λεγόμενα του amir.

Τα τελευταία 20 μηχανήματα που έχει μετρήσει τα έχει βγάλει από κακά έως για πέταμα. Βλέπε nad. Τα έβγαλε σκουπίδια.

Κάνει μετρήσεις πέρα των προδιαγραφών.

Στη τελική στα προβλεπόμενα έρχεται στη μέση της βαθμολογίας του. Με τα επόμενα στη κατάταξη να είναι μηχανήματα τουλάχιστον διπλάσιας αξίας.

Άσε που από τα λεγόμενα του νομίζω όπως και αρκετοί άλλοι ότι δεν είναι τόσο αμερόληπτο.

Δλδ προτείνει των 8805 των 5000€ αλλά αυτόν που σύμφωνα με τις μετρήσεις του είναι και λίγο καλύτερος, όχι.
πολυ καλος .....μηπως να πας στον 8805 ;

αχ αυτος ο 8805 ....μηχαναρα !!!!
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Σίγουρα είναι το πιο vfm μηχάνημα της αγοράς με το αμέσως επόμενο να είναι ο trinnov attitude 16. Όλα τα άλλα έχουν πολύ χειρότερο vfm.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Αυτός ο ταλαίπωρος ο nad t758v3 γιατί είναι τόσο κάτω; Τον λυπήθηκα τον κακομοίρη...
Γιατί μετράει πέρα των προδιαγραφών.
πολυ καλος .....μηπως να πας στον 8805 ;

αχ αυτος ο 8805 ....μηχαναρα !!!!
πολυ καλος .....μηπως να πας στον 8805 ;

αχ αυτος ο 8805 ....μηχαναρα !!!!
Μπάα ήρθε να μείνει. Όταν βγει κάποιο βασικό spec που δεν το καλύπτει μόνο τότε.
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
Σίγουρα είναι το πιο vfm μηχάνημα της αγοράς με το αμέσως επόμενο να είναι ο trinnov attitude 16. Όλα τα άλλα έχουν πολύ χειρότερο vfm.
4 φορες τα λ7 του 8805 ειναι πολλα, πρεπει να κανει και καφε που δεν κανει.....οποτε δεν.

εισαι κομπλε με 8805 αν εχεις τον χωρο να τον αξιοποιησεις....με 15ηχεια και 4 sub
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Σίγουρα είναι το πιο vfm μηχάνημα της αγοράς με το αμέσως επόμενο να είναι ο trinnov attitude 16. Όλα τα άλλα έχουν πολύ χειρότερο vfm.
O Trinnov είναι αρκετά ακριβό μηχάνημα, το vfm δεν ξέρω κατά πόσο αρμόζει σαν έννοια.

Ούτε τον Nad 758 πολυσυμπαθώ. Δεν νομίζω πως με 1200€ μπορείς να αγοράσεις ποιοτικό μηχάνημα 11 καναλιών, με ενισχυτικά, ισοσταθμιση, cross, κτλ κτλ. Δεν γίνεται.
Τόσο κανει το minidsp που ειναι δυο κανάλια μόνο , και δεν εχει ενισχυτές.

Αλλά οι Marantz είναι σε άλλο επίπεδο ρε παιδί μου, prepro με 92 sinad. Μεγάλη σχεδιαστική επιτυχία. :tongue: :cry:
 

Μηνύματα
3.667
Reaction score
5.504
Το vfm είναι καθαρά λόγος κόστους προς απόδοση. Λόγω δυνατότητας αναβάθμισης ο trinnov είναι στην κορυφή διότι ουσιαστικά μιλάμε για pc με ένα πρόγραμμα και όχι για ένα απλό τσιπακι που σε τρία χρόνια θα είναι παρωχημένο. Εγώ όπως το βλέπω είναι είτε μια επιλογή ανάμεσα σε nad t758, marantz 7705, Yamaha cxa 5200 ώστε δίνοντας ένα λογικό πόσο να μπορείς να αναβαθμίσεις σε δύο τρία χρόνια η αλλιώς all in για τρινοβ. Τα μηχανήματα του πεντοχιλιαρου με χαλάνε σαν λογική αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά την δική μου τσέπη.
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Το vfm είναι καθαρά λόγος κόστους προς απόδοση. Λόγω δυνατότητας αναβάθμισης ο trinnov είναι στην κορυφή διότι ουσιαστικά μιλάμε για pc με ένα πρόγραμμα και όχι για ένα απλό τσιπακι που σε τρία χρόνια θα είναι παρωχημένο. Εγώ όπως το βλέπω είναι είτε μια επιλογή ανάμεσα σε nad t758, marantz 7705, Yamaha cxa 5200 ώστε δίνοντας ένα λογικό πόσο να μπορείς να αναβαθμίσεις σε δύο τρία χρόνια η αλλιώς all in για τρινοβ. Τα μηχανήματα του πεντοχιλιαρου με χαλάνε σαν λογική αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά την δική μου τσέπη.
Αν και δεν έχει πολλούς pre pro. Αυτούς τους λίγους για να πάς σε sinad 2-3 db πάνω πρέπει να φτάσεις τα 7-8 χιλιάρικα.
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.393
Reaction score
79.529
Το vfm είναι καθαρά λόγος κόστους προς απόδοση. Λόγω δυνατότητας αναβάθμισης ο trinnov είναι στην κορυφή διότι ουσιαστικά μιλάμε για pc με ένα πρόγραμμα και όχι για ένα απλό τσιπακι που σε τρία χρόνια θα είναι παρωχημένο. Εγώ όπως το βλέπω είναι είτε μια επιλογή ανάμεσα σε nad t758, marantz 7705, Yamaha cxa 5200 ώστε δίνοντας ένα λογικό πόσο να μπορείς να αναβαθμίσεις σε δύο τρία χρόνια η αλλιώς all in για τρινοβ. Τα μηχανήματα του πεντοχιλιαρου με χαλάνε σαν λογική αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά την δική μου τσέπη.
Κάτω απο 5000€: Arcam, Anthem, Emotiva (κι ας μην μπει το dirac ποτέ), ισως και Yamaha κάτω απο 3000€.
Ο Trinnov ξεφεύγει οικονομικά.

Marantz και να μου τον χάριζαν δεν θα τον έβαζα στη μπρίζα. Θα άνοιγα αγγελία για ανταλλαγή με πικάπ. Ή phono stage. Λαμπάτο.


Ε ρε σπίτια που εχει κλείσει ο Αμίρ :roflmao:
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.684
Reaction score
28.021
Το vfm είναι καθαρά λόγος κόστους προς απόδοση. Λόγω δυνατότητας αναβάθμισης ο trinnov είναι στην κορυφή διότι ουσιαστικά μιλάμε για pc με ένα πρόγραμμα και όχι για ένα απλό τσιπακι που σε τρία χρόνια θα είναι παρωχημένο. Εγώ όπως το βλέπω είναι είτε μια επιλογή ανάμεσα σε nad t758, marantz 7705, Yamaha cxa 5200 ώστε δίνοντας ένα λογικό πόσο να μπορείς να αναβαθμίσεις σε δύο τρία χρόνια η αλλιώς all in για τρινοβ. Τα μηχανήματα του πεντοχιλιαρου με χαλάνε σαν λογική αλλά αυτό είναι καθαρά υποκειμενικό και αφορά την δική μου τσέπη.
Δηλαδή ένας Anthem MRX 720 στα 3000€ ή ΑV60 στα 4000€ ή MRX1120 με 4500€ σε χαλάει;
Ή 2000€ ή 15000€;
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.622
Μηνύματα
2.868.422
Members
37.941
Νεότερο μέλος
mdim051
Top