Marantz SR7010 - SR7011

Μηνύματα
3.671
Reaction score
5.512
Μα η έννοια bypass σημαίνει ότι αφήνει το σήμα να περάσει από το dac σου χωρίς παρεμβολές. Τώρα το θυμήθηκα είχα κάνει δοκιμές από την creative z αναλογικά στο teac και από κει με xlr στον crown. Αν δεν το "boost-άριζα" ήταν πολύ ασθενική η φάση. Και απ' ότι θυμάμαι η z βγάζει λίγο λιγότερο από τα 1,2v του 7012
Δεν θα εχεις room eq στο δικάναλο έτσι.
οχι, ουτε και σαμπ προς το παρον......εχει αρκετη δουλιτσα μιας και προς το παρον το σπιτι το εχω αδειασει για να κανω κατι αλλαγες στη διαρυθμιση και μια μικροανακαινιση οποτε με το καλο μολις το στησω πρωτη μου δουλεια το room treatment....
 

Dimifoot

General Catsicofoot Patton
Editor
Μηνύματα
27.458
Reaction score
79.952
οχι, ουτε και σαμπ προς το παρον......εχει αρκετη δουλιτσα μιας και προς το παρον το σπιτι το εχω αδειασει για να κανω κατι αλλαγες στη διαρυθμιση και μια μικροανακαινιση οποτε με το καλο μολις το στησω πρωτη μου δουλεια το room treatment....
Δεν εννοώ room treatment. Εννοώ room eq. Audyssey, πως το λέτε εσείς οι Marantzαρέοι
 

Μηνύματα
3.671
Reaction score
5.512
Δεν εννοώ room treatment. Εννοώ room eq. Audyssey, πως το λέτε εσείς οι Marantzαρέοι
Αυτο ειπαμε το ξεχναω στο δικαναλο αλλα δε με πειραζει η τουλαχιστον το αποδεχομαι....οποτε μονο room treatment στοχευμενα
 




Μηνύματα
3.671
Reaction score
5.512
Αλλη εναλλακτική ειναι να βάλεις Dirac στον υπολογιστή για το δικάναλο. :D
Αυτο το ψηνω ασχημα !!! Αν και τον 7701 ακομα τον σκεφτομαι σαν εναλλακτικη και ας μην εχω ατμος που ετσι κι αλλιως δε με κοφτει....
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.146
Reaction score
8.147
Πες τα Χρυσόστομε γιατί και εμένα τα ίδια μου κάνει.
[DOUBLEPOST=1513021153][/DOUBLEPOST]


Ξαναπέστα Χρυσόστομε. Και εμένα τα ίδια μου κάνει το audyssey εδώ και χρόνια. ΔΕΝ ΤΟ ΓΟΥΣΤΑΡΩ.

Έχω την γνώμη ότι δεν παίζει ρόλο η εφαρμογή, και με το YPAO της Yamaha, την ίδια αντιμετώπιση - αποτέλεσμα είχα.
Μήπως τελικά όλα είναι εμπορικά τρικ?

Αν ήταν έτσι, θα αγοράζαμε όλοι koda (δεν έχω κάτι με την φίρμα, απλώς έχουν πολύ χαμηλό κόστος απόκτησης) και θα ακούγαμε μετά την επεξεργασία από τον av μας.....focal Utopia! ( αφού μετά την επεξεργασία πχ η απόκριση 20-20000 hz είναι μια ευθεία!).
 
Last edited:

Μηνύματα
5.284
Reaction score
6.433
Εγω γιατι το βρισκω καλο? θα μπορουσε να ειναι πολυ καλυτερο, το λεω εγω που εχω παλαιοτερο xt.
Η αισθηση οτι οξυνει τα πριμα δεν εχει να κανει με επιτηδευμενη αυξηση db, αλλα επεξεργασια και διορθωσεις σε επιμερους συχνοτητες χρονικα και πολυ ηψηλα πεφτει και μαχαιρι...σε ενα χωρο που εχει την αντιστοιχη απορροφηση παιζει αναλογα...αρα...
Η χρηση πολλαπλων κουτακιων :D, ντακ,ενισχυτες, καλωδια, κουμπακια, πολυμπριζα επι πολυμπριζων , φιδεδες κλπ κολπα με κουρασαν και οσο προσπαθω να τα αποφυγω τοσο τα βρισκω μπροστα μου.
Νομιζω οτι απο ισχυ εχουν μεινει κυριως πισω αυτοι εδω οι ολοκληρωμενοι av και ακομη και ελαφρα ευαισθητα φορτια δεν μπορουν να ικανοποιησουν τον απαιτητικο..
Ενα να τα κανει ολα ειναι το ζητουμενο και να μην ζητα μια περιουσια υπαρχει σε αυτον τον κοσμο?
Δε γνωριζω εαν υπαρχει σε ολοκληρωμενο κατι τετοιο δηλαδη... ενα κουμπι, ενα κουτι!!
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.146
Reaction score
8.147
Κατ αρχάς στον ήχο όλα είναι υποκειμενικά. Κάτι που ευχαριστεί κάποιον άλλον του δυσαρεστεί!
Δεν προσπαθώ να απορρίψω κάτι. Αναφέρω προσωπικές εκτιμήσεις. Σε κάποιο ηχείο πράγματι μπορεί να βελτιώσει παραμέτρους, σε άλλα, όπως τα δικά μου, μάλλον εις βάρος τους επεμβαίνει.

Επίσης επαναλαμβάνω, όλα είναι υποκειμενικά. Πχ στον χώρο μου, η γυναίκα μου αναφέρει ότι βρίσκει τα Μ.Α. πιο κοντά στα γούστα της, αντίθετα με εμένα.

Έτσι το συμπέρασμα είναι τελικά.... Όπως την βρίσκει ο καθένας μας! :drinks::drinks::drinks:
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Γενικά τα συστήματα αυτόματης ισοστάθμισης επεμβαίνουν περίεργα στον ήχο.
Εγώ έχοντας το audyssey xt32 και πιο πρίν τις προηγούμενες εκδόσεις του , θεωρώ ότι επεμβαίνει πολύ περίεργα και αρκετά στον ήχο. Ο χώρος μου μεγάλος , γύρω στα 90 τμ με Γ δεξιά από τα εμπρός ηχεία τα οποία είναι στο 1 μέτρο από τον πίσω τοίχο και άλλο τόσο από τους πλαϊνούς , και προς τα πίσω υπάρχει απόσταση μέχρι τον πίσω τοίχο περίπου 10 μέτρα . Παντού χαλιά κουρτίνες μαλακά έπιπλα καναπέδες πολυθρόνες κλπ, δλδ αρκετή απορόφηση. Υψος στα 3 κάτι. Το audyssey κάνει κάτι κουλά , όπως ανεβάζει το βαθύ χαμηλό σε κάποια ηχεία μέχρι και 10db ,κόβει το χαμηλό γύρω στα 6db ίσως σωστά κιόλας αυτό , και μετά ανεβάζει μεσουψηλές και υψηλές σχεδόν 10db επίσης , σε μεγάφωνα (coral) που εξ ορισμού είναι εξαιρετικά και αρκετά ευαίσθητα.
Αποτέλεσμα ένας τσιριχτός ήχος για τα γούστα μου ,όπως τα νέα focal .
Θεωρώ δλδ ότι το μοντέλο που έχουν στο μυαλό τους και βάσει του οποίου σχεδιάζουν την επίδραση του προγράμματος ισοστάθμισης στον ήχο είναι μάλλον λάθος. Εχω πάει πολλές φορές σε στούντιο ηχογράφησης ως τεχνικός στο παρελθόν , και έχω ακούσει μουσική πολλές φορές με τις ώρες. Σε σοβαρά στούντιο που προμηθεύαμε και συντηρούσαμε μηχανήματα της TASCAM-TEAC. Πουθενά δεν άκουσα αυτόν τον ξερό τσιριχτό ήχο που φιάχνει το AUDYSSEY και το κάθε πρόγραμμα αυτόματης ισοστάθμισης.
[DOUBLEPOST=1513081042][/DOUBLEPOST]ΥΓ όποιος θέλει είναι ευπρόσδεκτος στον χώρο μου , για να διαπιστώσει ιδίοις ώσι τα γραφόμενά μου.
 
Last edited:

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.146
Reaction score
8.147
Δεν ξέρετε τι βάρος έφυγε διαβάζοντας τα παραπάνω!

Διαβάζω εδώ μέσα, ευχαριστημένους κατόχους, με τέλεια διαγράμματα και ανακοινώσεις, και λέω μόνο σε μένα συμβαίνει το αντίθετο? Έδωσα τον yamaha, έφυγα από την Εταιρεία αυτή με την οποία ήμουν δεμένος χρόνια, για αυτόν ακριβώς τον λόγο, διότι το σύστημα ισοστάθμισης ήταν πάντα απενεργοποιημένο. Και κατέληξα στο ακριβότερο μοντέλο της marantz. Ναι υπάρχει καλύτερη ποιότητα ήχου, ναι η χροιές της marantz είναι παρούσες σε αυτό το μοντέλο..... όμως ΧΩΡΙΣ την ισοστάθμιση και εδώ!

Παιδεύομαι από το βράδυ μέχρι το πρωί με το τηλεχειριστήριο στο χέρι χωμένος μέσα στα μενού του, ψάχνοντας για παραμετροποιήσεις, διορθώσεις κλπ. χωρίς αποτέλεσμα. Και να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι αυτό που ακούω είναι λάθος, και πρέπει οπωσδήποτε, να θέσω κάποιο πρόγραμμα! Να είσαι καλά Γιάννη μου!
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Δεν ξέρετε τι βάρος έφυγε διαβάζοντας τα παραπάνω!

Διαβάζω εδώ μέσα, ευχαριστημένους κατόχους, με τέλεια διαγράμματα και ανακοινώσεις, και λέω μόνο σε μένα συμβαίνει το αντίθετο? Έδωσα τον yamaha, έφυγα από την Εταιρεία αυτή με την οποία ήμουν δεμένος χρόνια, για αυτόν ακριβώς τον λόγο, διότι το σύστημα ισοστάθμισης ήταν πάντα απενεργοποιημένο. Και κατέληξα στο ακριβότερο μοντέλο της marantz. Ναι υπάρχει καλύτερη ποιότητα ήχου, ναι η χροιές της marantz είναι παρούσες σε αυτό το μοντέλο..... όμως ΧΩΡΙΣ την ισοστάθμιση και εδώ!

Παιδεύομαι από το βράδυ μέχρι το πρωί με το τηλεχειριστήριο στο χέρι χωμένος μέσα στα μενού του, ψάχνοντας για παραμετροποιήσεις, διορθώσεις κλπ. χωρίς αποτέλεσμα. Και να προσπαθώ να πείσω τον εαυτό μου ότι αυτό που ακούω είναι λάθος, και πρέπει οπωσδήποτε, να θέσω κάποιο πρόγραμμα! Να είσαι καλά Γιάννη μου!
για να μπορεσουν να βγουν συμπερασματα θα πρεπει να μετρησεις πριν και μετα το audyssey με το rew , για να δεις πραγματικα τι κανει το audyssey και το αν κατι γινεται με την μετρηση ή μπορει να φταει και το μικροφωνο.
προσωπικα ( εχω και το installer kit) το διαγραμμα αποκρισης που μου εκανε το audyssey ηταν ακριβως αυτο που του εβαζα να κανει και το επιβεβαιωνε και το rew μετα.
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Νάσαι καλά Ιάκωβε. Τα έχω ξαναγράψει πολλάκις στο παρελθόν και εδώ και στο AVS και αλλού. Δυστυχώς πολύς κόσμος δεν καταλαβαίνει . Οσοι ξέρουν να ακούν είτε βγάζουν το audyssey εκτός , είτε , αν μπορούν όπως εγώ ,επεμβαίνουν στην ισοστάθμιση που κάνει.
Τι γίνεται όμως με αυτούς που δεν μπορούν? Όχι δεν μπορούν λόγω γνώσεων , αλλά λόγω περιορισμών του ενισχυτή.
Ο δικός μου prepro ήταν ο πρώτος που σου επέτρεπε να αλλοιώσεις τις ρυθμίσεις του audyssey. Το έκανα αφού μέτρησα ένα κάρο φορές και σχεδόν πάντα μου έβγαζε παρεμφερείς αλλά όχι πάντα ίδιες μετρήσεις.
Άλλη μ@λακία αυτή. Το μικρόφωνο τοποθετημένο στην ίδια θέση μαρκαρισμένη με μαρκαδόρο στο κάλυμα του καναπέ. Για μία εβδομάδα έκανα όλες , και τις 8 θέσεις ρυθμίσεις. Ολες οι θέσεις μαρκαρισμένες και μετρημένες. Δεν έβγαζε πάντα τις ίδιες ρυθμίσεις . Οι συνθήκες οι ίδιες πάντα. Είμαι σε πολύ ήσυχο μέρος. Στάθμη εξωτερικού θόρυβου κάτω από 20db. ΠΆΝΤΑ.
Όλα ίδια . Οι ρυθμίσεις του audyssey, στις ίδιες θέσεις του μικροφώνου και στις 8 , διαφορετικές από μέρα σε μέρα και από ώρα σε ώρα. Βαρέθηκα.
Μια μ@λακία και μισή είναι και αυτό και οι προηγούμενες εκδόσεις του.
Οι Αμερικάνοι στο AVS μου έλεγαν , ότι κάνω κάτι λάθος. Πήρα μέχρο και τρίποδο και boom για το μικρόφωνο. Τις ίδιες μ@λακίες έκανε.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.146
Reaction score
8.147
Και με μένα συμβαίνει το ίδιο, λίγο πολύ. Αποκλίσεις από μέτρηση σε μέτρηση.

Τώρα ως προς το θέμα rew: Θα ήθελα να μάθω την χρήση του συστήματος αυτού, Έτσι:

Αν υπάρχει κάποιος που μπορεί να βοηθήσει στο θέμα, παρακαλώ ας το κάνει. Είμαι τελείως άσχετος με το πρόγραμμα, όμως τα πάω πολύ καλά με τα προγράμματα των Η/Υ.

Πείτε μου μια μάρκα μικροφώνου να αγοράσω, και κάντε τον κόπο κάποιος να πεταχτεί μέχρι τον χώρο μου να βοηθήσει.
Θα το θεωρώ ως υποχρέωση απέναντί του!
 
Last edited:


Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
για να μπορεσουν να βγουν συμπερασματα θα πρεπει να μετρησεις πριν και μετα το audyssey με το rew , για να δεις πραγματικα τι κανει το audyssey και το αν κατι γινεται με την μετρηση ή μπορει να φταει και το μικροφωνο.
προσωπικα ( εχω και το installer kit) το διαγραμμα αποκρισης που μου εκανε το audyssey ηταν ακριβως αυτο που του εβαζα να κανει και το επιβεβαιωνε και το rew μετα.

Εβαζες το audyssey να σου κάνει κάτι συγκεκριμένο? πως το έκανες αυτό ?
[DOUBLEPOST=1513083975][/DOUBLEPOST]
Γράφε Ελληνικά βρε! :)
Πουσαι εσύ?
 

TERMATOGAZI

Bass!
Μηνύματα
2.148
Reaction score
4.881
Εβαζες το audyssey να σου κάνει κάτι συγκεκριμένο? πως το έκανες αυτό ?
[DOUBLEPOST=1513083975][/DOUBLEPOST]

Πουσαι εσύ?
με το installer kit και το προγραμμα που το συνοδευει "φουσκωνα" τα χαμηλα , και κατεβαζα τα πριμα.
και το αποτελεσμα μετα το επιβεβαιωνα με το rew.
 

Vakis2000

Κλιψ κλαψ
Μηνύματα
7.146
Reaction score
8.147
Εγώ δεν μπόρεσα να βρω άκρη ποτέ. Ακόμη με τους yamaha που εκεί υπήρχε η δυνατότητα επέμβασης στα ypao προγράμματα, χανόμουν στις ρυθμίσεις, έτσι κατέληγα πάντα: Απενεργοποίηση των πάντων.

Έτσι και στο αμάξι. Κατά το παρελθόν εγκατέστησα ένα pioneer ραδιο cd. Τότε (δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα) η pioneer θεωρούσε σκόπιμο να έχει στο μενού της ότι μπορείτε να φαντασθείτε από παραμετροποιήσεις, εκουαλάιζερς, κροσόβερς κλπ Χαμός λέμε. Χανόμουν στα μενού του, και κατέληγα πάντα σε ήχους τελείως εξωπραγματικούς, μουντούς, μπουκωμένους! Και εκεί τελικά reset και όλα στο 0. Μεγάλη πλάκα λέμε!
 

Μηνύματα
27.430
Reaction score
25.555
Α οκ. Δεν έχω installer kit. ούτε την διάθεση βέβαια να το πληρώσω. Ούτε να ασχοληθώ περαιτέρω. Και δεν χρειάζεται κιόλας.
Επεμβαίνω όπου θέλω με το χέρι και αλλάζω ότι θέλω.
[DOUBLEPOST=1513086161][/DOUBLEPOST]
Εγώ δεν μπόρεσα να βρω άκρη ποτέ. Ακόμη με τους yamaha που εκεί υπήρχε η δυνατότητα επέμβασης στα ypao προγράμματα, χανόμουν στις ρυθμίσεις, έτσι κατέληγα πάντα: Απενεργοποίηση των πάντων.

Έτσι και στο αμάξι. Κατά το παρελθόν εγκατέστησα ένα pioneer ραδιο cd. Τότε (δεν ξέρω τι γίνεται σήμερα) η pioneer θεωρούσε σκόπιμο να έχει στο μενού της ότι μπορείτε να φαντασθείτε από παραμετροποιήσεις, εκουαλάιζερς, κροσόβερς κλπ Χαμός λέμε. Χανόμουν στα μενού του, και κατέληγα πάντα σε ήχους τελείως εξωπραγματικούς, μουντούς, μπουκωμένους! Και εκεί τελικά reset και όλα στο 0. Μεγάλη πλάκα λέμε!
Ιάκωβε όλα αυτά προ¨υποθέτουν και κάποιες γνώσεις και ενασχόληση με το θέμα.
 


Staff online

ΣΤΑΤΙΣΤΙΚΑ

Threads
171.706
Μηνύματα
2.873.177
Members
37.935
Νεότερο μέλος
dimos22
Top