Marantz sr6013 _ καλύτερο φορμά ηχου

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
καλησπερα παιδιά. Εχω τον ενισχυτή του τίτλου κ το Nvidia Shield.
Προς το παρών εχω 5,2 σύστημα δεν εχω ηχεία ψηλά ακόμα. Με τα τωρινά μου λοιπόν δεδομένα ποιο είναι το καλύτερο φόρμα ήχου όταν βλέπω 4Κ ταινίες?
Επειδή εχω μπερδεύτει με όλα αυτά τα neural x KΆι dts X κτλ
 


Μηνύματα
3.190
Reaction score
774
Το shield υποστηρίζει όλα τα φορμά ήχου.

Σε atmos θα βλέπεις true hd στον ενισχυτή σου (Επειδή δεν έχεις εγκαταστήσει τα πρόσθετα ηχεια) και το dts x θα στο εμφανίζει κανονικά.

Στο remote σου θα βρεις κάποια extra dsp.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Παιδιά δεν κατάλαβα τι λέτε.
Μια ταινία που υποστηρίζει τα παντα, ατμος,dts x ,neural x,κτλ ποιο να επιλέξω στον ενισχυτη;
Ναι ίσο στάθμιση έκανα και είδα προμήθεα 4Κ προχθές κ είχε απίστευτο ήχο, σκάβαν στη σπηλια στην αρχή της ταινίας και άκουγα πετραδάκια να πέφτουν στο πάτωμα μπροστά μου Στα πόδια μου
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
τωρα που δεν εχεις ακομα ηχεια υψους δεν μπορεις να ακους atmos η dts x
....ακους το 5.1 η 7.1
οποτε εσυ αυτο που εχεις να κανεις ειναι να επιλεγεις dolby η dts αναλογα την ταινια τι ειναι ..
δλδ dolby truehd η dts-hd ma

να παρεις και αυτο ......θελει πανω απο 2GB RAM στο κινητο
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dmholdings.AudysseyMultEq&hl=el

κανε μια μετρηση παλι και θα δεις και τα αποτελεσματα.....τα οποια αν θες θα μας τα δειξεις και εδω :D
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
τωρα που δεν εχεις ακομα ηχεια υψους δεν μπορεις να ακους atmos η dts x
....ακους το 5.1 η 7.1
οποτε εσυ αυτο που εχεις να κανεις ειναι να επιλεγεις dolby η dts αναλογα την ταινια τι ειναι ..
δλδ dolby truehd η dts-hd ma

να παρεις και αυτο ......θελει πανω απο 2GB RAM στο κινητο
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dmholdings.AudysseyMultEq&hl=el

κανε μια μετρηση παλι και θα δεις και τα αποτελεσματα.....τα οποια αν θες θα μας τα δειξεις και εδω :D
Ωραία αύριο λογικά θα ποστάρω αποτελέσματα απτό app.
Ερώτηση,μπορώ να τρέξω στον ενισχυτή μου δυο φορές το Audyssey και να αποθήκευση δυο διαφορετικές περιπτώσεις μια με ανοιχτές κουρτίνες και μια με κλειστές?
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Νομίζω για ταινίες είναι καλύτερα με το κουμπί pure να διαλέξεις την επιλογή auto ώστε να παίζει ο marantz όποιο format του στέλνει το shield από την εκάστοτε ταινία.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
μπορεις να εχεις οσες μετρησεις θελεις στο app και να περνας οποια θελεις
Η διαδικασία να περάσεις μια είν
τωρα που δεν εχεις ακομα ηχεια υψους δεν μπορεις να ακους atmos η dts x
....ακους το 5.1 η 7.1
οποτε εσυ αυτο που εχεις να κανεις ειναι να επιλεγεις dolby η dts αναλογα την ταινια τι ειναι ..
δλδ dolby truehd η dts-hd ma

να παρεις και αυτο ......θελει πανω απο 2GB RAM στο κινητο
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dmholdings.AudysseyMultEq&hl=el

κανε μια μετρηση παλι και θα δεις και τα αποτελεσματα.....τα οποια αν θες θα μας τα δειξεις και εδω :D

να σε ρωτησω ρε Κωστα κατι. το app αυτο μας χρησιμευει και για το subwoofer ή μονο για τα αλλα ηχεια?
επειδη περιμενω σε καμια 10αρια μερες το καινουργιο sub μου , αν μας χρησιμευει και γιαυτο η ισοσταθμιση μεσω του app, να το κανω τοτε μια και καλη
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Η διαδικασία να περάσεις μια είν



να σε ρωτησω ρε Κωστα κατι. το app αυτο μας χρησιμευει και για το subwoofer ή μονο για τα αλλα ηχεια?
επειδη περιμενω σε καμια 10αρια μερες το καινουργιο sub μου , αν μας χρησιμευει και γιαυτο η ισοσταθμιση μεσω του app, να το κανω τοτε μια και καλη
Και το - τα sub

Screenshot_20190303-131704_MultEQ.jpg

Screenshot_20190303-131722_MultEQ.jpg
 

Μηνύματα
22.270
Reaction score
15.543
...να σε ρωτησω ρε Κωστα κατι. το app αυτο μας χρησιμευει και για το subwoofer ή μονο για τα αλλα ηχεια?
επειδη περιμενω σε καμια 10αρια μερες το καινουργιο sub μου , αν μας χρησιμευει και γιαυτο η ισοσταθμιση μεσω του app, να το κανω τοτε μια και καλη
ναι, ασε να το κανεις μια και καλη...

σαφως και ο av σου παιρνει 2 sub με ρυθμιση.

....θα αφησεις το μεγαλο μπροστα και με το αλλο να κανεις δοκιμες(μετρησεις) στον υπολοιπο χωρο που μπορει να μπει και βολευει ωστε να παρεις το καλυτερο αποτελεσμα....

Οταν κανεις μετρηση θα την αποθηκευεις ..
Το καλυτερο αποτελεσμα ειναι εκεινο που το πρασινο σχεδιαγραμμα ειναι πιο ομαλο .
...δλδ η καμπυλη με τα λιγοτερα σκαμπανεβασματα δειχνει την καλυτερη θεση για το δευτερο sub.
αν θυμαμαι καλα εχεις ενα b&w ε ;

βαζεις και τα διαγραμματα εδω να δουμε..

Κρος οταν τελειωσει το audyssey να βαλεις στα LR 80hz και για τα υπολοιπαν 90hz η 100hz....δοκιμασε το

το μικροφωνο στο υψος αυτιου και να κανεις ολες τις μετρησεις που λεει δλδ 8
...αν το βαλεις στο 1μ θασαι οκ
 
Last edited:

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
ναι, ασε να το κανεις μια και καλη...

σαφως και ο av σου παιρνει 2 sub με ρυθμιση.

....θα αφησεις το μεγαλο μπροστα και με το αλλο να κανεις δοκιμες(μετρησεις) στον υπολοιπο χωρο που μπορει να μπει και βολευει ωστε να παρεις το καλυτερο αποτελεσμα....

Οταν κανεις μετρηση θα την αποθηκευεις ..
Το καλυτερο αποτελεσμα ειναι εκεινο που το πρασινο σχεδιαγραμμα ειναι πιο ομαλο .
...δλδ η καμπυλη με τα λιγοτερα σκαμπανεβασματα δειχνει την καλυτερη θεση για το δευτερο sub.
αν θυμαμαι καλα εχεις ενα b&w ε ;

βαζεις και τα διαγραμματα εδω να δουμε..

Κρος οταν τελειωσει το audyssey να βαλεις στα LR 80hz και για τα υπολοιπαν 90hz η 100hz....δοκιμασε το

το μικροφωνο στο υψος αυτιου και να κανεις ολες τις μετρησεις που λεει δλδ 8
...αν το βαλεις στο 1μ θασαι οκ
τελικα το πουλησα το b&w sub που ειχα και παρηγειλα ενα XTZ 12.17 edge και σε κανα 3μηνο θα παρω και ενα δευτερο ιδιο.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Τη Πέμπτη μουρχεται και το sub όποτε θα κάνω και τις μετρήσεις...

Μια ερώτηση...μπορώ να τρέξω το Audyssey μόνο για τα 2 fronts kai to sub και να τις αποθήκευση στο app για τις φορές που ακούω ράδιο; Και ξεχωριστά να τρέξω τονAudysey με τα 5.1 για τις ταινίες?
Η αν το τρέξω με το 5.1 μετά αν βάλω στέρεο για ράδιο τότε τα Φροντς θάναι ρυθμισμένα;
 


Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
το τρέχεις και αποθηκεύεις τις ρυθμίσεις για όλα.
Στο app απενεργοποίησε το mid range compensation και άσε ενεργό το dynamic eq.
έπειτα μπορείς να διαλέγεις από το marantz πώς θα ακούς την κάθε πηγή.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
το τρέχεις και αποθηκεύεις τις ρυθμίσεις για όλα.
Στο app απενεργοποίησε το mid range compensation και άσε ενεργό το dynamic eq.
έπειτα μπορείς να διαλέγεις από το marantz πώς θα ακούς την κάθε πηγή.
1)τι ειναι το midrange copensation? το απενεργοποιησα και ισιωσε κι αλλο η γραμμη!
2)να το κρατησω απενεργοποιημενο και για ταινιες και τγια μουσικη;
3)επισης τι εννοεις θα διαλεγω πως ακουω την καθε πηγη;
[DOUBLEPOST=1553889581][/DOUBLEPOST]to sub μου το βγαζει στο auddysey setting tou app 7.5 μετρα ενω ειναι γυρω στα 4 μετρα.τι να κανω;
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
Ρε παιδιά τωρα ότι και να πάω να επιλέξω απτό app μου βγάζει αυτό.
Τσάμπα 2 ώρες που παλεβα;;; Τα νεύρα μου

Screenshot_2019-03-29-22-18-21-277_com.dmholdings.AudysseyMultEq.png
 

Μηνύματα
4.503
Reaction score
7.800
Ρε παιδιά τωρα ότι και να πάω να επιλέξω απτό app μου βγάζει αυτό.
Τσάμπα 2 ώρες που παλεβα;;; Τα νεύρα μου

View attachment 122375
έχεις βάλει την τελευταία έκδοση? πάντα να το σώζεις και τοπικά ή στο google drive. αυτό το κάνει όταν δεν τερματίσεις σωστά το app και του κάνεις force close στο κινητό. να πατάς και το edit και να κάνεις 2-3 αντίγραφα.

Δυστυχώς όλα από την αρχή αν δεν έχεις κάνει κάτι από τα παραπάνω.
 

Μηνύματα
2.333
Reaction score
183
ας τα γραφω εδω μη γραφω σε δυο τοπικ.
δοκιαμσα να αποθηκευσω ρυθμισεις με τον καναπε μου πιο μπροστα οπως βλεπω ταινιες ολα καλα. πλην οτι βγαζει το σαμπ στα 7 μετρα αντι στα 4.
μετα δοκιαμσα να τρεξω παλι το auddysey μεσω του app με τον καναπε πισω στον τοιχο οπως τονεχω κανονικα και ακουω μουσικη. εκει αναγκαστικα μου βαζει τα fronts large και οταν παω να τα κανω small δε το δεχεται γιατι λεει τα μπρος με τα πισω ηχεια εχουν αποσταση ανω των 6μετρων!
τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.880
ας τα γραφω εδω μη γραφω σε δυο τοπικ.
δοκιαμσα να αποθηκευσω ρυθμισεις με τον καναπε μου πιο μπροστα οπως βλεπω ταινιες ολα καλα. πλην οτι βγαζει το σαμπ στα 7 μετρα αντι στα 4.
μετα δοκιαμσα να τρεξω παλι το auddysey μεσω του app με τον καναπε πισω στον τοιχο οπως τονεχω κανονικα και ακουω μουσικη. εκει αναγκαστικα μου βαζει τα fronts large και οταν παω να τα κανω small δε το δεχεται γιατι λεει τα μπρος με τα πισω ηχεια εχουν αποσταση ανω των 6μετρων!
τι κανουμε σε αυτη την περιπτωση;
Το sub που στο βγαζει λαθος μετρα ειναι φυσιολογικο , μην το πειραζεις.
Τωρα αυτο με τα 6 μετρα πρωτη φορα το ακουω .
Μπορεις να βαλεις φωτο τι σου βγαζει?
 


Staff online

  • Zizik
    Chauncey Gardiner * tl;dr *
  • spylab
    Shalom
  • abcd
    Πρώην Διοικητής ο τροπαιοφόρος

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.630
Μηνύματα
2.868.514
Members
37.942
Νεότερο μέλος
mdim051
Top