Marantz - Denon meets Dirac (?)

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δεν μιλάω για εσένα προσωπικά, αλλά γενικά. Η περίπτωση σου δείχνει πως η αγορά είναι λαχείο. Εσύ απλά είσαι τυχερός.

Εγώ πχ δεν θα το έκανα ποτέ. Ή θα έπαιρνα έναν σωστό Pro ή δεν θα πήγαινα καν σε τέτοιες λύσεις. Εσύ καλά έπραξες αφού αυτό θές.
 

Μηνύματα
317
Reaction score
547
Καλά εννοείται, δεν μιλάμε επί προσωπικού. Απόψεις και εμπειρίες καταθέτουμε.

Όσον αφορά όμως τον σωστό Pro, εδώ θα μου επιτρέψεις να διαφωνίσω.

Όταν βγήκαν, όλοι, μα όλοι είχαν τα θέματά τους. Emotiva, Monoprice, Anthem, Arcam, JBL Synthesis. Σήμερα τα περισσότερα bugs έχουν τακτοποιηθεί, άλλοι σε μικρότερο, άλλοι σε μεγαλύτερο βαθμό.

Αν θες κάτι rock solid, πας στις πιο εμπορικές μάρκες, Marantz, Denon, Yamaha. O 7012 που είχα, αλλά και ο Yamaha 2050 πριν από αυτόν, δεν έβγαλαν το παραμικρό, ούτε bugs, ούτε τίποτα. Απλά δούλευαν.

Όμως η ποιότητα στον ήχο, είναι η μέρα με τη νύχτα, κυριολεκτκά. Και αυτό χωρίς να έχω τρέξει Dirac ακόμα.
 

Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
O XMC-2 που παρέλαβα εγω πάντως δεν έχει απολύτως κανένα από τα bugs που διάβαζα τόσο καιρό. Να έτυχε? Ίσως, δεν με απασχολεί. Ειδικά με την τιμή που μου το άφησε ο Πολωνός. Με οut of the box settings, κάνει τον Marantz 7012 να μοιάζει με ραδιοφωνάκι της δεκαετίας του 80.

Το απόγευμα θα τρέξω και το Dirac.
ρε σεις, μην γραφεται τετοια βρε........δειχνει ποσο ασχετοι ειστε.

καλοριζικος ο emotiva :)
 


Μηνύματα
22.267
Reaction score
15.542
υποστηρίζει service ευρωπη στη Δανία αν δε κάνω λάθος βγαζουν ticket καπου στα 60€ και το στέλνεις με dhl
ξεφύγαμε λίγο απο το θέμα..
δε νομίζω να πηγαίνa στο καινούριο denon 4800 πάντως ουτε να άλλαζα τον 4700, ισως κατεβάσω το multieq x για το κάτι παραπάνω.. αν ο χώρος μου το επέτρεπε θα έδινα ενα σεβαστό ποσο για κάτι καλύτερο. προς το παρών καλα ειμαι με 4700 και basx a3..πιο πολύ η σωστή τοποθέτηση των ηχείων με ενδιαφέρει είτε απο εμενα με umik 1 kai rew μιας και εχω και δεν εχω αξιωθει να πάρω μετρήσεις, είτε απο κάποιον επαγγελματία.. πάντως αλλαξα το curve σε harman μεσω κάποιου video και η αλλαγή ήταν θεαματική στον ηχο, το app στο κινητο τελικά ήταν απο τις καλύτερες αγορές, παίρνει και άλλη βελτίωση το συστημα μιας και τα ηχεία ειναι στημένα με το αυτι :p

το βασικο στην τοποθετηση ειναι τα LCR αυτα ειναι τα βασικα και θελουν καλη τοποθετηση.....
....ολα τα αλλα εχουν μεγαλες ανοχες και δεν χανεις σε αισθηση αν εχουν αποκλισεις...
το app κανει μεγαλη δουλεια, ειδικα αν ασχοληθεις και λιγο.


ναι δεν χρειαζεται να αλλαξεις μηχανημα...πολυ καλη κινηση απο την marantz-denon να μαζεψουν ολο τον κοσμο με το προαιρετικο dirac....

καθιστα το μηχανημα τουμπανο....κλεινει σπιτια βεβαια που ειναι κακο αυτο.
 

Μηνύματα
354
Reaction score
137
O XMC-2 που παρέλαβα εγω πάντως δεν έχει απολύτως κανένα από τα bugs που διάβαζα τόσο καιρό. Να έτυχε? Ίσως, δεν με απασχολεί. Ειδικά με την τιμή που μου το άφησε ο Πολωνός. Με οut of the box settings, κάνει τον Marantz 7012 να μοιάζει με ραδιοφωνάκι της δεκαετίας του 80.

Το απόγευμα θα τρέξω και το Dirac.
τον εχεις στα χερια σου..καλοριζικο... ειναι πολύ ομορφος. Ασε γιατι το ζαχαρωνω


για το προηγουμενο Post Μηπως να παρω μετρησεις με umik kai audyssey στο ιδιο σημειο? και να παω στο rew να ανεβασω να μελετησουμε παρεα και μετα να παω σε ratbudyssey να βαλω φιλτρα?...

ρε παιδια εχω ενα εξτρα Basx a3, να βαλω τα LR μονα τους στον εναν και στον αλλον τα μπροστα υψους και το center μαζι?? για τα dali υψους 100w, κρίμα δεν ειναι?
 
Last edited:




Μηνύματα
115
Reaction score
235

κλασσικά σαλιγκάρια οι Diracαίοι. Απλό Dirac με 250-350 USD τον Μάρτιο 2023. DLBC κάποτε το 2024 και τέλος Dirac Spatial Audio άγνωστο 😁

τα DLBC και Spatial audio θα κάνανε τα μηχανάκια πραγματικούς killers, αλλά δεν αποκλείω αυτά να μπουνε στην μεθεπόμενη γενιά (denon 3900-4900 κτλ)
 

alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Μηχάνημα plus χιλιαρικάκι για Dirac. 🙃
Όχι παίζουμε....
FB_IMG_1665748584353.jpg


Το όνειρο του Denon 3800 μόλις ακούμπησε τα 3000€ 😅.

Πόσα είπαμε είναι αυτός; 50-60 watt στο κανάλι για πολυκάναλα; 3000€ για 60w φτάνει να έχει Dirac; 😅
 
Last edited:


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Τι λε ρε παιδί μου ? τόσα τους λείπουν ?
Μάλλον. Θα πάει το Audyssey σύννεφο λέμε 😅. Πρέπει να φτάσεις στα 2800€ για τα εκμεταλλευτείς τo maximum των δυνατοτήτων του ...... 3800. Για το 4800 φτάσαμε τα 3600€, ίσως λίγο παραπάνω.

Συν τον calibrator που δεν έχω ιδέα πόσα χρεώνει.
 


alexis

Reticular Activating System
Μηνύματα
14.399
Reaction score
27.689
Δικαναλο παιδιά. Άντε με τους κλέφτες..
Δεν μιλάμε για δικάναλα αλλά για τα 2800€ που θα θες για το maximum των δυνατοτήτων του 3800 των 50-60-70 watt ανά κανάλι. 😅

Τα δικάναλα τα έχω αφορίσει βρε. ❌ Κοντεύουν 20 χρόνια πλέον.

Μη ξεχάσω, αγοράζεις τώρα αλλά αν θες Dirac το μηχάνημα θα το χαρείς σε 2 χρόνια. :roflmao::roflmao::roflmao::roflmao:
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.669
50-60 βατ μπορεί να του φτάνουν του άλλου που ακούει σε χαμηλές στάθμες.


Πα να γελάσω σε άλλη παραλία τώρα. Γεια.
 

billpeppas

A/V "Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.452
Reaction score
5.550
Όσα ζητάει η Dirac για το software της ζητάνε πάνω κάτω, δεν βάλανε καπέλο εξτρά.
Είναι ακριβά; τόσο έχει και για άλλα μηχανήματα, τόσο πάνω κάτω βγαίνει και το software only version.

Εμένα πιο πολύ με προβληματίζει το ΘΑ... στο μέλλον αυτό, στο μέλλον το άλλο... και τις περισσότερες φορές οι περισσότεροι κατασκευαστές αυτά τα ΘΑ τα ξεχνάνε όπως και οι Μητσοτακοτσιπραλέξηδες...
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.245
Reaction score
78.924
Εμένα πιο πολύ με προβληματίζει το ΘΑ
Ακριβώς.
Δεν αγοράζουμε ποτέ μηχάνημα που δεν προσφέρει σήμερα όσα χρειαζόμαστε. Αν έρθουν μετά και επιπλέον αναβαθμίσεις καλοδεχούμενες.
Αλλά τα απαραίτητα πρέπει να υπάρχουν με την αγορά, όχι κάποτε στο μέλλον.
 


Μηνύματα
797
Reaction score
854
Φυσικά και θέλει έξτρα μικρόφωνο! Αυτό έλειπε!!!! Όταν είπα ότι ο Anthem θα φαίνεται φθηνή λύση............
Έχουν τρελαθεί εκεί στη Denon-Marantz, εφτασαν μηχάνημα των 1100 ευρώ στα 3.500
 


Staff online

  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.316
Μηνύματα
2.858.291
Members
37.893
Νεότερο μέλος
k.dimitriadis
Top