MARANTz SR ?? Home CINEMA KAI ΔΙΚΑΝΑΛΟΣ ΗΧΟΣ

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπέρα σας από Μήλο σε όλο το Φόρουμ.

Στο Διαμέρισμα μου στον Πειραιά ( Πηγαίνω κάποιες φορές μέσα στον Χρόνο ) και σε έναν χώρο περί τα 30 τ.μ.
Έχω ήδη στην κατοχή μου ένα σετ Audio Spectrum Artemis v2 και ένα σύστημα 5,1 και θέλω να συνδυάσω όσο το δυνατόν γίνεται καλύτερα ένα καλό AV με όλα τα σύγχρονα καλούδια,
Kατα προτίμηση Marantz που να παίζει αξιοπρεπώς και στο δικαναλο και να μπορεί να οδηγήσει αξιοπρεπώς τα ARTeMIS εκτός από το Σινεμά.... ( Έχω κοιτάξει μερικά όπως sr 7012 ή 7015 --- μιλω και για μεταχειρισμένα)
Δεν θέλω εκεί να μπλέξω και λόγο κόστους και λόγω χώρου με προ και τελικούς...... αλλά να συνδυάσω όσο γίνεται καλύτερα αυτό το δίπολο μουσική σινεμά με ένα μηχάνημα.....
Μαξιμουμ budget 1500 ευρω....

Σας Ευχαριστώ...
Η βοήθεια σας πάντα πολύτιμη...

Διονύσης Αργυρέας
Μήλος.
 

hawkwind78

"Επαγγελματίας"
Μηνύματα
2.981
Reaction score
2.921
Καλησπερα Διονύση

Κατοχος εδω και καποιους μηνες του Marantz Cinema 60 μπορω να σου πω οτι ειμαι super ευχαριστημενος γενικως. Θα τον άλλαζα μονο αμα πήγαινα σε καθαρο δικαναλο για αγορα τελικου. Ειναι μεσα στο budget σου και ειναι καινουργιο μοντελλο και υπαρχει διαθεσιμο σε καταστηματα. Αν θες και dirac πας στον cinema 50 αλλα σε πιο μεγαλο budget.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπερα Διονύση

Κατοχος εδω και καποιους μηνες του Marantz Cinema 60 μπορω να σου πω οτι ειμαι super ευχαριστημενος γενικως. Θα τον άλλαζα μονο αμα πήγαινα σε καθαρο δικαναλο για αγορα τελικου. Ειναι μεσα στο budget σου και ειναι καινουργιο μοντελλο και υπαρχει διαθεσιμο σε καταστηματα. Αν θες και dirac πας στον cinema 50 αλλα σε πιο μεγαλο budget.
Σε Ευχαριστώ για την απάντηση σου και την βοήθεια.
Δεν σου κρύβω ότι τον έχω κοιτάξει όπως και τον 50 που υπερβαίνει το budget μου αλλα και οι δυο στο καθαρο δικαναλο αποδιδουν περιπου 20 watt λιγοτερο απο τους παλιους SR....... βεβαια αυτο δεν ειναι μονοδρομος απλα τα κοιτω για τα ηχεια μου ειναι φαγανες!

Δηλαδή νιώθω ότι το πιο παλιό μηχάνημα στα 1200 ευρώ μεταχειρισμένο που είχε αρχική κοντά στα 2000 ευρώ θα έχει κάτι παραπαανω να προσφέρει .....
Το Dirac τι ακριβώς είναι το ακούω συχνά.. έχω καταλάβει ότι διαμορωνει και προσαρμόζει τον ήχο ανάλογα με το χώρο αν εχψ καταλάβει καλά!

Σε Ευχαριστώ ... και πάλι .
 


Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Δεν εχουν δοθει οι απαιτησεις σου οπως επισης δεν εγιναν και σωστες ερωτησεις οπως:
α) αποσταση ακροασης
β) απαιτηση εντασης
γ) υπαρξη υπογουφερ

Για το δευτερο ερωτημα μπορω να σου απαντησω το προφανες: αν σκεφτεσαι με ενεργοβορα ηχεια να δωσεις γκαζια το πιθανον ειναι περαν της μη σωστης οδηγησης των ηχειων, να υπερθερμανθει ο ενισχυτης. Οι Μαραντζ οπως κι οι Ντενον σηκωνουν θερμοκρασιες, δεν αστειευονται, (κατοχος του 7013 και με δυο τελικους και παλι σε μουσικο προγραμμα και με υποφουφερ το καλοκαιρι ζεσταινεται αρκετα). Αν η αποσταση ακροασης σου ειναι κατω των δυο μετρων κι υπαρχει κι ενα υπογουφερ για τις χαμηλες που ειναι το βαρυτερο φορτιο τοτε ναι δεν χρειαζεσαι τελικο για μεσαιες εως ελαφρα υψηλες σταθμες, αν θες σταθμες παρτυ ο τελικος ειναι μονοδρομος.
Ελπιζω να βοηθησα.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Δεν εχουν δοθει οι απαιτησεις σου οπως επισης δεν εγιναν και σωστες ερωτησεις οπως:
α) αποσταση ακροασης
β) απαιτηση εντασης
γ) υπαρξη υπογουφερ

Για το δευτερο ερωτημα μπορω να σου απαντησω το προφανες: αν σκεφτεσαι με ενεργοβορα ηχεια να δωσεις γκαζια το πιθανον ειναι περαν της μη σωστης οδηγησης των ηχειων, να υπερθερμανθει ο ενισχυτης. Οι Μαραντζ οπως κι οι Ντενον σηκωνουν θερμοκρασιες, δεν αστειευονται, (κατοχος του 7013 και με δυο τελικους και παλι σε μουσικο προγραμμα και με υποφουφερ το καλοκαιρι ζεσταινεται αρκετα). Αν η αποσταση ακροασης σου ειναι κατω των δυο μετρων κι υπαρχει κι ενα υπογουφερ για τις χαμηλες που ειναι το βαρυτερο φορτιο τοτε ναι δεν χρειαζεσαι τελικο για μεσαιες εως ελαφρα υψηλες σταθμες, αν θες σταθμες παρτυ ο τελικος ειναι μονοδρομος.
Ελπιζω να βοηθησα.
Kαλησπερα . Η αλήθεια είναι ότι όλα τα παρακάνω δεν έχουμε μετρηθεί με ακρίβεια γιατί ο χώρος μου διαμορφώνεται εκ νέου μετά από μια αωακαινιση του διαμερίσματος.
Ωστόσο όπως καν να έχει σίγουρα θα είναι όσο και η απόσταση μου από την τηλεόραση περί τα 2,8 μ

Η ένταση στο δικαναλο είναι κάτι που δεν με απασχολεί καθώς η ακρόαση μουσικής γίνεται πάντα σε χαμηλές εντάσεις.
Στο σινεμά βέβαια παίζει ρόλο και την χρειαζόμαστε. Όπως είπα δεν έχω πολλά ηχεία στο χώρο μου αλλά ένα σύστημα 5,1 με ύπαρξη Subwoofer!.

Aπλα επειδή δεν είναι η μόνιμη κατοικία μου παρά μόνον 1-2 μήνες το χρόνο κοιτάω ένα compact ( εδω μηλο μονιμη εχω προ τελικο κλπ κλπ ) μηχανημα που να παιζει αξιοπρεπως με τα ενεργοβορα ηχεια μου στο δικαναλο αλλα φυσικα και να εχει μια ωραια κινηματογραφικη ατμοσφαρια.
Στο budget που εχω θεσει θεωρω μπαινει μεσα και ο cinema 60 aν και δεν ξερω αν μπορει να τον χαρακτηρισεις ποιοτικα και ηχητικα ανωτερω απο τα παλια αδελφακια Sr 7013 kai 7015 που κοιταζ επισης......
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Νομιζω απαντησες μονος σου, αφου απαιτηση για τρελλες εντασεις δεν εχεις, υπογουφερ εχεις, η αποσταση καλη ειναι κι αν τελικα μπορεσεις να την κατεβασεις λιγο, νομιζω πως με τα μοντελα 7013 εως και 7015 θα μπορεσεις να ακουσεις με μια αξιοπρεπεια εξισου μουσικη και κινηματογραφο.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Νομιζω απαντησες μονος σου, αφου απαιτηση για τρελλες εντασεις δεν εχεις, υπογουφερ εχεις, η αποσταση καλη ειναι κι αν τελικα μπορεσεις να την κατεβασεις λιγο, νομιζω πως με τα μοντελα 7013 εως και 7015 θα μπορεσεις να ακουσεις με μια αξιοπρεπεια εξισου μουσικη και κινηματογραφο.
To θέμα είναι τα αδερφάκια είναι πλέον ελάχιστα στην εγχώρια αγορά όποτε μόνος τρόπος ebay !
 

Μηνύματα
1.409
Reaction score
2.824
Αν δεν το βιαζεσαι ολο και καποια αγγελια θα βγει.
Τωρα που κοιταγα στην 3η ή 4η σελιδα των αγγελιων ενισχυτη δινεται ενας 7013, για κοιτα το.
 

Μηνύματα
30
Reaction score
12
Αν δεν το βιαζεσαι ολο και καποια αγγελια θα βγει.
Τωρα που κοιταγα στην 3η ή 4η σελιδα των αγγελιων ενισχυτη δινεται ενας 7013, για κοιτα το.
Που ακριβώς το βρίσκω το ψάχνω αλλά δεν ...
έχουμε λιγκ ??
 


Μηνύματα
30
Reaction score
12
Καλησπερα Διονύση

Κατοχος εδω και καποιους μηνες του Marantz Cinema 60 μπορω να σου πω οτι ειμαι super ευχαριστημενος γενικως. Θα τον άλλαζα μονο αμα πήγαινα σε καθαρο δικαναλο για αγορα τελικου. Ειναι μεσα στο budget σου και ειναι καινουργιο μοντελλο και υπαρχει διαθεσιμο σε καταστηματα. Αν θες και dirac πας στον cinema 50 αλλα σε πιο μεγαλο budget.
Καλησπέρα θα ήθελα να σε ρωτήσω πέρα από το Dirac που από Ότο διάβασα είναι ένα έξτρα Λογισμικο το όπιο το πληρώνεις !!! Ποια άλλη διαφορά και μιλώ πάντα ηχητικά έχει π 60 από τον 50 ;;;
 



Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.672
Μηνύματα
2.869.715
Members
37.945
Νεότερο μέλος
MORPH
Top