Marantz - Denon 13.1 - AV8805, AVC-X8500H


Μηνύματα
317
Reaction score
547
Φίλος χωρίς πρόσβαση στον χώρο αντικατέστησε μαραντζ με γιαμαχα
Εκλαιγε με το τι έχανε τόσο καιρό ...
Εγώ πάντως αντικατέστησα yamaha 2050 με marantz 7012 και εξεπλάγην ευχάριστα. Βασιζόμενος αποκλειστικά στα συστήματα ισοστάθμισης, έχω να πω τα εξής: α) στις χαμηλές δεν είδα κάποια διαφορά (βέβαια το yamaha το είχα και με antimode), β) με το marantz ζωντάνεψαν τα surround και τα atmos, ενώ το yamaha ήταν κάπως πιο εμπροσθοβαρές (αρκετά για να μαι ειλικρινής), γ) το κεντρικό με το marantz μου φαίνεται κάπως πιο υποτονικό, φαντάζομαι είναι θέμα ρυθμίσεων.
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Περίεργο...
Εσένα συνήθως δεν σου αρέσει τίποτα ...:D
Όλα μου αρέσουν, απλά λέω κάποια βασικά προβλήματα που βλέπω...
Το ότι δεν αρέσουν αυτά που λέω δεν σημαίνει ότι δεν μ αρέσει το εκάστοτε σύστημα !!!
.. . Παρεξηγημένος είμαι.

Είμαι ο εαυτός μου, δεν γλύφω
 


Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Το emotiva
Νομίζω ότι υπάρχει αντιπροσωπος πλέον
Γύρω στα 5 νομίζω
Δυστυχώς δεν θυμαμαι ποιος είναι ο αντιπροσωπος ...
 

Μηνύματα
5.280
Reaction score
6.428
Παντως μερα απο την πλακα, συμπερασματα του στυλ μου ειπε ,του ειπα, ακουσα οτι, δεν μπορουν να βγουν, καθε συστημα εχει καποιες δυνατοτητες επεξεργασιας και φιλτρα τα οποια ειναι αδιαμφισβητητα...
 


Diylover

Φτιάχτε ενεργά!!!
Μηνύματα
676
Reaction score
1.979
Έχει digital out optical και coaxial. Δεν αναφερωμουνα σε κάθε κανάλι, αν και ωραίο θα ήταν για ένα set Fusion.. :dance2:

Τώρα το θέμα γλυψηματος, δηλαδή οποίος λέει μόνο τα αρνητικά λέει αλήθεια? Μισή αλήθεια λέει. Όλη η αλήθεια είναι θετικά ΚΑΙ αρνητικά μαζί.. αλλιώς δημιουργεί εντυπώσεις. IMHO. :)
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Ενω οι αλλοι γλυφουμε ..:lolsign:
βλεπεις τι κανεις !! :D
...δεν ξερω τι κανει ο καθενας, αλλα νομιζω οτι οι "αγαπες' φαινονται :p:D

like ομως γιατι δεν μασας και εσυ ;)


Παντως μερα απο την πλακα, συμπερασματα του στυλ μου ειπε ,του ειπα, ακουσα οτι, δεν μπορουν να βγουν, καθε συστημα εχει καποιες δυνατοτητες επεξεργασιας και φιλτρα τα οποια ειναι αδιαμφισβητητα...
ναι, αυτο το μουπε κ.λ.π. παιζει πολυ, θελουμε χειροπιαστα πραγματα, αλλα dimi ;) και οχι μουπε και σουπα κ.λ.π.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
και κατι τελευταιο......μην πατε μακρυα.

Ολοκληρος dimi με ηχεια 7.2 και ιδια ηχεια η ιδιας σειρας(δεν θυμαμαι ακριβωςι) με dirac και με λιγο φτιαγμενο χωρο(πρεπει την σκαλα να φτιαξει :D ) και δεν μπορει να βγαλει ακρη οπως θελει...
....που να ειχε και αλλα 4-6 για atmos η 4-6 για auro πανω απο το κεφαλι του :laugh:

βεβαια νεος ειναι θα μαθει, εχει μπροστα του χρονια ;):p:D

οποτε ολοι εσεις που δεν εχετε τετοια εφοδια ειναι δυνατον να μην εχετε προβληματα ;
....και ακομα περισσοτερο που δεν ξερετε πως να τα αντιμετωπισετε :)
ασε το οτι ειναι και η παντοφλα στην μεση :laugh:

οταν σας λεει καποιος κατι (με λιγες η πολλες γνωσεις)δεν το παιζει, προσπαθει να σας βοηθησει,ασχετα αν ο τροπος του καμια φορα μπορει να μην σας αρεσει..;)

απολαυστε αυτο που εχετε και καντε διορθωσεις σιγα σιγα, δεν σας κυνηγαει κανεις.:)
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Εγώ πάντως αντικατέστησα yamaha 2050 με marantz 7012 και εξεπλάγην ευχάριστα. Βασιζόμενος αποκλειστικά στα συστήματα ισοστάθμισης, έχω να πω τα εξής: α) στις χαμηλές δεν είδα κάποια διαφορά (βέβαια το yamaha το είχα και με antimode), β) με το marantz ζωντάνεψαν τα surround και τα atmos, ενώ το yamaha ήταν κάπως πιο εμπροσθοβαρές (αρκετά για να μαι ειλικρινής), γ) το κεντρικό με το marantz μου φαίνεται κάπως πιο υποτονικό, φαντάζομαι είναι θέμα ρυθμίσεων.
Φαντασου να μην ειχες και το antimode !!!!

Λογικο ειναι να ακουσεις καλυτερα αφου εγινε καλυτερη ισοσταθμιση σε ολα τα ηχεια διορθωνοντας οτι εκανε με καλυτερα φιλτρα απο τον yamaha.
Πρεπει να παρεις το app να μπορεις να κανεις καποιες διορθωσεις που θες και χρειαζεσαι τουλαχιστον ενα ντεσιμπελομετρο να δεις αν οι σταθμες ηχειων ειναι στα ιδια db
 

Μηνύματα
7.219
Reaction score
4.602
Κωστα το antimode το είχε ο γιαμαχα
Οπότε θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικό το πόρισμα υπέρ του μαραντζ κατά τα λεγόμενα του
 


Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.923
Κώστα το ειχα ξαναρωτήσει νομίζω αλλα δεν θυμάμαι την απάντηση.
Εχει ο 8805 δυνατότητα για Manual φίλτρα, με ρυθμιζόμενο, Q, Gain, Frequency? Εννοώ χωρίς καθόλου ενεργοποίηση του Audissey
 



Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
Κωστα το antimode το είχε ο γιαμαχα
Οπότε θεωρώ ότι δεν είναι αντικειμενικό το πόρισμα υπέρ του μαραντζ κατά τα λεγόμενα του
αν το πηρε μεταχειρισμενο τον yamaha μπορει να το ειχε ο προηγουμενος το antimode η το αγορασε για να κανει δουλεια στα χαμηλα ....δωρο δεν το κανει η yamaha παντως.

Εγώ πάντως αντικατέστησα yamaha 2050 με marantz 7012 και εξεπλάγην ευχάριστα. Βασιζόμενος αποκλειστικά στα συστήματα ισοστάθμισης, έχω να πω τα εξής: α) στις χαμηλές δεν είδα κάποια διαφορά (βέβαια το yamaha το είχα και με antimode), β) με το marantz ζωντάνεψαν τα surround και τα atmos, ενώ το yamaha ήταν κάπως πιο εμπροσθοβαρές (αρκετά για να μαι ειλικρινής), γ) το κεντρικό με το marantz μου φαίνεται κάπως πιο υποτονικό, φαντάζομαι είναι θέμα ρυθμίσεων.
σχετικα με το κεντρικο σου μιας και εχουν αρκετοι προβλημα....

Ενα καλο κεντρικο με καλη ισοσταθμιση(οπως σε ολα τα ηχεια...δλδ ιδια) με σωστο υψος(αυτιου)
και εχοντας ενα καλο RT60 0.3 - 0.4ms για τους χωρους μας, θα αποδιδει εξαιρετικα......ουτε 1db δεν χρειαζεται παραπανω το κεντρικο για να το ακους σωστα...που συνηθως αυτο κανουν οι περισσοτεροι λογω λαθους θεσης(πιο χαμηλα) και λαθους RT60 που σχετιζεται με την καθαροτητα του ηχου και ειδικα της ομιλιας.

πιθανοτα ο yamaha σου εδωσε η καποιο db παραπανω στο κεντρικο η καποιες συχνοτητες πιο ανεβασμενες και το ακουγες πιο "ζωντανο" ....δεν ειναι καλο το συστημα αυτοματης ισοσταθμισης που εχει.....manual πρεπει να παιξεις με τον yamaha, αλλα τα φιλτρα που χρησιμοποιει ειναι τα απλα, οποτε παλι το αποτελεσμα δεν θαναι το αναμενομενο.

το κεντρικο σε ενα συστημα ειναι το Α ...... το Ω το(α) sub ......πρεπει ναναι καλα...
....δυστυχως το σημαντiκοτερο καναλι(κεντρικο) μπαινει σε λαθος θεση στο 99% των home cinema.
 


ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.278
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top