Marantz AV receivers


Μηνύματα
266
Reaction score
66
Καλησπέρα σε όλους.
Είπα να γράψω εδώ μερικά πράγματα μιας και εσείς οι εμπειρότεροι μπορείτε να με διαφωτίσετε...
Αγόρασα πριν λίγο καιρό τον Marantz SR6013 και μου κάνει το εξής περίεργο: μόλις βάλω το ethernet σταματάει να λειτουργεί πλέον το wifi και μαζί με αυτό και η εφαρμογές του ενισχυτή ( AVR Remote και HEOS ).
Επίσης στο μενού του ενισχυτή η επιλογή για το wifi είναι grayed out, δεν μπορώ πλέον να την επιλέξω εκτός και αν αποσυνδέσω το καλώδιο.
Είχα παλιότερα έναν yamaha που δεν ήταν καν πολυκάναλος αλλά είχε ethernet και wifi και ενώ είχα το καλώδιο για καλύτερο και σταθερότερο σήμα έπαιζαν όλα κανονικά...
Ένα άλλο που ανακάλυψα σήμερα με λύπη είναι ότι ενώ τον συνδέω με οπτική με το pc μου και μπαίνω στο tidal που έχει πλέον dolby atmos μουσική τα βλέπει όλα στέρεο... κάτι που κάνει επίσης και από usb που όπως λέει στο εγχειρίδιο παίζει μόνο 2.0 στέρεο(!!!)
Να προσθέσω ότι ούτε από την εφαρμογή tidal μέσα στο μενού του ενισχυτή μπόρεσα να παίξω atmos καθώς μου βγάζει μήνυμα unable to stream content συνέχεια...
Το μόνο που κατάφερα να κάνω για να ακούσω πολυκάναλη μουσική είναι μέσω software στον υπολογιστή μου (JRiver) εφόσον του δήλωσα να κάνει output encoding σε dolby... με αυτόν τον τρόπο όμως κάνει όλα τα τραγούδια δλδ και τα δικάναλα, οπότε δεν ξέρω αν ακούω το σωστό αποτέλεσμα...
Αν κάποιος ξέρει πως γίνεται να ακούσω πολυκάναλη μουσική σε αυτόν τον (πολυκάναλο) ενισχυτή παρακαλώ να μου πει...
Συγνώμη αν κούρασα..
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
Καλησπέρα σε όλους.
Είπα να γράψω εδώ μερικά πράγματα μιας και εσείς οι εμπειρότεροι μπορείτε να με διαφωτίσετε...
Αγόρασα πριν λίγο καιρό τον Marantz SR6013 και μου κάνει το εξής περίεργο: μόλις βάλω το ethernet σταματάει να λειτουργεί πλέον το wifi και μαζί με αυτό και η εφαρμογές του ενισχυτή ( AVR Remote και HEOS ).
Επίσης στο μενού του ενισχυτή η επιλογή για το wifi είναι grayed out, δεν μπορώ πλέον να την επιλέξω εκτός και αν αποσυνδέσω το καλώδιο.
Είχα παλιότερα έναν yamaha που δεν ήταν καν πολυκάναλος αλλά είχε ethernet και wifi και ενώ είχα το καλώδιο για καλύτερο και σταθερότερο σήμα έπαιζαν όλα κανονικά...
Ένα άλλο που ανακάλυψα σήμερα με λύπη είναι ότι ενώ τον συνδέω με οπτική με το pc μου και μπαίνω στο tidal που έχει πλέον dolby atmos μουσική τα βλέπει όλα στέρεο... κάτι που κάνει επίσης και από usb που όπως λέει στο εγχειρίδιο παίζει μόνο 2.0 στέρεο(!!!)
Να προσθέσω ότι ούτε από την εφαρμογή tidal μέσα στο μενού του ενισχυτή μπόρεσα να παίξω atmos καθώς μου βγάζει μήνυμα unable to stream content συνέχεια...
Το μόνο που κατάφερα να κάνω για να ακούσω πολυκάναλη μουσική είναι μέσω software στον υπολογιστή μου (JRiver) εφόσον του δήλωσα να κάνει output encoding σε dolby... με αυτόν τον τρόπο όμως κάνει όλα τα τραγούδια δλδ και τα δικάναλα, οπότε δεν ξέρω αν ακούω το σωστό αποτέλεσμα...
Αν κάποιος ξέρει πως γίνεται να ακούσω πολυκάναλη μουσική σε αυτόν τον (πολυκάναλο) ενισχυτή παρακαλώ να μου πει...
Συγνώμη αν κούρασα..
καλησπέρα, την οπτική σε τέτοια φορμά...την ξεχνάς, δεν υποστηρίζει, μόνο με hdmi μπορείς να ακούσεις atmos,dts x kai auro

βάλε το ethernet και κάνε ένα restart το ρουτερ και ξανα άνοιξε τις εφαρμογές στο κινητό του
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
οκ θα το δοκιμάσω και άμεσα κιόλας...
αυτό με το ρούτερ το έκανα και επίσης με 2 διαφορετικά ρούτερ μήπως και είχα θέμα στο ένα αλλά τπτ.
Αυτό που θα βοηθουσε είναι αν έχει κάποιος ίδιο ή παρόμοιο ενισχυτή να δοκιμάσει αυτό που λέω, γτ αν το κάνει και σε άλλα μηχανήματα τότε δεν φταίει το δικό μου και να μην ψάχνομαι...
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
οκ θα το δοκιμάσω και άμεσα κιόλας...
αυτό με το ρούτερ το έκανα και επίσης με 2 διαφορετικά ρούτερ μήπως και είχα θέμα στο ένα αλλά τπτ.
Αυτό που θα βοηθουσε είναι αν έχει κάποιος ίδιο ή παρόμοιο ενισχυτή να δοκιμάσει αυτό που λέω, γτ αν το κάνει και σε άλλα μηχανήματα τότε δεν φταίει το δικό μου και να μην ψάχνομαι...
έχω τον 6011
δεν υποστηρίζει HEOS...
το βράδυ που θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω το AVR Remote και θα σου πω
 


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Η σύνδεση με καλώδιο πάει πάνω στο router απευθείας η παρεμβάλλεται κάποια άλλη συσκευή;
η σύνδεση με WiFi γίνεται στον ίδιο ρουτερ Η παρεμβάλλεται access point;
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
έχω τον 6011
δεν υποστηρίζει HEOS...
το βράδυ που θα πάω σπίτι θα δοκιμάσω το AVR Remote και θα σου πω
Σε ευχαριστώ
ναι όλα τα update έχουν γίνει ( ένα έκανε από τότε που τον πήρα)
Η σύνδεση με καλώδιο πάει πάνω στο router απευθείας η παρεμβάλλεται κάποια άλλη συσκευή;
η σύνδεση με WiFi γίνεται στον ίδιο ρουτερ Η παρεμβάλλεται access point;
Το καλώδιο έρχεται από ένα απλό switch, το wifi από το ρούτερ κατευθείαν.
Άσχετα με το από που έρχεται το καλώδιο πάντως με το που βάλω ένα καλώδιο πάνω του δεν μου δίνει την επιλογή να επιλέξω καν το wifi...
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Στην μία φαίνεται ότι το σήμα που πάιρνει από το πισι είναι pcm και στην άλλη ότι μόλις βάλω καλώδιο ethernet δεν με αφήνει να αγγίξω καν την επιλογή για το wifi...
το μόνο που δεν δοκίμασα είναι αλλαγή καλωδίου μήπως και έχει βλάβη και τρελένεται ο ενισχυτής
 

Attachments


Sugah

Ζαχαρούλης
Μηνύματα
1.974
Reaction score
3.326
Στη σελίδα του manual http://manuals.marantz.com/SR6013/NA/EN/HJWMSYmbbwqzbn.php αναγραφή σύνδεση μέσω καλωδίου ή Μέσω ασύρματης ζεύξης, δεν γράφει ότι μπορούν να λειτουργούν και οι δυο συνδέσεις ταυτόχρονα.
Όσον αφορά τη σύνδεση που γράφει PCM, προφανώς έτσι έρχεται από τον υπολογιστή, άρα στη κάρτα ήχου θα είναι οποία ρύθμιση για την αλλαγή κωδικοποίησης. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα περάσει Dolby Atmos.
ΙΣΩΣ να περάσει εάν συνδεθεί, και εφοσον διαθέτει βέβαια ο υπολογιστής, μέσω καλωδίου HDMI
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Στη σελίδα του manual http://manuals.marantz.com/SR6013/NA/EN/HJWMSYmbbwqzbn.php αναγραφή σύνδεση μέσω καλωδίου ή Μέσω ασύρματης ζεύξης, δεν γράφει ότι μπορούν να λειτουργούν και οι δυο συνδέσεις ταυτόχρονα.
Όσον αφορά τη σύνδεση που γράφει PCM, προφανώς έτσι έρχεται από τον υπολογιστή, άρα στη κάρτα ήχου θα είναι οποία ρύθμιση για την αλλαγή κωδικοποίησης. Σε καμία περίπτωση όμως δεν θα περάσει Dolby Atmos.
ΙΣΩΣ να περάσει εάν συνδεθεί, και εφοσον διαθέτει βέβαια ο υπολογιστής, μέσω καλωδίου HDMI
Έβαλα HDMI και γιαυτό οι φωτογραφίες. το ένα θέμα το ξεπέρασα (νομίζω) άλλαξα καλώδιο ethernet και προς το παρόν φαίνεται να δουλεύει κανονικά...δλδ ενώ έχω το καλώδιο λειτουργούν οι εφαρμογές.
Το άλλο θέμα παραμένει όμως.
Ενώ έχω κατεβάσει την εφαρμογή dolby access που ζητάει μόλις πάω να ρυθμίσω τις ιδιότητες της κάρτας ήχου συνεχίζει να περνάει δικάναλος ήχος στον ενισχυτή.
Όπως θα δείτε και στην φωτό, δείχνει ότι το σήμα είναι pcm ( κανένα πρόβλημα εφόσον περνάει μια χαρά πολυκάναλος ήχος ) αλλά από τα ηχεία ακουγεται πάντα δικάναλος, ακόμα και αν επιλέξω από τον ενισχυτή να πάιξει πολυκάναλα αυτός παίζει δικάναλα... μόνο αν επιλέξω multi stereo παίζει ταυτόχρονα όλα τα ηχεία...
κουράστικα για σήμερα, θα συνεχίσω αύριο.
ευχαριστώ όλους σας για τις απαντήσεις
 

daharis666

Επαγγελματίας Crystalator Μονολιθίξ
Moderator
Μηνύματα
37.863
Reaction score
77.465
το έλυσες βλέπω...μόλις σου έγραφα ότι δεν έχω πρόβλημα με το avr remote σε εθερνετ


στο εικονίδιο της κάρτας ήχου σου (στην μπάρα εργασιών δεξιά) αν κάνεις δεξί κλικ στο ηχειάκι δεν εμφανίζει στις επιλογές ====> ρύθμιση ηχείων====> στερεοφωνικό,5.1 , 7.1, Dolby atmos for home theater ?
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
το έλυσες βλέπω...μόλις σου έγραφα ότι δεν έχω πρόβλημα με το avr remote σε εθερνετ


στο εικονίδιο της κάρτας ήχου σου (στην μπάρα εργασιών δεξιά) αν κάνεις δεξί κλικ στο ηχειάκι δεν εμφανίζει στις επιλογές ====> ρύθμιση ηχείων====> στερεοφωνικό,5.1 , 7.1, Dolby atmos for home theater ?
Καλημέρα και ευχαριστώ για την απάντηση. Ναι έχω αυτές τις επιλογές, όταν επέλεξα την πρώτη φορά το Dolby Atmos μου άνοιξε το windows store για να κατεβάσω το dolby access... Το κατέβασα (ευτυχώς έχει δοκιμαστική περίοδο 7 ημερών αλλιώς κοστίζει 14 ευρώ), το έτρεξα και μετά με άφησε να επιλέξω στην κάρτα ήχου το Dolby Atmos. Παρόλα αυτά συνεχίζουν τα ηχεία να παίζουν δικάναλα...
Όπως θα δείτε και στην φωτό αναγνωρίζει ο ενισχυτής ότι ο η/υ ''στέλνει'' 8 κανάλια ήχου, όμως ο ήχος είναι ακόμα δικάναλος... θα κάνω σήμερα τα γνωστά που κάνουμε με τα windows δλδ απεγκατάσταση και επανεκίνηση και τα σχετικά μπας και στρώσει...
 


Μηνύματα
266
Reaction score
66
Υπάρχουν δηλωμένα atmos ηχεία στο set up?
πολύ καλή ερώτηση... αν μπορείς πες μου πως το βλέπω αυτό...
να ενημερώσω ότι έχω 5.2 σύστημα προς το παρόν και ζητάω μόνο απο εκεί να ακούσω. προς Θεού δεν ζητάω να ακούσω atmos από 5 ηχεία, απλά να ακούσω το surround θέλω και ας μην είναι atmos
 

Μηνύματα
2.408
Reaction score
3.624
Ενώ παίζει η μουσική σου πάτα στο κοντρόλ το πλήκτρο Music (χρωματιστό) και από το μενού που θα εμφανιστεί επέλεξε dolby η ότι άλλο θες..
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
Ενώ παίζει η μουσική σου πάτα στο κοντρόλ το πλήκτρο Music (χρωματιστό) και από το μενού που θα εμφανιστεί επέλεξε dolby η ότι άλλο θες..
όταν πάιζει από το πισι και μέσω tidal μου βγάζει μόνο τρεις επιλογές, stereo, dolby audio, και multichannel stereo.
Αν επιλέξω stereo ή και dolby audioπαίζει απλά δικάναλα. Αν επιλέξω multichannel stereo παίζουν όλα τα ηχεία μαζί...
 

Μηνύματα
266
Reaction score
66
και μερικές φωτό για να δείτε τις ρυθμίσεις που έχω κάνει και τι μου βγάζει....
 

Attachments


Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
αν δεν εχεις atmos setup δεν θα παιζει....

πατα info και τραβα μια φωτο


αν δειχνει αυτο δεν εχεις setup atmos .....οποτε μην περιμενης να σου βγαλει επιλογη atmos.

δεξια της φωτο πρεπει να σου δειχνει ολα τα ηχεια που εχεις συνδεμενα......
.......αν ειναι ολα αυτα, καπουτ atmos, θελεις τουλαχιστον 2 ταβανι.....η να βαλεις πανω στα κυριως ηχεια σου 2
καπως ετσι ..



 
Last edited:

Μηνύματα
22.269
Reaction score
15.543
εδω ειναι οι επιλογες σου

καπως ετσι.......
αριστερα δειχνει το σημα που παιρνει και δεξια ποια ηχεια παιζουν απο οσα εχεις συνδεμενα....

πςςςςςςςςςςςςςς.jpg


222222.jpg 2222222222.jpg
 
Last edited:


Τελευταια Μηνυματα

Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.608
Μηνύματα
2.867.799
Members
37.938
Νεότερο μέλος
AlexisAvdis
Top