Marantz NR1200

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Γνώμες για τον συγκεκριμένο ενισχυτή? Παρ'οτι είναι δικαναλος, η κύρια χρήση που θα του κάνω είναι ταινίες/gaming. Σκέφτομαι να τον συνοδεύω με τα Dali Spektor 6 για αρχή και στην πορεία ένα Sub.
Διαβάζω ότι οι stereo ενισχυτες έχουν καλύτερο αποτέλεσμα από τους πολυκαναλους ηχητικά. Αξίζει να θυσιάσω το surround κομμάτι για κάτι θεωρητικά καλύτερο κι ας είναι 2.1 ή να πάω σε κάποιον πολύκαναλο ενισχυτή με ένα 5.1 σύστημα θυσιάζοντας ηχητικό αποτέλεσμα?
Είμαι άσχετος με το θέμα ηχου μη βαράτε 😜😁.
Μπάτζετ για αρχή 1200 ευρώ.
Ο χώρος μου είναι 20τμ και η απόσταση από την τηλεόραση στα 2 μέτρα.
 

Μηνύματα
813
Reaction score
1.788
Για την χρήση που συζητάς και αν ο χώρος στο επιτρέπει δεν βλέπω κάποιο πλεονέκτημα στο 2.1 πλην του budget
 

ika

News
Μηνύματα
13.754
Reaction score
12.823
Στις προδιαγραφές λέει 2Χ75W στα 8Ω, αλλά δεν λέει RMS.
Τον βλέπω λίγο μικρό για τα συγκεκριμένα ηχεία.
 



Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.568
Ο συγκεριμενος ειναι ενας δικαναλος ενισχυτης χαμηλης κατηγοριας ,με δικτυακες δυνατοτητες και αρκετες ψηφιακες εισοδους hdmi,εκτος απο την ομοαξονικη και οπτικη.Oυσιαστικα ειναι ενας PM-5005 ,εξοπλισμενος με τα παραπανω. Οποτε αν τον συγκρινεις με ενα πολυκαναλο της κατηγοριας των 300 ευρω,ναι θα δωσει καλυτερο ηχο σαν 2.1 ενισχυτης. Στα 700 ευρω ομως,δεν εχεις κανενα λογο να τον προτιμησεις απο εναν πολυκαναλο,απο την στιγμηπου θα τον θελεις για ταινιες και παιχνιδια και υπαρχει η προοπτικη προσθηκης κεντρικου και πισω ηχειων (υπαρχει?).
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Κάποιος δικαναλος άλλος τότε μέχρι 700 ευρώ? Και για ηχεία επίσης, μέχρι 500 ευρω.
Σκεφτόμουν τους δικαναλους λόγω του ότι είναι θεωρητικά καλύτεροι στο θέμα ηχου και επίσης θέλω κάτι πιο "παραδοσιακό" χωρίς να γεμίσω με ηχεία το σαλόνι.
Υπάρχει χώρος βέβαια και για 5.1 σύστημα αρκεί στα ίδια λεφτά που διαθέτω να εχω το ίδιο αποτέλεσμα. Συγνώμη αν σας μπερδεύω
 

costas EAR

Δόκτωρ ΔιαXύσιος
Editor
Μηνύματα
51.105
Reaction score
124.671
να πάω σε κάποιον πολύκαναλο ενισχυτή με ένα 5.1 σύστημα
Καρφωτά.

Αλλά θα πρέπει να δώσεις περισσότερα λεφτά για ηχεία.

Όχι 500€ για 2 ηχεία ή 500€ για 5 ηχεία, δε πάει έτσι...

Στις οικονομικές προτάσεις των 5.1 σετ, δες κάποια σα τα bose acoustimass.

Αν δώσεις λιγότερα από 1000€ για 5 ηχεία και ενεργό σαμπ μαζί (5.1 σετ) μη περιμένεις προκοπή, διότι θα ακούς από ηχεία της τάξης των 100€..

Καλώς ή κακώς, το ηχείο ακούς, κι εκεί χρειάζεται να δώσεις κάποια λεφτά για να είναι αξιόλογο το αποτέλεσμα, εφόσον βέβαια ο χώρος είναι κατάλληλος.
 

Μηνύματα
13.612
Reaction score
6.568
Κάποιος δικαναλος άλλος τότε μέχρι 700 ευρώ? Και για ηχεία επίσης, μέχρι 500 ευρω.
Σκεφτόμουν τους δικαναλους λόγω του ότι είναι θεωρητικά καλύτεροι στο θέμα ηχου και επίσης θέλω κάτι πιο "παραδοσιακό" χωρίς να γεμίσω με ηχεία το σαλόνι.
Υπάρχει χώρος βέβαια και για 5.1 σύστημα αρκεί στα ίδια λεφτά που διαθέτω να εχω το ίδιο αποτέλεσμα. Συγνώμη αν σας μπερδεύω
Θa χρειστει να συδεσεις πηγες ψηφιακα? Υπολογιστη,τηλεροραση καποιο media player? Xρειαζεσαι καποιο dac δηλαδη?
 



Μηνύματα
23
Reaction score
25
Ο Marantz NR 1200 όπως και ο Denon DRA-800H είναι πολύ καλύτεροι ακουστικά από πολυκαναλους κάτω των 1000 ευρώ.

Αν θέλεις να εκμεταλλευτείς την hdmi arc σύνδεση και όλα τα υπόλοιπα καλούδια, χωρίς να γεμίσεις τον χώρο σου ηχεία. Οι παραπάνω λύσεις είναι μονόδρομος.

Πλέον στην σύγχρονη εποχή αυτού του είδους οι ενισχυτές θα γνωρίσουν μεγάλη αναπτυξη. Και τα επόμενα μοντέλα θα ενσωματώνουν και ισοστάθμιση.

Αν όμως θέλεις να ζήσεις την εμπειρία του πολυκαναλου. Τότε θα χρειαστείς ένα πολύ ακριβότερο πολυκαναλο ενισχυτή για να πάρεις εφάμιλλο ή καλύτερο αποτέλεσμα.

Π.χ. σε πολυκαναλο από Marantz, θα πρέπει να κοιτάξεις τουλάχιστον απο τον Marantz SR6014 και πάνω.

Όσον αφορά την δική μου ακουστική προτίμηση, θα έπαιρνα τον Denon για ταινίες/gaming και τον Marantz αν ήθελα να ακουω και μουσική.

Τέλος, μην αγοράσεις τίποτα χωρίς να το ακούσεις πρώτα.
 

Μηνύματα
5
Reaction score
0
Ναι αυτό ακριβώς σκεφτόμουν, να συνδέσω την τηλεόραση μέσω HDMI arc και να βάλω αριστερά δεξιά 2 ηχεία δαπέδου όπως τα Dali Spektor 6 ας πούμε. Αν υπάρχει κάποιο άλλο σετ ηχείων στην ίδια κλίμακα τιμής με τα Dali, πολύ ευχαρίστως να μου τα προτείνετε.
Αν πάω σε κάποιον πολύκαναλο πάντως το maximum πόσο που θα διαθέσω είναι τα 600ευρω.
Δεν έχω μεγάλες απαιτήσεις, με ένα απλό συστήματακι all in one ήμουν μεχρι πριν λίγο καιρό.

Δυστυχώς δεν έχω δυνατότητα να ακούσω από κοντά κάτι λόγω του ότι μένω επαρχεία. Επίσης θέλω να την κάνω σχετικά άμεσα την αγορά
 



Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.317
Μηνύματα
2.858.310
Members
37.894
Νεότερο μέλος
tassos249
Top