Marantz AV receivers

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
@melina

Προς το τέλος Δεκεμβρίου μου είχε βγάλει νεο update το οποίο περίμενα αρκετές μέρες πριν το κάνω.
Βασικά έψαχνα να δω τί διορθώνει.
Την ίδια απορία με εμένα είχαν και άλλοι χρήστες στο AVS.

Πληροφορίες όμως πουθενά, έκλεισα λοιπόν τα μάτια και το έκανα!

To Firmware Information δεν άλλαξε ΠΟΤΕ νούμερο!
Φυσικά απο τότε πέρασε κοντά ενας μήνας, αρα δεν έχει να κάνει.

:O_o:
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Μια ερωτηση για τον NR 1605 . Εχω το xiaomi Mi media player και θελω να τον συνδεσω στο marantz για προβολη στο projector
Ο projector μπορει να συνδεθει μονο με component in
Συνδεω το xiaomi σε μια εισοδο του Marantz
Απο τα component out του Μαραntz δεν μ δειχνει εικονα
Χρειαζομαι adaptor hdmi to component για το xiaomi ? Ειναι καποια ρυθμιση που δεν βλεπω ?
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλησπέρα,
Ο προτζέκτορας έχει μόνο component η έχει και vga
Αν η σύνδεση του component έχει ανάλυση 476-576 θα χάσεις ποιότητα εικόνας αν φθάνει στα 1080p μπορείς να βάλεις έναν αντάπτορα από τον ενισχυτή στο προβολέα το vga ίσως να έχει μεγαλύτερη ανάλυση π.χ. 1280χ1024
Πάντως η καλύτερη σύνδεση μεταξύ αυτών των μηχανημάτων είναι το HDMI, αν ο προβολές είναι πολύ παλιός μήπως να κοίταζες για έναν πιο καινούργιο έστω και μεταχειρισμένο με τη συγκεκριμένη υποδοχή για να ευχαριστηθείς εικόνα.
Η γνώμη μου ....
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Εχω μπερδευτει με τις συνδεσεις . Συνδεσα στο media player στο marantz με hdmi και περιμενα η componet out που εχει ο ενισχυτης και ειναι συνδεμενος με το projector να δειξει εικονα αλλα δεν δειχνει
Θα παρω ενα adaptor hdmi to component να τελειωνω
 

Μηνύματα
2.405
Reaction score
3.613
Εχω μπερδευτει με τις συνδεσεις . Συνδεσα στο media player στο marantz με hdmi και περιμενα η componet out που εχει ο ενισχυτης και ειναι συνδεμενος με το projector να δειξει εικονα αλλα δεν δειχνει
Θα παρω ενα adaptor hdmi to component να τελειωνω
Θα πας στις ρυθμίσεις του Marantz και θα ορίσεις τα component σαν out.
Ρίξε μια ματιά λογικά κάτι τέτοιο θα είναι.
 

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Θα πας στις ρυθμίσεις του Marantz και θα ορίσεις τα component σαν out.
Ρίξε μια ματιά λογικά κάτι τέτοιο θα είναι.
Εψαξα στο manual δεν βρηκα να οριζεις καπου να δινει εξοδο component .
Υπεθεσα οτι αφου εχει component out δεν χρειαζεται απαραιτητα να εχω συνδέσει κατι στη component in .
Δεν θα πρεπει να δωσει εξοδο και απο hdmi Και απο component ?
Μαλλον λαθος η υποθεση μου
 

Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα,
Θα πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στον Marantz όπως σου αναφέρει και ο @nemesi54 για να δεις στον προβολέα από component.

1655713976036.png

1655714030189.png
 
Last edited:

Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Καλημέρα,
Θα πρέπει να κάνεις κάποιες ρυθμίσεις στον Marantz όπως σου αναφέρει και ο @nemesi54 για να δεις στον προβολέα από component.

View attachment 255520
View attachment 255521
Δεν βλεπω καπου στο manual να αναγραφει οτι ο ενισχυτης βγαζει ταυτοχρονα εξοδο απο hdmi και component
Αν εχει εισοδο source στο component in μονο τοτε θα εχει στο component out signal
Η αναφορα στο μανιουαλ ειναι μονο για τις εισοδους αν καταλαβαινω σωστα
 



Μηνύματα
3.090
Reaction score
8.866
Καλημέρα,
Ίσως να μην έχει τη δυνατότητα από Hdmi in να το μετατρέψει σε component out, ενώ το ανάποδο γίνεται.
Για δοκίμασε από component in σε component out, με μετατροπέα hdmi σε rca.

1655800603290.png


1655799862405.png
 
Last edited:



Μηνύματα
1.730
Reaction score
1.003
Component = Analog
HDMI = Digital
Εχω ενα lg blue ray player που μπορει να δινει εξοδο και hdmi και component (analog)
Σιγουρα χρειαζετai μετατροπη του ψηφιακου σηματος . Σκεφτομουν οτι ο marantz θα διεθετε κατι τετοιο και θα ειχε τη δυνατοτητα απο τις hdmi εισοδους να στελνει απευθειας στην component (analog ) out
 

Μηνύματα
127
Reaction score
63
Καλησπέρα,

Θα ήθελα να ρωτήσω πόσο είναι η ασφαλής απόσταση σε εσωτερικό ραφιού μεταξύ ενισχυτή και του ξύλου για να θεωρείται επαρκής ο αερισμός.

Πήρα καινούργια τηλεόραση και αναγκάστηκα να αλλάξω τη διαρρύθμιση στα ράφια. Απλά είδα ότι είναι αρκετά στενά και δεν παίρνει και πολύ αέρα από πάνω και από τα πλάγια. Έχω τον SR7012 και από πάνω περισσεύουν κάπου στους 3 πόντους και άλλοι τόσοι αριστερά-δεξιά. Είναι αρκετοί για εξαερισμό ή την κάτσαμε;
 

Μηνύματα
27.250
Reaction score
25.238
3εκ είναι λίγα.
Μάλλον θα χρειαστείς ανεμιστήρια απο pc να τραβάνε την ζέστη από πάνω.
Ούτως ή άλλως τα marantz-denon ζεσταίνονται .
Τα δικά τους ανεμιστήρια τα έχουν για να μην πάρουν φωτιά μόνο.
 


Μηνύματα
832
Reaction score
1.033
Παλαιότερα είχα τοποθετημένο έναν ιδιο ΑV σε ράφι με μικρό κενό (3-4 cm) και ζεσταινόταν πάρα πολύ. Έβαλα δυο ανεμιστηράκια υπολογιστη (125mm διαμετρο) πίσω από τον AV, κολλημένα στην "οροφή" του ραφιού να φυσάνε προς τα πίσω. Λύθηκε το πρόβλημα.

Θυμάμαι ότι αν ήταν αναμμένος πολλές ώρες ο ενισχυτής, το ξύλο απο πάνω του ζεσταινόταν. Μετά την τοποθέτηση των ανεμιστήρων, είχε φυσιολογική θερμοκρασία λειτουργιας (όσο μπορώ να καταλάβω με το χέρι).
 


Μηνύματα
127
Reaction score
63
Οκ κατάλαβα πήγα για μαλλί και θα βγήκα κουρεμένος :dance:.
Λοιπόν μετρημένα έχουμε και λέμε 4.3 εκατοστά επάνω και 5.5-6 αριστερά δεξιά.
Από ότι είδα δει παλιότερα παίζει έτοιμη υλοποίηση με 200 ευρώ και μετά πάει δική μου υλοποίηση με ανεμιστήρα και ότι βγει;
 


Μέλη online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.598
Μηνύματα
2.867.338
Members
37.936
Νεότερο μέλος
albie
Top